Gość: Filas
2006-05-25 00:00
#1
Czy konieczne sprzęgło?
Witam serdecznie

Mam przed sobą realizację kotłowni w domu (105 m2) i kłopot z decyzją odnośnie jej wykonania. Posiadam piec kondensacyjny, który ma zasilać jednocześnie kaloryfery (4 szt) i podłogówkę (ok.65 m2). Współpracować z piecem ma również kominek z płaszczem wodnym połączony przez wymiennik płytowy. Moje pytanie: czy konieczne jest zastosowanie sprzęgła hydraulicznego czy wystarczy sam zawór trójdrożny?
Pytałem kilku instalatorów i nie uzyskałem jednakowej odpowiedzi. Może wy mi pomożecie?
Gość: przyjaciel
2006-07-06 00:00
#2
prawdopodobnie dlatego jest sprzęgło gdyż zawory trójdrożne miały dużą awaryjność było tak np. w moim przypadku.
Gość: Janantoine
2006-12-10 00:00
#3
Nie wiesz co czynisz.
Podłogówka wymaga temperatur zasilania.nie przekraczajacych 40-45C.Przy takich temppraturach grzejniki winny być monstrualanych rozmiarów.Mozna wykonać dwa obiegi z tym ,że podłogówkę wykonać z zaworem tójdrogowym i odnizona temperaturą zas obieg grzejnikowy bez zmioan zasilić bezpośrednio.Włączenie do tego zestawu kominka to juz przesada.KOMINEK WYMAGA UKŁADU OTWARTEGO a kocioł taki jak mniemam masz moze działąć jedynie w układzie zamknietym .Konieczne jest więc zamontowanie wymiennika sprzęgajacego oba układy i zabezpieczenie układu wodnego kominka dodatkowym naczyniem wzbiorczym ale otwartym.
To tak zgrubsza.Ale po co tu sprzegło nie potrafię sie domyslić.
Gość: Grzegorz
2007-03-06 00:00
#4
Proszę Pana
Awaryjność, temperatury obiegów grzewczych itp. nie mają nic wspólnego z zastosowaniem sprzęgła hydraulicznego.
Na podłogówce i na obiegach są przecież mieszacze.
Sprzęgło ma na celu wyrównanie przepływów.
Wszystko zależy od wydajności pomp i typu kotła.
Pana kocioł nie jest dużej mocy i prawdopodobnie posiada pompę.
Zasada jest następująca:
Jeśli wydajność pomp na obiegach grzewczych jest większa od wydajności pompy w kotle (a tak u Pana z pewnością jest) to należy zastosować sprzęgło.
Przepływy przez sprzęgło a więc jego konstrukcja zależą od typu kotła - kondensacyjny czy niskotemperaturowy (klasyczny).
Przy kotłach niskotemperaturowych (nie kondensacyjnych) wydajność pompy w kotle powinna być 1,3 do 1,5 większa od sumy wydajności pomp obiegów grzewczych.
Wówczas kocioł jest chroniony przed zbyt niską temperaturą wody powrotnej - kondensacja pary wodnej nw spalinach, korozja !!! (pierwsze zabezpieczenie)
Przy kotle kondensacyjnym odwrotnie.
Pozdrawiam
Grzegorz Lange
  • 1