Kominek, to centralny element aranżacji salonu, symbol domowego ogniska spokoju i bezpieczeństwa. To także wyśmienite dopełnienie ogrzewania gazowego i węglowego. By służył nam latami roztaczając przyjazne ciepło i światło warto przy montażu i eksploatacji zwracać uwagę na jego szczelność.
Tradycyjne sposoby ogrzewania nie dają ich użytkownikom tylu wrażeń co swojski, tajemniczo migoczący kominek. Drewno w dobrze uszczelnionym kominku może palić się nawet do 16 godzin i przez cały ten czas emitować ciepło, rozchodzące się po całym domu. Jednak w procesie eksploatacji, z powodu działania wysokiej temperatury w konstrukcji kominka mogą pojawić się rozszczelnienia.

Szczelność to podstawa

Doświadczony użytkownik jest w stanie szybko zdiagnozować, że kominek uległ rozszczelnieniu, np. w oparciu o obserwację płomienia. Aby wyeliminować wszelkie wątpliwości, należy dokonać pomiaru temperatury spalin w kominie – powinna ona wynosić od 150 do 180°C. Jeżeli występuje strata temperatury, jest to sygnał, że z naszą instalacją dzieje się coś niepokojącego. Powietrze potrzebne do spalania w normalnych okolicznościach jest zasysane z przewodu kominowego. Natomiast jeżeli w wyniku nieszczelności lub przytkania komina tlen pobierany jest z ogrzewanej przestrzeni, konieczne staje się uchylanie okien – tym bardziej, że pomieszczenia wypełniają się zapachem dymu. W przypadku rozszczelnionego wkładu użytkownicy dodatkowo tracą kontrolę nad szybkością spalania, zaś utrzymanie ognia wymaga częstego dokładania drewna. Potencjalne źródła nieszczelności to szyba lub uszczelka w drzwiczkach jak również popielnik, w który są wyposażone niektóre wkłady. Także elementy łączne ścianek obudowy mogą skruszeć pod wpływem naprężeń termicznych.

Uszczelnić raz na długi czas

Wśród dostępnych na rynku produktów, które pomogą nam samodzielnie zreperować nieszczelny kominek prym wiedzie Uszczelniacz kominkowy marki Tytan Professional. Może on z powodzeniem zastąpić sznur uszczelniający i jest łatwy w aplikacji. Szczeliwo ma bardzo wysoką tolerancję temperaturową – do 1250°C, dlatego można go stosować wewnątrz wkładów kominkowych, posiada właściwości gazoszczelne.
Sam proces aplikacji jest bardzo prosty. Przed nałożeniem uszczelniacza należy zadbać o to, by powierzchnia była odtłuszczona. Można użyć w tym celu acetonu lub etanolu. Tynk lub cegłę należy lekko zwilżyć z uwagi na ich porowatą strukturę. Uszczelniacz stosujemy wyciskając go z kartusza bezpośrednio na uszczelnianą powierzchnię. Następnie za pomocą noża lub gładkiej, nawilżonej wodą szpachelki wyrównujemy, pamiętając o dokładnym wypełnieniu spoin. Po utwardzeniu otrzymujemy twardą i niekurczliwą spoinę w kolorze czarnym. Zaleca się odczekanie 2-3 dni po wykonaniu uszczelnień z kolejnym rozpaleniem kominka.

Producent: Selena SA
Informacja: E.C.H.O. COMMUNICATIONS / PR Agency