O to już pytaliście

Odpowiada 0 ekspertów.
Krzysztof Rumaniwski
Pytanie w kategorii Klimatyzatory

Witam,

około 3 lata temu zakupiłem klimatyzator przenośny. Na początku działał doskonale, jednak z czasem jego zdolność chłodzenia zaczęła spadać. Klimatyzator na pewno nie jest zapchany kurzem na filtrach, bo wszystkie regularnie czyszczę. Czy jest to całe urządzenie do wymiany czy też można dokonać serwisu takiego sprzętu aby przywrócić jego zdolności chłodzące? I ew. jaka to cena takiej usługi mniej więcej.

Dziękuję!

Odpowiada 0 ekspertów.
Janusz
Pytanie w kategorii Instalacja wentylacyjna i klimatyzacyjna

Dzień dobry. Jestem na etapie wyboru okapu kuchennego. Wg danych od dewelopera max. przepustowość to 190m3/h (fi 12cm). I teraz mam niejasność jaką dobrać wydajność wentylacji okapu (zakres). W jakim zakresie mocy się poruszać czyli jak powinna być min. i max wydajność dla okapu? Wg opinii sprzedawców i wielu speców internetowych to dobrze mieć wiecej niż 190m3/h ale chcialbym wiedziec w jakich wartościach należy się mieścić czyli zapewnić skuteczną wentylację i nie przesadzić z mocą. Wentylacja kuchni ma dwa punkty, jeden to tzw kratka a drugi do okapu.

Odpowiada 0 ekspertów.
Tomasz
Pytanie w kategorii Instalacja wentylacyjna i klimatyzacyjna

Dzień dobry.

Piszę w następującej sprawie. Chciałbym podpiąć okap do pionu wentylacyjnego, natomiast długość rury wentylacyjnej od okapu do otworu wentylacyjnego będzie w granicach od 4 - 6m, w zależności od przebiegu rury.
Pytanie jest następujące czy mimo takiej odległości warto zastosować okap z wyciągiem, a nie taki z filtrem węglowym? Taka odległość i ilość załamań niewątpliwie wpłynie na głośność pracy okapu i sprawność wyciągu oraz dodatkowo należy przewidzieć zabudowę rury wentylacyjnej. Druga kwestia czy należy się obawiać zbierania jakiś nieczystości w rurze wentylacyjnej, typu tłuszcz pomieszany z kurzem itp.?
Bardzo proszę o pomoc.

Pozdrawiam

Odpowiada 0 ekspertów.
Mariusz
Pytanie w kategorii Klimatyzatory

Witam. Mam pytanie odnośnie klimatyzacji firmy GENERAL MODEL AOHG12KMTA. Czy ta firma to jest to samo co Fujitsu? Pytam bo firma z zachodniopomorskiego chce mi to założyć i twierdzą że to jest to samo co Fujitsu tylko pod inną nazwą. Czy faktycznie są bardziej wydajniejsze i energooszczędne i ciche niż większości na rynku chinskich marek?

Odpowiada 2 ekspertów.
Beata
Pytanie w kategorii Instalacja wentylacyjna i klimatyzacyjna

Mamy problem z brakiem wentylacji w garażu w domu, który odbieramy od dewelopera.
Garaż jest ogrzewany i nie ma wentylacji grawitacyjnej, a wykonawca twierdzi, że nie zrobi jej, bo to wpłynie na poczcie krycie dachu i jego trwałość.
Co możemy zrobić w tej sytuacji, żeby spaliny nie były zaciągane na dom?
Garaż jest częścią domu i niestety nie oddziela go od pomieszczeń parteru i klatki schodowej żadna śluza tylko pojedyncze drzwi.
Bardzo proszę o odpowiedź.
Pozdrawiam
Beata

Michał Wołowicz

Dzień dobry,
W ogrzewanym garażu najlepsza będzie wentylacja mechaniczna.
Najlepiej będzie zamontować wentylator wyciągowy, który będzie włączał się automatycznie w zależności od stężenia tlenku węgla.

Beata
Pytanie w kategorii Instalacja wentylacyjna i klimatyzacyjna

Dziękuję.
A taki wentylator najlepiej zamontować w kominie, bramie, ścianie?

Beata
Pytanie w kategorii Instalacja wentylacyjna i klimatyzacyjna

Nie wiemy czy jest sens naciskać na dewelopera, żeby dobudowali dodatkowy komin. Ma to sens czy lepiej wstawić wentylator w ścianę?

Michał Wołowicz

Jeśli chodzi o garaż ogrzewany, to najlepszym rozwiązaniem będzie wentylacja mechaniczna.

Pozdrawiam!

Odpowiada 1 ekspert.
Dhaulag82
Pytanie w kategorii Instalacja wentylacyjna i klimatyzacyjna

Proszę o stanowisko w następującej kwestii: w bloku 4-piętrowym o instalacji went. grawitacyjnej, w mieszkaniu na 4-tym piętrze okap jest podłączony do kuchennego pionu wentylacyjnego. Korzystanie z okapu jest sporadyczne. Czy i dlaczego takie podłączenie jest nielegalne? Co należy uczynić, aby okap mógł służyć odprowadzeniu wyziewów z kuchni. Z poważaniem. Jan Gardecki

Michał Wołowicz

Dzień dobry,
Jest szereg przepisów i norm regulujących systemy kominowe.
Dostarczył Pan niewiele informacji, dla przykładu jest taki przepis "zabrania się stosowania indywidualnych wentylatorów wyciągowych w pomieszczeniach, w których znajdują się wloty do przewodów spalinowych."

Polecam kontakt z http://korporacjakominiarzy.pl/

Odpowiada 1 ekspert.
Jarek
Pytanie w kategorii Osuszacze

Dzień Dobry

Proszę o przedstawienie oferty na osuszacz powietrza do łaźni.
Wymiary łaźni (cm) szer x dł x wys 200x600x400.
W łaźni panują specyficzne warunki. W krótkim czasie w odstępach 10 minutowych przeprowadzane są kąpiele kolejnych grup osadzonych (łączny czas trwania kąpieli to około 4-5 godzin) i w związku z tym panuje wysoka wilgotność powietrza, do tego stopnia, że po ścianach spływa wręcz woda. Obecnie planujemy remont łaźni i w związku z tym szukamy rozwiązania naszego problemu. Wydaje się, że można byłoby zastosować osuszacz basenowy.
Z uwagi na specyfikę nie możemy zastosować urządzeń przenośnych, musi to być urządzenie stacjonarne, które odzyskaną wodę powinno odprowadzić do kanalizacji. Urządzenie powinno być zamontowane w miejscu, w którym osadzony nie ma do niego dostępu. W naszym przypadku pomieszczenie jest na tyle wysokie, że jest to możliwe.
Łącznie posiadamy 4 łaźnie. Jednak na dzień dzisiejszy planujemy remont 1-2 łaźni w roku bieżącym.

pozdrawiam

Tomasz Chachuła
Ekspert działu Osuszacze

Dzień dobry,

W poniższym przypadku najlepiej sprawdziłby się osuszacz kondensacyjny (ziębniczy). Są bardzo popularne i można je kupić w internecie w wielu wersjach odmianach i wielkościach.

Pozdrawiam

Odpowiada 0 ekspertów.
madzimbu
Pytanie w kategorii Centrala wentylacyjna

dlaczego niezuzyte paliwo do piecykow nie moge przechowac na przyszly sezon
Oczywiście w karnistrze tylko niepelnym.

Odpowiada 1 ekspert.
Moraless
Pytanie w kategorii Instalacja wentylacyjna i klimatyzacyjna

Witam serdecznie. Potrzebuje pomocy odnosnie wentylacji?
Posiadam pomieszczenie o wymiarach 2x2x2 ? Jaka bylaby wymiana powietrza w m3/h

Michał Wołowicz

Dzień dobry,
"Ilość świeżego powietrza, jaką należy zapewnić dla każdego użytkownika pomieszczenia w poszczególnych typach budynków określają przepisy. W mieszkaniach, budynkach zamieszkania zbiorowego, budynkach użyteczności publicznej konieczne jest zapewnienie dla każdej osoby 20 m3 świeżego powietrza na godzinę. Jeżeli w pomieszczeniach są nieotwierane okna trzeba zapewnić dopływ większej ilości powietrza – 30 m3/h/osobę, a gdy jest dopuszczone palenie – 50m3/h/os."

Odpowiada 0 ekspertów.
Miłka
Pytanie w kategorii Instalacja wentylacyjna i klimatyzacyjna

Dzień dobry
Kupiłam mieszkanie w którym z kuchni został zrobiony pokój (obecnie sypialnia) a kuchnia jest jako aneks w drugim pokoju. Dopiero po czasie zauważyłam że okap nie jest podłączony do wentylacji. W tym roku chciałam zrobić remont i podłączyć okap do wentylacji. I tu pojawia się pytanie jak to najlepiej zrobić. Obecnie funkcjonuje tylko jedna kratka wentylacyjna w łazience. Druga kratka która znajduje się w sypialni, jest zaślepiona. Mam kilka pomysłów na podłączenie okapu tylko czy to będzie dobrze funkcjonować?
1.Doprowadzić rurę od okapu i zamontować NAD kratką w łazience.
2.Doprowadzić rurę od okapu i zamontować ją W kratce w łazience, a do łazienki doprowadzić wentylację z komina z sypialni.
3.Doprowadzić rurę od okapu i zamontować w kratce w sypialni - tylko tutaj jest najdłuższa droga od okapu do wentylacji.
Załączam zdjęcia. Mieszkanie (49m2) znajduje się na ostatnim piętrze w bloku 4-piętrowym. Ogólnie wentylacja w tym mieszkaniu działa tak sobie. Zaznaczyłam róg pokoju w którym zrobił się grzyb. Bardzo często na oknach gromadzi się wilgoć. Mieszkanie kupiłam po remoncie i niestety wcześniej nie było widać że jest coś nie tak. Bardzo proszę o poradę bądź też kontakt do osoby która mogłaby mi pomóc.


Pliki
Odpowiada 0 ekspertów.
Jarosław
Pytanie w kategorii Centrala wentylacyjna

Proszę o podpowiedź jaki będzie ciąg kominowy w {Pa} przy 100% mocy kotła i 30% mocy
komin fi 200mm i długości 11m
Temperatura spalin przy 100% mocy to 70 stopni, przy 30% 55 stopni

Odpowiada 1 ekspert.
Niezdecydowany
Pytanie w kategorii Centrala rekuperacyjna

Czy opłacalność centrali rekuperacyjnej i wentylacji mechanicznej zależna jest od wielkości domu? Jest jakaś konkretna wielkość domu, od której warto myśleć o rekuperatorze, a może jest on zasadny zawsze i pozwala na dłuższą metę zaoszczędzić pieniądze w każdych warunkach? Np. czy malutki wiejski dom poniżej 70m2 to już materiał na rekuperację?
Z góry dziękuję za odpowiedź, Paweł.

Paweł Bocian

Panie Pawle,
przede wszystkim należy zadać sobie pytanie, jakich oszczędności oczekuje Pan po montażu rekuperatora. W mojej ocenie analiza wyboru sposobu wentylacji wyłącznie pod kątem "oszczędności" jest nie pełna. Powiem więcej, sam rekuperator de facto nie przynosi żadnych oszczędności, a jest dodatkowych kosztem, ponieważ należy dostarczyć energię elektryczną na pracę wentylatorów, nagrzewnicy powietrza i innych podzespołów urządzenia.
Na sprawę należy spojrzeć pod szerszym kątem - wziąć pod uwagę jak zmieni się wymagana moc grzewcza dolnego źrodła ciepła (znacznie niższa niż przy wentylacji grawitacyjnej), jak rekuperator wpłynie na jakość powietrza (powietrze jest przefiltrowane, zadbana jest cyrkulacja powietrza w domu, przy grawitacji jej działanie jest uzależnione od warunków zewnętrznych), jak urządzenie poprawi komfort Państwa jako mieszkańców, a poprawi zdecydowanie (warunkiem jest poprawnie wykonana instalacja na podstawie PORZĄDNEGO projektu wentylacji). Dodajmy do tego brak konieczności stawiania kominów wentylacyjnych (oszczędność na etapie budowy domu) i sytuacja wygląda już nieco inaczej.
Biorąc powyższe pod uwagę, w mojej opinii montaż rekuperacji jest zawsze opłacalny, ale należy pamiętać, że oszczędny płaci dwa razy, więc nie należy kupować najtańszych rozwiązań na rynku oferowanych przez nie wyspecjalizowane w tematyce firmy.
Z pozdrowieniami,
Paweł Bocian,
Perfect Vent sp. z o.o. sp. k.

Odpowiada 1 ekspert.
Anna
Pytanie w kategorii Instalacja wentylacyjna i klimatyzacyjna

Dzień dobry, posiadam dom przysłupowy z 1818 roku, w którym prowadzę działalność noclegową. Obiekt zarejestrowany jest w kategorii "inne obiekty noclegowe". Wysokość dwóch sypialni do wynajęcia nie spełnia wymogów okreslonych przez ministra infrastruktury (2.05 cm). W tej sytuacji potrzebny jest dodatkowy system nawiewno- wywieny.. Pokoje nie mają dostępu do komina. Jakie rozwiazanie mozna zaproponować , zeby nie naruszać konstrukcji dachu? W każdym z pomieszczeń są 4 drewniane okna skrzynkowe. W ścianach są maty kapilarne. Jedyne miejsce w scianie, gdzie można byłoby drążyć to nad lub pod oknem. Jak wybrnąć? Powstanie systemu konieczne jest dla uzyskania pozytywnej opinii w saniepidzie.
Pozdrawiam,
Anna Staszewska, annastaszewska-brookes@wp.pl

Michał Wołowicz

Dzień dobry,
Proszę rozważyć jednorurowy system wentylacji.
Taki system składa się z kanału teleskopowego. Wewnątrz znajduje się wentylator, wymiennik ciepła oraz filtry powietrza . W skład systemu wchodzi jeszcze kratka wewnętrza oraz zewnętrzna.
Funkcjonowanie systemu można kontrolować za pomocą trójpozycyjnego przełącznika, umieszczonego na obudowie, umożliwiającego ustawienie pracy urządzenia w dogodnym trybie. Przełącznik pozwala na włączenie/wyłączenie systemu, wybór wydajności wentylacji (średniej lub maksymalnej) oraz trybu wentylacji.

Odpowiada 1 ekspert.
Fryderyk
Pytanie w kategorii Instalacja wentylacyjna i klimatyzacyjna

Szanowni Państwo,
szukam pomocy w temacie klimatyzowania oraz wentylowania sali weselno-konferencyjnej. 170m2 na około 50-70 osób z tańcami bez tańców max 85 osób. Budynek będzie dobrze zaizolowany. Jak przy tak małej sali można mądrze i dobrze rozwiązać ten temat bo mam sprzeczne informacje. Jedni mówią o wielkiej centrali inni mówią o czymś dużó mniejszym czyli jakaś małą rekuperacja i klimatyzatory. Inwestycja trwa.
Z wyrazami szacunku
Fryderyk

Michał Wołowicz

Dzień dobry,
Oba rozwiązania, które Pan opisał są poprawne i powszechnie stosowane jednak:
Wybór systemu klimatyzacji należy rozpocząć od poprawnego obliczenia zysków ciepła występujących w pomieszczeniu. Dokładne wyznaczenie zysków ciepła wymaga szczegółowych obliczeń w oparciu o szereg danych.
Podstawowe z nich to: wielkość okien, rodzaj szyb, zastosowane zasłony przeciwsłoneczne, położenie przegród w stosunku do stron świata, stopień zacienienia, ilość osób przebywających w pomieszczeniu i ich aktywność, występujące urządzenia i maszyny elektryczne, rodzaj oświetlenia elektrycznego. W przypadku domu weselnego, zapewne to będą dwie sale – jedna taneczna, druga z przeznaczeniem do spożywania posiłków.
Dla wentylacji jest trochę prościej, ma ona zapewnić minimalny strumień powietrza wentylacyjnego ze względów higienicznych.
Reasumując, na podstawie tych danych nie jesteśmy w stanie zaproponować poprawnego rozwiązania. Powinien zająć się tym projektant, który po obliczeniu zysków ciepła zadecyduje który system sprawdzi się najlepiej dla tej inwestycji.

