Ocieplanie budynku, szczególnie takiego o starszym rodowodzie, staje się dziś zwyczajną koniecznością. Składają się na to czynniki ekonomiczne, jak również i prawne. Te pierwsze, to ciągły wzrost cen gazu i węgla. Te drugie wynikają z wprowadzenia unijnej dyrektywy dotyczącej jakości energetycznej budynków.

Ceny opału niemal co dzień idą w górę. Od 1 października za węgiel płacimy 20 procent więcej, a to nie koniec planowanych podwyżek. Problem polega na tym, że w większości starych budynków węgiel jest głównym paliwem grzewczym. Nieszczelne okna i nieocieplane ściany powodują znaczne straty ciepła. W efekcie zużywamy więcej energii, aby utrzymać pożądaną temperaturą. Tymczasem prawidłowo zaplanowane ocieplenie budynku, umożliwia zmniejszenie strat ciepła nawet o 90 procent.

Ocieplenie starych budynków

Większość starych budynków nie spełnia wymagań dotyczących energooszczędności. Innymi słowy, są to budynki drogie w eksploatacji, zmuszające lokatorów do ponoszenia dużych wydatków bieżących. Dla optymalizacji tych kosztów należy ocieplić ściany zewnętrzne budynku, aby stanowiły barierę dla uchodzącego na zewnątrz ciepła.W przypadku budynków starych termomodernizacja nie jest jednak procesem łatwym. Warstwy malarskie najczęściej nie są dostatecznie związane z podłożem, a i przyczepność samych tynków jest różna i nie gwarantuje stabilnego podłoża – mówi Sławomir Cichoński z firmy Baumit. Dla określenia przyczepności kleju na tego typu podłożach wskazane jest wykonanie prób przyczepności. Najprostszą metodą jest przyklejenie kilku kawałków styropianu ( np. 15 x 15 cm ) zaprawą klejową w różnych punktach elewacji i próba ich oderwania po 3 dniach.

Prób oderwania dokonujemy ręcznie. Jeżeli rozerwanie nastąpi w materiale termoizolacyjnym – należy przyjąć, iż podłoże charakteryzuje się wystarczającą wytrzymałością. W przypadku oderwania próbki wraz klejem i resztkami podłoża ( np. tynku ), wymaga ono gruntownego oczyszczenia oraz wzmocnienia przeznaczonymi do tego celu środkami – np. wzmacniaczem tynku Baumit PutzFestiger.

www.zobaczcieplo.pl.