Gość: Gnom
2004-04-09 00:00
#1
Aparaty grzewczo-wentylacyjne z opcją chłodzenia AERO
Zachęcam do uważnego przeczytania artykułu w dziale "technologie".
Gość: thingrim
2004-04-09 00:00
#2
Cos mi umknelo ?
Gość: Gnom
2004-04-28 00:00
#3
Przeczytałem uważnie dokumentację i prosiłbym o wyjaśnienie następujących wątpliwości: 1. Czy urządzenie posiada stosowny atest na wykonanie przeciwwybuchowe? Zamontowanie silnika w wykonaniu p-wyb. nie powoduje że całe urządzenie staje się przeciwwybuchowe. 2. Urządzenie może być wyposażone w czerpnię ale nie znalazłem żadnej informacji o zastosowanym filtrze powietrza. Jak to ma się do "...warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie." § 154. p 6. Urządzenia wentylacji mechanicznej i klimatyzacji powinny być zabezpieczone przed zanieczyszczeniami znajdującymi się w powietrzu zewnętrznym, a w szczególnych przypadkach w powietrzu obiegowym (recyrkulacyjnym), za pomocą filtrów: 1) nagrzewnice, chłodnice i urządzenia do odzyskiwania ciepła - co najmniej klasy G4 ? 3. Jeśli będzie zastosowany filtr powietrza zewnętrznego to jaki powinien być jego opór początkowy i końcowy biorąc pod uwagę że opór elementów dodatkowych nie może przekraczać 50 Pa a dla niektórych kombinacji wielkości urządzenia i prędkości obrotowej już przy 20 Pa następuje gwałtowne obniżenie wydajności (DTR-ka str 14) 4. Urządzenie może być wyposażone w komorę mieszania, proszę więc o informację jaki jest sumaryczny opór przepustnic gdy a) przepustnice są ustawione 50%/50% b) 100% powietrza jest recyrkulowane ? 5. Czy w przypadku naprzemiennej pracy urządzenia jako nagrzewnicy i chłodnicy prosty sposób regulacji strumienia za pomocą ręcznie ustawianych lamelek nie spowoduję, że albo w zimie ogrzane powietrze nie doleci do strefy przebywania ludzi albo w lecie schłodzone powietrze "spadnie" z dużą prędkością na dół pomieszczenia ? Powyższe pytania zadałem już jakiś czas temu i do tej pory nie doczekałem się odpowiedzi. Nie są one chyba aż tak piekielnie trudne ?. Pozdrawiam.
Gość: Gnom
2004-05-10 00:00
#4
Jak jest kłopotliwe pytanie to należy schować głowę w piasek i udawać, że nas nie ma. Ciekawe, czy taką samą strategię będą stosować, gdy pojawi się jakiś problem na budowie. To są oczywiście niczym nieuzasadnione oszczerstwa. Pracownicy FLOWAIR po prostu nie zaglądają na stronę www.wentylacja a artykuł o ich urządzeniach pojawił się tu przypadkowo. Może ktoś zadzwoni i podpowie im, że na stronie www.wentylacja jest artykuł i jest pytanie ? Pozdrawiam firmę FLOWAIR.
Gość: Wentylek
2004-05-10 00:00
#5
Szkoda tyle pisać Szanowny Gnomie, ciepłe powitrze wtłaczane od góry! Tyle ile pomieszczeń tyle nagrzewnic, jakie to koszt. to nie prościej rekuperator i konwekcyjne czy promiennikowa grzejniki mierzą już temp. w pomieszczeniu 15 razy na sek.
Gość: Puchatek
2004-05-10 00:00
#6
Gnomie moim zdaniem trochę w tym przypadku przesadzasz z pytaniami (podkreślam to moje zdanie). Sam wiesz że to proste rozwiązanie (kusi żeby napisać p...ackie). Mnie interesuje sposób sterowania tym czymś. I zastanawiam się gdzie coś takiego mógłbym z czystym sumieniem zastosować (i jakoś dotąd nie wymyśliłem). Co do lameli to przestawia się je pewnie ręcznie (co potwierdzało by moje przypuszczenia co do sposobu sterowania tym czymś).
Gość: Gnom
2004-05-11 00:00
#7
Jak ktoś, coś reklamuje publicznie to publicznie powinien rozliczyć się z wypowiedzi. A co do spraw technicznych właśnie ciepłe powietrze wtłacza się od góry. Tak samo ile nagrzewnic tyle promienników. Nagrzewnice to najtańsze rozwiązanie odrzewania hal powszechnie zresztą stosowane. Nie mam zastrzeżenia do idei ale do jej realizacji.
Gość: Gnom
2004-05-11 00:00
#8
Ale nie lubię być ignorowany. Umieszczając tekst wiedzieli, że pod nim będzie przycisk UWAGI. Takie urządzenia są często stosowane przez projektantów np hale produkcyjne, magazynowe niektóre sklepy średniopowierzchniowe. Wszystko dobrze, gdy urządzenia te pracują jako grzewcze na powietrzu obiegowym. Problem pojawia się gdy dokładamy komorę mieszania. Oczywiście chodzi o dodatkowe opory wytwarzane przez filtr i przepustnice i zmienny (aż do całkowitego zaniku) wydatek. W tym wypadku doszło jeszcze chłodzenie a więc problem ze zmianami rozpływu powietrza. Biorąc pod uwagę, że takie urządzenia wiszą zwykle na wysokości od 2,5 do 7 m nad maszynami lub regałami, ręczne zmiany ustawienia lamelek raczej nie wchodzą w grę i kto to miałby robić ? Kierownik sklepu wie jak przestawić lamelki ? Taki sam problem może być z dostępem do filtra jeśli takowy będzie zamontowany. Nie chciałbym w tym miejscu zaczynac dyskusji o jakości projektowania ale jest niestety wielu projektantów, którzy powodowani różnymi pobudkami projektują układy, które nie działają. Ja mogę nie chodzić do sklepów bez wentylacji ale szeregowy pracownik w zakładzie produkcyjnym ma już mniejszy wybór.
Gość: wentylek
2004-05-11 00:00
#9
Już nawey Krzyżacy dmuchali ciepłym od dołu. No ale może nie mieli Autocadów, itp.
Gość: Gnom
2004-05-12 00:00
#10
Nie mieli wentylatorów.
Gość: Wentylek
2004-05-13 00:00
#11
I projektantów z "pieczątką"
Gość: Student
2005-10-06 00:00
#12
Podstawą dla równomiernego rozprowadzenia powietrza jest przeciwdziłanie naturalnym zjawiskom. Przy dostarczaniu ciepłego powietrza od góry )tak jak zimnego od dołu)zapobiega sie tworzeniu tzw kominów!
  • 1