Działający w Polsce Danfoss Sp. z o.o. jest oddziałem międzynarodowego koncernu Danfoss A/S. Danfoss jest firmą o ponad 60-cio letniej tradycji, której korzenie wywodzą się z Danii. Powstanie oddziału w Polsce w 1991 roku ugruntowało wieloletnią obecność firmy Danfoss na naszym rynku – pierwsze kontakty handlowe z Polską nawiązane zostały już w 1935 roku. Otwarcie oddziału w Polsce miało na celu nie tylko promocję i sprzedaż szerokiej gamy urządzeń znajdujących się w ofercie firmy, ale przede wszystkim uruchomienie lokalnej produkcji.Celem polskiego oddziału Danfoss jest dostarczenie polskiego produktu dla polskiego klienta, ponieważ zgodnie z polityką całego koncernu, uwzględnia on specyficzne potrzeby i wymagania lokalnych rynków. W przypadku termostatów grzejnikowych, konstrukcja i wykonanie materiałowe zostało dostosowane do polskich warunków eksploatacyjno - montażowych. Strategia lokalnej produkcji zaowocowała bardzo wysoką pozycją Danfossa na naszym rynku. 10 milionów termostatów grzejnikowych wyprodukowanych i sprzedanych w Polsce do końca 1997 roku dało firmie Danfoss ponad 60% udziału w polskim rynku.
Założeniem polityki Danfossa jest nieustanne poszerzanie działalności w Polsce, oparte na stałej rozbudowie fabryk i wprowadzaniu produkcji kolejnych urządzeń związanych również z innymi dziedzinami. Inwestycje Danfossa oznaczają transfer wysoko zaawansowanych technologii oraz nowe miejsca pracy. Jesienią 1996 roku Danfoss zakupił część prywatyzowanej wrocławskiej fabryki Agromet Pilmet S.A., w którym produkowane są urządzenia hydrauliki siłowej, bloki sterujące i zaworowe.


Zakład we Wrocławiu zatrudnia obecnie ok. 180 pracowników, produkuje zarówno na potrzeby klientów krajowych jak i na eksport do wielu krajów świata. Modernizacja tego zakładu przebiegła równolegle z wdrożeniem systemu kontroli jakości ISO 9002 i systemu zarządzania ochroną środowiska ISO 14000. W 2000 roku doszło do połączenia Działu Hydrauliki Siłowej Danfoss z koncernem Sauer Inc. i stworzenia nowej grupy Sauer-Danfoss Inc.
Jednak pierwszym etapem działalności Danfossa w Polsce była Warszawa. W 1991 roku rozpoczęto produkcję termostatów grzejnikowych, a we wrześniu 1997 roku uruchomiono w Warszawie produkcję kolejnej grupy urządzeń - regulatorów ciśnienia dla chłodnictwa.
Kolejnym etapem było zakupienie 8 ha uzbrojonego gruntu w Grodzisku Mazowieckim i wybudowanie fabryki wraz z pomieszczeniami biurowymi o powierzchni 15 000 m2. Rozpoczęcie produkcji w nowej fabryce nastąpiło w marcu 1998 roku. W nowoczesnych, przestronnych halach fabryki w Grodzisku Mazowieckim produkowana jest aparatura łączeniowa niskiego napięcia, regulatory ciśnienia dla chłodnictwa, zasuwy ESCO oraz termostaty grzejnikowe. Aby zapewnić wysoką jakość produktów, wiele procesów technologicznych jest zautomatyzowanych, a czuwający nad ich przebiegiem pracownicy zostali gruntownie przeszkoleni. Produkowane tutaj urządzenia zaspokajają potrzeby rynku krajowego, docierają również do wielu odbiorców na całym świecie.


Obecnie bezpośrednio w Danfossie w Polsce zatrudnionych jest ponad 500 osób, dalszych 150 osób pracuje na rzecz Danfossa u jego poddostawców. Jeżeli doliczyć pracowników sieci dystrybucyjnej i serwisowej otrzymamy ponad 2000 miejsc pracy.
Działalność Danfoss Sp. z o.o. obejmuje poza ciepłownictwem wiele innych dziedzin. Firma wywodzi swój rodowód z chłodnictwa, ale na polskim rynku zasłynęła jako producent termostatów grzejnikowych. Elementy automatyki chłodniczej powszechnie stosowane są w przemyśle spożywczym i okrętowym. Większość lodówek i zamrażarek produkowanych w Polsce wyposażonych jest w sprężarki Danfossa.
Danfoss działa również dla wentylacji. Wentylatory Firmy są skierowane do wszystkich segmentów rynku. Począwszy od mieszkalnictwa poprzez budownictwo użyteczności publicznej, na obiektach przemysłowych kończąc; w tym cała gama wentylatorów do zastosowań przemysłowych i do celów technologicznych. Pięć podstawowych grup z oferty to:
- wentylatory łazienkowe;
- wentylatory kanałowe;
- wentylatory ścienne, osiowe;
- wentylatory dachowe;
- wentylatory promieniowe.
Do wszystkich urządzeń dostępna jest dokumentacja techniczna w języku polskim.


