Gość: thommas
2006-01-29 00:00
#1
Czy nawiewniki higrosterowalne można zamknąć
Czy można całkowicie zamknąć nawiewniki higrosterowalne (Aereco). Rozumiem, że regulacja wewnętrzna pozwala jedynie na minimalizację przepływu powietrza. Ale czy na przykład są regulowane (zamykane) okapy zewnętrze do nawiewników.
Przy ostatnich mrozach temperatura wpływającego powietrza była bardzo uciążliwa.
\TM
Gość: tino
2006-01-29 00:00
#2
to zalezy od nawiewnika sa modele z przepustnica.
Gość: gość
2006-01-29 00:00
#3
Witam
Okapy posiadające regulację przepływu powietrza mogą zamarzać podcza mrozu.
Dlatego firma aereco w swoich produktach posiada regulację w części wewnętrznej. Nawiewniki higrosterowane nie posiadają całkowitego zamknięcia.
Pozdrawiam
Gość: hmm
2006-01-29 00:00
#4
hmm to instrukcja itb stwierdza, że wszystkie nawiewniki muszą posiadać minimalny przepływ w pozycji zamkniętej ...
Gość: kominiarczyk
2006-01-30 00:00
#5
Polska Norma nakazuje, aby element dławiący w pozycji maksymalnego zamknięcia w nawiewniku umożliwiał przepłynięcie od 20% do 30% objętości strumienia jaki jest przy całkowitym otwarciu.
Problemem wentylacji grawitacyjnej i wentylacji mechanicznej wywiewnej jest to, że moc grzejników jest zbyt mała do kubatury mieszkania i danych strat ciepła lub instalacja c.o. jest zapowietrzona, bo jeszcze się nie spotkałem, aby ktoś miał za dużo zamontowanych nawiewników powietrza (listew nawiewnych).
Podstawowym elementem naturalnej wentylacji grawitacyjnej czy mechanicznej wywiewnej są grzejniki, których powierzchnia i sprawność powinna być tak dobrana, aby przy ekstremalnych różnicach temperatur tj.: np:dla Warszawy zew.-20stC i wew. + 20stC były zdolne ogrzać infiltrujące, mroźne powietrze o masie 40g/s - 50g/s, a przepustowość kanałów grawitacyjnych i ich wykonanie powinno umożliwić wyrzucenie 40g/s - 50g/s powietrza ogrzanego do +20stC.
Gość: T. Brzęczkowski
2006-01-30 00:00
#6
Nawiewniki higrosterowalne są studzone powietrzem wchodzącym, więc ich temperatura jest znacznie niższa niż w pokoju, więc i wilgotność względna przy nich jest znacznie wyzsza w pokoju. Dlatego nawiewnik taki źle działa przy niskich temperaturach. W naszej strefie stosuje się wywiewniki higrosterowalne w łazience i kuchni a stałe nawiewniki w oknach.
Gość: gość
2006-01-31 00:00
#7
Nawiewnik higro a właściwie taśma poliamidowa i obudowa posiadają odpowiedni współczynnik korekcyjny dzięki któremu zimne powietrze nie zakłóca pracy taśmy i całego układu.Poza tym ciekawe, że od kliku lat prowadzone są badania na politechnikach w całym kraju i nawiewniki działają tam w założonym przez nas zakresie, a osoba która tak to opisała chyba zapomniała o rozchodzeniu się pary wodnej w pomieszczeniach.W tym przypadku Producent Okien zapomniał zastosować okapu zewnętrznego i zastosował tylko płaskie uszczelki - dokładnie ok. 40 cm. Wystąpił brak doprowadzenia powietrza i przepływu przez nawiewnik. To spowodowało wykraplanie się pary na nawiewniku - tzw. punkt rosy.
pozdrawiam
Gość: kominiarczyk
2006-01-31 00:00
#8
Pan T.B. dobrze zauważył, że powietrze w warstwie przy powierzchni zimnej ramy okiennej i nawiewnika będzie miało inną wilgotność względną niż na środku pomieszczenia i rozumiem, że taśma poliamidowa ma współczynnik korekcyjny biorący poprawkę na temperaturę. A co będzie drogi Gościu jak na parapecie stoją kwiatki doniczkowe i są w zimną zime podlewane, albo domownik ma podzielniki ciepła i przykręcił zawór na grzejniku, obniżając tym samym temperaturę ale podniosła się wilgotność względna. Czy w instrukcji użytkowania nawiewnika przewidziano takie przypadki.
Gość: T. Brzęczkowski
2006-01-31 00:00
#9
Gościu jezeli obudowa nawiewnika ma np. +8 st a w pokoju w jednym przypadku jest 22st. C i 35% ww (dolna strefa komfortu) a w drugim 26 st.C i 65%ww to jak można taśmą korygować skoro w obu przypadkach wilgotnośc w obudowie nawiewnika będzie 100%????
A po drugie po co się tak upierać skoro są w Polsce firmy króre robią higrosterowalne wentylacje zgodnie ze sztuką i taniej, czyli stałe nawiewniki i higrosterowalne wywiewniki.
Gość: gościu
2006-01-31 00:00
#10
Panie T.B. to proszę podać jakie to firmy [ czy to jest jakiś producent czy też wykonawca]
Pozdrawiam
Gość: T. Brzęczkowski
2006-02-01 00:00
#11
Sam nie jestem zwolennikiem, wentylacji sterowanej wilgocią, ale napewno stałe nawiewniki a higrosterowalne wywiewniki robi ELGE w Polsce sprzedaje je BURSA. Nie mozna robić sterowania wentylacją wbrew fizyce, tylko dla kasy.
Gość: kominiarczyk
2006-02-01 00:00
#12
Wentylacja grawitacyjna czy wentylacja mechaniczna wywiewna wymaga świadomego użytkowania nawiewników i to z ręczną regulacją stopnia otwarcia, aby świadomie ustawiony stopień otwarcia umożliwiał wymianę 0,8-k w zimie i 1-k w dni cieplejsze. Przy wentylacji grawitacyjnej ważne jest, aby ilość nawiewników (ich powierzchnia netto)i moc grzejników pozwalała na utrzymanie minimalnej prędkości 0,5m/s ujścia powietrza +20stC w kanałach grawitacyjnych, aby masowe natężenie przepływu +20stC powietrza w kanałach grawitacyjnych w okresie niskich temperatur było zdolne utrzymać "ciepłote" wewnętrznego lica kanałów na nie ogrzewanych poddaszach i ponad dachem. W pomieszczeniach z gazowymi urządzeniami nie wolno zmniejszać przekroju kratki wywiewnej, której powierzchnia netto powinna mieć powierzchnie przekroju poprzecznego kanału wywiewnego wentylacji grawitacyjnej. Przy wentylacji grawitacyjnej na każdej kondygnacji (przy jednakowej powierzchni netto infiltracji powietrza) jest różna prędkość napływu i ujścia powietrza, więc 30% przymknięcie kratki wywiewnej higrosterowanej na parterze, przy szybszym przepływie to nie to samo co na ostatniej kondygnacji.
Gość: T. Brzęczkowski
2007-04-02 00:00
#13
Wczoraj w TOK FM Pan Ludomir Duda w programie o termorenowacji, w sprawie wentylacji higrosterowalnej używał też wyłącznie wywiewników higrosterowalnych . Nasze forum się przydaje!
  • 1