Gość: IREK
2008-11-26 00:00
#1
BRAK CIEPŁA PRZY MINUSOWEJ TEMP. NA ZEWNATRZ
mam taki problem że gdy spadnie na zewnątrz temp.poniżej zera to mam problem nagrzać w domu .piec ma 23,3 kw pow. uzytkowa 190m/2 zmieniłem pompę bo myślałem że padła od poczatku użytkowania było słychać w grzejnikach buczenie pompy lecz nie zwracałem tak uwagi na ten fakt lecz gdy od 2 lat mam problem nagrzania to chyba cos jest nie tak .Dom ociplony 8 cm steropianu stropodach 20 cm wełny.posiadam grzejniki radiatory wymieniłem 4 grzejniki na próbe bo wydaje mi się że to one są winne za tą sytuacje.Na samym poczatku grzania strzelało w nich (gdy się rozgrzewał stukał i gdy wychładzał się również stukał)teraz nic nie stuka ale jest problem z temp.Czy moze ktoś coś doradzic
Gość: uslugi.murawski
2008-11-27 00:00
#2
a jakie przekroja masz rur i jakie centarlne wykonane?? miedz, czy plastik?? grzejniki są nagrzane jak palisz?? czy letnie?? ile masz zawsze na piecu, jaką masz kotłownie?? moc pomcy, zakręć kilka grzejników całkowicie i zobacz czy inne nagrzeją pomieszczenia w których są. Pozdrawiam
Gość: irek
2008-11-28 00:00
#3
witam przekrój od pompy ok. 2m- fi28 potem zredukowane do fi 22 piony równiez fi22 i do grzejników rórką ok.1,5m -fi 15 wszystko w miedzi.Piec 23,3 kw viadrus na piecu 80st.do 90st. i gdy jest na dworze ponizej zera zaczynają się kłopoty.Jak pisałem mam grzejniki radiatory powykrecałem całe głowice termostatyczne nic nie pomogło w tym roku wymieniłem 4 grzejniki te największe 1,2m na purmo 1,2m C-22 no i nadal to samo.gdy na piecu mam 80st to grzejniki są gorace lecz byłem u matki i ona ma też purmo i gdy ona ma na piecu 80st to grzejnika nie mozna sie dotknac.Moja instalacja to trójnikowa tzw. promienista .Policzyłem moc grejników u mnie to ok. 22kw(była mniejsza lecz powymieniałem mniejsze grzejniki i dałem wieksze za namowa kolegi który stwierdził że radiatory stracą swoją moc po kilku latach -jak pisałem stukanie w nich którego już nie ma
)
Gość: Mateusz
2008-12-04 00:00
#4
Czy jest rónież zbiornik c.w.u. gdyż to może powodować za niską moc kotła.
Czy sprawdzał Pan jakiej temperatury jest woda wychodząca z kotła? Czy np jak dopłynie do grzejników się mocno wychładza? Czy jak Pan pali w piecu i osiąga Pan temperaturę od 80-90st. to kocioł otwarty czy zamknięty i tylko trzyma temperaturę.
Jaka jest temperatura powrotu - tak na wyczucie czy się wychładza względem zasilania - czy grzejniki potrafia ją wystudzić?
Czy w pomieszczeniach, w których ma Pan nowe grzejniki jest jakaś poprawa odnośnie temperatury lub może pootwierane drzwi i tak mieszają powietrze w całym budynku?
