Tradycyjnie podczas targów BUDMA laureaci konkursów otrzymali "Złote Medale MTP" - za najlepsze produkty oraz wyróżnienia "Acanthus Aureus" - za atrakcyjne stoiska targowe.Złoty Medal MTP to cenne trofeum, ponieważ przyznawany jest przez specjalistów z branży budowlanej, wśród których znajdują się przedstawiciele środowisk naukowych (profesorowie najbardziej liczących się uczelni politechnicznych i instytutów badawczych) oraz praktyków z branży budowlanej. Medalami honoruje się najlepsze produkty charakteryzujące się nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi i prezentujące wysoki poziom jakości. Wśród tegorocznych 12. wyróżnionych są dwa podobne produkty związane z wentylacją. Podobne, ponieważ nagrodzono systemy wentylacji mechanicznej połączone z gruntowym wymiennikiem ciepła (GWC):
Gruntowy wymiennik ciepła AWADUKT THERMO (w wersji antybakteryjnej), którego producentem jest niemiecka firma REHAU AG + Co., a dystrybutorem w Polsce PHU GLOBAL-TECH z Dąbrowy Górniczej (paw. 8A, st. 6)
oraz
Wentylacja COMFORT MAX produkowana i oferowana przez DOSPEL Sp. z o.o. z Częstochowy (paw. 8, st. 26).


Gruntowy wymiennik ciepła AWADUKT Thermo wykorzytuje zdolność gruntu do magazynowania energii w postaci ciepła o stałej temperaturze ok. 8oC na głębokości ok. 1,50 m poprzez system rur z antybakteryjną warstwą wewnętrzną, ułożonych poziomo. W połączeniu z urządzeniami do odzysku ciepła i rekuperacji, prócz poprawy jakości powietrza w domu pozwala na oszczędności związane z kosztami ogrzewania i energii: zimą - dzięki wstępnemu ogrzaniu powietrza zewnętrznego w gruntowym wymienniku ciepła; latem - zapewniając przyjemny chłód w pomieszczeniach, co obniża koszty inwestycyjne związane z systemem klimatyzacji. AWADUKT Thermo to kompletny system od czerpni powietrza po rekuperator mający zastosowanie w domach jednorodzinnych i budynkah wielkokubaturowych takich jak szkoły, hale, biurowce, itp. Firma Global-Tech wykonała obecnie największy w Polsce wymiennik gruntowy AWADUKT Thermo o długości 760 mb na potrzeby Hotelu w Tarnowicach Starych na "Osiedlu Zamkowym". Wymiennik został zlokalizowany w stodole z XVI wieku.


COMFORT MAX to system wentylacji mechanicznej połączony z rekuperacją. Sercem systemu jest centrala wentylacyjna z wymiennikiem przeciwprądowym, charakteryzującym się bardziej efektywnym odzyskiem ciepła z wywiewanego powietrza, niż w przypadku wymiennika krzyżowego. System połączony jest z gruntowym wymiennikiem ciepła (GWC) co pozwala na wykorzystanie darmowej odnawialnej energii z gruntu do podgrzewania powietrza wentylacyjnego w okresie zimowym, a także na wykorzystanie gruntu jako naturalnego magazynu energii pozwalającego na schłodzenie powietrza wentylacyjnego w okresie letnim.


Nagrodą Acanthus Aureus Międzynarodowe Targi Poznańskie wyróżniają wystawców, których doskonale zaprojektowane i wykonane stoiska, współgrają z marketingową strategią firmy. Nagradzani są również projektanci i wykonawcy wyróżnionych ekspozycji. Jednym spośród 16. laureatów Konkursu Acanthus Aureus targów BUDMA 2007 została firma BALEX METAL Sp. z o.o. z Bolszewa, woj. pomorskie. BALEX METAL znany jest w naszej branży jako producent płyt warstwowych z rdzeniem poliuretanowym Balextherm, służących m.in. do obudowy urządzeń chłodniczych i klimatyzacyjnych. Warto przypomnieć, że rodzina płyt Balextherm była zwycięzcą Konkursu o Złoty Medal MTP podczas zeszłorocznej Budmy. Płyty BALEXTHERM zdobyły największą ilość punktów spośród wszystkich biorących udział w konkursie produktów.


Na stoisku BALEX METAL (paw. 8 st. 13) można było zapoznać się z najnowszymi produktami firmy:
- konstrukcyjnymi blachami trapezowymi,
- płytami warstwowymi z rdzeniem z wełny mineralnej, poliuretanu oraz styropianu,
- panelami i kasetami ściennymi,
- blachodachówką oraz obróbkami blacharskimi.
Wśród osób, które odwiedziły stoisko BALEX METAL i wypełniły ankietę konkursową rozlosowano przenośny komputer multimedialny.
Projektant stoiska: Maciej Kościelniak; firma wykonująca: BWS PHU Wł. Słomiński.
Wręczenia medali, dyplomów i certyfikatów dokonał Przewodniczący Kapituły Konkursu w dniu 24 stycznia 2007 r. Pełna lista wyróżnionych produktów oraz stoisk na stronie www.budma.pl.
Fotogaleria zdjęć: >>fotoBUDMA 2007