Odpowiada 0 ekspertów.
Basia N
Pytanie w kategorii Instalacja wentylacyjna i klimatyzacyjna

Dzień dobry. Mój problem to wentylator w łazience. Mile widziane dobre porady. Jak każdego roku- rozpoczęły się wizyty panów kominiarzy w naszych domach po tzw linii bezpieczeństwa. Głównie, panowie kominiarze sprawdzają, czy lokator/ właściciel mieszkania prawidłowo korzysta z wywietrzników w kuchni i łazience. Największym mankamentem jest łazienka. Moja łazienka jest bez okna, bez piecyka gazowego (!!!) a jej powierzchnia to prawie 12 metrów sześciennych. Panowie kominiarze natychmiast nakazują demontaż takich urządzeń, twierdząc, że jest to zakazane i powołują się na ustawę Dz U Nr 75 poz 150 pkt 8,9(cha cha cha- z 2002 r). Wczytałam się w ustawę, zaczęłam szperać dalej i wyczytałam, że - nie ma zakazu montażu wentylatora elektrycznego w kratce wentylacyjnej w łazience, gdy metraż łazienki przekracza 6,5m sześciennego powierzchni. Dowiedziałam się także, że aktualnie ta zmiana ta dotyczy od 2016 roku i już właściwie nie wiem, jak to powinno naprawdę być.... Komu wierzyć- kominiarzom czy stronie -wentylacja.com.pl z 19 09 2016 r.

Odpowiada 1 ekspert.
sharkdesign
Pytanie w kategorii Systemy wentylacji bytowej i przemysłowej

Dzień dobry,
Chciałbym porozmawiać z kimś z Państwa w sprawie doradztwa jesli chodzi o wentylację w drukarni.
Potrzebuje propozycje założenia wentylacji na hali (380m2 wys 8m) ewentualnie wykonania przez nas okapów nad maszynami wielkoformatowymi (wielkość maszyn ok 300cm x 100cm) stojących na hali (a w nich zamontować okapy) ale również dobrej wentylacji dla pomieszczeń 500x400 (20m2), wys 3m gdzie są lasery CO2 i również należy założyć oddzielną (mocną) wentylację. Wszystko trzeba by było połączyć w jedną całość
Bardzo proszę o kontakt i doradztwo.
Może macie Państwo przedstawiciela w Warszawie który może nas odwiedzić?

Michał Wołowicz

Dzień dobry,
Należałoby zacząć od obliczenia ilości powietrza wentylacyjnego w oparciu o przeprowadzony bilans ciepła, wilgoci i emisji zanieczyszczeń tj. czynników powodujących zmianę parametrów powietrza w hali. Zasadą jest przyjmowanie największej z wyliczonych ilości powietrza dla różnych czynników zakłócających.
Jeśli poznamy już ilość powietrza nawiewanego i wywiewanego możemy dobrać centrale wentylacyjne oraz elementy dystrybucji powietrza. W zależności od temperatury powietrza nawiewanego oraz wysokości montażu możemy zastosować dysze dalekiego zasięgu lub przemysłowe nawiewniki wirowe z regulowanymi łopatkami.
Temat jest skomplikowany i zależy od wielu czynników, polecam kontakt z biurem projektowym – projektant HVAC w oparciu o dostarczone dane/wizje lokalną znajdzie i zaproponuje optymalne rozwiązanie.

Odpowiada 1 ekspert.
Pytalski
Pytanie w kategorii Systemy wentylacji bytowej i przemysłowej

Dzień dobry,

Stoję przed dylematem wentylacji drewnianego domku rekreacyjnego.
Jest to drewniany dom z pełnego bala (21x29cm) postawiony na ciepłej płycie fundamentowej (ogrzewnanej kablami oporowymi danfossa).
W budynku są 3 pomieszczenia:
- salon z aneksem kuchennym
- łazienka
- mini sypialnia
Nad łazienka i sypialnia jest otwarta antresola.
W łazience planuję założyć higrowentylator z wyprowadzeniem kanału na dach (po stropie i wzdłuż krokwi) oraz kanał napowietrzający kanalizacji.
W aneksie będzie zamontowany okap z pochłaniaczem (kanał wyprowadzony analogicznie do łazienki).
Czy w takim budynku potrzebuję jeszcze jakiejś dodatkowej wentylacji? Logika podpowiada, by zrobić wyprowadzenie grawitacyjne z sypialni i antresoli, jednak obawiam się że byłoby to zbyt wiele i mógłbym zbytnio przewietrzyć budynek.

Życzę dużo zdrowia i dziękuję za odpowiedź.

Michał Wołowicz

Dzień dobry,
Proszę rozważyć dla sypialni czy antesoli jednorurowy system wentylacji.
Taki system składa się z kanału teleskopowego. Wewnątrz znajduje się wentylator, wymiennik ciepła oraz filtry powietrza . W skład systemu wchodzi jeszcze kratka wewnętrza oraz zewnętrzna.
Funkcjonowanie systemu można kontrolować za pomocą trójpozycyjnego przełącznika, umieszczonego na obudowie, umożliwiającego ustawienie pracy urządzenia w dogodnym trybie. Przełącznik pozwala na włączenie/wyłączenie systemu, wybór wydajności wentylacji (średniej lub maksymalnej) oraz trybu wentylacji.

Odpowiada 1 ekspert.
Andrzej
Pytanie w kategorii Instalacja wentylacyjna i klimatyzacyjna

Proszę o pomoc z wentylacją w łazience. W suficie zamontowany mam anemostat dookoła którego zaczęła się skraplać woda. Rura wentylacyjna ocieplona. Na poddaszu rura również sucha. Skropliny zaczęły się gromadzić pod folią. Ze środka rury również nic nie kapie. Na górze łazienki jest sufit podwieszany, folia paroizolacyjna, nasyp - wszystko zgodnie ze sztuką. Może ktoś podpowie co wymaga naprawy? Co zrobić żeby woda przestała się skraplać dokoła anemostatu?

Michał Wołowicz

Dzień dobry,
Kłopotem może być zła cyrkulacja powietrza, może drzwi do łazienki są zbyt szczelne?
Drzwi do łazienki mają najczęściej zamontowane już przez ich producenta otwory osłonięte tulejami lub odpowiednie kratki. Jeśli są za małe wówczas skracamy je tak, aby łączna powierzchnia otworów i szczeliny osiągnęła 220 cm2.

Odpowiada 1 ekspert.
Maria
Pytanie w kategorii Instalacja wentylacyjna i klimatyzacyjna

Dzień dobry przprowadzilismy się niedawno do nowego mieszkania w bloku wybudowanym pod koniec lat 80. W budynku nie można podłączyć wyciągu (nie ma przewidzianego kanału), więc mamy pochłaniacz z filtrami węglowymi. Wszystko było ok do czasu, gdy rozpoczęliśmy częste korzystane z kuchenki (gazowej). Zapachy są filtrowane ale co zrobić z para wodna? Stolarz, który robił nam zabudowę kuchenną wyprowadził kanał z pochłaniacza, który uchodzi nad 10cm blendę pomiędzy szafkami kuchennymi a sufitem. Ostatnio para buchala że szpar tej blendy i skroplila się na ścianie przy szafkach. Boję się, że za jakiś czas za szafkami zrobi się grzyb. Jak taki pochłaniacz powinien być poprawnie zamontowany, by spełniał swoją rolę?

Michał Wołowicz

Dzień dobry,
Proszę rozważyć jednorurowy system wentylacji.
Taki system składa się z kanału teleskopowego. Wewnątrz znajduje się wentylator, wymiennik ciepła oraz filtry powietrza . W skład systemu wchodzi jeszcze kratka wewnętrza oraz zewnętrzna.
Funkcjonowanie systemu można kontrolować za pomocą trójpozycyjnego przełącznika, umieszczonego na obudowie, umożliwiającego ustawienie pracy urządzenia w dogodnym trybie. Przełącznik pozwala na włączenie/wyłączenie systemu, wybór wydajności wentylacji (średniej lub maksymalnej) oraz trybu wentylacji.

- Takie rozwiązanie posiada tryb automatycznego przełączania prędkości w zależności od poziomu wilgotności w pomieszczeniu

- Nie powoduje powstawania skroplin pary wodnej

Odpowiada 0 ekspertów.
t.b
Pytanie w kategorii Klimatyzatory

Witam,
w imieniu firmy S-mall sp z.o.o, poszukuje firmy do przeprowadzenia
audytu w jednym z naszych obiektów urządzeń:
Klimatyzatorów kompaktowych typu roof top
model SLKB - A 180 NL000
producenta:
Rheem Air Conditioning Division,
5600 Old Greenwood Road Fort Smith Ar 72917-7010, USA-

Odpowiada 2 ekspertów.
wiiiktor
Pytanie w kategorii Instalacja wentylacyjna i klimatyzacyjna

Mieszkam w bloku na 3. piętrze, którego szyb wentylacyjny jest dzielony z lokalem położonym na 1. piętrze. Chciałbym założyć w swoim największym pokoju klimatyzację, ale trzeba oczywiście doprowadzić rurki z powietrzem z zewnątrz. Najwygodniej jest wykorzystać do tego szyb wentylacyjny, ale kominiarz powiedział mi, że muszę mieć do tego zgodę właścicielki lokalu, który współdzieli ten szyb. Czy to prawda? Szyb ma wymiary jakieś 15x20 cm, trzeba poprowadzić dwie rurki o średnicy 5 cm. Czy wymagana jest na to zgoda właścicielki drugiego lokalu? Mogę prosić o podanie podstawy prawnej, gdzie będę mógł sprawdzić konkretny przepis?

Michał Wołowicz

Dzień dobry,
Proszę o informację, jaki rodzaj klimatyzacji Pan wybrał? Nie do końca rozumiem pomysłu z doprowadzeniem powietrza do klimatyzatora.
Do klimatyzacji jednego pomieszczenia polecam klimatyzatory ścienne typu SPLIT, składają się one z jednostki zewnętrznej i wewnętrznej połączonych przewodami chłodniczymi. Klimatyzator pobiera powietrze z pomieszczenia, w którym się znajduje, schładza je a następnie znowu do niego nawiewa.

wiiiktor
Pytanie w kategorii Instalacja wentylacyjna i klimatyzacyjna

Ok, rozumiem. 1// Czyli przez szyb wentylacyjny musiałbym poprowadzić jedynie rurki z freonem? 2// Jaką mają średnicę? 3// Czy potrzebuję na to prowadzenie rurek zgody współużytkownika szybu (lokatorki z dołu)? 4// Jeśli nie, to jaka jest podstawa prawna, która pozwala mi poprowadzić takie przewody? 5// Czy jest jakieś ograniczenie (średnicy lub % prześwitu)? Z góry dziękuję za odpowiedzi! Pozdrawiam :)

Michał Wołowicz

Dzień dobry,
Średnica zależy od mocy klimatyzatora. Dla 2,5 kW jest to ¼ cala po stronie cieczy i 3/8 po stronie gazu.
Klimatyzator jest urządzeniem fabrycznie napełnionym czynnikiem chłodniczym i zgodnie z obowiązującymi aktualnie przepisami montaż klimatyzatorów typu Split, Multisplit, VRF wykonać może tylko profesjonalna firma instalacyjna lub osoba, posiadająca certyfikat F-gazowy – proszę się skontaktować z instalatorem - zaproponuje jak zlokalizować jednostkę wewnętrzną i zewnętrzną oraz jak poprowadzić przewody.
Pozdrawiam

Odpowiada 1 ekspert.
Jaaa
Pytanie w kategorii Instalacja wentylacyjna i klimatyzacyjna

Witam, w nowym bloku mam wentylację mechaniczną wspomagana nawiewnikami. Przy zamkniętym oknie z wentylacji słychać szukanie. Nawiewy przy oknach mam otwarte. W drugim pionie szukania nie ma. Jaka może być przyczyna?

Michał Wołowicz

Dzień dobry,
Hałas w instalacji może powstawać w kilku miejscach:
- Praca wentylatorów – np. złe wyważenie urządzeń,
- Niewłaściwa średnica kanałów – powstaje wtedy zbyt duża prędkość przepływu, która może generować hałas,
- Czy w instalacji zostały zastosowane tłumiki akustyczne, czy przewody są izolowane?

Jak widać hałas może powstawać w kilku miejscach, bez inspekcji czy wizji lokalnej ciężko określić co jest źródłem.

Odpowiada 0 ekspertów.
Beata
Pytanie w kategorii Instalacja wentylacyjna i klimatyzacyjna

Witam,chciałabym poradzić się w pewnej kwestii. Mój pokój graniczy z kuchnią sąsiada, który od kilkunastu lat tłoczy zapach z własnej kuchni do mojego pokoju.
Opary kuchenne "przechodzą" przez ścianę graniczną i rozchodzą się po całym pomieszczeniu. Mieszkam w bloku z lat 90 z wielkiej płyty, ściany są z żelbetonu.Jesteśmy w różnych pionach na tej samej klatce.Łączy nas jedynie ściana pomiędzy ich kuchnią a moim pokojem.
Zgłaszaliśmy problem do spółdzielni ale nie uzyskaliśmy żadnej pomocy.Czy sąsiad ma zamontowany w kuchni okap z wentylatorem? Czy może są dziury w ścianie?
beata.wozniak1012@gmail.com

Odpowiada 1 ekspert.
Dinek
Pytanie w kategorii Instalacja wentylacyjna i klimatyzacyjna

Witam.
Mam jedno pytanie odnośnie wentylacji, a właściwie efektywności wentylatora.
Czy jest różnica między montażem rura, wentylator rura. Czy lepiej, żeby droga za wentylatorem była jak najkrótsza do wydmuchu.
Całkowita droga przepływu sie nie zmienia.
Pozdrawiam !

Michał Wołowicz

Dzień dobry,
„Droga” się nie zmienia, jednak ciśnienie jakie musi wytworzyć wentylator już tak.
Najważniejszymi parametrami przy doborze wentylatorów są:
- strumień objętości powietrza, V [m3/h],
- ciśnienie (spręż), H [Pa],
Ciśnienie statyczne, wywołane przez pracujący wentylator powoduje ruch powietrza w systemie wentylacyjnym. Czym wyższy opór takiego systemu tym mniejszy realny wydatek powietrza, który zapewnia wentylator.

Odpowiada 1 ekspert.
Jakub
Pytanie w kategorii Systemy wentylacji bytowej i przemysłowej

Dzień dobry, chciałbym dobrać wentylator kanałowy do niewielkiego pomieszczenia studyjnego (szczelnie zamknięte, wentylator byłby jednym źródłem świeżego powietrza), jednak mam problem z obliczeniem ciśnienia statycznego, które w systemie wentylacyjnym wprowadza wylot powietrza przez komin. Dane umieściłem w załączeniu. Będę wdzięczny za pomoc.


Pliki
Michał Wołowicz


Dzień dobry,

Opór przepływu powietrza w systemie wentylacyjnym, zależy przede wszystkim od prędkości powietrza. Wraz z jej wzrostem wzrasta również opór.Z załączonej dokumentacji wynika że instalacja nie jest rozległa, prędkość i przepływ powietrza niewielki.

Będzie niska strata cieśnienia - wystarczy standardowy wentylator kanałowy. W celu doboru i przygotowania oferty handlowej proszę o kontakt - firma Lindab (salda@lindab.com)

Odpowiada 1 ekspert.
Dawid
Pytanie w kategorii Klimatyzatory

Dzień Dobry
interesuje mnie ochłodzenie spiżarni. Idelna wizja to zamontowanie jakiegoś urządzenie które będzie ochładzać spiżarnie, a ciepło wyrzucać w dwóch opcjach.
Zimą do pomieszczenia obok (taki odzysk ciepła pomiędzy pomieszczeniami), a latem zrobiłbym wyrzutnie na zewnątrz.
Chciałbym żeby temperatura w spiżarni była kilka stopni chłodniejsza niż w reszcie pomieszczeń domowych.
Chciałbym też uniknąć montowania agregatu na zewnątrz.
Spizarnia ma około 7m2. (wysokość około 2,8m czyli spiżarnia około 21m3)

Rafał Piguła

Dzień dobry,

jedynym rozsądnym rozwiązaniem pozwalającym na stosunkowo łatwe zmiany miejsca oddawania ciepła (inne pomieszczenie/ na zewnątrz) wydaje się zastosowanie klimatyzatora przenośnego. Ciepło wydalane jest bowiem przez dołączony do zestawu przewód elastyczny. Zachęcam do zapoznania się z ofertą Gree na urządzenia przenośne na https://gree.pl/klimatyzatory-do-domu-przenosne/

Odpowiada 1 ekspert.
kowalove
Pytanie w kategorii Centrala z odzyskiem ciepła, rekuperatory

Witam . Wiele lat temu zakupiłem projekt i centrale RECU 400 od firmy Skala z Częstochowy. Numery tel. już nie aktualne. Mam problem z przegrzewaniem się pomieszczeń latem , rekuperator oddaje w nocy ciągle ciepło do domu i zawsze jest duszno i gorąco. Proszę o poradę co mam zrobić aby walczyć z temperaturą w sezonie letnim ? GWC nie wchodzi w grę instalacja na poddaszu. Czy jest jakiś baypass do tego reku do kupienia czy może jakieś ustawienia ? Dziękuje za info i pozdrawiam.