Gość: IRO
2008-12-04 00:00
#5
witam Pana BOJLER JEST ,DO RUŁEK SAMEGO GRZEJNIKA WODA JEST GORACA TERAZ GDY PISZE NA PIECU MAM 60 ST. RUŁKA ZASILANIA JEST GORACA A POWROTNA CIEPŁA CZUĆ NIŻSZĄ TEMP. POWROTU .WYDAJE MI SIĘ ŻE GDY DOCHODZI DO GRZEJNIKÓW TO NIE TRACI CIEPŁA.TO CO NATOMIAST PAN PISZE O PODTRZYMANIU TEMP. NA PIECU TO,GDY ZAMKNE ZAWÓR PRZED BOJLEREM (WSZYSTKO IDZIE NA DOM)TO W PIECU PRĘDZEJ SIĘ PRZEPALI- I TO ZNACZNIE.PO ZABUDOWANIU NOWYCH GRZEJNKÓW NIE ZAUWAŻYŁEM POPRAWY.Z DRZWIAMI JEST TEN PROBLEM ŻE NIE WSZEDZIE JE MAM .MAM DUŻĄ IZBĘ OK.40M/KW BEZ DRZWI I W NIEJ JEST NAJCHŁODNIEJ ,HOL MAM ODSŁONIĘTY AŻ NA PODDASZE UŻYTKOWE ,U GÓRY JEST CIEPŁO TERAZ!! ALE GDY JEST MINUS NA ZEWN.TO I U GÓRY JEST CHŁODNIEJ.NAPEWNO MA TO JAKIŚ WPŁYW NA TEMP. W CAŁYM BUDYNKU(NIE JEST RÓWNOMIERNA)LECZ TAK JAK PISAŁEM NA POCZATKU PARE LAT W TYŁ PRZY MINUSOWEJ TEMP. NA ZEWN.POTRAFIŁEM W DOMU NAGRZAĆ NA DOLE 22 ST. OD DWÓCH LAT JEST TO NIEMOŻLIWE.I OCZYWIŚĆIE U GÓRY BYŁO O WIELE CIPLEJ.JA UWAŻAM ŻE PROBLEM TO GRZEJNIKI BO RUŁKA POWROTNA Z NIEGO POWINNA BYC WYCHŁODZONA A NIE CAŁY GRZEJNIK -POWINIEN BYC JAK RUŁKA ZASILAJACA(MÓWIE TU O JEGO PŁASZCZYZNIE)DZIWI MNIE TEŻ POMPKA ŻE GDY ZASTAWIE ZAWÓR PRZED BOJLEREM TO ZACZYNA WYĆ W DOMU MOCNY SZUM.DZIEKI ZA JAKĄKOLWIEK RADĘ.POZDRAWIAM
Gość: (gość)
2008-12-05 00:00
#6
WITAM
Odnośnie szumu to wina pompki i cienkich przewodów. Pompa jest zbyt wydajna i prędkość przepływu jest za szybko - to szumi. Jak jest możliwość zmiany wydajności pompki to można obniżyć jej wydajność.
Czy jeśli pracuje pompa i jest otwarty zawór do zasobnika c.w.u. to czy pompa obsługuje równocześnie zasobnik i grzejniki?
Odnośnie grzejników i wielkości pieca.
Kociol szybko spala ponieważ w przypadku ogrzewania c.w.u. i c.o. to kocioł pracuje z pełną wydajnością stale.
Jak Pan zauważy, że podczas grzania c.w.u. mocno się wychładzają grzejniki to niech Pan nieco przymknie zawór na zasobniku. Zawory kulowe nie nadają się do sterowania ale spróbować nie zaszkodzi. Spróbować warto by poprawić wydajność grzania i nie było szumienia.
Jakiej mocy był kocioł wcześniejszy? Jeśli nie da sie go opanować by nagrzewał chyba jedynym wyjściem będzie rozbudowanie kotła o jeden człon. Jest to możliwe w kotłach żeliwnych zbudowanych z członów. Nie wiem kto Panu dobierał kocioł. Do 190m2 i zasobnika c.w.u. dobrał bym większy zwłaszcza do kotła na łopate gdzie wachania są znaczne - załadunek, rozpalanie, spalanie i wygasanie
Gość: iro
2008-12-06 00:00
#7
Witam Pana .Regulacja pompki jest lecz gdy zmniejszam na 1 bieg to czuję że grzejniki oddalone najdalej jeszcze gorzej grzeją i mam ją na 2 biegu.Z reguły zawór przed bojlerem mam otwarty i grzeję dom i c.w.u.Od poczatku jest kocioł 23,3 kw i jak Pan czytał grzejniki mają moc 22kw ,lecz było mniej poniewaz kupiłem grzejniki płytowe PURMO i grzejniki które zostały zabudowałem w miejsce słabszych tym samym zwiekszyłem moc grzejników o ok. 4 kw.Mysle ze piec 23,3 kw powinien wystarczyc.Wymieniłem je na wieksze bo chciałem spróbować czy to cos pomoże.Spróbuję pompke dac na 1 bieg i tak jak Pan radzi regulowac na zaworze przed zbiornikiem.Czekam na minusową temp. bo jak pisałem problem jest gdy na zewn. jest ponizej zera.A czy mógłby Pan wyjaśnić mi dlaczego grzejniki te nowe purmo od dołu są znacznie chłodne niż góra tych grzejników.Czy może to byc zależne od tego na jakim biegu jest pompka.Bardzo dziekuję za pomoc
Gość: Mateusz
2008-12-08 00:00
#8
Witam
Nowe grzejniki są chłodne u spodu gdyż dobrze oddają ciepło i na tyle mocno wychładzają wodę. Może to być związane zamykaniem się zaworów termostatycznych (zwykle tak jest ale tu ich nie mamy jak Pan wspominał) lub małą ilością wody dopływającą do grzejnika i grzejnik nie porafi się dobrze zagrzać.
