Potężne i imponujące galerie handlowe stały się nieodzownym elementem polskiej rzeczywistości. Spędzamy w nich coraz więcej czasu, robiąc nie tylko zakupy, ale także korzystając ze znajdujących się tam biur, restauracji, kawiarni, kin, usług pocztowych czy fryzjerskich. Z tych właśnie powodów, w przypadku centrum handlowego ważna okazuje się więc nie tylko jego atrakcyjność wizualna i bogata gama sklepów. Nieodzowne staje się także zapewnienie obiektowi funkcjonalności, a jego pracownikom i klientom - komfortu i bezpieczeństwa użytkowania. Jednym ze sposobów osiągnięcia tych pożądanych cech jest zastosowanie nowoczesnych rozwiązań budowlanych, w tym produktów do izolacji termicznej i akustycznej budynków oraz służących poprawie bezpieczeństwa pożarowego budynków.

Potężne i imponujące galerie handlowe stały się nieodzownym elementem polskiej rzeczywistości. Spędzamy w nich coraz więcej czasu, robiąc nie tylko zakupy, ale także korzystając ze znajdujących się tam biur, restauracji, kawiarni, kin, usług pocztowych czy fryzjerskich. Z tych właśnie powodów, w przypadku centrum handlowego ważna okazuje się więc nie tylko jego atrakcyjność wizualna i bogata gama sklepów.

Nieodzowne staje się także zapewnienie obiektowi funkcjonalności, a jego pracownikom i klientom - komfortu i bezpieczeństwa użytkowania. Jednym ze sposobów osiągnięcia tych pożądanych cech jest zastosowanie nowoczesnych rozwiązań budowlanych, w tym produktów do izolacji termicznej i akustycznej budynków oraz służących poprawie bezpieczeństwa pożarowego budynków.Przykładem nowoczesnej inwestycji handlowej, w której do izolacji zastosowano skalną wełnę mineralną jest Galeria Krakowska – jeden z największych obecnie tego typu obiektów w Europie Środkowej.

Położona przy Dworcu Głównym została oddana do użytku we wrześniu 2006 roku. Z 270 sklepami i całkowitą powierzchnią liczącą 123.000 metrów kwadratowych Galeria Krakowska jest pierwszym etapem projektu "Nowe Miasto". W ciągu najbliższych kilku lat kompleks zostanie uzupełniony o hotele, apartamenty oraz 25.000 metrów kwadratowych biur. Wartość inwestycji, tylko w pierwszym etapie, wyniosła około 250 milionów euro.

W Galerii Krakowskiej znajduje się około 60.000 metrów kwadratowych powierzchni handlowej, rozmieszczonej dogodnie na trzech kondygnacjach. Ponadto obiekt dysponuje 5.500 metrów kwadratowych najwyższej klasy powierzchni biurowej, z możliwością dostosowania wielkości pomieszczeń do potrzeb najemców. W celu izolacji całego budynku zastosowano około 2600 metrów sześciennych skalnej wełny mineralnej Rockwool. Choć dla przeciętnego użytkownika galerii wełna jest niewidoczna, to jednak pełni ona niezwykle istotną rolę - ociepla ściany zewnętrzne, stropy i dachy, poprawia akustykę ścianek działowych oraz izoluje przewody instalacyjne.

Od pierwszego wejrzenia...

Jednym z głównych elementów, decydującym o atrakcyjności wizualnej każdej galerii handlowej jest jej fasada. Z tego właśnie powodu najczęściej wykańcza się ją okładzinami szklanymi, kamiennymi, ceramicznymi lub laminatami, montowanymi najczęściej jako, tzw. elewacje wentylowane na systemach rusztów. Rozwiązanie tego typu ma wiele zalet, takich jak:

· na zewnątrz nie są widoczne elementy mocujące okładziny, · fugi pomiędzy okładzinami pozostają puste, co pozwala pracować elewacji pod wpływem zmian temperatury, · praca okładzin elewacyjnych jest niezależna od pracy całej konstrukcji budynku, · w przypadku uszkodzenia łatwo wymienić pojedyncze elementy bez konieczności demontażu większej części elewacji, · pod płytami pozostaje przestrzeń pozwalająca wentylować elewację i odprowadzać wilgoć.