Paweł Bocian

Dzień dobry,
jeśli mówimy o centrali Komfovent to jest do dokupienia specjalna kaseta letnia, którą wsuwa się w miejsce wymiennika ciepła - proszę skontaktować się z dystrybutorem - firma Ventia. Z poziomu centrali jest to niestety jedyny zabieg, który może przynieść poprawę.
Można również pomyśleć o układzie klimatyzacji (niezależnej od rekuperatora) - proszę pamiętać, że rekuperacja jako taka nie służy do chłodzenia, a jedynie do wymiany powietrza, więc aby podnieść komfort konieczne będą inne instalacje.
Z pozdrowieniami,
Paweł Bocian

Odpowiada 1 ekspert.
Marek
Pytanie w kategorii Klimatyzatory

Witam serdecznie. Zastanawiam się nad montazem klimatyzacji Gree Amber Standard. Moje mieszkanie posiada 72m. Klimatyzacje chcialbym zamontowac w dwoch pokojach znajdujacych sie na tej samej scianie, a jednostkę zewnętrzna postawiac na balkonie, pod jego sufitem. Szerokosc balkonu to okolo 110 cm. W instrukcji Gree wyczytalem, ze minimalna odleglosc jednostki od scian, wynosi 30 cm (czyli np jednostka GWHD(21) juz sie nie zmiesci. Instalatorzy mówią, ze tak naprawde wystarczy 10 cm. Kto ma racje? Jak to jest? Dodatkowo, zastanawiam sie jakie jednostki zamontowac. Zostały mi zaproponowane 2.7 kw (pokój 15m) oraz 3.5kW (pokoj 20m, ktorym chce tez chłodzic przedpokoj). Do takiego zestawu zostalo mi zaproponowane albo multisplit 5.2 kW, albo 2 splity. Czy tutaj nie byłaby potrzebna wieksza moc jednostki zewnętrznej (6.2kW)? Czy napewno wystarycz 5.2kw? Czy jezeli jednostka zewnetrza nie bedzie pracowala z pelną mocą, to nie wydluzy jej zywotnosci? Kazda z tych konfiguracji ma roznice cenie okolo 500 zl z motazem (8200 - 5,3, 8700 - 6,2 oraz 8500 2x split). Prosze o pomoc w dokonaniu wyboru - zalezy mi na dobrym chlodzeniu. Pozdrawiam Marek

Rafał Piguła

Sugerowane przez producenta zachowanie odległości od przeszkód po prawej i lewej stronie jednostki zewnętrznej ma na celu jedynie zapewnienie przestrzeni serwisowej dla montażysty/serwisanta. Nie ma to bezpośredniego wpływu na działanie i wydajność samego urządzenia. Z tego też powodu, jeżeli instalator gwarantuje, że będzie w stanie przy sugerowanych przez siebie odstępach prowadzić prace serwisowe - wszystko jest w porządku.
Bez wizji lokalnej ciężko określić zapotrzebowanie na moc chłodniczą. Wydaje się, że urządzenia zostały dobrane prawidłowo. Jeżeli chodzi o wydajność jednostki zewnętrznej nie zawsze dobiera się ją jako 100% wydajności jednostek wewnętrznych. Wszystko zależy od stopnia jednoczesności pracy jednostek. Często bowiem zakłada się, że jednostki nie będą pracowały jednocześnie i montuje się jednostkę zewnętrzną mniejszej mocy. Na pewno konfiguracja tutaj zaproponowana jest zgodna z tabelą producenta.

Odpowiada 1 ekspert.
Sławekk
Pytanie w kategorii Centrala rekuperacyjna

Witam
Mam prośbę o informację, planuję zamontować u siebie rekuperację (około 500m3/h) opartą na systemie greenflex 75 ( dwie rury na pomieszczenie) odległość maks 15m od rekuperatora.
Wyrzutnie i czerpnie (fi200) che wpiąć w komin gdzie będzie pchało lub wciągało do góry 4m kanałem 13x17cm.
I związku z tym mam pytanie czy podpięcie pod komin i wyrzucanie w górę 4m lub wciąganie nie osłabi instalacji, czy mogę w ten sposób to wykonać ??

Grzegorz Perestaj

Witam.
Aby jednoznacznie stwierdzić czy dane rozwiązanie będzie prawidłowe należy znać dwa parametry:
1. Spręż dyspozycyjny centrali
2. Opór całkowity instalacji: straty liniowe (kanały) + straty miejscowe (kolana, zmiany przekroju, czerpnie, tłumiki itp.)
Jeżeli spręż dyspozycyjny centrali jest większy niż opory instalacji układ będzie działał prawidłowo.
Pozdrawiam.

Odpowiada 0 ekspertów.
arek
Pytanie w kategorii Centrala wentylacyjna

Witam serdecznie, jestem właścicielem lokalu z kebabem od września 2019r. wtedy wentylacja była robiona pod sanepid, czyli nic specjalnego.
Na ten moment w pomieszczeniu, w którym produkujemy kebaba 35m2 mamy 2 opakiecze gazowe do mięsa, opiekacz elektryczny do podgrzewania, frytkownice, ladę chłodniczą, dwie lodówki i telewizor. nad sprzetami do produkcji kebaba jest okap 3m z jakimś byle jakim wiatrakiem.
Zamontowaliśmy klimatyzację firmy Haier 7kW jednak mimo to, że jest ona zamontowana wciąż w lokalu jest ciepło a ponad to przy zamkniętych drzwiach jest mocno zadymione.
Mamy 2 wloty 150fi powietrza oraz jeden wylot z okapu również 150fi. Chcielibyśmy zamontować jakiś sensowny wyciąg, aby miało to sens.
Zaznaczam, że z pewnością praca w temp. ok 50 stopni C oraz gromadzący się tłuszcz to standard.
Czy są Państwo w stanie zaproponować mi jakieś sensowne urządzenie ?

Odpowiada 1 ekspert.
Bartosz
Pytanie w kategorii Centrala wentylacyjna

Dzień dobry,

Mam pytanie o zawór zwrotny na kratce wentylacji grawitacyjnej. Mianowicie w wyniku połączenia WC i Łazienki w jedno pomieszczenie (parter w pięciopiętrowym bloku) mam w nim dwie kratki wentylacyjne (grawitacyjne). Na jeden z tych kanałów mam zamiar zainstalować wentylator w celu poprawy tempa wentylacji. Mam obawy czy włączenie wentylatora nie będzie powodowało cofania powietrza z sąsiedniego kanału. Stąd rozważam instalację w nim zaworu zwrotnego. Moja obawa jest taka czy w przypadku wyłączenia wentylatora (czyli większość czasu) 'ciąg' w kanale grawitacyjnym będzie w stanie pokonać opór zaworu zwrotnego.

Pozdrawiam,

Bartosz Baron

Paweł Bocian

Panie Bartoszu,
niestety może być z tym problem. Dlatego m.in. nie dopuszcza się pracy wentylacji mechanicznej z wentylacją grawitacyjną - jeden system zaburzać będzie pracę drugiego. Zawór zwrotny rzeczywiście załatwiłby sprawę przy włączonym wentylatorze, niestety podczas pracy "grawitacji" zawór nadal będzie zamknięty. Proszę mieć na uwadze, że wentylacja grawitacyjna nie generuje wystarczającego ciśnienia i klapa będzie nieustannie zamknięta. Dodam, że w tej sytuacji podczas wyłączonego wentylatora brak będzie jakiejkolwiek wentylacji w łazience.

Bartosz
Pytanie w kategorii Centrala wentylacyjna

Dziękuję bardzo za odpowiedź. Czy w takim wypadku radziłby Pan kompletnie zaślepić jeden z otworów pozostawiając na drugim wentylator czy zrezygnować z wentylatora pozostawiając dwa kanały grawitacyjne? Pozdrawiam i życzę dużo zdrowia.

Odpowiada 0 ekspertów.
Raven
Pytanie w kategorii Centrala rekuperacyjna

Witam,
planuje zamontować rekuperator w pokoju i nie jestem pewien gdzie powinienem umieścić wylot i wlot powietrza ( niestety ze względów technicznych nie mogę żadnego z nich zrobić w suficie) lecz planuje je zrobić pod sufitem i przy podłodze aby uniknąć mieszania sie powietrza, wiec moje pytanie jest czy powinienem wylot ( zużytego powietrza ) umieścić pod sufitem a wlot ( świeżego powietrza ) przy podłodze czy odwrotnie?
Z gory dziękuję za szybka odpowiedz.

Odpowiada 1 ekspert.
Maja
Pytanie w kategorii Oprogramowanie komputerowe

Witam,
Jestem początkująca właścicielka pieca z podajnika weberman 15KW na zdjeciu jest pełna nazwa. Mam problem z ustawieniem pieca piec mi się zagasza, wyrzuca niedopałki węgla i osadza mi się osad na drzwiczkach, nie wiem jak już mam ustawić ten sterownik żeby dobrze było ogólnie mam nowa instalacje niedawno wymieniona, moj dom ma 150 m2 i jest częściowo ocieplony od wewnątrz 2 cm styropianem, proszę o pomoc już nie wiem jak z tym piecem kombinować, przeszłam z powrotem na ustawienia fabryczne

majakobus25@gmail.com

Jakub Jankowski

Dzień dobry,

wydaje mi sie , że najrozsądniej byłoby spytać u producenta lub instalatora jak rozwiazać ten problem. To są poważne sprawy i kwestie bezpieczeństwa jeżeli używamy urządzeń do spalania , wieć lepiej samemu nie eksperymentować .


Pozdrawiam

Odpowiada 1 ekspert.
Marek
Pytanie w kategorii Centrala rekuperacyjna

Dzień dobry,
Proszę o informację w jaki sposób działa to urządzenie, czy wytwarza ozon, w jaki sposób jonizuje powietrze? Czy można zamontować później, gdy rekuperator będzie już działał?
Z góry serdecznie dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam, Marek

Paweł Bocian

Panie Marku,
najlepiej w tej sprawie skontaktować się bezpośrednio z producentem - www.aeris.pl/

Odpowiada 0 ekspertów.
Wroclove87
Pytanie w kategorii Elementy dystrybucji powietrza

Witam wszystkich,

prosze bardzo o pomoc z halasem z mojego okapu. Moj okap ktory ma wyjscie z kuchni, przez pokoj obok, prosto na dach (zdjecie w zalaczniku) halasuje kiedy wieje wiatr (nie musi wiac mocno zeby byl ten efekt). Mowie tutaj o glosnym dzwieku wiatru z zewnatrz (rura okapu dziala jak glosnik) i kiedy wieje mocniej do tego dochodzi stukot klapy zwrotnej w rurze. Niestety tutaj gdzie mieszkam wieje praktycznie non stop! Co jest powodem po pierwsze 1) huku wiatru wydobywajacego sie z okapu a po drugie 2) unoszenia klapy zwrotnej? Wyjscie wentylacyjne (na zdjeciu) jest cale obudowane wiec teoretycznie nie powinno byc problemu? Czy mozliwe jest to ze wyjscie jest poziome, a nie pionowe (standardowe) jak np. komin na zdjeciu i wentylacja mieszkania obok?

Zaznacznam ze do klapy zwrotnej w okapie nie moge sie dostac bo jest zabudowany.

Chetnie sprowadze tutaj specjaliste ale nie wiem za bardzo jak nazywa sie specjalista ktory sie zajmuje okapami/wentylacja?

Dziekuje slicznie za pomoc!


Pliki
Odpowiada 0 ekspertów.
Jan
Pytanie w kategorii Systemy wentylacji bytowej i przemysłowej

Witam ,
chce zastosować wentylację mechaniczną w garażu .
Garaż ma 100 m2 będzie ogrzewany i będzie w nim również warsztat i możliwość mycia .
Będzie do jednego i drugiego celu używany weekendowo nie przemysłowo.
Czy moglibyście państwo doradzić system wentylacji jaki byłby odpowiedni ?
Jak najlepiej rozstawić kanały wentylacyjne i czy montować jeden kanał który będzie wprowadzał i drugi wyprowadzający powietrze ?

Odpowiada 0 ekspertów.
Monthon
Pytanie w kategorii Systemy wentylacji bytowej i przemysłowej

Czy okap kuchenny bez mechanicznej wentylacji wyciagowej-jedynie grawitacyjnej,może być podłączony do komina działającego na zasadzie wyciągu grawitacyjnego w budynku 11 piętrowym? Jaki przepis na to zezwala lub zabrania?

ke27do94he36my8342@wp.pl

Odpowiada 0 ekspertów.
Vitalii
Pytanie w kategorii Systemy wentylacji bytowej i przemysłowej

Witam! Mam takie pytanie! Za niedługo wchodzimy na rynek HAVC. Na początku będziemy pracować jako podwykonawcy, i chcemy dowiedzieć się ceny rynkowe na montaż wentylacji i jak robić wyceny. Ogólnie jak wycenić oferty od fitm? Z góry dziękuję za informację! Pozdrawiam!

Odpowiada 1 ekspert.
Adam81
Pytanie w kategorii Centrala wentylacyjna

Witam. Prowadzę studio Detailingowe w środku w warsztacie Myje samochody powiedzmy mała ilość 2 razy w tygodniu. lecz nie mam żadnej wentylacji i strasznie wszystko od pary z karchera jest zawilgocone, ponieważ brakuje mi tej wentylacji. Część warsztatowa ma szerokość 10m długość 7m wysokość 3.3m i teraz moje pytanie jaki rodzaj wentylatora zamontować czy wyciągu który w trakcie mycia wyciągnie mi tą całą parę na zewnątrz.


Pliki
Paweł Bocian

W mojej ocenie wentylator wyrzutowy nie będzie w Pańskim przypadku najlepszym pomysłem - po pierwsze na pewno ma Pan układ wentylacji grawitacyjnej, który wyklucza możliwość wstawienia takiego wentylatora. Ponadto żywotność takiego wentylatora będzie bardzo wątpliwa ze względu na chemię używaną przy myciu samochodów.
W mojej ocenie najlepszym sposobem będzie zastosowanie osuszacza powietrza, patrząc na charakter obiektu, proponowałbym mobilny osuszacz przemysłowy, jak na przykład produkt duńskiego producenta Dantherm z serii CDT - do przemyślenia pozostaje jednak wielkość jednostki.

Odpowiada 0 ekspertów.
Maria
Pytanie w kategorii Systemy wentylacji bytowej i przemysłowej

Witam, Mam problem. Deweloper sprzedaje mi mieszkanie, w którym nie wykonał wentylacji w pomieszczeniu WC, które wykonuje w pomieszczeniu garderoby na moje zlecenie . Przyznał się do błędu i w tym celu proponuje mi wykonanie odcinka poziomego kanału wentylacyjnego o średnicy fi 125 mm i długości ok. 1,60 m, który chce poprowadzić przez pomieszczenie łazienki do pionu wentylacyjnego, do którego jest podłączona wentylacja łazienki( kratka wentylacyjna w łazience ma być na tym samym poziomie co wlot poziomej rury wentylacyjnej WC). Deweloper poinformował mnie że w budynku przewidziany jest system wentylacji hybrydowej oparty na nasadach niskociśnieniowych. Czy zaproponowane przez dewelopera w rozwiązanie problemu z wentylacją WC jest poprawne i spełni swoją rolę zgodnie z przepisami? Wiem że zgodnie z normą odcinki poziome wentylacji grawitacyjnej są niedopuszczalne i obawiam się że instalacja hybrydowa w czasie kiedy będzie pracować grawitacyjnie będzie nieskuteczna. Pomieszczenie WC ma wymiary poziome 1,4m x 1,5m, wys. 2,55m . Proszę o pilną odpowiedź, ponieważ aktualnie trwają roboty wykończeniowe dewelopera w tym mieszkaniu i nie zostało jeszcze ono przeze mnie odebrane. Czy mogę spokojnie zgodzić się na taką propozycję dewelopera?

