Gość: bastard
2006-12-01 00:00
#1
Ciąg wsteczny
Witam,
temat juz sie pojawiał na forum, ale pozwolę go sobie przytoczyc jeszcze raz, bo męczy mnie (a raczej wieje) okrutnie.
Mieszkanie na parterze w nowym 4 pietrowym bloku 42 m2 (otwarta na pokoj kuchnia 20m2),sypialnia 10 m2, garderoba i lazienka. W kuchni kuchnia gazowa i piec z otwarta komora spalania. 3 kanaly wywiewne(jeden do pieca i dwa wolne). W lazience jeden kanal.
W pokoju zetka, srednica 15 cm ktora doprowadza powietrze.
Problem : ciąg wsteczny w kuchni w obu kanałach. Z obu kanałów wieje okrutnie. W laziece wywiewa w tym czasie prawidlowo.
Zainstalowalem dodatkowo jeden nawiewnik okienny 30 m3/h ale nie pomaga.
Ciag sie odwraca dopiero po uchyleniu okna. Rozszczelnienie nie pomaga.
Ratujcie !
(rekuperatorom mówimy nie)
Gość: tom
2006-12-01 00:00
#2
Witam
Dołożyć jeszcze jeden za mało doprowadzonego powietrza .
Gość: Kominiarczyk
2006-12-01 00:00
#3
jeżeli mieszkasz w Warszawie to kontakt do kominiarczyka to kominiarczyk@rubikon.pl , jeżeli mieszkasz w innym rejonie to prześlij zdjęcia z swoimi kominami ponad dachem i czy kanał wentylacji kuchni i kanał spalinowy biegną w ścianie zewnętrznej i z czego są pobudowane.
Gość: kominiarz
2006-12-11 00:00
#4
Funkcja kanałów kominowych obojętnie jaką funkcje pełnią czy wentylacyjną czy spalinową jest ochrona termiczna płynących strug powietrza wypieranych do góry na zasadach naczyń połączonych. Warunki techniczne dla kanałów wentylacyjnych to 44 str. wydane przez ITB. W praktyce jest tak, że kierownik budowy jakoś pozałatwia odbiory a przyszli użytkownicy mają nawiew z kanałów wentylacyjnych pomimo że rozszczelniają okna. Jakoś się dziwnie składa, że podczas rocznej kontroli w już zamieszkałych budynkach wychodzą usterki których nikt nie widział w budynku gdy był w stanie surowym i wykończeniowym. Dosłownie przepisałem z art. "Dom z papieru" Jarosław Kroplewski - miesięcznika "Builder" 12/06 : "Świadectwa kominiarskiego w niektórych powiatach wymagają, a w niektórych nie, a jest to dokument, który wystawia człowiek po zawodówce po ocenie pracy ludzi z uprawnieniami budowlanymi" . Ktoś nie wie że większość mistrzów w rzemiośle kominiarskim to technicy po szkole średniej budowlanej + 6 latach praktyki w wąskiej specjalizacji i zdaniu egzaminu w Izbie Rzemieślniczej oczywiście są także osoby z wyższym wykształceniem.
Gość: ewa
2006-12-12 00:00
#5
I jak z tym ciągiem wstecznym? Mam podobny problem ciekawa jestem czy znalazłeś rozwiązanie.
Pozdrawiam
Gość: Kominiarczyk
2006-12-14 00:00
#6
Problem polega na tym że kanały wentylacyjne z rur z cienkiej blachy stalowej zafałdowanej lub z pustaków wentylacyjnych prowadzone są w jenym lub w dwóch lub w trzech rzędach w szybach instalacyjnych i ich wyloty znajdują się pod wspólną czapą kominową. Prawidłowo każdy wylot kanału powinien być od siebie oddzielony, stąd gdy prowadzi się kanały w dwóch lub w trzech rzędach to powinny posiadać wyloty górne w czapie kominowej, które powinny być zakończone nasadami lub wywietrzakami np. Uniwersal, które oprócz ochronny wnętrza kanału przed wlewaniem się wody podczas opadów atmosferycznych także zwiększają podciśnienie w kanałach w zależności jak prędko wieje wiatr. Szyb instalacyjny który posiada wyloty boczne obustronne przykryte wspólną czapą kominową powinien być na równi z wylotami kanałów wentylacyjnych zakończony (zamknięty) zaprawą zmieszaną z wełną szklaną, takie samo zamknięcie powinno być przy każdym przejściu przez strop, a jak nie jest to od góry do szybu instalacyjnego opada zewnętrzne powietrze które w okresie chłodów ochładza kanały wentylacyjne z rur z cienkiej blachy zafałdowanej lub z pustaków ceramicznych. Jest jeszcze pare prostych błędów ale za długo by było o tym pisać. To co wykonuje się w Warszawie i okolicach to koszmar, ale niestety nie ma u nas obowiązku wykonywania projektu do wentylacji grawitacyjnej, gdzie wyraźnie napisanoby na jaką wysokość wyloty (ujścia) kanałów powinny być wyprowadzone, jak powinny być zaizolowane termicznie w strefach podlegających wychłodzeniu i jaka jest minimalna efektywna wysokość kanałów dla ostatniej kondygnacji, stąd buduje się jak wykonawcy jest wygodnie biorąc minima z normy budowlanej.
Gość: cd
2006-12-14 00:00
#7
Stąd walka z inwestorem jest ciężka bo on wyciąga normę z minimalnymi wartościami, a norma jest napisana 100 lat temu, kiedy mieszkania były przegrzewane i nie było okien z uszczelkami, a więc ceglanymi kanałami kominowymi zawsze płyneło ciepłe powietrze w ilości ponad normatywnej i dzięki temu otrzymywały w strefach nie ogrzewanych dużą dawkę ciepła - to tak w skrócie.
  • 1