Kolejnym obszarem działania firmy Danfoss jest gospodarka wodno-ściekowa, dla której oferuje urządzenia kontrolno-pomiarowe, armaturę zwrotną i regulacyjną.
Wiele urządzeń Danfoss znajduje zastosowanie w przemyśle - szczególnie wysoko są tutaj oceniane nasze przepływomierze magnetyczne, masowe i ultradźwiękowe oraz przetwornice częstotliwości do płynnej regulacji obrotów silników.
W 1993 roku Danfoss Sp. z o.o. jako pierwsza firma w swej branży zapoczątkowała w Polsce erę nowych standardów, uzyskując certyfikat ISO 9002 świadczący o najwyższym poziomie systemu zapewnienia jakości. Jakość wbudowana jest nie tylko w produkt i proces produkcyjny, ale obejmuje również wszystkie działania przed- i posprzedażne.
Jak widać, Danfoss jest aktywny w wielu, czasami bardzo odległych od siebie dziedzinach, ale najpełniej naszą działalność oddaje hasło Dla ludzi i środowiska.
Dbałości o środowisko podporządkowane są wszystkie procesy technologiczne, co niejednokrotnie łączy się z rezygnacją z powszechnie stosowanych, lecz szkodliwych dla środowiska technologii. Ponadto Firma prowadzi utylizację zużytych materiałów.


Potwierdzeniem jakości produktów Danfoss są licznie zdobyte nagrody, w tym: Złoty Instalator’94 za wdrożenie termostatu grzejnikowego RTD, Złoty Kask’97 za automatyczne zawory podpionowe ASV oraz Złoty Instalator’99 za Kompensator pogodowy ECL Comfort 300, Złoty Medal 2000 Międzynarodowych Targów Poznańskich za zawór VB2 z napędem AMV-33 oraz Złoty Medal 2000 Targów Automaticon za przepływomierz masowy MASSFLO.
Zadowolenie klientów i ich dobra obsługa jest w Danfossie nadrzędnym celem. Wynika ono nie tylko z jakości naszych urządzeń ale w równej mierze z fachowej i sprawnej obsługi. Każdy Klient Danfossa może liczyć na pomoc w doborze urządzeń oraz na obsługę gwarancyjną i pogwarancyjną. Całodobowy serwis urządzeń, szkolenia techniczne i serwisowe dostosowane do indywidualnych potrzeb Klientów to podstawa działalności Firmy.
Danfoss Sp. z o.o. posiada bardzo rozwiniętą sieć dystrybucyjną obejmującą ponad 200 firm na terenie całego kraju. Około 50 z nich prowadzi jednocześnie punkty serwisowe. W myśl zasady "bliżej klienta" Danfoss uruchomił w połowie 1999 roku biura regionalne w Gdyni, Grodzisku Mazowieckim, Katowicach oraz Poznaniu. Wszystkie oddziały zajmują się doradztwem technicznym a biura regionalne są wsparciem dla regionalnych przedstawicieli handlowych podczas szkoleń i spotkań handlowych.
Dla wszystkich grup klientów Danfoss prowadzi zaawansowane szkolenia techniczne, których tematyka jest każdorazowo dostosowywana do potrzeb i zainteresowań audytorium. Szkolenia są skierowane do projektantów, firm instalacyjnych oraz studentów uczelni technicznych. Danfoss współpracuje z licznymi organizacjami i uczelniami technicznymi. Wspiera rozwój nauki oraz działania propagujące oszczędność energii. Rocznie odbywa się około 500 szkoleń w Grodzisku Mazowieckim, biurach regionalnych i w siedzibach dystrybutorów. Do końca 1999 roku w Polsce przeszkolono ponad 12 000 osób.
Szkolenia składają się z wykładów teoretycznych i praktycznych. Część teoretyczna odbywa się w salach wyposażonych w nowoczesne urządzenia audiowizualne, umożliwiające szybsze i łatwiejsze przyswajanie dużej ilości informacji. W specjalnej sali wyposażonej w produkty Danfoss każdy może zapoznać się z budową i działaniem w praktyce.
Danfoss oprócz materiałów techniczno-handlowych oferuje również specjalistyczne programy komputerowe wspomagające dobór urządzeń jak: Termo Danfoss (do obliczania zapotrzebowania ciepła i instalacji ciepłego ogrzewania), RegDan (do doboru urządzeń automatycznej regulacji dla ciepłownictwa) oraz CoolCat (do doboru elementów automatyki chłodniczej).
Danfoss jest jednym z największych inwestorów duńskich w Polsce.
Głównym celem Firmy jest całkowita obsługa rynku, począwszy od funkcji informacyjnej i edukacyjnej, poprzez doradztwo techniczne, serwis, aż po tworzenie sieci dystrybucji oraz działalność promocyjną.
Zasadnicza działalność Firmy to produkcja i handel dla ciepłownictwa i przemysłu. Danfoss jest autorem wielu unikalnych rozwiązań technicznych w chłodnictwie, ciepłownictwie, hydraulice siłowej, w dziedzinie napędów elektrycznych oraz urządzeń pomiarowych. Dzięki temu należy do światowej czołówki firm wytyczających kierunki rozwoju techniki.
Fabryki Danfossa rozsiane są na czterech kontynentach, a przedstawicielstwa handlowe znajdują się w ponad 100 krajach świata. Obecnie w całej grupie Danfoss pracuje około 18 000 osób, z czego blisko połowa zatrudnionych jest poza Danią.
Większość zysków wypracowanych przez koncern jest przeznaczona na kolejne inwestycje. Różnorodność dziedzin i rynków, na których działa Danfoss zapewnia jej stabilną pozycję niezależnie od zmieniającej się koniunktury.
Redakcja serwisu www.wentylacja.com.pl życzy dalszych sukcesów i dziękuje za wizytę!