Odpowiada 1 ekspert.
alvaro
Pytanie w kategorii Centrala rekuperacyjna

Kupiłem mieszkanie w bloku, w którym jest wentylacja mechaniczna. Jeszcze przed kupnem uwagę moją zwrócił głośny szum z kratki w kuchni. Wtedy dostałem odpowiedź od developera, że wentylacja jeszcze nie jest ustawiona i będzie regulowana. Drugi kanał wentylacji jest w łazience a tam szum jest delikatny. W obu kanałach zainstalowane były anemostaty w klapką (samo sterowalną). Obecnie w łazience zastosowałem zwykłą kratkę, a w kuchni pozostał anemostat. W łazience szum jest bardzo cichy, a w kuchni jest jak było. Zgłosiłem głośny szum developerowi, a ten twierdzi że muszę zamontować anemostat w łazience i będzie ok. Wg z czy bez jest tak samo. Pytanie dlaczego jeden kanał jest w miarę cichy a drugi szumi? Czy faktycznie muszą byc zwinstalowane anemostaty? Dodam jeszcze że szum w kuchni zwrasta wraz z siłą wiatru. Czy wiatr powinien miec wpływ na głośnieja pracę wentylacji mechanicznej?

Paweł Bocian

Szanowny Panie,
zgadzam się, że powinien zainstalować Pan na obu kanałach anemostaty przewidziane przez dewelopera, ale przede wszystkim po to, aby móc kontynuować usunięcie usterki. Nikt nie weźmie odpowiedzialności za działanie instalacji jeśli zmienił Pan ustawienia wobec projektowanych.
Mając już to na uwadze, należy wymusić na deweloperze usunięcie usterki. Różnica w hałasach wynika najprawdopodobniej z tego, że system wyciągu z łazienki jest inny niż z kuchni, a więc i obsługiwany przez inny wentylator, o innych parametrach, o innym punkcie pracy, montowany w innym miejscu itp.
Zazwyczaj w blokach mieszkalnych wentylacja wyciągowa jest zbiorcza, wobec tego niestety, ale na działanie Pana układu mają wpływ wszyscy inni użytkownicy podłączeni pod ten sam pion.
Niestety posiadając informacje przedstawione przez Pana (brak szczegółów co do urządzeń, projektu, zakładanych wydajności, sposobu ułożenia instalacji itp.) mogę jedynie odpowiedzieć w tak ogólny sposób.
Z pozdrowieniami,
Paweł Bocian

Odpowiada 0 ekspertów.
Michał Post
Pytanie w kategorii Systemy wentylacji bytowej i przemysłowej

Jaka wentylacja w obiektach oczyszczalni ścieków ?
Ktoś montował kanały chemoodporne, jakieś doświadczenia ?

Odpowiada 0 ekspertów.
Piotr M
Pytanie w kategorii Centrala wentylacyjna

Witam, jestem instalatorem wentylacji, mam pytanie dotyczące gwarancji kanałów.
Czy ktoś spotkał się z reklamacją kanałów wentylacyjnych po ich zainstalowaniu , np. jak firmy rozpatrują skorodowane elementy instalacji ?

Odpowiada 1 ekspert.
danuta
Pytanie w kategorii Centrala rekuperacyjna

Witam,
mam w mieszkaniu zamontowany rekuperator ILTO 270. rekuperator jest sprawny, ale został uszkodzony panel sterujący na ścianie (włączający i zmieniający tryb pracy rekuperatora).
Koniecznie potrzebuję kupić nowy panel sterujący i nie mam pojęcia jak to zrobić. Firma, która sprzedawała te rekuperatory już nie istnieje. Dzwoniłam do jednej z firm zajmujących sie rekuperacją i rozkładają ręce.
Bardzo proszę o pomoc i kotakt w tej sprawie.

Paweł Bocian

Proponuję poszukać obecnego dystrybutora. Google wyrzucił np.:
https://budownictwob2b.pl/instalacje/produkty/wentylacja-klimatyzacja/rekuperatory/11863-fincomfort-ilto-270

danuta
Pytanie w kategorii Centrala rekuperacyjna

To jest właśnie Firma, o której wspomniałam,że już nie istnieje, chociaż strona internetowa działa.

Odpowiada 0 ekspertów.
patryk621
Pytanie w kategorii Systemy wentylacji bytowej i przemysłowej

Witam,
Chciałbym zmienić sposób użytkowania jednego z budynków obecnie dawna chlewnia - na magazyn/ hale do magazynowania Pelletu na paletach w workach po 15 kg. Hala ma mniej niż 1000 m2 .
Przeszukuje internet w poszukiwaniu przepisów , numeru norm jakie wymagania musi posiadać owa hala. Głównie chodzi mi o tematy instalacji wentylacyjnej.Niestety nigdzie nie mogę odnaleźć konkretnej odpowiedzi. Dodam , że obecnie znajduje się tam wentylacja grawitacyjna tj. 3 kominki wentylacyjne fi 400mm osadzone w kalenicy dachu.

Odpowiada 0 ekspertów.
markusnorkus
Pytanie w kategorii Elementy dystrybucji powietrza

W jakim miejscu w pokoju powinienem umieścić urządzenie ventylacyjne mitsubishi VL100

Odpowiada 0 ekspertów.
Witia70
Pytanie w kategorii Systemy wentylacji bytowej i przemysłowej

Witam,co to jest zład wentylacyjny ,najprościej ?

Odpowiada 0 ekspertów.
Michał
Pytanie w kategorii Centrala wentylacyjna

Witam. Mam problem z rozprowadzeniem wentylacji grawitacyjnej w domu. Nie mam pojęcia jak się to robi jak się ją rozprowadza w pomieszczeniach. Potrzebuję porady. Czy są Państwo w stanie mi pomóc?

Odpowiada 1 ekspert.
Kuboll
Pytanie w kategorii Elementy dystrybucji powietrza

Witam,
Potrzebuje Państwa pomocy!
Jakiś czas temu kupiłem od dewelopera bliźniaka, obecnie jestem na etapie montażu kominka. W standardzie wykończenia deweloper wykonał komin oraz czerpnie dla powietrza z zewnątrz. Specjalista od kominków stwierdził że otwór czerpni jest wykonany źle ponieważ kratka zamontowana jest poniżej poziomu gruntu a powinna być minimum 30 cm nad poziomem ponieważ obecnie zalewana jest wodą a w zimę może zostać zasypana śniegiem . Sprawa została zgłoszona do dewelopera aby poprawił wykonaną czerpnie, ten jednak stwierdził że otwór wykonany jest prawidłowo powołując się na Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. Firma zewnętrza wyceniła przeróbkę na 1000 zł brutto. Czy jest może jakaś znana Państwu norma lub rozporządzenie które mówi o kwestiach lokalizacji czerpni powietrza? Z góry dziękuje za pomoc!
Pozdrawiam Kuba


Foto

Pliki
Jakub Jankowski

Witam,

patrząc na zdjecie nie trzeba powoływać sie na żadne normy gdyż kratka ewidentnie nie spełnia wymogów pod katem zabezpieczenia przed warunkami atmosferycznymi . Ogólne zalecenie przy czerpni do kominka jest wysokość montazu powyzej nawet 50 cm ( wg Rozporzadzenia czerpnia powietrza wentylacyjnego na wysokości min. 2 metrów ) zeby zabezpieczyć otór przed zalaniem ale i zaciąganiem zakurzonego poietrza przy ziemi czy dostawania sie róznego rozdzaju owadó czy małych zwierza . Poza tym kratka wg mnie jest za mała ( min 200 cm 2 lub powyżej średnicy 160 mm ) i częsciowo zasłnięta kostka co ogranicza przepływ powietrza.

Dewloper niech poda konkretny paragraf do którego sie odnosi, w którym jest mowa że czerpnia może być przysłonięta przez kostkę brukowa lub przysypana ziemią i że może być regularnie zalewana przez wodę deszczowa .

P.S. Przepraszam za luźna formę wypowiedzi ale cieżko inaczej traktować takie stanowiska deweloperów w sytucjach ktrych ewidentnie zrobili coś źle

Pozdrawiam
JJ

Odpowiada 1 ekspert.
RR
Pytanie w kategorii Systemy wentylacji bytowej i przemysłowej

Witam, jestem technikiem w firmie sprzedajacej centrale oraz kanaly wentylacyjne. Problem polega na tym, ze u klienta jest zainstalowana jednostka z wydajnoscia 480m³/h przy 150Pa, ale zmierzone wartosci z kazdego anemostatu daja duzo mniej niz wymagane 400 przy jak twierdzi projektant 120Pa. Zmierzylem wartosci i rzeczywiscie jest problem. Teraz musze sprawdzic cisnienie w systemie wentylacyjnym. Mam urzadzenie Testo 435-4 i probuje mierzyc, ale otrzymuje kosmiczne wartosci. Pytam tutaj poniewaz przeszukalem caly internet i nic.

Pozdrawiam

Jakub Jankowski

Witam,

proponuję sprawdz na początku wydajność samej centrali czy po odłaczniu od instalacji trzyma wartości katalogowe. Jeśli urządzenia ma deklarowana wydajność to jest duza szansa ze brak wydajności na anemostatach wynika z nieszcelnej instalacji i powoduje straty na przesyle poiwtrza. Pytanie w jakim systemie jest poporwadzona instalacja ( spiro, PE-flx , flexy etc ) ?
Pozdrawiam

Odpowiada 1 ekspert.
Rekuperator
Pytanie w kategorii Centrala rekuperacyjna

Co sądzicie o rekuperatorach ściennych?
PRANA 200G PREMIUM+ jest strasznie droga i mało opinii na temat tego typu wynalazków w internecie

Paweł Bocian

Myślę, że doskonale odpowiedział sobie Pan sam na to pytanie :) Należy w mojej ocenie rozpatrywać to w kategoriach wynalazku. Ale jak przy wszystkim wiele zależy od zrobionego projektu, oraz kosztów, które Inwestor może przeznaczyć na instalację.
Uważam, że takie urządzenia mają prawo bytu wyłącznie w budynkach, w których standardowa rekuperacja nie wchodzi w grę, np. ze względów architektonicznych.

Odpowiada 2 ekspertów.
inter
Pytanie w kategorii Centrala wentylacyjna

Strażak i nadzór budowlany twierdzą że co roku należy wykonywać pomiary wydajności i skuteczności central wentylacyjnych. Twierdzą oni że jest to zgodne z z Dz.Ustaw z 2013 r.poz 1409 . Jak należy to interpretować. Do tej pory nigdy nie mieliśmy takich zaleceń. Proszę o odpowiedź.

Paweł Bocian

Dzień dobry,
rzeczywiście wymieniona ustawa zawiera taki zapis. w Art. 62, w kolejnych podpunktach jest zapis, iż raz do roku okresowej kontroli podlegają m.in.: "c) instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych);" - jak widać kominy wentylacyjne podlegają tejże kontroli. Kluczowe może być tu natomiast hasło "kominy" - można domniemać, że ustawodawca miał na myśli obiekty wyposażone w wentylację grawitacyjną. Taki obiekt, jak najbardziej musi być odwiedzany regularnie przez kominiarzy. Moim zdaniem przesunięcie tego zapisu na wentylację mechaniczną jest raczej nadinterpretacją.

Inną kwestią są wymagania stawiane przez producentów central wentylacyjnych - zazwyczaj jednostki należy serwisować co najmniej dwa razy do roku - przed i po sezonie grzewczym, a w ramach tych prac należy również sprawdzić wydajność i poprawność pracy jednostek wentylacyjnych.

inter
Pytanie w kategorii Centrala wentylacyjna

Dziękuję za odpowiedź

inter
Pytanie w kategorii Centrala wentylacyjna

Jak mam to rozumieć " a w ramach tych prac należy również sprawdzić wydajność i poprawność pracy jednostek wentylacyjnych" czyli dwa razy w roku należy sporządzić protokół z pomiarów.

Paweł Bocian

Ze strony producentów wymóg protokołu z pomiarów jest kwestią indywidualną. W przypadku central Komfovent wystarczy np. jedynie wpis w karcie gwarancyjnej, że odbył się serwis. Konkretne wymogi podczas prac serwisowych są ustalane przez poszczególnych producentów. Ale moim zdaniem zawsze dobrą praktyką jest kompleksowe sprawdzenie urządzenia, a więc i jego wydajności przy każdym serwisie.

inter
Pytanie w kategorii Centrala wentylacyjna

Z doświadczenia , praktyki i informacji wiem że producent gwarantuje stałą wydajność swojego urządzenia do końca jej żywotności pod warunkiem wymiany filtrów. Tak więc po co robić pomiary wydajności i protokoły np. co roku albo dwa razy

Odpowiada 3 ekspertów.
frytas
Pytanie w kategorii Centrala wentylacyjna

Dzień dobry,
Przesyłam zdjęcie jak wygląda lokal, w którym jest jedna kratka wentylacyjna na zewnątrz. Jest to mały warsztacik i grzejnik C33 zimą ciepło ucieka do góry. To jest pewnie problem z cyrkulacją. Proszę o pomoc gdzie mam zrobić drugą kratkę wentylacyjną, żeby było cieplej zimą i wychodził nie przyjemne zapachy. Okno i drzwi PCV

images90.fotosik.pl/242/07e9c74d37825372.jpg
images89.fotosik.pl/241/6d07b0e41d328b8d.jpg

Z góry będę mocno wdzięczny

Paweł Bocian

Dzień dobry,
sytuacja nie jest oczywista. Niemniej w mojej ocenie, powodem zbyt niskiej temperatury jest zbyt mały grzejnik, oraz jego lokalizacja, która przez fakt, że znajduje się przy samych drzwiach sprawia, że znaczna część ciepła ucieka przy otwieraniu drzwi. Podejrzewam, że na obiekcie zastosowano wentylację grawitacyjną, której efektywność pozostawia wiele do życzenia, jednak nie można zmienić tego sposobu wentylacji. W mojej ocenie pozostaje jedynie zainstalować dodatkowe źródło ciepła - grzejnik, farelkę, czy choćby klimatyzację z możliwością dogrzewania pomieszczeń.
Z pozdrowieniami,
Paweł Bocian

frytas
Pytanie w kategorii Centrala wentylacyjna

Zapomniałem dodać, że w lokalu nie ma komina. Jest tylko jedna kratka wentylacyjna fi100 na ścianie zewnętrznej wychodząca na zewnątrz.

Paweł Bocian

W takim przypadku funkcje wentylacji grawitacyjnej pełni właśnie rzeczona kratka wentylacyjna. Wobec tego moja poprzednia wypowiedź jest nadal właściwa.

frytas
Pytanie w kategorii Centrala wentylacyjna

Przeniesienie grzejnika na ścianę przeciwną i zamontowanie rekurepatora nad drzwiami 15 cm od sufitu nie załatwi problemu ?. A obecną kratkę uszczelnić.

Paweł Bocian

Zarządca budynku może się na to nie zgodzić, ponieważ jest to zmiana funkcjonowania całego systemu wentylacji. Drugą rzeczą jest fakt, że centrala wentylacyjna musi skądś brać świeże powietrza, a usuwać zużyte - należy przewidzieć miejsce na czerpnię i wyrzutnię. Mimo wszystko nadal pozostanie kwestia wytracania ciepła przy otwieraniu drzwi. To z kolei można rozwiązać poprzez montaż kurtyny powietrznej nad drzwiami wejściowymi, co powinno ograniczyć straty ciepłą, a jednocześnie wybierając kurtynę ciepłą (z wbudowaną grzałką elektryczną bądź wodną) będzie ona stanowiła dodatkowe źródło ciepła w pomieszczeniach.

Odpowiada 1 ekspert.
Łukasz
Pytanie w kategorii Systemy wentylacji bytowej i przemysłowej

Deweloper chce z uwagi na słaby ciąg komina podnieść go rurą a na szczycie umieścić nasady typu turbowent. Rozmowa było o zwykłym lub hybrydowym.Czy umieszczenie takiej nasady we wszystkich kominach nie spowoduje nadmiernego wysysania powietrza i wychłodzenia w zimie?

