Tematyka zakończonych w sobotę targów Instalexpo 2000 obejmowała wszystkie instalacje poza elektrycznymi. Tę najbardziej liczącą się imprezę tego typu w Europie Środkowej i Wschodniej odwiedziło w ciągu czterech dni około 20 tys. gości. Prestiżowe nagrody - Złote instalatory - targowe jury tradycyjnie przyznało pięciu produktom.

Co roku kilkaset firm pokazuje na tych targach wszystko, co obecnie w technice grzewczej, sanitarnej i gazowej najnowocześniejsze. Dla fachowców to okazja, by spotkać się z handlowcami i omówić branżowe problemy podczas spotkań i seminariów. W tym roku w Pałacu Kultury i Nauki jeden z wykładów poświęcono np. najnowszym japońskim technologiom grzewczym oraz systemom rozprowadzania powietrza w halach przemysłowych.
Na 15 tys. mkw. swoje produkty zaprezentowało w tym roku ponad 250 wystawców reprezentujących 560 firm z kraju i zagranicy. Rok temu wystawców było 360. Według fachowców, ten spadek jest spowodowany kryzysem w branży instalacyjnej, a częściowo także ograniczoną powierzchnią wystawową (Warszawa od lat - na razie bezskutecznie - czeka na obiekty wystawowe z prawdziwego zdarzenia). Zakończoną w sobotę ekspozycję organizatorzy - Międzynarodowe Centrum Targowe sp. z o. o. - podzielili według branż na cztery części tematyczne: 1. wyroby grzewcze i gazowe, 2. technika sanitarna, 3. klimatyzacja, wentylacja i chłodnictwo oraz 4. wszystkie produkty nie wchodzące w zakres pozostałych działów. Taki podział ułatwiał gościom poruszanie się po ekspozycji. Większość odwiedzających targi stanowili ludzie, którzy myślą o budowie lub modernizacji swoich mieszkań i domów. Polska Korporacja Techniki Sanitarnej, Grzewczej, Gazowej i Klimatyzacji zorganizowała dla nich specjalny punkt porad.
Najwięcej powierzchni wystawowej - ponad jedną trzecią - zajęły firmy prezentujące kotły grzewcze. Były m. in. znane na naszym rynku: Viessmann, oferująca nie tylko montaż i serwis, ale i doradztwo w zakresie techniki grzewczej i ochrony środowiska, czy Vaillant, która przedstawiła bogatą ofertę urządzeń do ogrzewania pomieszczeń, ciepłej wody i do regulacji.
Nie zabrakło też producentów ogrzewania podłogowego, m. in. swoje ekspozycje miały firmy: Aquatherm, Kan, Rotex. Convector pokazał wiele modeli grzejników elektrycznych oraz grzejniki wodne, których mała masa pozwala na uzyskanie znacznych oszczędności energii. Zaprezentowało się również prawie sześćdziesięciu producentów klimatyzacji i tyle samo - urządzeń klimatyzacyjnych. Przedstawiano także m. in. baseny kąpielowe, urządzenia do hydromasażu. Z kolei Przedsiębiorstwo Innowacyjno-Wdrożeniowe Gazex proponowało, z myślą o bezpieczeństwie pracy i mieszkania, domowy detektor tlenku węgla, sterowany mikroprocesorem. Znajduje on zastosowanie m. in. w łazienkach i kuchniach oraz garażach i kotłowniach.
Na tle tej bogatej reprezentacji producentów słabo wypadła tematyka ochrony środowiska. Ofertę z tej dziedziny przedstawiła tylko jedna firma - Sotralentz, producent przydomowej oczyszczalni ścieków. Jak twierdzą firmowi specjaliści, epoka tradycyjnego, najczęściej nieszczelnego, szamba nieodwracalnie mija, a budownictwo jednorodzinne na terenach nie skanalizowanych wymaga ekologicznych i tanich systemów odprowadzania i utylizacji ścieków.
Uczestnikami targów były też mało jeszcze rozpoznawalne firmy. Dla nich była to doskonała okazja do promocji i nawiązania cennych kontaktów. Nic jednak za darmo. Za metr kwadratowy zabudowanego stoiska trzeba było zapłacić równowartość od kilkudziesięciu do ponad 200 dolarów. Do tego dochodziły koszty transportu, reklamy w katalogu, noclegu

