Gość: Asystent
2006-02-06 00:00
#1
Blok operacyjny; jaka centrala?
Centrala ma obsługiwać salę operacyjną oraz pomieszczenia przygotowania pacjenta oraz lekarzy. Pytanie(problem) brzmi: czy centrala może byc wyposażona jedoczesnie w wymiennik obrotowy i komore recyrkulacyjną?Bo ze centrale do bloków operacyjnych moga pracować na recyrkulacji(przy spełnieniu szeregu wymogów) to wiem. Wiem również ze można stosować obrotowe wymienniki ciepła. Ale czy obydwa rozwiązania jednoczesnie, tego nie znalazłem ani w "Wytycznych...(zeszyt 5)" ani w innych źródłach. Z góry dziekuję za pomoc.
Gość: T. Brzęczkowski
2006-02-06 00:00
#2
W rotorach około 5% powietrza wraca, więc ze względów septycznych są do takich celów wykluczone. Kolejną ich wadą jest znaczny wzrost wilgoci w pomiszczeniu, nie odprowadzają kondensatu.
Gość: Asystent
2006-02-06 00:00
#3
Dziekuje za uwage.Ale w tej centrali napewno bedzie recyrkulacja więc wróci więcej powietrza niz 5%.Na wyciągu będzie filtr F8.
Gość: Gnom
2006-02-06 00:00
#4
W celu zaoszczedzenia na instalacji proponuję dodatkowo podłączyć się pod pokój pielegniarek
Gość: .
2006-02-06 00:00
#5
... i wc-cik..
Gość: Projektant
2006-02-06 00:00
#6
ASYSTENT sam na własne oczy widziałem projekt wentylacji-klimatyzacji sali zabiegowej, w którym to zastosowano zwyczajny ...... SPLIT z jednostką wew. podsufitową!!!! Więc naprawdę nic mnie już nie zadziwi!
Gość: Asystent
2006-02-06 00:00
#7
GNOM:
pokój pielęgniarek jest podłączony do innego systemu ale gratuluję pomysłowości.
.(gość):Wc-cik jest pod kolejnym systemem, ale widze że z Gnomem siedzieliście w jednej ławce:-)
PROJEKTANT: Sala zabiegowa różni sie zdecydowanie od sali operacyjnej, stąd być może to rozwiązanie.
Pytanie(problem) pozostaje nadal aktualne.
Gość: i
2006-02-06 00:00
#8
Przy klimatyzacji sali operacyjnej nie wolno zastosować wymiennika obrotowego a tym bardziej recyrkulacji. Jest tak książka klimatyzacj sal operacyjnych. Powinno sie zastosować specjalne wykonanie central wentylacyjnych np produkcji Klimor lub AW Klima. Wspomne ze zalecane sa nawiewniki laminarne i filtry hepa.
Gość: Asystent
2006-02-06 00:00
#9
Jest tez taka książka "Nowoczesne systemy klimatyzacji w obiektach służby zdrowia" autor: Anna Charkowska i na stronach 145-147 pisze co nieco na ten temat. Recyrkulacja jest zabroniona wtedy gdy istnieje możliwośc nadmiernej koncentracji gazów anestezyjnych(które mogą byc wybuchowe).Jednak jeśli zastosuje sie odsysacze tychże gazów i zapewni odpowiednią ilośc świeżego powietrza wówczas recyrkulacja jest dozwolona(tak jest napisane w Wytycznych projektowania szpitali ogólnych, Zeszyt5).Ponadto centrala jest typu chigienicznego (MCKH firmy Klimor).Mam przed sobą kartę tej centrali.Nawiewniki są laminarne.
Szanowni Państwo: nie pytam "jak zaprojektować wentylacje sali operacyjnej) tylko... ok dajmy sobie spokój
Gość: [+]
2006-02-07 00:00
#10
Asystent - nie denerwuj sie.
Powiedz tylko co na recylkulację powiedział Sanepid.
Wiem że mogą być odstępstwa - przy dużych ilościach powietrza mozna uzyskać zgode na wprowadzenie "tego samego" powietrza spowrotem do sali operacyjnej. Bo co za róznica jakie powietrze mamy oczyszczać i w którym zabijać zarazki - w zewnętrznym czy w (ciepłym i wstępnie oczyszczonym) recyrkulacyjnym.
Na pyatnie o rotor odpowie Ci również tresć odstępstwa.
Z tego co pamietam z wizji lokalnej w jednym szpitalu, za centralą na kanale były umieszczone lampy UV, a nawiewniki również były z filtrem Hepa (chyba 4 filtr z kolei).
Gość: Projektant
2006-02-08 00:00
#11

PROJEKTANT: Sala zabiegowa różni sie zdecydowanie od sali operacyjnej, stąd być może to rozwiązanie.
Pytanie(problem) pozostaje nadal aktualne.
Czyli w sali zabiegowej można zasosować podsufitowy split pracujący wyłącznie na powietrzu obiegowym (powietrze świeże jest niemile widziane :-) wystarczy jak tam coś wleci z okien albo drzwi) Oj asystent ... szkoda słów.
Gość: Asystent
2006-02-08 00:00
#12
Sanepid nie miał zastrzeżeń co do recyrkulacji (poważnie). Na etapie koncepcji, podczas konsultacji z panem z Sanepidu dostałem od niego kserokopie pisma z Ministerstwa Zdrowia do "Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego". Pismo dotyczy "Tymczasowych wytycznych MZiOS stosowania recyrkulacji powietrza wentylacyjnego w ZOZ-ach".Wytyczne te należy stosować łącznie z Wtycznymi projektowania szpitali ogólncyh...
Czarno na białym jest napisane, że "... w przypadku stosowania recyrkulacji w bloku operacyjnym, sala powinna być wyposażona w odsysacze gazów anestezyjnych...