Jakub Jankowski

Odpowiednio dobrana wielkość nasady kominowej powinna zapewnić optymalny wydatek powietrza , które jest bardzo ważny z punktu widzenia wentylacji mieszkań. Pamiętajmy że strumień powietrza powinien być ciągły i mieć taką wydajnść żeby usunąć nadmiar zanieszczyczęń z pomieszczęń w postaci dwutlenku wegla czy wilgoci. Wszytko po to by komfortowo i zdrowo mieszkać . Jeżeli mają być stosowane nasady kominowe to zdecydowanie lepsze z punktu widzenia funkcjonalności bedą nasady hybrydwe które zapenia odpowiedni strumień powietrza róznież w bezwietrzne dni . W dzisiejszych czasach wiekszość nasad ma już płynną regulację mocy silnika zeby zużywać tylko tyle energii elektrycznej ile wynika z mniejszej siły wiatru. Dzieki czemu też wydajność nasady utrzymywana jest na stałym pioziomie. Co do wychładzania w zimie to wszystko zależy od odpowiedniego doboru wydajności ( wielkości ) nasady. W projekcie budynku deweloper powinien mieć projekt ( lub przynajmniej założenia ) wentylacji gdzie bedą podane wydajności nawietrzaków lub kratek nawiewnych. Jeżeli wszytko bedzie dobrane zgodnie z projektem sytstem ogrzewania mieszkania powinien mieć uwzglednioną tzw . strate na wentylację i zapewnić komfortową temperaturę w pomieszczeniu.

Odpowiada 1 ekspert.
Łukasz
Pytanie w kategorii Systemy wentylacji bytowej i przemysłowej

Dzień dobry,

w naszych warunkach klimatycznych do sypialni o powierzchni 12mkw jaki nawiewnik będzie optymalny żeby uniknąć nadmiernego wychłodzenia? ścienny czy okienny? ciśnieniowy, ręczny czy higrosterowalny?

Jakub Jankowski

Dzień dobry,

prośba o doszczegółowienie czy mówimy o sypialni w domu czy mieszkaniu i czy jest to budynek istniejacy posiadajacy jakiś system wentylacyjny czy dopiero faza projektu. Jesli chodzi o wentylację musimy brać pod uwagę cały system ktróry mamy dodyspozycji . Żeby nawiewniki ( nawietrzaki ) dobrze zadziałay mui być gdzieś wywołane podciśnienie żeby mógł nastąić ruch powietrza. Najczęsciej jest to jakaś kratka wyciągowa podłaczona do centralki wentylacyjnej ( dom) , wentylatora lub nasady kominowej w przypadku mieszkań. Co do samej zasady działania czy to będzie kratka ciśnieniowa czy higrosterowana i tak w okresie zimowyym bedziemy wpuszczać powietrze o tempoeraturze zewnętrznej wiec ważne jest zeby oodpowiednio dobrać wydajność zeby system ogrzewania mógł pokryć te straty. Dobrze wybrać nawietrzaki które mają jakaś regulacje wydajności ( np. higrosterowane ) zeby w momencie gdy nie ma zwiekszonego zapotrzebowania na wentyalcję obniżać wydatek kratek tym samym wpuszczająć mniej chłodnego powietrza.

Odpowiada 0 ekspertów.
ŁUKI
Pytanie w kategorii Elementy dystrybucji powietrza

Witam Państwa chciałbym skonsultować zmianę dot. wentylacji . Deweloper zaczyna budowę segmentu którym się interesuje tylko plan salonu z aneksem kuchennych mi nie odpowiada a dokładnie usytuowanie kuchni . Przesyłam rzut z zaznaczonym pionem wentylacyjnym oraz miejsce gdzie chciałbym aby znajdowała się kuchnia . Bardzo proszę o poradę czy jest szansa aby doprowadzić i jak wentylację z nowego miejsca do grawitacyjnego ciągu jaki będzie budował wykonawca ? Dziękuję za odpowiedź . Pozdrawiam


Foto
Odpowiada 0 ekspertów.
Górny
Pytanie w kategorii Elementy dystrybucji powietrza

Zasiedlam mieszkanie w starym budynku wielorodzinnym . W małej łazience biegnie kanał wentylacyjny od sufitu do podłogi z kratką wentylacyjną. po dsufitem. Skoro jest to parter, czy mogę rozebrać kanał do kratki zyskując miejsce w pomieszczeniu. ?

Odpowiada 1 ekspert.
fukon
Pytanie w kategorii Centrala rekuperacyjna

przy pomocy jakiego wieszaka zamontować do sufitu aby nie przenosił drgań??? Jest to duże urządzenie (VENT 315 LK) na razie wisi na tradycyjnym uchwycie w wierconym w sufit ale jednaj słychać na piętrze w domu. Proszę o radę

Tomasz Czamara

Szanowny Panie,
Odsyłam do instrukcji producenta i jego zaleceń co do montażu. W Pana przypadku mamy dwie opcje:
1) Montaż na sztywno do ściany za pomocą akcesorium dołączonego do zestawu- wygląda na to, że właśnie taki sposób został przez Pana wykorzystany. Jest wówczas ryzyko przenoszenia drgań.
2) montaż bezpośrednio w kanale spiro za pomocą złączy antywibracyjnych - opasek - w takim przepadku redukujemy przenoszenie drgań wentylatora.

Każdy wentylator powinien być fabrycznie wyważony i są rożne sposoby. Zalecam kontakt z producentem w kwestii ustalenia jak wyważane sa wentylatory VENT i czy przypadkiem nie zostały przez montera przypadkowo usunięty elementy wyważenia.

Odpowiada 1 ekspert.
Robert
Pytanie w kategorii Elementy dystrybucji powietrza

Dzień dobry

Proszę o pomoc w doborze zakupu wentylatora kanałowego lub .....?

Sytuacja wygląda następująco - W nowo budowanym domu jednorodzinnym (parterowy z zimnym wentylowanym poddaszem o kącie dachu 35 stopni) nie chcę tradycyjnego okapu kuchennego z silnikiem w kuchni tylko chciałbym zainstalować w kuchni okap bez silnika.Silnik natomiast chcę zamontować w kanale na poddaszu.Moja prośba jaki wentylator byłby do tego najbardziej odpowiedni.Kominek wentylacyjny zamontowany na dachu ma średnicę podłączenia 160 mm.Kuchnia ma wymiary
7,7 m2 i przy wysokości 2,7 daje nam to 20,7m3. Kuchnia nie jest otwarta na salon.Posiada otwór drzwiowy,lecz nie będzie zamontowanych drzwi.Nie wiem czy ma to jakieś znaczenie,ale chyba tak - przy obliczeniach dodatkowego przepływu powietrza z innych pomieszczeń pod sufitem .
Długość rury od okapu do kominka wentylacyjnego to około 3,5 - 4 metra

Moje pytanie
1.Jaki wentylator kanałowy kupić i może on być montowany w zimnym nieogrzewanym poddaszu?
( czy jest dodatkowo potrzeba zaizolowania wentylatora,żeby nie było skroplin z okapu.Czy są już zaizolowane?)
2.Jakie rury do podłączenia od okapu aż do kominka (spiro ocynkowane twarde ,plastikowe,lub inne ? Wiem że muszę je zaizolować,żeby uniknąć skroplin)
3.Jaki regulator obrotów do tego wentylatora?
4.Czy potrzebny jest jakiś odstojnik do tłuszczu lub jakiś filtr wymienny zamontowany w okapie,kanale lub przed wentylatorem?
5.Jak najlepiej zamontować taki wentylator w pionie czy w poziomie? (łatwość konserwacji)
Z góry dziękuję za pomoc
Z poważaniem
Robert

Jakub Jankowski

Witam,

proponuję zapoznać sie z rozwiązaniami firmy Vilpe (poniżej podaję link do strony) wydaje mi sie że jest to dokładnie to rpozwiązanie którego Pan poszukuje.

vilpe.com

Na stronie jest również kontakt do przedstawiciela który dobierze odpowiedni regulator i wentylator .

Pozdrawiam

Odpowiada 0 ekspertów.
Kinga Kowalska
Pytanie w kategorii Klimatyzatory

Witam, szukam rozwiązania dla swojego lokalu usługowego w kwestii doboru odpowiedniego klimatyzatora.Powierzchnia do schłodzenia ok 35m,wys.ok 4.76.W lokalu zwykle jest cień i jest to dość chłodne pomieszczenie.Potrzebuje klimatyzatora którego będę używać tylko podczas wzmożonych upałów,kilka razy w miesiącu w okresie letnim.Mimo że lokal jest moja własnością nie mam zgody na montaż jednostki zewnętrznej więc muszę znaleźć inne rozwiązanie. Co możecie mi Państwo zaproponować?

Odpowiada 0 ekspertów.
Pioter
Pytanie w kategorii Elementy dystrybucji powietrza

czy zajmują się Państwo wyceną systemu rekuperacji do nowo budowanego domu jednorodzinnego


Pliki
Odpowiada 0 ekspertów.
Rafal
Pytanie w kategorii Centrala rekuperacyjna

Witam
Użytkuję pierwszy sezon grzewczy rekuperator Firmy Zehnder Q 350 i zauważyłem znaczy wzrost zużycie energii . Po sprawdzeniu okazało się za rekuperator pobiera około 14kW / dobę ( nagrzewnica wstępna ) . Czy to normalne zużycie ? - trochę mało oszczędnie .

Odpowiada 1 ekspert.
Student
Pytanie w kategorii Systemy wentylacji bytowej i przemysłowej

Jak obliczyć nieszczelności na klapach odcinających i kanałach wentylacyjnych przeciwpożarowych?

Jakub Jankowski

Witam,
jeśli badamy cały system wentylacyjny stosujemy sie do wytycznych i klas szcelności zawartych w normach PN-EN 12237 ( dla systemów o przekroju okrągłym ) oraz PN-EN 1507 ( dla systemów prostokątnych ) . Normy te zawierają informację na temat wyagań i metod obliczeń wytrzymałości i szcelności przewodów wentylacyjnych z blachy. Jeśli chcemy zbadac samą klapę lub zawory stosujemy zasady zawarte w normie EN 1751 . Przykładowy pomiar szczelności instalacji wentylacyjnej na obiekcie można zobaczyć w filmiku www.youtube.com/watch?v=1qbjcOf7rsU . Badanie wykonywane jest tu na urządzeniu Lindab LTEST 600 , podobne badania wykonuywaliśmy równiez
na syustemach oddymiających ( większe cienienia pomiarowe - do 1 500 Pa ) ./

Odpowiada 1 ekspert.
Kaj
Pytanie w kategorii Systemy wentylacji bytowej i przemysłowej

Witam,

Planuję otworzyć restaurację w byłej kawiarni (lokal 65m2). W załączniku wysyłam projekt obecnej wentylacji. Zastanawiam się jaki mniej więcej będzie koszt przerobienia istniejącej wentylacji pod wymogi kuchni (grill lava (mały), kuchenka 6 palnikowa, frytownica, piec konwekcyjno parowy) i czy w ogóle jest taka możliwośc czy może muszę się liczyć z całkowitym demontażem i zainstalowaniem nowej wentylacji. (nie wiem czy kominy są wystarczająco wielkie).

Bardzo dziękuję za odpowiedź.


Pliki
Jakub Jankowski

Witam,
jeżli jestr to lokal do przeróbki najlepiej byłoby umówic sie z firmą instalacyjna zeby realnie oceniła możliwośći wykonania instalacji. W tego typu obiektach czasem dopiero podczas wizji lopkalnej wychodzą różne rzeczy które uniemożliiwą wykonanie instalacji ( np. inne istniejace instalacje których nie mozemy przesunąć, niezanzczone podciągi, żelbety itp. ) . Dobrze jest tez znależć firmę która wykonywała podobne obiekty żeby znała sie na technologii kuchni i zasadach odbiorów tego typu obiektów zeby nie było potem problemów
Pozdrawiam

Odpowiada 0 ekspertów.
ajaneg
Pytanie w kategorii Systemy wentylacji bytowej i przemysłowej

proszę o poradę

blok nowy, pozwolenie na budowę 2014, w bloku nie ma gazu
piętro ostatnie
wentylacja mieszkania - oddzielnie dla kuchni i łazienek - po jednym zbiorczym pionie zakończonym hybrydą na dachu - wg dewelopera wentylacja mechaniczna, ja się skłaniam do wentylacji hybrydowej
niby system Aereco ale odbiega od zaleceń tej firmy - odcinki poziome doprowadzające do przewodów pionowych - średnica 10 cm bez izolacji akustycznej - w całym pionie niesie się tak że na 6 piętrze słychać zwykłe rozmowy z p4, szczekanie psa na parterze (słyszane w łazience) czy woda puszczona z prysznica piętro niżej - odgłos jakbym w mojej łazience puszczała

największy problem z okapem - przewody dwa zbiorcze kaskadowe - jeden wspólny na okapy parter - p3, drugi wspólny dla p4 - 6
grawitacyjne (!) wg mnie jest zakaz takich wspólnych grawitacyjnych
mimo klapy zwrotnej - kiedy sąsiad z dołu włącza okap - powietrze z tego zbiorczego kanału wdmuchiwane jest do mnie - leci w rurę, przy długim korzystaniu przez sąsiada z okapu - przez mój okap wychodzi mi na mieszkanie, a więc nawiew i śmierdzi
plus sąsiad włącza okap a u mnie szumi tak jakbym to ja włączyła okap - hałas mierzony przy wlocie do podłączenia okapu na niskim biegu okapu sąsiada 40-50 decybeli
otwór w ścianie do podłączenia okapów 10 cm

w oknach nawiewniki
w mieszkaniu ciągle duszno mimo wietrzenia, po gotowaniu mimo uzywania okapu zapachy utrzymują się lekko ponad pół dnia

co tu jest nie tak zrobione i jak to poprawić ?

wg mnie niezgodnie z przepisami jest went grawitacyjna zbiorcza (aereco dlatego opracował swój system z nasadą VBP w pionie dla okapów)
klapy zwrotne nieszczelne
brak regulatorów przepływu mimo że wentylacja przewidziana dla okapów do 190 m3/h - taka informacja w instrukcji użytkowania mieszkania
pomieszanie went graw z mechaniczną bytową

na forum wentylacja.com.pl znalazłam wpis z 2009 roku gdzie użytkownik Deerhunter pisze o opinii sporządzonej dla dewelopera na temat ilości przewodów w budownictwie mieszkaniowym wielorodzinnych z kuchniami elektrycznymi
niestety nie mogę doszukać się całości tej opinii
fragment:
"1. W celu zapewnienia właściwych parametrów powietrza w pomieszczeniu kuchni z aneksem można stosować:
- pochłaniacze zapachów i tłustego kurzu (okapy nie usuwające powietrza z pomieszczenia wyposażone w filtr z węglem aktywnym) - nie zapewnia właściwego usuwania wilgoci z pomieszczeń,
- okapy usuwające powietrze znad kuchni do kanału wentylacyjnego zbiorczego obsługującego cały pion wentylacyjny, wyposażone w jeden wspólny wentylator funkcjonujące w sposób ciągły (24 h/ dobę) - rozwiązanie kłopotliwe ze względu na zagadnienia akustyczne oraz na możliwość łatwego zakłócenia pracy urządzeń przez poszczególnych użytkowników,
- okapy usuwające powietrze znad kuchni do indywidualnych kanałów wentylacyjnych wyprowadzonych ponad dach z jednoczesnym zapewnieniem wentylacji naturalnej wywiewnej funkcjonującej w trakcie przerw w użytkowaniu wentylacji mechanicznej. Kanał wentylacji naturalnej powinien być wyprowadzony ponad dach jako indywidualny dla każdego z mieszkań. Jego wlot powinien znajdować się nie więcej niż 15 cm poniżej płaszczyzny sufitu. Kanał ten nie może być drożny w trakcie pracy wentylacji mechanicznej."

czy ta opinia jest słuszna ? jeśli tak to rozumiem że u mnie jest zły projekt i wykonanie ? jak to poprawić ?
myślę nad zastosowaniem po prostu systemu jednorurowego aereco dla okapów - tłumiki, porządne klapy zwrotne, regulatory przepływu zwiekszenie średnicy wlotów do wspólnego kanału tak jak zaleca producent do 12,5 plus hybryda włączona non stop na dachu.....

