Jaka jest opłacalność żarówek energooszczędnych, ile energii pochłania kuchenka - odpowiedzi na te pytania można znaleźć w książce pt. "Zrównoważona energia - bez pary w gwizdek", która 14 grudnia została zaprezentowana w Katowicach.

Zrównoważona energia - bez pary w gwizdek
Książka pt. "Zrównoważona energia - bez pary w gwizdek" po raz pierwszy została opublikowana w 2009 roku w Wielkiej Brytanii przez Davida JC MacKay'a i stała się swego rodzaju kompendium wiedzy na temat zużycia energii, wytwarzania energii odnawialnej, emisji dwutlenku węgla do atmosfery, zmian klimatycznych, czyli wszystkich tych zjawisk i problemów, które składają się na politykę energetyczną. Publikacja dotyczyła jednak obszaru Wielkiej Brytanii, co nie przekładało się na sytuację w Polsce.

Fundacja EkoRozwoju postanowiła przełożyć książkę MacKay'a na język polski oraz dokonać adaptacji i obliczeń dla Polski, aby "przeciętny polski czytelnik" mógł odnieść treści zawarte w wersji angielskiej do polskich realiów energetycznych i klimatycznych. Jak powiedział w trakcie konferencji prasowej analityk trendów m.in. w systemie energetycznym oraz współautor polskiej adaptacji Marcin Popkiewicz, książka jest tak naprawdę omówieniem dwóch najważniejszych kwestii: zużycia energii oraz zapotrzebowania na nią.

"MacKay napisał ją językiem prostym i żywym. Znajdują się w niej liczby i obliczenia, ale matematyka nie wykracza tutaj poza szkołę podstawową" - powiedział Popkiewicz.

Publikacja, do której dostęp został ułatwiony poprzez zamieszczenie jej w całości na stronie internetowej Fundacji, zawiera kilkadziesiąt rozdziałów, m.in. takich jak: energia jądrowa, hydroenergetyka, energia słoneczna i biopaliwa, w ujęciu bezpośrednio dotyczącym przeciętnego użytkownika energii jak i globalnym. I tak w rozdziale pt. "Oświetlenie", autor przybliża opłacalność żarówek energooszczędnych, a w temacie "Ogrzewanie" wylicza ile kosztują nas czajniki i kuchenki elektryczne.

W rozdziale poświęconym samochodom, można się m.in. zapoznać z obliczeniami nt. zużycia energii przez przeciętnego użytkownika oraz dowiedzieć się dlaczego samochód przejeżdża 12 km na litrze paliwa. Przy okazji autorzy polskiej wersji informują, że Polak zużywa 30-40 proc. energii elektrycznej i grzewczej mniej niż Brytyjczyk (rzadziej też jeździ samochodem).

Jak tłumaczył Popkiewicz, wszystkie te informacje przybliżają w sposób przystępny i prosty popularną tematykę dot. m.in. zmian klimatycznych, która często przedstawiana jest bądź w sposób wyjątkowo zawiły i niezrozumiały, bądź bywa spłycana, przez co również nie daje ogólnej wiedzy na ten temat.

To jest książka dla wszystkich: naukowców, polityków, samorządowców, ekspertów, dzieci w szkole - przekonywał prezes Fundacji EkoRozwoju Krzysztof Smolnicki.

Pierwsze polskie wydanie nie przekroczyło 3 tys. egzemplarzy. Całość została wydrukowana z materiału pochodzącego z makulatury. Książka po raz pierwszy została zaprezentowana w środę w Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, gdzie odbył się również panel dyskusyjny pt. "Energia Zmian".

Książka w wersji elektronicznej znajduje się na stronie - http://eko.org.pl/energia/

David MacKay jest profesorem na wydziale fizyki Uniwersytetu Cambridge.

Źródło: PAP - Nauka w Polsce