Gość: Kuba
2004-01-14 00:00
#1
Czy stosować wentylację mechaniczą w domu typu kostka?
Niedlugo kupimy dom murowany typu kostka.2 oddzielne piętra po ok 65m2,klatka schodowa w budynku.parter to 2 pokoje,salon polączony z kuchnią,lazienka.Piętro identyczne.Piwnica.Teren piaszczysty.
Ponieważ instalacja CO nadaje się tylko do wymiany chcialem zastosować ogrzew. mechanicze z odzyskiem ciepla (rekuperator f-my Bartosz)+ gruntowy wymiennik ciepa (rury PCV).Nawiew w pokojach,wyciąg lazienka/kuchnia.
Poradzcie czy warto coś takiego zastosować,jak to wygląda od strony kosztów materialowych i eksploatacyjnych w porównaniu do wykonania nowej,tradycyjnej inst. CO
Z góry dziekuje.Kuba
Gość: cezary
2004-01-15 00:00
#2
czy ma byc to pełne ogrzewanie powietrzne zastepujące tradycyjne co i czy tylko wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna?
Gość: Wally
2004-01-15 00:00
#3
Drogi KUBO, myslę ,że weź sobie projektanta i ON ci wyjaśni niuanse wentylacja + ogzrewanie.
System ogrzewania przez wentylacje ma sens TYLKO , kiedy chcesz zrobic klimatyzacje (dodac chłód) - w innym przypadku - nie jest warte poświęcenie jakości powietrza i suchot w zimie. projektant TAKŻE ci wyjasni ,że zapotzrebowanie powietrza świeżego dla celów higienicznych(rekuperacja)- jest ok. 5-8 razy mniejsze niz jest wymagana ilośc powietrza na ogrzewanie.ORAZ wystepuja INNE temperatury nawiewów powietrza. KUBO nie myl systemów !- razem ich nie pożenisz - i tak musza byc oddzielne. Natomiast pamietaj ,że wentylatory OSIOWE Bartosza (jakie widziałęm w ich katalogach do rekuperacji) - nadaja sie do wentylacji w magazynach , a nie w domach mieszkalnych (widziałem wentylatory osiowe). Do ogzrewania poprzez powietrze - potzrebujesz normalną i porządną centralę nawiewno- wyciagowa solidnych firm jak VTS lub innych. (nic nie mówię jeszcze o źródle ciepła..)rekuperacja ci pomoże - ale zauważ ,że na ogzrewanie potzrebujesz np ok. 3000 m3/h, a powietrza świeżego tylko 350m3/h - co chcesz takim systemem rekuperować?
Pytań wiele i opdowiedzi wiele - PROJEKTANT jest potzrebny!! - nie żałuj , na dobrym projekcie zarobisz.
Gość: Kuba
2004-01-19 00:00
#4
Panie Czarku
Miałaby ona zastąpić trdycyjne CO
Gość: gość@o2
2012-08-16 12:11
#5
  • 1