Elewacja wentylowana wymaga, aby do jej izolacji zastosować skalną wełnę mineralną. Decydują o tym właściwości techniczne i jakościowe wełny mineralnej, których nie posiadają inne produkty. Zaliczyć do nich można, m.in.: paraprzepuszczalność (swobodne wydostawanie się pary wodnej z przegród na zewnątrz budynku), trwałość i stabilność wszystkich parametrów technicznych oraz niepalność i ognioodporność.

Elewacje Galerii Krakowskiej

Architekci projektujący Galerię Krakowską starali się urozmaicić bryłę budynku i wprowadzić optyczne podziały przede wszystkim na ponad 330 metrowej elewacji wzdłuż ulicy Pawiej. Na całym obiekcie zastosowali kilka różnorodnych rozwiązań elewacyjnych, które ocieplono wełną mineralną Rockwool o grubości 10 cm:

- fasadę z tafli szklanych z nadrukiem geometrycznym - tafle szkła zamocowano punktowo do podkonstrukcji stalowej, którą wykonano tak, by tafle z pustymi fugami były odsunięte na odległość 72 cm od właściwej ściany, co umożliwiło wykonanie pomostów roboczych pomiędzy taflami a ścianą budynku. W węzłach szklanych tafli umieszczono szklane tubusy stanowiące elementy dekoracyjnego oświetlenia. Ściany konstrukcyjne znajdujące się za taflami szkła ocieplono i wykończono panelami z blachy aluminiowej.

- fasadę z kasetonów szklanych składających się z zewnętrznej tafli szkła, połączonej hermetycznie z wewnętrzną warstwą z blachy aluminiowej i przyklejonych obwodowo do konstrukcji słupowo-ryglowej. W strefach biurowych zamiast kasetonów z blachą, wstawione zostały okna uchylne z szyb zespolonych. Pod kasetonami ułożono ocieplenie z wełny mineralnej.

- fasadę kamienną z piaskowca - płyty ze szlifowanego, jasnożółtego piaskowca Śmiłów zostały zamontowane na podkonstrukcji stalowej. Pod płytami znajduje się 4-centymetrowa szczelina wentylacyjna i izolacja z wełny mineralnej.

- fasadę kamienną z trawertynu - płyty z czerwonego trawertynu Persiano RED ułożono na kilku częściach elewacji, które dodatkowo odchylono od pionu. Podkonstrukcja elewacji jest identyczna jak w przypadku piaskowca, jednak ze względu na pochylony układ ściany, fugi między płytami zabezpieczono silikonem przed dostępem padającego deszczu.

- elewację tynkowaną na gładko i ocieplaną metodą BSO (lekką-mokrą) - taki sposób wykończenia elewacji został zastosowany na mniej reprezentacyjnych częściach budynku.

Ścianki działowe

Część ścianek działowych w Galerii Krakowskiej wykonano w technologii suchej zabudowy - z płyt gipsowo-kartonowych mocowanych na ruszcie stalowym 100 mm, z wypełnieniem wełną mineralną. Rola wełny w tym przypadku polega przede wszystkim na ochronie akustycznej. Ze względu na swoją gęstość charakteryzuje się ona dużą chłonnością i wysokim wskaźnikiem tłumienia energii akustycznej. Dzięki temu, w przeciwieństwie do materiałów twardych, wełna idealnie pochłania dźwięki i tym samym obniża poziom hałasu, co okazuje się niezwykle istotne w przypadku tego typu obiektów, jak centra handlowo-usługowe z powierzchniami biurowymi.

