Gość: Piotr
2004-03-26 00:00
#1
Czy pionowe kanyly do wentylacji grawitacyjnej tylko murowane?
Z powodow finansowych musze narazie zrezygnowac z went mechanicznej z rekupuratorem. W zwiazku z powyzszym potrzebna jest wentylacja grawitacyjna a kominow brak. Mozna te kanaly grawitacyjne wykonac z rury w otulinie izolacyjnej od sufitu poprzez nieuzytkowe poddasze ponad dach zakonczone kominkiem wentylacyjnym? Ze wzgledu na kominek went mech wywiewna nie wchodzi w rachube.
Jak rozwiazac ten problem?
Gość: JARO
2004-03-26 00:00
#2
Można
Gość: Wentylek
2004-03-26 00:00
#3
Niedrogi rekuperator na 150 m2 dom to koszt brutto 2000 zł. Grawitacyjna w niskim domku i tak nie działa.
Gość: tadek
2004-03-26 00:00
#4
Nie zakładaj rekuperatora! Nawet ten za 2000 zł ci sie nie opłaci.
Gość: T.Brzęczkowski
2004-04-01 00:00
#5
Powietrze z kuchni, czy łazienki ochładzając się wodę oddaje.
Gość: sewek
2006-01-15 00:00
#6
a z jakiej racji murowane-mogą byc nawet z pcv,lub tub tekturowych,z blachy i bóg wie z czego byle byłyby ocieplone i posiadały odpowiednia wysokośc-z rekuperatorów zrezygnuj po co ci.Najlepiej gdyby można je zblokowac razem poza budynkiem- i głowa do góry-tylko ptaki żeby nie wchodziły i gryzonie
Gość: kominiarczyk
2006-01-19 00:00
#7
Kanały wentylacji grawitacyjnej muszą być z materiałów niepalnych o przekroju poprzecznym min. 160cm2. Najlepiej aby były z ceramiki cienkościennej i zaizolowane termicznie na całej długości, wykonane przy pomocy szablonu, aby uniknąć przesunięć, nierównego przekroju,nieszczelnych połączeń kształtek ceramicznych, wypływu zaprawy. Ujście kanału wentylacyjnego powinno być ponad kalenicą, w strefie wolnego przepływu powietrza, o wylocie górnym, w którym obsadzamy dobrany wywietrznik, który wykorzystuje energię kinetyczną wiatru i chroni kanał przed opadami i zagnieżdżeniem się ptaków. Należy pamiętać, że początkiem kanałów grawitacyjnych jest powierzchnia szczelin w oknach,następnie są podcięcia w drzwiach wewnętrznych i otwór wywiewny i pionowy kanał z wylotem. Motorem napędowym są zewnętrzne warstwy powietrza na poziomie okien, które są o wyższym sprężu niż w mieszkaniu i wciskają się przez najmniejsze szczelinki i energia wewnętrzna gorącej wody dostarczonej do grzejników. Zimne grzejniki c.o. to zimniejsze powietrze o wyższej wilgotności względnej oraz obniża się temperatura miejsc narażonych na wychłodzenie np: nadproża i w warstwch powietrza przypowierzchniowych przy nadprożu dochodzi do tzw. nasycenia i następuje wykroplenie się pary wodnej. Podstawa to dobrze wykonać kanały wentylacyjne z cienkiej ceramiki, aby dużo nie chłoneły energii tzw. ciepła i koniecznie z izolacją, aby słup powietrza we wnętrzu nie tracił energii. Stal jest zbyt dobrym przewodnikiem ciepła i szybko kradnie ciepło i przekazuje do chłodniejszego otoczenia. Pozdrawiam zainterosowanych wentylacją grawitacyjną.
  • 1