Tego lata Stołeczne Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S.A> uruchomiło usługę dostarczania chłodu do układów klimatyzacyjnych.

Jak podaje "Rynek Instalacyjny" SPEC podpisał już przedwstępne umowy na dostawę chłodu z klilkoma firmami oraz szkoałami wyższymi.
Technicznie możliwe jet dostarczenie wody lodowej do np. bloku mieszkalnego. Oczywiście warunkiem jest wyposażenie takiego budynku w instalację klimatyzacyjną.
Ze względu na wstępną fazę działania usługi nie istnieje jeszcze sztywny cennik. SPEC przyjął wyjściową cenę 100 zł za 1 GJ, kierując się zasadą im więcej odbiorców tym cena niższa.
Cytujemy SPEC:

Zwiększające się stale wymagania odnośnie komfortu powodują, że klimatyzacja pomieszczeń jest dziś koniecznością i standardem w każdym budynku biurowym czy handlowym. Wykorzystywana do schłodzenia powietrza wentylacyjnego woda lodowa wytwarzana jest przy tym z reguły w szeroko rozpowszechnionych agregatach sprężarkowych. Agregaty te mają jednak wiele wad, wśród których należy wymienić:
- kosztowna energia elektryczna do napędu sprężarki mechanicznej,
- duża ilość części ruchomych, a więc droga eksploatacja i duży poziom hałasu,
- problematyczne czynniki chłodnicze (niekorzystny wpływ na środowisko naturalne).
Alternatywą do powyższych systemów są absorpcyjne układy chłodnicze. Zamiast drogiej energii elektrycznej wykorzystują one znacznie tańszą energię cieplną w postaci gorącej wody lub pary. W układach absorpcyjnych czynnik chłodniczy, którym najczęściej jest zwykła woda, "sprężany" jest poprzez jego rozpuszczenie w roztworze sorbentu, przepompowanie a następnie odparowanie na skutek doprowadzenia czynnika grzewczego. Jako sorbent w zastosowaniach klimatyzacyjnych stosuje się najczęściej obojętną dla środowiska naturalnego substancję - bromek litu.
Zatem podstawowe zalety systemów absorpcyjnych to:
- tania energia napędowa jaką jest ciepło,
- ekologiczne media chłodnicze,
- brak praktycznie części ruchomych, a więc cicha praca i niska awaryjność,
- doskonałe możliwości regulacji.


Te właśnie cechy powodują, że układy absorpcyjne są korzystną alternatywą dla systemów sprężarkowych.
Stołeczne Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej oraz Przedsiębiorstwo Naukowo - Techniczne CIBET proponują Państwu nowatorską na rynku polskim usługę: DOSTAWA CHŁODU.
Nasza oferta w tym zakresie obejmuje w szczególności:
- wybór optymalnej koncepcji technologicznej wytwarzania i dostawy wody lodowej,
- wykonanie projektu technicznego instalacji z wykorzystaniem układów absorpcyjnych, sprężarkowych lub kombinowanych wraz z jego uzgodnieniem,
- przejęcie roli inwestora zastępczego,
- dostawa i montaż elementów instalacji w tym wysokosprawnych agregatów absorpcyjnych produkcji firmy ENTROPIE GmBH,
- eksploatacja i serwis instalacji.
Oferujemy zróżnicowane modele usługi DOSTAWA CHŁODU, w tym również model kompleksowy. W ramach tego modelu Klient otrzymuje wodę lodową o uzgodnionych parametrach i nie troszczy się o nic więcej, a więc ani o zaprojektowanie centrali chłodniczej, ani o jej budowę, czy eksploatację.
Aby sprostać Państwa oczekiwaniom współpracujemy z czołowymi dostawcami agregatów chłodniczych w tym z firmą ENTROPIE GmBH, będącą pionierem w zakresie projektowania i produkcji układów absorpcyjnych zasilanych ciepłem niskotemperaturowym (np. sieciowa woda grzewcza).
foto: ENTROPIE GmBH