Igrzyska Zimowe w Vancouver 2010 - najbardziej ekologiczne w historii.

Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Vancouver 2010 - najbardziej
Vancouver 2010Organizatorzy Zimowych Igrzysk Olimpijskich, które trwają obecnie w Vancouver, zadbali o spełnienie norm ekologicznych oraz postawili na oszczędzanie wody i wykorzystanie czystej energii już podczas organizacji,a potem budowy terenów sportowych.

Złote, srebrne i brązowe medale Igrzysk wykonane są z surowców wtórnych - z materiałów pochodzących z recyklingu elektroniki.

Na dachu budynku Vancouver Convention Center - olimpijskiego centrum mediowego - posadzono ponad 400000 gatunków rodzimych roślin, których zadaniem jest m.in. wychwytywanie i ponowne wykorzystanie wody deszczowej. W budynku wykorzystuje się tez wodę morską - do ogrzewania i chłodzenia. Na miejscu jest tez lokalna oczyszczalnia ścieków.

Wszystkie budynki są wykonane z ekologicznych materiałów lub takich, które nadają się do ponownego przetworzenia: głównie z drewna i kamienia.

Budynek Richmond Olympic Oval, w którym odbywają się zawody łyżwiarskie, ma drewniany dach zbudowany z lokalnego surowca drzewnego, uratowanego po wycince sosen skażonych przez żerującego na nich szkodnika. Ponadto Oval posiada innowacyjny system zbierania wody deszczowej, która służy do nawadniania oraz spłukiwania toalet.

Oświetlenie w Wiosce Olimpijskiej zaprojektowano zgodnie z standardami Canada Green Building Council's LEED (Leadership in Energy and Environmental Design). Wszystkie budynki mają zielone dachy, cysterny do zbierania deszczówki, wykorzystują energię słoneczną, a tam, gdzie to było możliwe, wykorzystane jest ciepło z wód termalnych.
Użyto dywanów i farb o niskim poziomie lub bez VOC (lotnych związków organicznych). Ponadto w Wiosce Olimpijskiej działają systemy instalacyjne wykorzystujące odzyskane ciepło z kanalizacji, a wodę ogrzewa się za pomocą gruntowych pomp ciepła. Energia elektryczna pochodzi zaś z lokalnych źródeł - wodnych zapór.

Wyznaczając trasy dla konkurencji biegowych i alpejskich nie ingerowano w przyrodę - praktycznie obyło się bez wycinki drzew i, co ważniejsze, bez zmian w rzeźbie terenu.

Zielona jest też komunikacji w Olympic Village - większość pojazdów porusza się na prąd, a autobusy na gaz.

Przy okazji Igrzysk propagowana jest idea tzw. zielonych dachów. Wstępne szacunki organizatorów mówią, że dzięki wykorzystaniu prooszczędnych technologii zużyte będzie minimum o 50% mniej energii niż podczas podobnej wielkości imprezy przed 25. laty...

Informacja z 20.02.2010 r. PAP Nauka w Polsce
Platynowy certyfikat ekologiczny dla wioski olimpijskiej w Vancouver
Wioska olimpijska w Vancouver otrzymała najwyższy, platynowy certyfikat Międzynarodowej Agencji Ochrony Środowiska. Do minimum ograniczono w niej zużycie wody i energii elektrycznej.
Z wyróżnienia ucieszył się burmistrz Vancouver Gregor Robertson. "Nasza wioska jest najbardziej zielona w historii igrzysk" - podkreślił.

Źródło: ''