Aparat wentylacyjno-ogrzewczy AWO jest małym kompaktowym urządzeniem przeznaczonym do wentylacji z odzyskiem ciepła wszelkiego rodzaju pomieszczeń takich jak: sklepy, restauracje, pralnie, magazyny, hale sportowo-widowiskowe, produkcyjne, domki jednorodzinne, budynki mieszkalne i inne. Najefektywniejsze wykorzystanie aparatu jest w pomieszczeniach w których występuje duża emisja energii cieplnej z np. maszyn produkcyjnych, kuchenek, suszarek, pieców itp., a jednocześnie wymagana jest dobra wentylacja pomieszczenia.

Aparat może stanowić część kompletnego systemu klimatyzacji wyposażonego w układ grzewczy, chłodniczy, nawilżający. Jego głównym zadaniem jest odzysk energii cieplnej zawartej w strumieniu powietrza usuwanego z klimatyzowanego obiektu. Wbudowany płytowy wymiennik do odzysku ciepła o sprawności w granicach 50...70% zapewnia znaczne zmniejszenie zapotrzebowania ciepła w porównaniu z tradycyjnymi urządzeniami. Dzięki temu koszty eksploatacji aparatów AWO są bardzo niskie.
Konstrukcja aparatu AWO umożliwia jego zawieszenie na ścianie lub ustawienie na konstrukcji wsporczej. Aparat powinien być montowany w pozycji pionowej z kierunkiem przepływu powietrza z dołu do góry. Pozycja taka umożliwia prawidłowy proces wychwytywania i odprowadzania kondensatu, który powstaje podczas przemiany cieplnej strumienia powietrza.
Budowa
Aparat AWO zawiera płytowy wymiennik ciepła zamocowany na czterech wewnętrznych prowadnicach.
Do wymuszenia przepływu powietrza służą dwa wentylatory promieniowe umieszczone w przestrzeniach wylotowych wymiennika. W przestrzeniach wlotowych umieszczono filtry kasetowe klasy G-3.
Do doprowadzenia i odprowadzenia powietrza służą okrągłe króćce powietrza wykonane z blachy ocynkowanej.
Obudowa wykonana jest z blachy powlekanej w kolorze niebieskim. Przednia pokrywa inspekcyjna mocowana jest do obudowy za pomocą ośmiu docisków jednostronnych kolorze czarnym. W dolnej części obudowy pomiędzy króćcami wlotowymi powietrza znajduje się króciec wodny służący do odprowadzania wody kondensacyjnej z wymiennika, która wychwytywana jest przez wykraplacz i rynną kierowana do szczelnej grodzi, a dalej przez króciec na zewnątrz.
Z obu boków obudowy znajdują się uchwyty służące do mocowania aparatu np. do ściany.