Złote Instalatory

Jak co roku, pięć najlepszych produktów, wybranych spośród wszystkich wystawionych, targowe jury wyróżniło prestiżową nagrodą Złoty Instalator. Statuetki zostały wręczone drugiego dnia targów podczas Wieczoru Wystawców w salach balowych Hotelu Marriott. Nagrody Instalexpo '2000 otrzymały następujące produkty:
System zamocowań instalacji grzewczych i sanitarnych CADDY firmy Erico Poland z Wrocławia.
Jest to zestaw elementów, które służą do podwieszania rur do instalacji grzewczych. W jego skład wchodzą m. in. obejmy do rur oraz profile montażowe z osprzętem. Innowacyjność produktu polega na prostocie i bezpieczeństwie. Jest to system bezinwazyjny, co oznacza możliwość podwieszania i zamocowania bez konieczności spawania, wiercenia i montowania do konstrukcji nośnych. Elementy są skręcane, a zaciski wykonano ze sprężystej stali. Caddy ma certyfikat jakości ISO 9000. Klientem docelowym jest przemysł.
Gazowy kocioł wiszący z podgrzewaczem c. w. u. City B/50 firmy De Dietrich Thermique z Francji.
To w pełni skomputeryzowany kocioł grzewczy bez układów membranowych z możliwością odczytu temperatury centralnego ogrzewania oraz ciepłej wody użytkowej (c. w. u.). Kocioł uruchamia się jednym naciśnięciem przycisku. W razie awarii urządzenie sygnalizuje jej przyczynę. Zapamiętuje też trzy ostatnie przypadki zakłóceń w systemie. Ma modulowany palnik ze zmienną mocą 10-24 kW/c. o. i 8-24 kW/c. w. u. Kocioł jest przewidziany dla domów jednorodzinnych i mieszkań w bloku. Zapewnia długotrwałe dostarczanie znacznych ilości ciepłej wody, która nagrzewa się w kilka minut.
Sześcienny zawór kulowy DADO firmy Giacomini z Włoch.
Przeznaczony do gazu, wody, substancji oleistych oraz paliw zawór dzięki specjalnej konstrukcji (kula wpisana w sześcian) ma zmniejszone powierzchnie cierne, przez co jego żywotność została wydłużona prawie czterokrotnie. Ma możliwość samoregeneracji. Na ściętych ściankach osadzają się zanieczyszczenia, które można mechanicznie usunąć. Dzięki specjalnej dźwigni nie ma wątpliwości, w jakiej pozycji znajduje się mechanizm roboczy: otwartej czy zamkniętej. Zawór ma atesty na wysokie parametry pracy, m. in. w wysokiej temperaturze.
Zestaw filtrów wody do kuchni FP3K firmy Genova System Poland z Łodzi.
Zajmuje mało miejsca, dlatego może być instalowany w szafkach pod zlewozmywakami. Czysta woda do celów spożywczych jest doprowadzana przez oddzielny kranik, zamocowany bezpośrednio na blacie lub zlewozmywaku. Jest wyposażony w system trójstopniowego oczyszczania wody. Standardowo montuje się go z zestawem wkładów sedymentacyjnych i węglowych. Zależnie od potrzeb i problemów z jakością wody można tworzyć dowolne zestawy wielu filtrów mechanicznych, węglowych lub specjalistycznych.
Pompa cyrkulacyjna c. w. u. Grundfos Comfort firmy Grundfos Pompy z Przeźmierowa.
Pompa wymusza natychmiastowy dostęp do gorącej wody użytkowej, która traci wysoką temperaturę w wyniku długich przerw w korzystaniu z gorącej wody. Dzięki temu gorąca woda jest zawsze w kranie, gdy jest potrzebna. Prostota wykonania (wspólny wirnik dla pompy i silnika) znacznie ułatwia obsługę oraz przedłuża żywotność mechanizmu. Ponadto pianka izolacyjna, dostarczona w komplecie, zmniejsza straty ciepła. Istnieją dwie możliwości ustawienia zegara: w cyklu dobowym oraz tygodniowym.

Komentarze

  • do autorki

    Pani Karino, artykuł bardzo pouczający. Proszę się skontaktować o ile nazwisko Kamiński Pani coś mówi.. tomek2105@wp.pl