Urządzenia klimatyzacyjne sekcyjne i dachowe VBW Engineering w Centralnym Muzeum Morskim w Gdańsku.

Złoty jubileusz Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku
Przy ponad 1000-letniej historii samego Gdańska, 50-lecie lat istnienia Centralnego Muzeum Morskiego wydaje się zaledwie chwilką. Jednak, dzięki niezwykłej sile i energii, zdołano stworzyć w Gdańsku trwałe i bezpieczne miejsce dla morskiej historii Polski i dlatego 50 lat działań pracowników muzeum w pełni zasługuje na określenie - Złotego Jubileuszu.

Jeszcze w 1960 roku na siedzibę tworzonej dopiero instytucji przeznaczono odbudowywany ze zniszczeń wojennych morski symbol Gdańska - Żuraw, w 1963 r, otwarto czynną do dziś wystawę w latarni morskiej w Rozewiu, wiosną 1972 r. otwarto w Helu pierwszy oddział muzeum, następnie adaptowano dla jego potrzeb budynek przyległy do Żurawia oraz przyznano do odbudowy zespół zrujnowanych spichlerzy na wyspie Ołowiance. W 1981 roku przejęto wycofany ze służby rudowęglowiec "Sołdek", a rok później żaglowiec "Dar Pomorza".

W 2000 roku CMM przeniosło główną siedzibę do nowo odbudowanych spichlerzy na Ołowiance, wznosząc na poprzednim miejscu w 2009 r. Ośrodek Kultury Morskiej. W 2002 roku powstał nowy oddział CMM - Muzeum Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich.

W ciągu 50 lat funkcjonowania Centralne Muzeum Morskie zgromadziło 50 tysięcy eksponatów, a wystawy stałe i czasowe w siedzibie głównej i w oddziałach zwiedza każdego roku ok. 250 tysięcy osób.

Zadanie utrzymanie odpowiedniego komfortu powietrznego w nowych obiektach Muzeum - siedziby głównej i Ośrodka Kultury Morskiej, powierzono firmie VBW Engineering, która wyprodukowała dla potrzeb CMM urządzenia klimatyzacyjne - sekcyjne i dachowe - w specjalnie zaprojektowanej kolorystyce zewnętrznych osłon.Źródło: VBW Engineering Sp. z o.o.