Zabrania się stosowania recyrkulacji w oddziałach zakaźnych pneumonoligicznych,
W pomieszczeniach typu RTG (gdzie występuje jonizacja powietrza)..."
W rozpatrywanym przeze mnie bloku operacyjnym nie będą przeprowadzane operacje neurochirurgiczne, operacje serca czy tym podobne.
Więc jeśli coś nie jest zabronione to czy nie można tego robić?
PROJEKTANT: Jeśli nikt by mi nie powiedział jakie zabiegi będa wykonywane w sali zabiegowej to zaliczyłbym bym ja do III klasy czystości(pomieszczenie o normalnym poziomie bakterii). Pomieszczenie do pobierania krwi to też sala zabiegowa. Takie "sale zabiegowe" można często spotkać w parkach w mieście jak jest przeprowadzana akcja honorowego oddawania krwi.
Nie widziałem na żywo, nie widziałem projektu ani tym bardziej nie współtworzyłem projektu klimatyzacji sali zabiegowej opartej o split, więc dla mnie też brzmi to śmiesznie. Split to nie wentylacja więc o co chodzi z tym "wlatywaniem czegoś z okien albo drzwi"?
Gość: Gnom
2006-02-12 00:00
#13
Szanowny Asystencie,
Ciekawi mnie bardzo, dlaczego uważasz, że centrala powinna być "typu higienicznego" i co to znaczy? Czy to znaczy że zwykłe centrale są niehigieniczne ? Na stronie internetowej czytamy, czym się charakteryzują te centrale:
1. wszystkie tace w centralach higienicznych: pod nawilżaczem, chłodnicą i odkraplaczem wymiennika krzyżowego, wykonane są z blachy nierdzewnej. Łopatki odkraplaczy wykonane są z blachy aluminiowej. Wszystkie odpływy z tac wyposażone są w syfony z tworzywa sztucznego
2. każda z sekcji wyposażona jest w wyprofilowane dno z kratką ściekową, które połączone są systemem plastikowych rur spustowych
3. bloki filtrów: wstępnego i dokładnego, chłodnicy, wentylatora, odzysku ciepła i rozdziału, wyposażone są w oświetlenie niskonapięciowe (24 V)
4. w obudowie bloków z oświetleniem zamontowane są wzierniki inspekcyjne, umożliwiające ocenę stopnia zabrudzenia i obserwację pracy poszczególnych elementów centrali
5. obudowa wentylatora wyposażona jest w króciec spustowy do spustu wody z jego wnętrza
6. materiały filtracyjne 1 i 2 stopnia są niehigroskopijne z atestami obowiązującymi dla służby zdrowia
7. dławice kablowe do połączenia silników i oświetlenia zapewniają odpowiednią szczelność i klasę czystości
8. wszystkie materiały z których wykonane są centrale są odporne na powszechnie stosowane środki dezynfekcyjne
9. wszystkie krawędzie i uskoki wypełnione są silikonem tworząc gładkie wewnętrzne poszycie ułatwiające mycie i utrzymanie czystości oraz eliminację możliwości powstawania ognisk drobnoustrojów
10. silikon do uszczelnienia osłon mocowanych na stałe oraz złącz między modułami posiada atest na stosowanie w obiektach służby zdrowia
11. dla sterylizacji powietrza nawiewanego oprócz filtrów, służy blok z promiennikami UV, gdzie wykorzystano promienie ultrafioletowe o długości fal 250 ÷ 265 nm.
W urządzeniu tym stosowane są promienniki emitujące około 80 % swojej energii w postaci fali o długości 253,7 nm. Trwałość promienników wynosi około 8.000 godzin
Jakie to przepisy wymagają stosowania punktów: 2, 5, 6, 11. Kto wydaje atest na stosowanie silikonu w obiektach służby zdrowia i dlaczego takiego atestu nie muszą mieć: paski klinowe, przyłącza elastyczne, silniki, wentylatory , obudowy, tłumiki.
Jest norma 13053, w której zaleca się stosowanie sterylizatorów UV, ale tylko w odniesieniu do tac nawilżaczy wodnych a nie powietrza! Co więcej, jest wyraźne zalecenie żeby do powietrza nie dostawał się ozon. W tej normie jest również akapit mówiący: "Śruby i podobne komponenty nie mogą wystawać ze ścianek wewnętrznych". Jak są mocowane elementy wewnętrzne (zespół wentylatora, nagrzewnice, chłodnice, prowadnice filtrów) jeśli nie za pomocą zwykłych śrub i blachowkrętów ?
Z jedne strony dopuszczasz recyrkulację a z drugiej proponujesz centralę o cechach dowolnie dobranych przez producenta w celu podniesienia ceny i wyeliminowania konkurencji. Za chwilę inny producent ogłosi, że centrala higieniczna to taka, co jest zrobiona z miedzi, bo miedź jest bakteriostatyczna i ktoś to wpisze do projektu i my wszyscy za to zapłacimy.
Nie dajmy się zwariować
Gość: .
2006-02-13 00:00
#14
To jak w takim razie "nie dać sie zwariować" i jednoczesnie przestrzegać przepisy prawne?Zdać sie tylko na zdrowy rozsądek?W tym kraju to chyba nie wystarczy..
Gość: jas
2006-02-14 00:00
#15
nie mozna zastosowac recyrkulacji ,centrala z wymiennikiem krzyzowym i zadnych szalenstw ,jesli na sali zabiegowej nie bedzie operacji nie trzeba montować tez filtrów absolutnych wystarczy tylko podójna filtracja ,pracuje obecnie nad salami zabiegowymi rygor odnosnie filtrów jest tylko przy operacjach tzw otwartych
  • 1