O tym jak ważny jest dostęp świeżego powietrza do pomieszczeń, w których przebywamy, nie trzeba czytelników naszej witryny przekonywać... W dobie termomodernizacji i nasilonego problemu "chorego budynku" firma Retting Heating proponuje zestaw wentylacyjny o nazwie Purmo Air.
Zestaw wentylacyjny Purmo Air pozwala na jednoczesne zapewnienie użytkownikom optymalnej temperatury w pomieszczeniu, jak i dostarczenie do niego świeżego i oczyszczonego powietrza zewnętrznego. Zestaw montowany jest pod grzejnikiem. Standardowa długość przystawki wynosi 600 mm. W wypadku większych długości grzejników można montować kilka zestawów. Przed montażem zestawu należy wykonać w ścianie otwór wentylacyjny.
Urządzenie nie powoduje zwiększonego zużycia energii, tak więc zastosowanie tego rozwiązania nie naraża użytkowników na żadne dodatkowe koszty.
Zestaw przeznaczony jest do stosowania przy wodnych instalacjach centralnego ogrzewania, w budynkach wyposażonych w mechaniczną wentylację wywiewną (popularne wiatraczki w łazienkach lub kuchniach).
Na całość systemu wentylacyjnego składają się następujące elementy:
- płytowy grzejnik Purmo o dowolnej liczbie konwektorów – mogą to być zarówno grzejniki typu C, mające podłączenie z boku, jak i grzejniki Purmo typu V, podłączane uniwersalnie (np. od dołu);
- kanał wentylacyjny poprowadzony na zewnątrz budynku otwór o średnicy 10 cm, przez który świeże powietrze dostaje pod grzejnik;
- przystawka wentylacyjna - filtruje i oczyszcza powietrze, które kierowane jest następnie na elementy konwekcyjne grzejnika, gdzie zostaje ono podgrzane do żądanej temperatury;
- urządzenie wywiewne - wentylator (wiatraczek łazienkowy, lub kuchenny) wspomagający cyrkulację powietrza.
Dopływ powietrza przez zestaw reguluje się ręcznie.
Według obliczeń specjalistów z firmy Rettig Heating, jeden grzejnik z zestawem Purmo Air zapewnia komfortową ilość świeżego powietrza dla dwóch osób (tj. około 10 litrów na sekundę).
Liczbę zestawów wentylacyjnych należy dostosować do ilości osób i wielkości ogrzewanego pomieszczenia.
Urządzenie sprawdza się w budynkach o odmiennych zastosowaniach: pomieszczeniach mieszkalnych, usługowych, hotelach, salach konferencyjnych, szpitalach, przedszkolach itp. Pozwala zachować odpowiednią jakość i temperaturę powietrza.
wg materiałów z www.muratorplus.pl
(fot. Retting)