Odpowiada 0 ekspertów.
beza39
Pytanie w kategorii Systemy wentylacji bytowej i przemysłowej

Dzień dobry,
mieszkam w bloku na 1 pietrze, idealnie naprzeciw moich okien znajduję się dach restauracji, a na nim wentylacja. Mieszkam ty kilkanaście lat, wieć wentylacja na pewno ma więcej. Nigdy nie było żadnych hałasów ani szumów, jednak od kwietnia tego roku bardzo słychać szum , ewidentnie z miejsca wyrzutu powietrza ( który jest dokładnie na wysokości moich okien ) Dźwięk jest bardzo intensywny, od godz.6.00 do godz.22.00. Po rozmowie z właścicielem podejrzewam, że zostało coś wymienione ( były prowadzone jakieś prace na dachu ) co powoduje, że moc wyrzutu powietrza się zwiększyła i dlatego bardziej to słychać.
Moje pytanie jako laika: Co mogło się zmienić , że nagle jest taki hałas?
Jak temu zaradzić? Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź i rady.pozdrawiam

Odpowiada 4 ekspertów.
RaFi
Pytanie w kategorii Centrala wentylacyjna

Witam, mieszkanie 130m2 na etapie wykonczenia, wentylacja jaka chce zastosowac to wywiewna mechaniczna, okap z wentylatorem osobny kominek na dachu,toaleta z wentylatorem pietro plus łazienka z wentylatorem parter jeden wspolny kominek , do tego kominek w kotłowni osobny i tu nasuwa sie pytanie ile powietrza trzeba doprowadzić,nawiewniki wchodza w gre tylko scienne byc moze dwa z grzalka w razie W na czas zimy.
Pomieszczenia :
Dwie sypialnie , salon, pokoj dzienny, toaleta, lazienka, spizarka z kotlownia,kuchnia.
Prosze o rade.
Pozdrawiam

Paweł Bocian

Szanowny Panie,
skoro zastanawia się Pan nad wentylacją mechaniczną po stronie wywiewu , proponowałbym również wziąć pod uwagę wentylację mechaniczną z rekuperacją. Wspomina Pan, że zastanawia się nad dodatkowymi nagrzewnicami. Koszty takiej instalacji (eksploatacja) będą stosunkowo wysokie - całą energię konieczną na podgrzanie powietrza zimą traci Pan poprzez wywianie jej "do atmosfery". Rekuperacja pozwoli ograniczyć te koszty, a ponadto powietrze będzie przefiltrowane, a więc zdrowsze.
Co do ilości powietrza, to zarówno Pana scenariusz, jak i zastosowanie rekuperacji daje podobne ilości powietrza. Należy przewidzieć ~0,8 wymian na godzinę (kubatura domu x 0,8) co daje ilość powietrza. Ponadto powinien Pan przyjąć około 50 m3/h jako wywiewy z łazienek i toalet, oraz 20-30 m3/h na osobę w przypadku sypialni i pomieszczeń, gdzie będą Państwo przebywać (salon itp.).

RaFi
Pytanie w kategorii Centrala wentylacyjna

Niestety rekuperacja nie wchodzi w gre ponieważ kanały sa juz zrobione i kominki rowniez do tego ocieplenie poddasza także.
Grzalki beda tylko i wylacznie przewidziane na uruchanianie ponizej temperatury minusowej.
Dziękuję bardzo za doradzenie, czyli wszystkie pomieszczenia zsumowac i wychodzu mi ok 350m3 jaka ilosc powietrza musze dostarczyć na godzine?

Paweł Bocian

To jeszcze jedno pomocnicze pytanie - czy wyciąg realizować będzie Pan zbiorczo, jednym wentylatorem, czy też planuje Pan kilka wentylatorów, osobno na pokoje, na łazienki, etc.?

RaFi
Pytanie w kategorii Centrala wentylacyjna

Wentylatory beda 3 , toaleta , lazienka i okap w kuchni, ustawione czasowo i na czujnik wilgotnosci.

RaFi
Pytanie w kategorii Centrala wentylacyjna

Mam również miejsce i możliwość podpiecia zbiorczego. Wyciągi tylko w pomieszczeniach brudnych, nawiewniki w pokojach plus podciecia drzwi pytanie tylko jaka ilosc nawiewnikow jest mi potrzebna czy 2 na jednej komdygnacji wystarcza?

Paweł Bocian

Co do ilości nawiewników powinien Pan założyć, że powietrze będzie w stanie przejść przez maksymalnie dwoje drzwi. Jeśli od nawiewnika do wyciągu jest więcej drzwi, należy przewidzieć dodatkowy nawiewnik.

RaFi
Pytanie w kategorii Centrala wentylacyjna

W zalacznikach plan mieszkania , gdzie Pan zamontowałby nawiewniki?
Kolorowe punkty zaznaczone sa kominki wentylacyjne.


Pliki
Paweł Bocian

Obawiam się, że tak szczegółowe rozplanowanie należałoby skonsultować z projektantem wentylacji, który ma po temu odpowiednie uprawnienia.

RaFi
Pytanie w kategorii Centrala wentylacyjna

Rozumiem, dziekuje bardzo za pomoc.
Pozdrawiam

Odpowiada 2 ekspertów.
Dorota
Pytanie w kategorii Centrala wentylacyjna

Witam,potrzebuję wstawić w okna kratki wentylacyjne lub cokolwiek co pomoże na obniżenie wilgotności i zapobiegnie tworzeniu się grzyba.W mieszkaniu nie ma klimatyzacji,a spółdzielnia nie chce wydać zgody na jej montaż.Chodzi mi o wentylację,która nie uszkodzi okien.

Paweł Bocian

Szanowna Pani,
czy może Pani nieco więcej napisać o samym domu? Czy to dom jednorodzinny, czy blok? Jak rozwiązana jest kwestia wentylacji przez dewelopera? Czy jest to wentylacja grawitacyjna, czy może deweloper przewidział jakiś wentylator, np. w łazience?

Dorota
Pytanie w kategorii Centrala wentylacyjna

Witam ponownie...jest to blok a konkretnie wieżowiec,z zewnątrz obity panelami,okna PVC .Wentylacji nie ma wogóle-nawet kratek,i w tu w Niemczech jest to powszechne-nie ma wentylacji.Nie mogę uszkodzić okien,gdyż w przypadku wyprowadzki montaż wywietrzników zostanie uznany jako uszkodzenie ich i będę musiała je wymienić.Wiem ,że brzmi to conajmniej dziwnie,ale takie są realia.Szukam więc rozwiązania na ten problem.Pozdrawiam

Paweł Bocian

Faktycznie, jest to sytuacja co najmniej zaskakująca... Obawiam się, że sprawa jest bardziej skomplikowana, ponieważ tak na prawdę nawietrzaki okienne to jedyny, najmniej inwazyjny sposób. Alternatywą jest zrobienie przejść przez elewację, ale to też przecież "niszczenie" budynku. Ponadto pojawia się jeszcze jeden problem - skoro nie ma żadnej wentylacji, to wstawienie kratek też nie rozwiąże sprawy, ponieważ nie będzie obiegu powietrza (skądś to powietrze trzeba wziąć) - tak działa wentylacja grawitacyjna - przez nawietrzaki, czy choćby nieszczelności w oknach powietrze dostaje się do pomieszczeń, a następnie usuwane jest kratkami w kuchni i łazience (tworzy się "ciąg kominowy"). Jeśli największym kłopotem jest u Państwa wilgoć, sugerowałbym zastosowanie małego osuszacza powietrza (np. CDF10 produkcji Dantherm). W ten sposób przynajmniej pozbędą się Państwo nadmiaru wilgoci.

Odpowiada 1 ekspert.
Mati_ns
Pytanie w kategorii Klimatyzatory

Witam. Posiadam przenośny klimatyzator erberg 3,5kw. Działał miesiąc po zakupie, aż nagle zaczął zgrzytać i dziwnie chodzić. Wyłączyłem go i okazało się, ze w środku pojawił się lód. Na następny dzień gdy lód się roztopił klimatyzator już nie chłodził. Niby sprężarka się załącza ale działa inaczej - ciszej i nie chłodzi. Z rury odprowadzającej ciepło leci normalne powietrze - nie gorące a pokojowe.

Mateusz Żylarski
Ekspert działu Klimatyzatory

Dzień dobry,
Szanowny Panie, objawy typowe dla ubytku czynnika chłodniczego z instalacji.
Pojawiła się nieszczelnosc ( podejrzewam, żę na którymś spawie ) i czynnik systematycznie się ulatniał . Gdy zmieniała się jego ilość w ukl. zmieniła się również temp ( już minusowa) stąd lodzenie parownika . Na ten moment z opisu stwierdzam że gazu już nie ma .
Podpowiem, że klimatyzatory przenosce są hermetyczne, tzn. nie posiadają zaworka serwisowego, można go teraz wspawać, nabić instalacje azotem i odszukać nieszczelność . Usuwamy wyciek, wyciągaczy próżnie, i ładujemy czynnik. Kwestia jeszcze na jaki czynni chłodniczy ma Pan to urządzenie .
Naprawa może stanowić 50% ceny nowego sprzetu o ile sprężarka faktycznie jest sprawna .
Mam nadzieje, żę moja opinia i wskazówka będzie dla Pana pomocna .
W razie pytań, pozostaje do dyspozycji .

Pozdrawiam
Mateusz Żylarski
Lindab

Odpowiada 1 ekspert.
Tomek
Pytanie w kategorii Systemy wentylacji bytowej i przemysłowej

Czy można zastosować wentylację mechaniczną wywiewną w pomieszczeniu laboratroryjnym, gdzie będą używane palniki gazowe (Bunsena)?

Spotykam się z opinią, że nie można. Zakaz ma wynikać z § 159 ust. 9 rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, który brzmi:

"W pomieszczeniu z paleniskami na paliwo stałe, płynne lub z urządzeniami gazowymi pobierającymi powietrze do spalania z pomieszczenia i z grawitacyjnym odprowadzeniem spalin przewodem od urządzenia stosowanie mechanicznej wentylacji wyciągowej jest zabronione."

Jednak w moim przekonaniu palnik Bunsena nie będzie w opisanym przypadku urządzeniem z grawitacyjnym odprowadzeniem spalin przewodem od urządzenia, bowiem odprowadzenie spalin będzie się odbywało poprzez mechaniczną wentylację wywiewną. Palnik Bunsena, w przeciwieństwie np. do kominka, nie ma własnego przewodu do grawitacyjnego odprowadzania spalin.

Jakie zdanie na opisany temat mają Fachowcy?

Jakub Jankowski

Witam,
kolejny przypadek który pokazuje jak wiele może być interpretacji tych samych przepisów . Osobiście wymogi te zinterpretowałbym podobnie jak Pan gdyż palnik nie posiada zintegrowanego odpływu spalin ( podobnie jak np. kuchenki gazowe ) więc przepis ten raczej nie odnosi się do tego rodzaju urządzeń . Warto to jednak jeszcze skonsultować z inspektorem nadzoru na danym temacie czy też tak samo interpretuje ten zapis albo czy w danym obiekcie technologia nie wymaga zastosowania specjalnych odciągów.

Odpowiada 1 ekspert.
homretti
Pytanie w kategorii Systemy wentylacji bytowej i przemysłowej

Witam. Proszę o podpowiedz w następującej kwestii: jakie urządzenia (ilość, parametry) należy zastosować do odpowiedniego wentylowania hali produkcyjnej o pow. około 28 ty. m2. Pracownicy - około 80 os. Pytanie dotyczy również sposobu ogrzania pomieszczenia, tzn. jaki piec (moc) i jaki system ogrzewania gazowego przy założeniu, że mamy ograniczenia w postaci suwnic. Dodatkowo jedno (szczelnie wydzielone) pomieszczenie charakteryzuje się dużym stopniem zapylenia. jakiś wyciąg należy zastosować? Potrzebuję orientacyjne parametry urządzeń do obliczenia szkodliwości. Chodzi o akustykę. Ilośc decybeli wytwarzanych przez te urządzenia. Będę wdzięczny za info. Nie jest to proste zadanie dla kompletnego laika lecz może ekspert coś podpowie. Pozdrawiam

Robert Rabiński
Ekspert działu Systemy wentylacji bytowej i przemysłowej

Witam serdecznie,

zacznę od tego, że nasza firma nie świadczy usług z zakresu ogrzewnictwa w związku z czym nie odniosę się do ogrzewania hali. Przechodząc do wentylacji – hale produkcyjne ze względu na dużą powierzchnię, zyski ciepła od maszyn (jeśli występują) oraz ludzi są specyficznymi obiektami jeśli chodzi o wyliczenie strumienia powietrza wentylacyjnego. Bez znajomości wysokości hali, rodzaju oraz ilości występujących maszyn, jak również rodzaju wykonywanej przez pracowników pracy nie da się jednoznacznie stwierdzić w jaki sposób powinna być wentylowana taka hala. Co do wysokiego stopnia zapylenia w odseparowanym pomieszczeniu, należy zwrócić uwagę na to, że są grupy wentylatorów przeznaczone do pracy w trudnych warunkach. Podsumowując, dla tak dużych obiektów w których o wentylacji mechanicznej decyduje wiele czynników niezbędne jest wykonanie szczegółowego projektu, ponieważ bez niego nie da się dobrać potrzebnych urządzeń, co za tym idzie oszacować ich akustyki czy też stopnia ochrony przed pyłem.

Odpowiada 1 ekspert.
Raf_Kon
Pytanie w kategorii Centrala rekuperacyjna

Dzień Dobry
Proszę o pomoc w ustawieniu anemostatów przy rekuperatorze Zehnder Q350 .
Na którym biegu rekuperatora powinno się ustawiać przepływy na kanałach wentylacyjnych .

Tomasz Czamara

Dzień dobry,
Proszę sprawdzić na jaką wydajność powietrza był dobierany rekuperator, następnie w konkretnym punkcie pracy rekuperator powinien mieć swoje nastawy- nie tyle bieg centrali co albo procentowa wartość maksymalnych obrotów wentylatorów albo prąd na wentylatorach- dane powinny znajdować się z karcie doboru rekuperatora. Po kartę doboru należy zgłosić się albo do projektanta albo do przedstawicielstwa Zehndera. Regulację nawiewników powinno się przeprowadzić przy projektowej nastawie rekuperatora. Jeżeli rekuperator był dobrany na wydajność np. 280m3/h to regulacja powinna się odbywać właśnie przy takiej wydajności a nie maksymalnej dla rekuperatora.

Odpowiada 2 ekspertów.
Nie mam
Pytanie w kategorii Centrala wentylacyjna

Witam
Mam małe mieszkanie ,które powstało z pomieszczeń gospodarczych,W sumie powierzchnia ok 140m2.
Wentylację chce zastosować standardową grawitacyjna.
Przedstawię pomysł mojego wykonania i prosze o doradztwo co zle co dobrze i jak to zrobić prawidłowo.
Parter ok 60m2
-Korytarz
-Spiżarka z piecem kondensacyjnym dwufunkcyjnym z zamkniętą komorą spalania tutaj kratka przez ścianę i wentylacyjny kanał na dach.
-łazienka okno z nawiewnikiem? I kanał wentylacyjny
-pomieszczenie gospodarcze połączone z garażem okno uchylanie
-salon z otwarta kuchnia okno z nawiewnikiem? Kanał wentylacyjny w okapie ?
I schody na górę.

Góra ok 80m2
-pokój dzienny z oknem z nawiewnikiem?otwarty na schody i korytarz
-pokój dziecka okno z nawiewnikiem?
-toaleta bez okna spięte z kanałem łazienki dolniej?
-korytarz
-sypialnia z garderoba z oknem z nawiewnikiem?
Przychodzacego powietrza powinno być wystarczająco ,oczywiście szpary centymetrowe pod drzwiami pokoji i toaleta z łazienką dodatkowo krążki lub kratki w dolnej części drzwi.
Czy to powietrze zostanie wyssane przez obie toalety i okap w kuchni czy zrobić dodatkowy kanał np na korytarzu u góry?
Wiem bardzo się rozpisalem ale chciałem to dobrze przekazać mam nadzieję że pomożecie.
Zdjęcia projektu również mam gdybym nie wyraził się zbyt jasno.
Dzięki i czekam na odpowiedź pozdrawiam Rafał

Paweł Bocian

Panie Rafale,
wskazane przez Pana propozycje wydają się rozsądne. Ogólnie należy mieć na uwadze kilka rzeczy rozważając wentylację grawitacyjną:
1. Kratki wyciągowe powinny znajdować się w łazienkach, schowkach, pokojach bez okien itp. (tzw. pomieszczenia "brudne")
2. powietrze przez infiltrację (przejście powietrza przez nieszczelnośći w drzwiach pomiędzy pomieszczeniami) może przejść przez maksymalnie dwie pary drzwi. Jeśli od okna (źródła powietrza świeżego) do kratki wyciągowej jest ich więcej, należy zaprojektować dodatkowy punkt wyciągowy.

Pozostałe Pana wątpliwości (dodatkowe kanały itp) są niestety trudne do określenia, podobnie jak sama wentylacja grawitacyjna, której sprawność działania jest niestety znikoma (całkowicie uzależniona od warunków zewnętrznych).