Zanim Pan zmniejszy wydajność pompki niech najpierw spróbuje podregulować samym zaworem by więcej wody płynęło na instalację c.o. a dopiero póżniej niech Pan spróbuje przykręcić pompkę i zawór. Nie wszysko odrazu.
Czy jeśli zamknie Pan zawór przed zasobnikiem c.w.u. ma Pan dostatecznie ciepło w budynku?
Gość: piotr murawski
2008-12-08 00:00
#9
a jak pan wygląda z odpowietrznika,i?? moze gdzieś przy piecu jest nie tak wstawiony lub nie działa poprawnie i to moż powodować malutki przepływ wody spokodowany bomblem powietrza który sie zbiera.
Gość: iro
2008-12-09 00:00
#10
witam ponownie zrobiłem jak Pan doradził zamknąłem zawór za bojlerem i zmniejszyłem pomkę na pierwszy bieg .Grzejniki nadal grzeją od dołu gorzej- te nowe.Teraz mam w domu ciepło lecz jak pisałem problem jest gdy na dworze temp. spadnie poniżej zera.Wszystkie rady od was zastosuję wtedy i może jedna z nich okaże się skuteczna.Przełącze jeszcze pompkę na 2 bieg i zobaczę czy grzejniki będą całe grzać.A odnosnie zapowietrzenia jak Pan pisze to chyba by nie grzało by coś jakiś grzejnik lub cały pion.A tu wszystko grzeje i powinno być słychać szum w instalacji a go nie ma,jest gdy napełniałem centralne ale gdy odpowietrzyłem całość szum znikł.Tak jak pisałem będe stosował wasze rady pokolei gdy bedzie gorzej z tym grzaniem ,no i gdy sie poprawi to napiszę a gdy nie to również napiszę czekając na wasze rady .Dziękuję i proszę pozostać w kontakcie życzę miłych i pogodnych Swiąt Bożego Narodzenia.Pozdrawiam
Gość: Mateusz
2008-12-10 00:00
#11
Dziękuję za życzenia. Troszkę wcześnie :D.
Życzę spokojnych, bezproblemowych Świąt i przede wszystkim ciepłych.

Jeśli chodzi o kocioł. Grzejniki widocznie są bardzo wydajne lub bardzo tłumione, że nie dostają odpowiedniej ilości ciepłej wody i tak stygną. To nie musi być problem jeśli w pomieszczeniach jest dostatecznie ciepło.
A kocioł się przegrzewa ponieważ nie jest dostatecznie chłodzony wodą z instalacji. Musi Pan wyregulować ilość wody powracającej przez zasobnik c.w.u do kotła.
Gość: zbirek
2008-12-24 00:00
#12
Jeśli grzejnik nie grzeje cały to bardzo prawdopodobne jest że ciężko jest go odpowietrzyć,sam w domu mam taki jeden że przez ładny miesiąc trwa odpowietrzenie co jakiś czas gdzies sie zbiera jakies powietrze i objaw taki że grzeje mocno od góry a czym niżej i dalej od zasilania jego to jest chłodniejszy, ładnych kilkanaście litrów z niego odpuściłem zanim się dał odpowietrzyć i czasu to też trwało no i pompka musi na wyzszy biegu pracować żeby ładnie rozprowdziła ciepło. Zdaniem mojego instalatora na powrocie przy piecu temp. powinna być jakieś 7 st. mniejsza od wyjścia tak jest najlepiej i świadczy o dobrej instalacji jeśli jest więcej to coś jest nie tak a nie to że grzejniki są bardzo sprawne.
