Codziennie ponad 200 norweskich gospodarstw domowych doznaje różnych strat wskutek wycieku wody. I co rok, tamtejsze towarzystwa ubezpieczeniowe wypłacają ok. 6 mld koron norweskich (ok. 3mln. złotych) tytułem odszkodowań za takie straty.

Zawory elektromagnetyczne odcinające w systemach antyzalaniowych
W celu zmniejszenia szkód spowodowanych działaniem wody w nowo budowanych i remontowanych budynkach, a także obniżenia wysokości składek ubezpieczeniowych, Krajowy Urząd ds. Technologii Budowlanych i Administracji (BE) wprowadził nowe wymogi budowlane w zakresie instalacji wodnych. Przepisy, które weszły w życie 1 lipca 2010r. oznaczają wiele pracy dla naszej norweskiej spółki Danfoss.

Surowe wymogi budowlane
Szkody wodne w budynkach zwykle powstają z upływem czasu. Przeciekające rury i wilgoć powodują rozwój grzybów, pleśni i innych mikroorganizmów. Jeśli rozwój ten trwa niepostrzeżenie przez jakiś czas, dochodzi do uszkodzeń konstrukcyjnych w budynkach. Szkody te są często niewidoczne.

W myśl nowych przepisów budowlanych, pomieszczenia narażone na wilgoć muszą być zaprojektowane i wykonane w taki sposób, by elementy ich wyposażenia, materiały oraz konstrukcja nie mogły ulec uszkodzeniu wskutek kondensacji pary, rozbryzgiwania się lub wycieku wody. Jednocześnie wszelkie urządzenia podłączone do instalacji wodnej, takie jak zmywarki, kostkarki do lodu czy większe ekspresy do kawy, muszą posiadać ochronę przed wyciekiem. Jeśli nie posiadają one zabezpieczenia przelewowego, instalacja musi być wyposażona w czujnik wilgoci oraz zawór automatycznie odcinający dopływ wody w razie powstania nieszczelności. I tutaj pojawia się zadanie dla Danfoss.

Już od ponad 15 lat współpracujemy z wiodącymi norweskimi przedsiębiorstwami, które zajmują się zabezpieczeniem przed powstawaniem szkód wodnych. Zawory elektromagnetyczne naszej produkcji spełniają surowe norweskie wymogi w zakresie ich stosowania w domach mieszkalnych i uzyskały aprobatę Norweskiego Instytutu Techniki Budowlanej. Mosiężne, odporne na odcynkowanie zawory elektromagnetyczne Danfoss szybko zyskały uznanie branży i stały się preferowanym rozwiązaniem chroniącym przed skutkami nieszczelności instalacji wodnych i sanitarnych.

Najlepsze w segmencie

Jedna z największych norweskich firm sektora zabezpieczeń przed powstawaniem szkód wodnych wskutek nieszczelności, WaterGuard Intl AS, jest naszym klientem od ponad 10 lat. Wszystkie systemy montowane przez WaterGuard posiadają czujnik, który rejestruje powstanie wycieku i wysyła sygnał do zaworu elektromagnetycznego, a ten natychmiast odcina dopływ wody. Haakon Munkejord, dyrektor generalny WaterGuard, pytany dlaczego jego firma korzysta właśnie z naszych zaworów, mówi: „W naszych systemach stosujemy zawory elektromagnetyczne Danfoss, ponieważ są najlepsze w segmencie zabezpieczeń przed wyciekiem wody i charakteryzują się doskonałym stosunkiem jakości do ceny.

Dzięki zamontowaniu zaworu odcinającego w instalacji, norwescy konsumenci mogą liczyć na obniżki składek ubezpieczeniowych nawet do 20 procent.

Źródło: Danfoss Poland Sp. z o.o.

Komentarze