Jeśli jest Pan na etapie planowania, może warto przemyśleć zmianę rozwiązania na wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła? Proszę mieć na uwadze, że takie rozwiązanie nie potrzebuje kominów wentylacyjnych (a więc odchodzi koszt budowy takiego komina), powietrze jest przefiltrowane, a więc zdrowsze, a co najważniejsze zyskuje Pan odzysk ciepła, a więc znacznie niższe koszty ogrzewania i zakupu kotła (straty ciepła przez wentylację grawitacyjną to 30-45% wszystkich strat ciepła). Podsumowując wszystkie koszty okazuje się, że wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła nie jest dużo droższa od wentylacji grawitacyjnej, a ma Pan pewność, że będzie działała poprawnie i zapewni wysoki komfort Pana i Pańskiej rodziny.

Nie mam
Pytanie w kategorii Centrala wentylacyjna

Może mi Pan doradzi jakie produkty wybrać lub jaki dokładnie system zastosować.

Paweł Bocian

Panie Rafale,
proponuję na początku obejrzeć kilka krótkich filmów :
https://www.youtube.com/watch?v=Fj4fIgBOR4Y - jak wybrać centralę wentylacyjną, znajdzie Pan tu porównanie rodzajów odzysku ciepła, klasy filtracji oraz ogólne zasady wentylacji mechanicznej
https://www.youtube.com/watch?v=DXq6FluI2Eg&t=182s - optymalizacja pracy wentylacji mechanicznej oraz oszczędności z tego wynikające
https://www.youtube.com/watch?v=Ac9XdgMtpCM&t=10s - porównanie najpopularniejszych sposobów rozprowadzania kanałów wentylacyjnych

Liczę, że to pomoże Panu zapoznać się bliżej z możliwościami, podejrzewam, że pojawią się kolejne pytania, na które z chęcią odpowiem.

Z pozdrowieniami,
Paweł Bocian

Nie mam
Pytanie w kategorii Centrala wentylacyjna

Dziękuję bardzo,napewno mi to pomoże zapoznać się dokładniej z działaniem wentylacji mechanicznej. W chwili wolnego czasu obejrzę video i napewno napiszę z jakimis pytaniami.
Pozdrawiam

Odpowiada 1 ekspert.
wojtek
Pytanie w kategorii Centrala rekuperacyjna

Czy centrale rekuperacyjne można montować na nieogrzewanym poddaszu?

Paweł Bocian

Odpowiadając na to pytanie, należy zwrócić szczególną uwagę na kwestię izolacji, jaką pokryta jest centrala wentylacyjna, jak również, o czym często się zapomina, kanały wentylacyjne. W większości przypadków mamy bowiem do czynienia z niezaizolowanym, a w najlepszym przypadku,
z zaizolowanym, lecz nieogrzewanym poddaszem. To z kolei sprawia, że pojawia się ryzyko wykroplenia kondensatu, oraz niepotrzebnego wychłodzenia powietrza znajdującego się już w kanałach.

Warto wobec tego sprawdzić, z jaką izolacją mamy do czynienia już na etapie wyboru rekuperatora.
W przypadku central Komfovent DOMEKT, dedykowanych do budownictwa mieszkaniowego, zastosowano izolację z wełny mineralnej o grubości aż 50 mm. To z kolei pozwala na montaż tych urządzeń nawet na nieocieplonym i nieogrzewanym poddaszu, czy garażu bez ryzyka pojawienia się skroplin. Dodatkowo dzięki konstrukcji samonośnej rekuperatory Komfovent pozbawione są niekorzystnego wpływu mostków termicznych, które pojawiają się w konstrukcjach innego typu) przerwy w izolacji).

Podczas wyboru rekuperatora należy również pamiętać o różnicach pomiędzy różnymi rodzajami wymienników odzysku ciepła. W przypadku wymiennika obrotowego, o całorocznej sprawności nawet 85%, zyskujemy szereg zalet – odzysk wilgoci, brak wykroplenia kondensatu wewnątrz urządzenia oraz wyjątkowo niska temperatura przemarzania, poniżej -30oC. Instalacja nie wymaga dodatkowych nakładów finansowych koniecznych na wstępne podgrzanie powietrza zewnętrznego, czy odprowadzenie skroplin.

Dla porównania w przypadku zastosowania wymiennika przeciwprądowego zyskujemy wyższą sprawność odzysku ciepła (nawet 95%), a co za tym idzie wyższą temperaturę za odzyskiem ciepła. Należy jednak pamiętać, że wymiennik ten bardzo szybko przemarza (nawet przy -5oC), co wymusza zastosowanie nagrzewnicy wstępnej (dodatkowe koszty inwestycyjne, a co ważniejsze eksploatacyjne). Wymienniki przeciwprądowe osuszają również powietrze, należy więc przygotować instalację odprowadzenia kondensatu, co w przypadku montażu na nieogrzewanym poddaszu wiąże się z ryzykiem przemarznięcia rurki odprowadzenia skroplin, a w efekcie zalania centrali rekuperacyjnej. Wyjściem z sytuacji jest zastosowanie przewodu grzewczego, który nie dopuści do zamarznięcia skroplin, ale to z kolei dodatkowo podnosi koszty zarówno montażu jak i użytkowania urządzenia.

Odpowiada 1 ekspert.
Witek
Pytanie w kategorii Klimatyzatory

Jakie możliwości daje zdalne sterowanie klimatyzatorem?

Magdalena Kruszniewska

W dzisiejszych czasach telefon to nie tylko komunikator i narzędzie pracy, to również urządzenie, które daje możliwość kontroli i sterowania większością otaczających nas sprzętów elektronicznych, tak aby nasze życie mogło być wygodne i komfortowe. Dzięki elastyczności oraz możliwościom technologii marki AlpicAir, z poziomu aplikacji Wifi Smart zainstalowanej na telefonie lub tablecie z Android lub iOS mamy możliwość sterowania również klimatyzatorem. W dowolnym miejscu na świecie, 24 h/dobę nasz klimatyzator jest w zasięgu naszej kontroli. Możemy sterować oraz podglądać parametry pracy urządzenia, ustawiać tryby oraz włączać funkcje:
- Tryb pracy – pozwala na wybór jednego z 4 trybów spośród: chłodzenia, grzania, osuszania i wentylacji
- Temperatura – ustawienie żądanej temperatury
- Prędkość nawiewu – ustawienie prędkości wentylatora
- Czas pracy – daje możliwość zaprogramować godzinę rozpoczęcia i zakończenia pracy w danym dniu.
- Nawiew powietrza – pozwala dostosować pracę nawiewu poziomego lub pionowego
- Oszczędzanie energii - optymalizuje pracę urządzenia, aby zminimalizować pobór energii.

Odpowiada 1 ekspert.
Andreos
Pytanie w kategorii Systemy wentylacji bytowej i przemysłowej

Bardzo będę wdzięczny za informację - w jakiej odległości minmalnej od czerpni świeżego powietrza do wentylacji dużych pomieszczeń rekreacyjnych , może się znajdować komin zionący spalinami z kotłowni opalanej olejem opałowym .
Z góry bardzo dziękuję i pozdrawiam -A.Trojan

Robert Rabiński
Ekspert działu Systemy wentylacji bytowej i przemysłowej

Witam serdecznie,

warunki lokalizacji czerpni oraz wyrzutni są określone w:

- OBWIESZCZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY I ROZWOJU z dnia 17 lipca 2015 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie,

- Polska norma PN-EN 13779:2008 Wentylacja budynków niemieszkalnych – Wymagania dotyczące właściwości instalacji wentylacji i klimatyzacji.

Według Rozporządzenia minimalna odległość czerpni od wylotów kominowych to 6m, natomiast według normy jest to 8m. Jeżeli kotłownia jest dość duża (kilkadziesiąt kW) sugerowałbym zastosować większą odległość, natomiast jeżeli jest to mała kotłownia (kilka-kilkanaście kW) można zastosować mniejszą odległość.

Odpowiada 3 ekspertów.
Marek
Pytanie w kategorii Centrala wentylacyjna

Chcę zrobić skuteczną wentylację w pomieszczeniu o wym. 7,5 X 6,00 X 2,60 z nawietrzakiem model NOGS oraz wentylatorem typu DOSPEL z maksymalnym wydatkiem powietrza 1040 m3/h. czy wystarczy jeden nawietrzak i ile zastosować kratek wyciągowych ? jak rozmieścić te elementy ?

Tomasz Czamara

Witam,
Proszę doprecyzować jakiego typu jest to pomieszczenie? Jeżeli to możliwe, proszę zamieścić schemat pomieszczenia z rozmieszczeniem drzwi i okien.

Marek
Pytanie w kategorii Centrala wentylacyjna

Pomieszczenie prostokątne 5,5 x 7,5, drzwi wejściowe na środku ściany zachodniej o krótszym boku, na tej ścianie wokół drzwi dwa okna wys. 140 x 60 uchylno-rozwierne, dłuższa ściana pół nocna trzy okna wys. 50 x 200 typu fix, jedno okno na ścianie wschodniej wys. 58 x 210 uchylno - rozwierne. Ściana południowa bez okien przylega do budynku.Nawietrzak chciałem zamontować na ścianie zachodniej przy oknie, dwie kratki w suficie przy ścianie wschodniej

Tomasz Czamara

Mając na myśli typ pomieszczenia, potrzebuję informacji czy jest to pomieszczenie przeznaczone na stały pobyt osób czy jest to np. kotłownia lub suszarnia?

Marek
Pytanie w kategorii Centrala wentylacyjna

W tym pomieszczeniu będą przebywały pieski małych ras do 8 kg. Maksymalnie 10 psów

Tomasz Czamara

W przypadku rozmieszczenia elementów nawiewnych i wyciągowych w załączonym zdjęciu propozycja. Aby uniknąć tzw. martwych stref proponuję dwa nawietrzaki i dwa elementy wyciągowe. Do symulacji rozpływu powietrza proponuję skorzystać z darmowej platformy online www.linqst.com . Co do ilości powietrza- w przeliczeniu na jednego psa 100m3/h to dość sporo. Zalecam pomyśleć o kontroli parametrów temperatury i wilgotności- najlepiej, żeby w oparciu o pomiar rzeczywisty wydajność wentylacji była zmienna (falownik z wejściami dla czujników zewnętrznych).


Foto
Odpowiada 1 ekspert.
Dejw75
Pytanie w kategorii Klimatyzatory

Gdzie w pomieszczeniu zamontować klimatyzator ścienny?

Magdalena Kruszniewska


Właściwe umiejscowienie klimatyzatora ściennego w pomieszczeniu ma ogromny wpływ na poprawną i bezawaryjną pracę urządzenia. Zapobiega przeziębieniom i bólom mięśniowym, które są efektem nawiewu chłodzonego strumienia powietrza bezpośrednio na strefę przebywania ludzi. Przy połączeniu niesłyszalnej pracy klimatyzatora oraz designu przyjemnego oku mamy gwarancję komfortu użytkowników pomieszczeń.
Dokonując wyboru lokalizacji jednostki wewnętrznej należy zwrócić uwagę na to, aby urządzenie było oddalone od źródeł nadmiernych zysków ciepła oraz bezpośredniego promieniowania słonecznego. Unikać należy również źródeł pary wodnej i wilgoci. Pozwoli to w pełni wykorzystać wydajność klimatyzatora na równomierne chłodzenie całego pomieszczenia, nie tracąc mocy na jego osuszanie. Przed jednostką wewnętrzną nie powinno być żadnych przeszkód w postaci przegród, mebli czy zasłon, tak aby nawiewane powietrze bez zakłóceń roznosiło się po pomieszczeniu. Zimne powietrze wówczas swobodnie miesza się z ciepłym w pobliżu sufitu i wolno opada ku podłodze. Równocześnie zadbać trzeba o to, by strumień chłodnego powietrza nie był kierowany bezpośrednio na osoby przebywające w pokoju. Uczucie chłodnego przeciągu powoduje dyskomfort. Zaledwie kilkunastostopniowe powietrze to również ryzyko przeziębienia.
Istotną kwestią jest również minimalizacja uciążliwości poziomu dźwięku emitowanego przez klimatyzator. Dlatego nie należy umieszczać urządzenia zbyt blisko miejsc odpoczynku, np. łóżka w sypialni lub w szczególny sposób zwrócić uwagę na parametr jakim jest poziom ciśnienia akustycznego jednostki wewnętrznej. Wśród urządzeń dostępnych na rynku można wyszukać producentów, którzy w sposób szczególny kładą nacisk na poziom emitowanego hałasu. Marka AlpicAir ma w swojej ofercie model Hyper Nordic, który posiada aż 7 poziomów pracy wentylatora. Ustawienie Super Low to tylko 21 db(A) w klimatyzatorze o mocy 3,5 kW.
Dobrze wybrana lokalizacja klimatyzatora niesie za sobą zadowolenie z pracy urządzenia oraz jego niezawodności działania przez lata. Cicha, niemalże niesłyszalna praca oraz równomiernie rozprowadzona temperatura w pomieszczeniu, sprawi że w naszej strefie wypoczynku czy też pracy będziemy odczuwali najwyższy komfort użytkowania.

Odpowiada 1 ekspert.
Grzechu
Pytanie w kategorii Centrala rekuperacyjna

Czy zaawansowana automatyka jest rzeczywiście istotna przy rekuperacji?

Paweł Bocian

W bardzo dużym uproszczeniu można powiedzieć, że centrala wentylacyjna to układ co najmniej dwóch wentylatorów, dwóch filtrów oraz wymiennika odzysku ciepła. Układ z pozoru bardzo prosty, staje się nieco bardziej skomplikowany w momencie, gdy zaczynamy zastanawiać się, jak podzespoły centrali rekuperacyjnej powinny ze sobą współpracować.
Okazuje się bowiem, że w zależności od zastosowanego układu automatycznego sterowania koszty związane z energią elektryczną mogą wahać się od kilkudziesięciu nawet do kilkuset złotych miesięcznie.
Doskonałym przykładem optymalnego sterowania funkcjami rekuperatora wydają się być centrale wentylacyjne Komfovent. Każde z proponowanych przez producenta urządzeń wyposażone jest w zintegrowaną i w pełni okablowaną fabrycznie automatykę sterownia. Dzięki temu jest ona dostosowana do konkretnego modelu centrali, a praca rekuperatora i procesy w nim zachodzące są zoptymalizowane.
Z perspektywy użytkownika warto wymienić kilka funkcji, które wydają się być najbardziej istotne. Podstawowa kwestia dotyczy wydajności wentylatorów. Po pierwsze centrale Komfovent wyposażone są w wentylatory EC, które charakteryzują się niskim zużyciem energii przy wysokiej sprawności układu. Dodatkowo mogą być sterowane w sposób płynny, dzięki czemu wydajność urządzenia można dowolnie modyfikować (niezależnie wentylator nawiewny i wywiewny).
Dodatkowo automatyka Komfovent daje możliwość sterowania pracą centrali zgodnie z dowolnie ustawionym tygodniowym harmonogramem pracy. Dzięki temu po wyborze harmonogramu urządzenie samo dostosuje poziom wentylacji w zależności od tego, jak spędzamy aktualnie czas.
Podobną zaletę daje współpraca z czujnikami jakości powietrza, przy której klasa energetyczna zwiększa się (np. z A do A+, z A+ do A++, itp.). Dodatkowo, w dobie zanieczyszczenia powietrza zewnętrznego wydaje się to wyjątkowo istotne – rekuperacja zawsze będzie dążyła do jak najwyższej jakości powietrza w pomieszczeniach.
Centrale Komfovent w standardzie wyposażone są też w zintegrowany moduł sieciowy, który pozwala na zdalną komunikację z rekuperatorem za pomocą aplikacji na Android lub iOS, a także przez wi-fi za pomocą dowolnej przeglądarki internetowej.
Powyższe zalety sprawiają, że koszty związane z pracą rekuperatora wyposażonego w zaawansowaną automatykę sterowania mogą być nawet o 70% niższe w porównaniu do układów, w których układ sterowania jest bardzo prosty. To z kolei w perspektywie czasu daje znaczące oszczędności.

Odpowiada 1 ekspert.
katsmo
Pytanie w kategorii Systemy wentylacji bytowej i przemysłowej

Prosze o doradzenie jaki wentylator mechaniczny byłbt odpowiedmi dla sali rehabilitacyjnej o pow.25m2 i wysokości 3,2m2 w której jednorazowo przebywa max. 8 osób. Dotychczas była tylko wentylacja grawitacyjna, która nie spełnia funkcji.

