Gość: Adam
2006-08-07 00:00
#1
Ciąg wsteczny i developer.
Witam,
mam problem z wentylacja w kuchni. Przy niskich temperaturach przez kratke wentlacyjna do srodka jest nawiewane zimne powietrze i to pomimo roszczelnienia wszystkich okien w mieszkaniu. Ponadto bardzo czesto na oknach skrapla sie woda.
Poniewaz jest to nowe mieszkanie, problem zgłosiłem developerowi ale ten stwierdził, że jest to noramlna sytuacja i przyczyna sa zbyt szczelne okna (mimo ze sa caly czas rozsczelnione) i nie zamierza podejmować żadnych działań.
Dodam ze komin wentylacyjny z kuchni jest ponizej poziomu dachu. Na razie w miejsce kratki wstawilem wentylator.
Pomoglo na ciag wsteczny ale dalej przy niskich temp pojawia sie woda na oknach, a poniewaz kuchnia jest polaczona z pokojem wentylator wylaczam na noc ze wzglewdu na halas.
Co w tej sytuacji powienienm zrobic aby zapewnic noramlna prace wentylacji oraz czy moge takie dzialanie wymusic na developerze.
Gość: T. Brzęczkowski
2006-08-07 00:00
#2
Pewnie inni podobnie postąpili i założyli wentylatory czy okapy w kuchni, których montować od 6 lat nie wolno. Masz więc cofkę i choroby zwięzane z zarodnikami grzybów strzępkowych ("siedzą" w mokrych kanałach wentylacyjnych). A co do developera, sprawdź w umowie, czy jest, że mieszkanie ma mieć skuteczną wentylację. A skuteczna wentylacja to taka, która dostarczy Ci niezależnie od pogody, ciśnienia, stałą ilość świeżego powietrza.
Gość: Adam
2006-08-07 00:00
#3
Pewnie inni podobnie postąpili i założyli wentylatory czy okapy w kuchni, których montować od 6 lat nie wolno. Masz więc cofkę i choroby zwięzane z zarodnikami grzybów strzępkowych (siedzą w mokrych kanałach wentylacyjnych).
Z tego co wiem to kazdy mieszkanie jest podlaczone do odzielnego szybu wiec instalacje sasiadow raczej nie sa przyczyna moich problemow.
A co do developera, sprawdź w umowie, czy jest, że mieszkanie ma mieć skuteczną wentylację. A skuteczna wentylacja to taka, która dostarczy Ci niezależnie od pogody, ciśnienia, stałą ilość świeżego powietrza.
Nie, w umowie nie mam zadnych odzielnych zapisow o wentylacji. Myslalem, ze sa jakies golne przepisy (PN, rozporzadenia), na ktore mozna by sie powolac. No bo przyjmujac ze jesli brak zapisu ozancza, ze wentylacja nie musi dzialc to rownie dobrze developer moglby wcale jej nie robic.
Gość: T. Brzęczkowski
2006-08-07 00:00
#4
Właśnie dlatego, że są oddzielne kanały masz cofkę. Gdy jednym ktoś wyciąga, drugim "wchodzi". A co do umowy, to na tym się nie znam, ale, że wentylacja a to nie to samo co kanały (nawet wentylacyjne), są koniecznym elmentem domu to pewnie w sądzie sprawę wygrasz. Z tego co widzę na Bartyckiej to coraz częściej przychodzą ludzie by im zrobić rekuperator w mieszkaniu, a developer płaci, bo wykazali, że wentylacja, jest nieskuteczna.
Gość: kominiarczyk
2006-08-07 00:00
#5
Oczywiście, że możesz wymusić, bo jest obowiązująca norma dotycząca wykonania kanałów kominowych: dymowych, spalinowych i wentylacyjnych PN-89/10425 i jest jeszcze nadzór budowlany powiatowy i ewentualnie wojewódzki. Po pierwsze to kanały wentylacyjne obsługujące mieszkanie muszą być wyprowadzone na jednakową wysokość, po drugie kalenica jest przeszkodą i wyloty w kominach wentylacyjnych tak samo jak w kominach dymowych i spalinowych muszą być wyprowadzone ponad kalenicę, aby swobodny przepływ wiatru zmniejszał cisnienie nad kominem a tym samym zwiększał różnice ciśnienia pomiędzy poziomem wlotu powietrza zewnętrznego do mieszkania a poziomem jego wylotu ponad dachem. Po trzecie, kanały wentylacyjne muszą posiadać odpowiednią klasę szczelności dla kanałów murowanych pracujących w "podciśnieniu", a w strefach nie ogrzewanych powinny być dodatkowo ocieplone. Kanały kominowe obsługujące jedno mieszkanie powinny mieć w przybliżeniu jednakowe ciśnienie czynne, aby nie dopuścić do "przeciąganie" powietrza od jednego pomieszczenia z kanałem wentylacyjnym do drugiego pomieszczenia z wyższym kanałem kominowym. Takie "spięcie" przepływu powietrza pomija powietrze w pokojach i sypialni. Tłumaczenie, że masz szczelne okna przez developera, który nadzoruje budowanie budynku z kanałową instalacją wentylacyjną o działaniu naturalnym, który nie przewidział szczelinowych nawiewników powietrza w pokojach i sypialni jest problemem developera a nie twoim. Wentylatorek zamiast kratki wentylacyjnej jest rozwiązaniem doraźnym i przyczynia się do "spięcia" przepływu powietrza pomiędzy kanałami wentylacyjnymi. Wentylatorek jak nie "pracuje" to wydatnie zmniejsza przekrój przepływu powietrza do kanału wentylacyjnego, co tym samym skutecznie zmniejsza wydajność tegoż kanału wentylacyjnego, stąd w mieszkaniu rośnie wilgotność powietrza oraz stężenie dwutlenku węgla, co w przyszłości odbije się na zdrowiu domowników. Zacząć musisz od zamówienia sobie własnej ekspertyzy, własnych kanałów wentylacyjnych u mistrza kominiarskiego. Ewentualnie służę pomocą w Warszawie.
kominiarczyk@rubikon.pl
Gość: kominiarczyk
2006-08-07 00:00
#6
Jak wykażesz, że wykonanie kanałów wentylacyjnych jest niezgodne z normą to często ich naprawa jest już niemożliwa i łatwiej wygrasz zamontowanie u siebie rekuperacji.
