Gość: EngRabbit
2002-04-14 00:00
#1
Czy i jakie nawiewniki w oknach kuchni i łazienek?
Czy nawiewniki okienne (i jakie) powinny być montowane w oknach kuchni i łazienek? Spotykam się, a nawet są dostępne w internecie całkowicie przeciwstawne i w dodatku zaciekle zwalczajace się opinie na ten temat. Przeciwnicy stosowania w łazienkach i kuchniach nawiewników okiennych mówią o bezpieczeństwie przebywających tam osób ( w/g nich wytwarza się ciąg na linii nawiewnik-kratka nawiewna w drzwiach, który może zaburzyć grawitacyjne odprowadzenie spalin z pieca łazienkowego - przeciwnicy za to ripostują że brak wystarczającej ilości powietrza do spalania czyli szczelne okno to dużo większe niebezpieczeństwo). Następny argument przeciw, to brak wentylacji pozostałej części mieszkania jeśli nawiewnik jest w kuchni czy łazience - w oknach pokoi jest co prawda dopływ powietrza z zewnątrz, który jednak nie działa, bo podciśnienie wytwarzane w kuchni i łazience jest niwelowane przez nawiewniki w tych pomieszczeniach, a więc brak ruchu powietrza w pokojach. Zwolennicy twierdzą że zatrzymanie wentylacji pokoi nie zachodzi, bo nie całe powietrze dopływa przez nawiewnik w kuchni czy łazience. Inny argument przeciwników dotyczy nawiewników higrosterowanych - zwiększona wilgotność w kuchniach i łazienkach powoduje niepotrzene przewentylowywanie pomieszczeń. Zwolennicy twierdzą, że nie nastąpi wzrost wilgotności ponad zalecaną (bo działa nawiewnik) i nie ma w związku z tym problemu.
Ostatni argument przeciwników to... przeziębienie użytkowników łaziekni czy kuchni od silnego strumienia zimnego powietrza dopływającego do pomieszczenia. Zwolennicy ripostują ten argument śmiechem.
ZNOWU BRAK PRZEPISÓW W TYM ZAKRESIE POWODUJE ŻE MAMY WOLNĄ AMERYKANKĘ W PROJEKTOWANIU I POTEM LISTY (nawet na tym forum) od użytkowników, którym wentylacja w domu nie działa.
Czy więc powinny powstać w prawie budowalanym lub PN przepisy, które mówią, że:
A) W mieszkaniach stosowanie nawiewników okiennych w oknach (z wyłączeniem okien łazienek, kuchni i WC jest obowiązkowe), chyba że doprowadzenie powietrza do mieszkania odbywa się systemem kanałów nawiewnych doprowadzających powietrze z zewnątrz budynku, w sposób zapewniający wymaganą przepisami i Polskimi Normami wentylację pomieszczeń, lub za pomocą zrównoważonej wentylacji nawiewno-wywiewnej.
B) W pomieszczeniach kuchni z oknem łazienek z oknem i WC z oknem stosowanie nawiewników okiennych jest nakazane, gdy, z zastrzeżeniem pkt.A), wszystkie pomieszczenia wymagające wymiany powietrza posiadają indywidulane kratki wywiewne pod stropem pomieszczenia
C) W pomieszczeniach kuchni z oknem łazienek z oknem i WC z oknem stosowanie nawiewników okiennych jest zabronione, gdy pomieszczenia mieszkalne z oknami nie posiadają kratek wywiewnych pod stropem pomieszczenia, podłączonych do indywidualnych kanałów wywiewnych
D) (?) W przypadku rozwiązania jak w (B) - z nawiewnikiem okiennym - w kuchniach lub łazienkach wyposażonych w palniki lub paleniska z grawitacyjnym odprowadzeniem spalin, stosowanie kratek nawiewnych w drzwiach pomieszczeń łazienek i kuchni jest zabronione, chyba że pomieszczenie z którym kuchnia/łazienka graniczy drzwiami nie posiada kratki wywiewnej, a posiada nawiew powietrza z zewnątrz mieszkania
E) (?) W pomieszczeniach kuchni i łazienek z oknem - wyposażonych w palniki lub paleniska z grawitacyjnym odprowadzeniem spalin dopuszczalne jest wyłącznie stosowanie nawiewników automatycznych sterowanych różnicą ciśnień po obu stronach nawiewnika. Stosowanie nawiewników higrosterowanych jest w tych pomieszczeniach zabronione.