Robert Rabiński
Ekspert działu Systemy wentylacji bytowej i przemysłowej

Witam serdecznie,

ze względu na zyski ciepła pochodzące od osób ćwiczących, wentylacja grawitacyjna nie jest w stanie doprowadzić wystarczającej ilość powietrza, dodatkowo w okresie letnim różnica temperatury zewnętrznej i wewnętrznej jest na tyle niska, że przepływ powietrza jest uniemożliwiony.

Żeby „zapanować” nad jakością powietrza wewnętrznego proponuję zastosowanie wentylacji mechanicznej opartej o centralę wentylacyjną.

Dla sal rehabilitacji według Dz.U.31 poz. 273 2004r. przewiduje się 50m3/h na każdą osobę przebywającą w pomieszczeniu. W związku z tym, że w Pańskim lokalu maksymalnie jednocześnie przebywa 8 osób + 1 rehabilitant (ilość powietrza wentylacyjnego zawsze przeliczamy dla najbardziej niekorzystnych warunków) wymagany strumień powietrza wynosi 450 m3/h. Biorąc pod uwagę wymiary pomieszczenia (25m2 x 3,2m) jego kubatura wynosi 80m3, jeśli podzielimy wartość obliczeniową przez kubaturę otrzymamy ilość wymian powietrza w ciągu 1 godziny – wynosi ona 450/80= 5,6 wymian/godzinę.

Dla omawianego obiektu sugerowałbym zastosowanie centrali wentylacyjnej z obrotowym wymiennikiem ciepła, dzięki niemu mamy możliwość odzyskania ciepła w okresie zimowym oraz chłodu w okresie letnim co zmniejsza koszty dogrzewania/schładzania obiektu. Nawiązując do warunków klimatycznych w naszym kraju, wymienniki obrotowe zamarzają dopiero od -25oC ÷ -30 oC, a dzięki funkcji odzysku wilgoci (nie wysuszają powietrza) nie ma konieczności odprowadzania skroplin co z kolei zmniejsza koszty instalacyjne. W celu optymalizacji warunków w okresie letnim można pomyśleć o zastosowaniu chłodnicy powietrza współpracującej z centralą ewentualnie niezależnej klimatyzacji.

Odpowiada 1 ekspert.
magic73
Pytanie w kategorii Systemy wentylacji bytowej i przemysłowej

Jak zmniejszyć dokuczliwy hałas powstający podczas pracy instalacji wentylacyjnej?

Robert Rabiński
Ekspert działu Systemy wentylacji bytowej i przemysłowej

Hałas, który towarzyszy nam każdego dnia, negatywnie oddziałuje na zdrowie i dobre samopoczucie człowieka. Źródłem hałasu są nie tylko urządzenia elektromechaniczne, ale również instalacje wentylacyjne, projektowane w nowoczesnym budownictwie. Jednakże muszą one spełniać odpowiednie normy, w czym pomocne są aerodynamiczne kulisy tłumiące STAVOKLIMA, służące do ograniczenia hałasu w instalacjach wentylacyjnych. Aerodynamiczne kulisy tłumiące JTH są produkowane w trzech długościach 1; 1,5 i 2 m. Montowane są w prostych odcinkach kanału pionowo lub poziomo, tak aby wypełniały cały jego przekrój.
Montaż jest prosty i sprowadza się do przykręcenia kulis do kanału blachowkrętami. Istnieje możliwość montażu kulis JTH już po zakończeniu prac przy instalacji wentylacyjnej.
Zaletą tego produktu jest jego wysoka skuteczność tłumienia przy bardzo małych stratach ciśnienia w instalacji, co przekłada się na mniejsze koszty eksploatacyjne instalacji wentylacyjnej.
Istotny jest fakt, że kulisy JTH dobrze tłumią hałas w całym paśmie słyszalnym, również w bardzo odczuwalnych i uciążliwych dla użytkownika pasmach niskich częstotliwościach, które są trudne do wytłumienia.
Aby ułatwić właściwy wybór produktów tłumiących producent opracował atestowany program doboru AKUAIR.
Program umożliwia obliczenia akustyki w oparciu o produkty marki STAVOKLIMA. Komunikacja odbywa się w języku polskim, Interfejs programu w sposób intuicyjny prowadzi użytkownika przez cały proces doboru produktów tłumiących. Standardem jest podanie kilku rozwiązań dla danej instalacji wentylacyjnej z podziałem według kilku kryteriów (np. cena, spadek ciśnienia, poziom tłumienia w poszczególnych pasmach).
Do programu wystarczy wprowadzić podstawowe dane, takie jak wymiary kanału, poziom głośności źródła hałasu oraz instalacji wentylacyjnej, a program zaproponuje kilka rozwiązań produktów tłumiących.

Odpowiada 1 ekspert.
Tomasz
Pytanie w kategorii Klimatyzatory

Jakie filtry powietrza warto stosować w klimatyzatorach typu split?

Magdalena Kruszniewska

W otaczającym nas powietrzu zewnętrznym oraz tym, znajdującym się w pomieszczeniach znajdują się ogromne ilości zanieczyszczeń oraz mikrocząsteczek zwanych alergenami. Wywołują one reakcje alergiczne takie jak katar, łzawienie oczu, choroby skórne a nawet astmę. Jakość powietrza ma również istotny wpływ na komfort oraz samopoczucie, dlatego dokonując wyboru klimatyzatora warto zwrócić szczególną uwagę na filtr w jednostce wewnętrznej.

Wśród wielu rodzajów filtrów proponowanych na rynku do jednych z najbardziej skutecznych należy filtr plazmowy, który stanowi standardowe wyposażenie klimatyzatorów ściennych AlpicAir serii Eco, Nordic, Hyper Nordic. Efektywnie usuwa ze strumienia powietrza nie tylko mikroskopijne cząstki kurzu, pyłów i roztoczy, lecz także oczyszcza powietrze ze szkodliwych bakterii i wirusów, minimalizując ryzyko rozwoju alergii, infekcji dróg oddechowych oraz chorób. Strumień powietrza przepływającego przez filtr, trafia na elektrody, pomiędzy którymi dochodzi do wyładowania elektrycznego, na skutego którego między elektrodami powstaje tzw. plazma niskotemperaturowa. Technologia uwalnianych aktywnych jonów wodoru i tlenu rozkłada zanieczyszczenia biologiczne. Przylegają one do cząsteczek bakterii, wirusów oraz alergenów i oddziałując z atomami wodoru znajdującymi się na powierzchni szkodliwych cząstek, niszczą je.

Dodatkowo neutralizowane są cząstki zapachowe w tym najbardziej nieprzyjemny dym tytoniowy. Skuteczność filtracji filtra plazmowego odpowiada skuteczności filtrów włókninowych o klasie F8-F9. Zatrzymywanych jest ok 80% zanieczyszczeń o wielkości do 100 mikrometrów. Wpływa to tym samym korzystnie na samopoczucie podczas wypoczynku oraz koncentrację w miejscu pracy.

Odpowiada 1 ekspert.
Daniel M.
Pytanie w kategorii Elementy dystrybucji powietrza

Jak poradzić sobie z zaparowanymi oknami i skraplaniem na szybie w okresie zimowym?

Jakub Jankowski

Witam,
okres zimowy to czas, w którym problemy z wilgocią dają często o sobie znać . Zimne przegrody okienne i nadmiar wilgoci w powietrzu wewnątrz budynku szybko spowodują , że dojedzie do wykroplenia wilgoci. Sprawnie działająca wentylacja w budynku ma za zadanie miedzy innymi usuwanie wilgoci z budynku , przez co nie powinno dojść do "parowania okien" . Nadmiar wilgoci w powietrzu po osiągnieciu punktu rosy będzie wykraplać się na przegrodach i od stopnia nasycenia powietrza będzie zależało jak szybko , czy raczej przy jakiej temperaturze powierzchni okna to nastąpi . W okresie zimowym różnice temperatury powietrza i okien są często bardzo duże dlatego przy nawet niewielkim nasyceniu można zauważyć kropelki wody na oknach .
Dlatego warto zastanowić się czy nasza wentylacja ( grawitacyjna, hybrydowa , mechaniczna etc. ) dobrze pracuje lub w skrajnych przypadkach czy w ogóle działa ?. Można próbować eliminować też źródła wilgoci ale przyczyny powstawania wilgoci w domu wiążą się najczęściej z naszym normalnym bytowaniem i czynnościami domowymi jak gotowanie, pranie czy po prostu oddychanie . Tu będzie raczej ciężko ograniczyć te czynności więc warto przyjrzeć się naszemu systemowi wentylacyjnemu : czy są drożne kanały wentylacyjne i kratki, czy filtry w systemach mechanicznym nie są nadmiernie zabrudzone, czy wentylatory działają z odpowiednią wydajnością .
Jeżeli nie ma sprawnej wentylacji budynku , szczególnie w dzisiejszym budownictwie nastawionym na minimalizowanie strat cieplnych i skrajnie szczelnych przegrodach budowlanych , nie ma naturalnej infiltracji świeżego powietrza i wietrzenia budynku , problemy z wilgocią będą widoczne na oknach i ścianach ( pleśnie, grzyby ) . Dlatego warto w takich przypadkach przynajmniej rozszczelniać okna lub regularnie wietrzyć pomieszczenia, żeby usunąć namiar wilgoci z pomieszczeń.

Pozdrawiam

Odpowiada 1 ekspert.
Marek
Pytanie w kategorii Klimatyzatory

Co sądzicie o klimatyzatorach Mistral serii DCS?

Mateusz Żylarski
Ekspert działu Klimatyzatory

Jako osoba reprezentująca Dział Techniczny AC Lindab, pozwolę sobie po krótce objaśnić zalety i przewagę nowych klimatyzatorów Mistral z serii DCS nad dotychczasowymi modelami klimatyzatorów:
- wysokowydajna, markowa sprężarka,
- chłodno katalityczny filtr przeciwpyłkowo-przeciwalergenowo-przeciwkurzowy,
- specjalnie zaprojektowana siatka filtra wychwytuje do 80% zanieczyszczeń z powietrza,
- obudowa jednostki wewnętrznej wykonana z tworzywa ABS,
- zwiększona przestrzeń na instalacje wewnątrz klimatyzatora o 34% w stosunku do innych urządzeń na rynku ( co za tym idzie, bardzo dobrze zatrzaskują się na ścianie ),
- całą obudowę zdejmujemy po odkręceniu 4 śrubek, mamy wtedy goły parownik na ścianie, co w bardzo dużym stopniu wpływa na szybkość i wygodę montażu oraz podłączeń chłodniczych, elektrycznych i odpływu kondensatu,
- SEER na poziomie 6,4,
- długość instalacji 25 mb,
- detekcja wycieku czynnika sygnalizowana na wyświetlaczu błędem ,,EC’’,
- wyświetlacz ukryty po panelem, dający ,,mleczne cyfry’’,
- elctric-box odporny na ogień,
- możliwość nasączania specjalnego wkładu zapachowego dowolnym olejkiem eterycznym,
- możliwość wejścia w funkcje serwisowe z poziomu sterownika bezprzewodowego, jak i blokada w trybie serwisowym różnych parametrów pracy,
- autorestart,
- 1W w trybie czuwania,
- praca w niskich temperaturach,
- kierownica powietrza demontowana za pomocą szybkiego systemu ,,click&go’’,
- elegancki design.

Podsumowując, zalet jest co nie miara, rozwiązania naprawdę pionierskie, co wpływa na bardzo dobre i wygodne użytkowanie ww. modelu.

Mam nadzieje, że nasza oferta spotka się z zainteresowaniem z Państwa strony.

W razie pytań pozostaję do dyspozycji.

Odpowiada 1 ekspert.
Łubek
Pytanie w kategorii Systemy wentylacji bytowej i przemysłowej

W jaki sposób pozbyć się wilgoci z łazienki?

Robert Rabiński
Ekspert działu Systemy wentylacji bytowej i przemysłowej

Łazienka z racji swego przeznaczenia jest pomieszczeniem najbardziej narażonym na powstawanie wilgoci, dlatego też powinna być pomieszczeniem wentylowanym. Powstającą podczas kąpieli parę wodną możemy usuwać za pomocą osadzonego w wyciągowym kanale wentylacyjnym wentylatora łazienkowego serii COMO DESIGN marki HAVACO Wentylatory tej serii wyposażone są w trwałe łożyska kulkowe, termiczne zabezpieczenia uzwojenia przed przeciążeniem oraz zintegrowaną przepustnicę zwrotną zapobiegającą cofaniu się powietrza po wyłączeniu wentylatora. Konstrukcja wirnika zapewnia wyższą wydajność, niższe zużycie energii oraz niższy poziom hałasu. Wentylatory COMO DESIGN mogą być załączane za pomocą włącznika oświetlenia. Ich osłona frontowa nadaje im estetyczny wygląd pasujący do łazienek w każdym stylu. Przy stosowaniu wentylatorów łazienkowych należy pamiętać aby drzwi łazienki były wyposażone w kratkę wentylacyjną zapewniającą swobodne zasysanie powietrza. Jego ciągła wymiana skutecznie zminimalizuje powstawanie wilgoci. Wentylatory COMO Design są przystosowane do wentylacji małych i średnich pomieszczeń. Idealnie nadają się do instalacji wyciągowych z łazienek, WC lub kuchni.

Odpowiada 1 ekspert.
kasia
Pytanie w kategorii Centrala wentylacyjna

Na co zwracać uwagę projektując instalację wentylacji, aby zoptymalizować zużycie energii?

Paweł Bocian

Rozważania na temat instalacji wentylacji i rekuperacji każdorazowo powinny być poprzedzone analizą potrzeb Inwestora, a następnie należy przygotować projekt wentylacji, który jest nieoceniony przy zrównoważonym podejściu do zagadnienia rekuperacji.

Okazuje się bowiem, że już na etapie projektowania mamy możliwość przygotowania instalacji w taki sposób, aby koszty związane z pracą centrali wentylacyjnej były jak najniższe, a samo urządzenie nie obniżało naszego komfortu, na przykład przez nadmierny hałas. Pozorne oszczędności na tym etapie dadzą efekt w postaci większych rachunków za energię elektryczną.
Podstawowym zagadnieniem jest rozmieszczenie kanałów wentylacyjnych i samego rekuperatora. Jeśli jest to tylko możliwe, centrala wentylacyjna powinna znajdować się w centralnej części budynku, dzięki czemu rozprowadzenia kanałów wentylacyjnych będą miały podobne długości, a więc i rozkłady ciśnień. Samo rozprowadzenie powinno być możliwie jak najprostsze, bez nadmiernych ilości kolan, odnóg, przewężeń itp.

Dodatkowo nie warto za wszelką cenę zmniejszać średnicy kanałów. Naturalnie, wszystkim zależy na przestrzeni, ale zbyt mały przekrój kanału wentylacyjnego spowoduje wzrost prędkości powietrza, zwiększy opory hydrauliczne instalacji i bezpośrednio wpłynie na hałas, który generować będzie urządzenie. Większe opory na instalacji zwiększają obciążenie wentylatorów, które zużywają więcej energii niż to konieczne i są głośniejsze. Zgodnie z przepisami na kanałach głównych prędkość powietrza nie powinna przekraczać 4,5m/s, a na odnogach do zakończenia instalacji nie więcej niż 2,5m/s.

Mniejsza prędkość powietrza sprawia również, że zwiększa się sprawność odzysku ciepła, a więc wymagane jest mniej energii koniecznej na dogrzanie powietrza nawiewanego do wymaganych przez Użytkownika warunków.

Dobrą praktyką jest również zaizolowanie wszystkich kanałów materiałem o jak najniższym współczynniku przenikania ciepła, dzięki czemu więcej energii cieplnej trafi do rekuperatora, a więc jego efektywność również będzie wyższa.
Oczywiście warto też wybrać urządzenie o sprawdzonej renomie, na przykład centrale Komfovent. Dzięki zaawansowanym funkcjom automatyki, nowoczesnym wentylatorom EC o niskim zużyciu energii i możliwości płynnej regulacji strumieni powietrza, rekuperatory Komfovent znajdują zastosowanie w wielu przykładach obiektów, od budownictwa mieszkaniowego, przez budynki użyteczności publicznej, fabryki a nawet szpitale.

Dobrze wykonany projekt instalacji wentylacyjnej jest wobec powyższego absolutnie niezbędny, jeśli zależy nam na optymalnym działaniu rekuperatora.