Gość: iro
2008-12-27 00:00
#13
witam Pana grzejniki nie są zapowietrzone ponieważ jak były zapowietrzone to w ogóle nie grzały objaw ciepłych grzejników u góry a letni u dołu wydaje mi się że tak jak opisał Pan Mateusz jest objawem dobrego odbioru ciepła poniewaz zjawisko to jest mocno odczuwalne przy niskich temp.natomiast gdy temp.jest wysoka to grzejnik już grzeje prawie cały mocniej.Po prostu wiecej ciepła to grzejnik już musi wiekszą powierzchnią oddac je zeby się wychłodzic.W moim przypadku zastosowałem się do instrukcji tu otrzymanych tzn. przystawiam zawór c.w.u i wtedy czuję że grzejniki lepiej grzeją no i w domu jest szybciej ciepło.Była u nas temp. na zewnatrz -3 no grzałem 60 st. na piecu i miałem 22 st. w domu i pomke nadal mam na pierwszym biegu .Wszystkie grzejniki grzeja lepiej po zamknięciu zaworu c.w.u,nawet nie próbowałem zamykać kryz na górnych grzejnikach bo mam ciepło w domu oczywiście u góry mam cieplej niż na dole ale jak pisałem mam otwartą kondygnację,lecz u dołu co wazne mam 22 st.Czekam jeszcze na większa temp. minusową na zewnątrz wtedy bedę pewny mojego problemu.Jeszcze raz dziekuje za zainteresowanie moja sprawą POZDRAWIAM I DO SIEGO ROKU.
Gość: (gość)
2008-12-27 00:00
#14
Jak pisałem wcześniej o tym zapowietrzeniu to jest konkretny przykład jaki jest tego objaw,a nie że tak mi się tylko wydaje.Mam stare żeliwne żeberka i w każdym jest ok. tylko jeden jest taki felerny.Dziwne by było że ten jeden tylko dobrze odprowadza ciepło a reszta nie. I tak się dziej dokładnie tak jak opisujesz.W lecie wymieniałem kocioł i woda była spuszczona dlatego mi się zapowietrza. Myślę że ma jakieś mijsce że powoli zbiera powietrze z całej instalacji albo jest źle zawieszony.Nawet dzisiaj przy okazji jak ten temat jest poruszony to sprawdziłem go u spodu i wyraznie był chłodniejszy niż wyżej "na oko" jakiś 15 st.Odkęciłem odpowietrznik i odpusciłem z nigo jakiś litr bez powietrza, dopiero potem zaczeło uchodzić z niego powietzre i było go dosyć sporo.To znaczy że nie zbiera się przy samym końcy odpowietrznika.No i teraz mam ok grzeje jak każdy inny.No i wiem że za jakiś miesiąc znowu sie nabiera trochę,z każdym razem coraz mniej aż w końcu się pozbęde powietrza. Ważne jest żeby przed odpowietrzaniem wyłączyć pompkę.
Wydaje mi się ze troche to by było dziwne że dobry grzejnik tak szybko może odprowadzić ciepło że zanim woda przez niego przeleci to już jest zimna.Jak bym w domu pozakładał wszędzie takie grzejniki to do pieca by mi zimna woda ciągle dopływała to chyba by mi kocioł niewydolił żeby osinąć żądaną temperature.
Na zejściu nawet teraz mi założyli termometr i mam ok 8 stopni mniej niż na wyjściu.Jak powiedział mój instalator najlepiej jest granicach 7st. dopuszczalnie do 10st.Jeśli jest więcej to śwadczy o jakiś nieprawidłowościach w instalacji.Wdedy trzeba szukać przyczyny.
Życze również Dosiego Roku,taniego opału i ekonomicznego palenia ;)
Gość: zbirek
2008-12-27 00:00
#15
to byłem ja tylko mnie wylogowało .
Pozdro