F) Temperaturę napływającego do pomieszczenia powietrza oblicza się na etapie obliczeń strat ciepła pomieszczeń, stosownie do przyjętej technologii wentylacji budynku i udziału składowych strumieni powietrza wentylacyjnego doprowadzanych faktycznie do pomieszczenia.
Czekam na wasze głosy i pozdrawiam
Gość: rafał
2002-04-17 00:00
#2
EngRabbit - co do punktu E. Jeśli powtarzasz stwierdzenia zawarte w materiałach pewnej firmy to sprawdź najpierw czy Ci panowie mają rację i nie naciągają przepisów. Jeśli jesteś jednym z Panów z tej firmy przypominam, że macie założoną sprawę sądową właśnie za rozpowszechnianie takich informacji - proszę nie myśl, ze internet uchroni Cię przed odpowiedzialnością za słowa.
pozdrowienia
rafał
aereco wentylacja sp. z o.o.
producent nawiewników higrosterowanych
ps
oczywiście zgadzam się, ąe przepisy są niespójne i na podstawie obecnie obowiązujacych przepisów można zgodnie z prawem wybudować dom, w którym wentylacja nie działa ....
Gość: EngRabbit
2002-04-17 00:00
#3
Spokojnie. Nie jestem panem z żadnej firmy nawiewnikowej. Stawiam tylko pytania, właśnie o przepisy, których nie ma, co umożliwia Wam, Panom z obu firm ciąganie się po sądach w walce o rynek, czyli o klienta. Gdyby przepisy były, odciążylibyście wymiar sprawiedliwości bo sentencją byłoby Prawo Budowlane i Polskie Normy, a nie papier z sądu. Więc drugą część Twojej odpowiedzi powinieneś adresować do kogoś innego. Poza tym nie wiem jakie przepisy jacyś panowie mają naciągać, skoro praktycznie rzeczowych, np. na temat nawiewników - przepisów, co sam zresztą przyznajesz - NIE MA.
A ponieważ nie jestem związany ani z Twoją, ani pozywaną firmą, więc stawiam pytanie TECHNICZNE i wasze spory mnie NIE OBCHODZĄ. Dlatego byłbym wdzięczny za odpowiedź merytoryczną, a nie insynuującą. Zdaje się że masz okazję nawet na tym forum napisać, dlaczego z inżynierskiego punktu widzenia propozycja jak w E) nie musi być obowiązującym przepisem. Czekam na poważną odpowiedź.
Ewentualnie do wykorzystania dla przesłania dodatkowych materiałów: engrabbit@tlen.pl
Gość: EngRabbit
2002-04-22 00:00
#4
Czy naprawdę oprócz tego że procesuje się jakichś dwóch panów od sprzedaży nawiewników nic na temat stosowania nawiewników w wentylacji specjaliści branży nie wiedzą?
To teraz się nie dziwię dlaczego nie ma na ten temat precyzyjnych przepisów, ani temu, że -według niektórych badań - wentylacja nie funkcjonuje prawidłowo w 65% polskich mieszkań. Czyli co, komin 14x14 i problem z głowy? Nic na ten temat nie wiecie? Nie macie własnego zdania?
Gość: Kierzyk
2015-09-13 21:49
#5
Przecież bardzo dużo zależy od samych okien. Jeśli okna są kupione jakiejś renomowanej firmy to problem z nawiewem powinien być rozwiązany już odgórnie. Poczytaj sobie na temat Budvar Centrum mają większość okien sprzedawanych w różnych konfiguracjach.
Gość: Durkin
2016-03-08 22:35
#6
To nie tyle, że renomowanej, ale takiej która dba o produkty i swoich klientów. Budvar akurat dość mocno zdobywa rynek ma wiele przedstawicielstw jakiś czas temu widziałem nowy punkt w Częstochowie na Mirowskiej, ale faktycznie lepiej kupić od takiego producenta, który na rynku już coś znaczy.
Gość: PleszewskieKotly.pl
2016-06-24 09:45
#7
Może ja zapytam inaczej: jaki budżet posiadasz na zakup nawiewników okiennych do kuchni oraz kratek wentylacyjnych? Bo zamiast firmy,zwróciłbym uwagę głównie na jakość wykonania,to powinno być priorytetem.
  • 1