Izolacje instalacji technicznych

Izolowanie instalacji technicznych nie pozostawia zbyt dużego wyboru odpowiednich materiałów i produktów. Kanały wentylacyjne lub klimatyzacyjne, niezależnie od przekroju (prostokątny lub okrągły), a także rury instalacji centralnego ogrzewania czy ciepłej wody użytkowej - wymagają otulenia materiałem elastycznym i miękkim, dopasowującym się do kształtu izolowanego elementu. Zadaniem materiału izolacyjnego jest zapewnienie przewodom ochrony termicznej, akustycznej i przeciwkondensacyjnej.

W takim przypadku najlepiej sprawdza się skalna wełna mineralna. Do zabezpieczenia instalacji w Galerii Krakowskiej użyto kilku rodzajów wyrobów z wełny skalnej Rockwool w tym, m.in.: Flexorock przeznaczony do izolacji rur okrągłych o niewielkich średnicach (głównie co. i c.w.u.), Alu Lamella Mat i Klimfax – w celu izolacji kanałów wentylacyjnych i klimatyzacyjnych o dowolnym przekroju oraz Alfarock - jako izolację części przewodów rurowych.

Rockwool Polska Sp. z o.o. należy do Grupy Rockwool - światowego lidera w technologii produkcji skalnej wełny mineralnej - dostawcy produktów, systemów i rozwiązań służących poprawie efektywności energetycznej, akustyki i bezpieczeństwa pożarowego obiektów budowlanych.Grupa Rockwool posiada 70-letnie doświadczenie, a ponad 8.000 pracowników w przeszło 35 krajach obsługuje klientów na całym świecie. Rockwool Polska działa od 1993 roku i wytwarza wysokiej jakości produkty ze skalnej wełny mineralnej w dwóch fabrykach – w Cigacicach i Małkini.

Od początku działalności w Polsce Grupa Rockwool zainwestowała w Polsce ponad 500 mln zł w proces technologiczny i instalacje proekologiczne. Kolejne inwestycje w zwiększenie mocy produkcyjnych, m.in. planowane uruchomienie w fabryce w Małkini nowej linii produkcyjnej powinno nastąpić w końcu 2008 roku. Koszt przedsięwzięcia wyniesie co najemnej 250 mln złotych.W 2003 roku Rockwool Polska otrzymał certyfikat potwierdzający, że system zarządzania jakością stosowany w firmie spełnia wymagania międzynarodowej normy ISO 9001:2000.

System obejmuje wszystkie najważniejsze obszary działalności firmy: projektowanie wyrobów, zaopatrzenie w surowce, produkcję, kontrolę i badania, przechowywanie, sprzedaż, dostawy do klientów, doradztwo techniczne oraz badania potrzeb rynku. Za ciągłe doskonalenie rozwiązań w zarządzaniu przez jakość Rockwool Polska otrzymał w 2006 roku „Wielkopolską Nagrodę Jakości”.

O dbałości o wysoką jakość świadczą także liczne nagrody przyznane produktom Rockwool, m.in. Złoty Medal Targów Budma 2006 za płytę Megarock, „Izolacja Roku 2006” za samoprzylepna matę Klimafix, „Izolacja Roku 2005” za system ociepleń Ecorock Max, „Izolacja Roku 2004” za System Zabezpieczeń Ognioochronnych FirePro czy "Produkt Przyjazny Architekturze" dla systemu płyt spadkowych Dachrock SPS. Produkty Rockwool uzyskały dwukrotnie (w 2005 i 2007 roku) ogólnopolskie godło „Laur Klienta” w kategorii izolacji budowlanych, a marka Rockwool została uznana za Budowlaną Markę Roku 2004, 2005 i 2007 w rankingu prowadzonym przez Centrum Badań i Analiz Rynku.

Rockwool Polska przykłada szczególną wagę także do ochrony środowiska. Za osiągnięcia w zakresie wprowadzenia bezodpadowej produkcji oraz podnoszenie standardów ekologicznych produktów izolacyjnych Rockwool został uhonorowany w prestiżowym konkursie Ministra Środowiska tytułem Lider Polskiej Ekologii w 2001 r. w kategorii „Przedsiębiorstwo”, natomiast w 2003 r. w kategorii „Wyrób”.