Minusowe temperatury i coraz liczniejsze awarie prądu najbardziej dotykają rodziny, które korzystają z elektrycznych pieców centralnego ogrzewania. W ich przypadku brakowi światła towarzyszy brak ogrzewania i niemożność korzystania z ciepłej wody.

Zasilanie awaryjne pieców CO
Problem nie zmalał po zmniejszeniu opadów śniegu, gdyż niemal codziennie linie energetyczne padają pod naporem ciężkiego lodu. Tylko w tym tygodniu bez zasilania było 28 tysięcy domów w Wielkopolsce. Tymczasem Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega, że w najbliższych dniach mróz będzie coraz silniejszy, nawet do - 30 stopni Celsjusza. Problemy z prądem nie znikną po odwilży, gdyż - jak wskazuje raport Najwyższej Izby Kontroli - wciąż pogarsza się stan techniczny polskiej infrastruktury energetycznej. Izba ostrzega, że awarie linii zasilających będą się nasilać niezależnie od pory roku.

Ciepła kąpiel pomimo awarii

W związku z tym na rynku pojawia się coraz więcej urządzeń, które podtrzymują pracę pieców CO. Nie wszyscy wiedzą, że od niedawna można zadbać o ciepłą wodę za pomocą specjalnych zasilaczy awaryjnych UPS, które - w razie potrzeby - współpracują z akumulatorami samochodowymi. Domownicy mogą więc liczyć na to, że piec CO będzie pracował przez kilkanaście godzin po awarii, a nawet dłużej.

- Specjalne zasilacze awaryjne mogą służyć nie tylko do zabezpieczania gazowych kotłów centralnego ogrzewania, ale także kominków z tzw. płaszczem wodnym. UPS może być zainstalowany na podłodze lub w pozycji wiszącej - tłumaczy Mariusz Piątkiewicz, Dyrektor ds. Handlu i Marketingu EVER.

Polski producent jako pierwszy wprowadził na rynek zasilacze awaryjne przeznaczone przede wszystkim do tych właśnie celów. Nowe polske UPS-y serii Specline współpracują z piecami CO wszystkich wiodących światowych producentów. Zasilacze serii Specline charakteryzują się mocą 200W pracy ciągłej i 400W pracy chwilowej. Wydłużenie czasu pracy UPS-a możliwe jest poprzez dokładanie dodatkowych modułów bateryjnych. Alternatywnym rozwiązaniem jest zastosowanie akumulatora samochodowego.

Na ratunek rybkom

Zastosowanie zasilaczy awaryjnych od kilku już lat zaczyna wykraczać poza ochronę komputerów i serwerów. Pomysłowość użytkowników zaskakuje nawet samych producentów. Odbiorcami UPS-ów stali się między innymi akwaryści, zwłaszcza posiadacze drogich gatunków rybek. W razie awarii prądu, zasilacz podtrzyma pracę sprzętu natleniającego czy filtrów. Korzyści ze stosowania UPS-ów odkryli także posiadacze systemów alarmowych, które powinny działać nawet po wyłączeniu zasilania w całej okolicy. To samo dotyczy automatycznych bram wjazdowych. Zdarza się, że mechanizmy otwierające przestają działać po uderzeniu pioruna w czasie burzy. Właściciel auta, który zainwestował w zasilanie awaryjne, nie musi w takiej sytuacji zastawiać auta przed posesją. Brama otworzy się i zamknie pomimo braku prądu w instalacji.

Ciepłe opony

UPS-y mogą także przyczynić się do sukcesów sportowych. Zespół motocyklowy Creative Honda Racing Team wykorzystywał technologie zasilania awaryjnego EVER w trakcie przygotowań do wyścigów w sezonie 2009. Zawodnicy używali zasilacza Sinline 3000 do szybkiego podgrzewania opon na linii startowej. Dzięki temu przyczepność maszyn była bardzo wysoka już od chwili startu.

Rola zasilaczy awaryjnych będzie coraz większa ze względu na rosnącą liczbę urządzeń stosowanych w gospodarstwach domowych. UPS-y mogą być stosowane do podtrzymywania pracy: sprzętu IT, pieców CO, pomp wodnych, kominków z płaszczem wodnym, lodówek, lamp czy paneli słonecznych.

O firmie EVER
Firma EVER, największy polski producent systemów zasilania awaryjnego, powstała w 1991 roku w Poznaniu. EVER jest producentem i sprzedawcą urządzeń awaryjnego zasilania UPS, akumulatorów, ładowarek oraz listew zabezpieczających. Od roku 1996 firma produkuje zasilacze awaryjne pod marką EVER. Obecnie linia obejmuje: UPS-y z serii DUO II/DUO II Pro oraz ECO CDS/ECO Pro CDS – przeznaczone do ochrony komputerów PC, stacji roboczych, terminali komputerowych i internetowych, urządzeń telekomunikacyjnych, peryferyjnych, fiskalnych oraz systemów alarmowych; SINLINE, SINLINE XL oraz SINLINE Pro - przeznaczone do ochrony serwerów, komputerów PC, terminali komputerowych i sieci informatycznych; SINLINE LT – idealne do zabezpieczania zasilania rozbudowanych sieci komputerowych, serwerów oraz zaawansowanych stacji roboczych, POWERLINE - do zabezpieczania serwerów, sieci informatycznych i systemów obróbki danych; SUPERLINE – do podtrzymywania pracy centrów przetwarzania danych (produkt otrzymał Złoty Medal MTP na targach Expopower 2009); SPECLINE - model dedykowany do zabezpieczania pracy kotłów centralnego ogrzewania, pomp, układów sterowania oraz automatyki. Uzupełnienie oferty EVER stanowią UPS-y GE LanPro, SitePro i SG do pracy on-line w trudnych warunkach eksploatacyjnych jako centralne zabezpieczenie zasilania gwarantowanego odbiorów zmiennoprądowych.

Źródło: ''