Gość: Marcin
2006-08-09 00:00
#7
Co znaczy, ze masz rozszczelnione okna?Wycieta uszczelka, czy nawiewniki? Skoro nawiewna Ci powietrze w kuchni to gdzies to powietrze tez wyciąga. mozliwe,ze rozszczelnienie jest zbyt male, a ciag wentylacyjny w lazience jest tak duzy ze zaciag z kuchni.
Ciag w kuchni zawsze jest w przeciwna strone czy tylko w niektorych warunkach?
Gość: Gostek
2006-08-09 00:00
#8
Skrzydła okienne uchylno-rozwierane mają okucia, które pozwalają na uchylenie okna lub na niepełne domknięcie okna tj.: gdy ustawisz klamkę do góry pod kątem 45 stopni, to zamek skrzydła okiennego trzyma ale skrzydło okienne luźno dolega do ramy i między uszczelką skrzydła okiennego a ramą okna tworzy się szczelina, którą napiera powietrze z zewnątrz na powietrze w pomieszczeniu, co z kolei powoduje wypór powietrza do wlotów kanałów kominowych. Szerokość tej szpary po niedomknięciu okna można ustawić na okuciach okna i nie trzeba nic wycinać, bo to jest bez sensu. Okucia w oknach na ostatniej kondygnacji muszą mieć większy luz niedomknięcia, aby małą różnice ciśnień tzw. ciśnienie czynne wynikające z małej wysokości kanałów kominowych skompensować większą powierzchnią szczeliny naporu powietrza zewnętrznego na powietrze w mieszkaniu.
Gość: Marcin
2006-08-10 00:00
#9
Powietrze z zewnatrz nie napiera.Jedyna siła ktora wytwarza podciśnienie jest kanał wentylacyjny.Który spełnia swoje zadanie jezeli temperatura jest nizsza na zewnatrz, co jest mozliwe tylko przez polowe roku. Ten mikrouchyl spelnia tylko swoje zadanie przez ok, polowe tego okresu.W pozostalym jak sa duze morzy pewnie uchyl jest zamykany i pojawia sie problem.
Gość: Gostek
2006-08-11 00:00
#10
"Jedyna siła ktora wytwarza podciśnienie jest kanał wentylacyjny.Który spełnia swoje zadanie jezeli temperatura jest nizsza na zewnatrz, co jest mozliwe tylko przez polowe roku." - kanał wentylacyjny nic nie wytwarza tylko zwiększa różnice w wysokościach pomiędzy poziomem wlotu powietrza do mieszkania i jego wylotu niż to może zrobić wysokość okna i ma chronić unoszone powietrze w kanale przed "przybraniem na wadze" aby nie doszło do odprężenia ciśnienia, które w kanale kominowym powinno być wyższe nić ciśnienie panujące nad wylotem komina. Marcinie, zapomniałeś, że istnieje wiatr, który powoduje obniżenie ciśnienia aerostatycznego w wylotach prawidłowo wyprowadzonych kanałów kominowych ponad kalenice dachu lub zwyżki nad klatką schodową i jednocześnie powoduje wzrost ciśnienia na bryle budynku oraz zapomniałeś, że cisnienie to nie siła.
Gość: Adam
2006-08-11 00:00
#11
Tak jak opisal to Gostek okna maja mirkouchyl. Problem polega na tym ze ten mikrouchyl nie spelnia swojego zadania wcale, nawet jak na dworze jest -20°C.
Gość: Adam
2006-08-11 00:00
#12
I jeszcze:
ciag w lazience faktycznie dziala dobrze, ciag w kuchni dziala caly czas zle z tym, ze czasami sa to niewyczuwalne przeplywy powietrza (trzeba przystawic zapalniczke zeby okreslic kierunek) a czasmi to wieje jak z wentlyatora - przy takim samym roszczelnieniu okien. Przez wiekszosc zimy mialem roszczelnione 80% okien czasami w celach testowych rozszczelnialem wszystkie okna ale nie wplywalo to w zauwazalny sposob na sile i kierunek ciagu w kuchni.
Gość: Gostek
2006-08-11 00:00
#13
Wygląda na to, że niedość, że kanał wentylacji łazienki jest dłuższy od kanału wentylacji kuchni, to kanała wentylacji kuchni jest krótki, tak jak byś mieszkał na ostatniej kondygnacji. Napisz jaka jest różnica w wysokości pomiędzy tymi kanałami i jaką ma długość kanał wentylacji kuchni od kratki do wylotu w kominie.
Gość: Wentylek
2006-08-11 00:00
#14
Dokąt tam będzie wentylacja grawitacyjna, to nie będzie działać i po co rzeźbić w gów... (cytat z Wally)
Gość: Gostek
2006-08-12 00:00
#15
Trzeba rzeźbić bo rzeźbiarze którzy to wyrzeźbili nie mają pojęcia jak ma wyglądać rzeźba i jak widać nie ma autora tej rzeźby a pieniadze zainkasowane. W innych rzeźbach też podobni fachowcy rzeźbią wystarczy poczytać.