Zamek Królewski w Warszawie – Sprawna Infrastruktura Pozwalająca Oszczędzać Energię, Lepiej Dbać o Sztukę oraz Zwiększyć Komfort Odwiedzających. Historyczny Budynek Uhonorowany Nagrodą Trane Energy Efficiency Leader Award.


Informacja prasowa - Warszawa czerwiec 2009
Wysokie koszty energii i utrzymania wraz z rosnącą liczbą odwiedzających, sięgającą już ponad 1,500 osób dziennie, to tylko kilka wyzwań, przed którymi stanął Zamek Królewski w Warszawie – budynek nierozerwalnie związany z historią miasta i Polski.
Szansa – usprawnienie budynku i systemów komfortu, aby zaoszczędzić energię, stać się bardziej ekologicznym i co najważniejsze, być w stanie lepiej chronić bezcenną, zabytkową sztukę przechowywaną na Zamku.
Wyniki badań przeprowadzonych w ramach projektu Komisji Europejskiej p.t. „Wydajność energetyczna muzeów i ekologia w odremontowanych i nowych budynkach muzealnych”, pokazują, że wydajne energetycznie rozwiązania mogą pozytywnie wpłynąć na działanie muzeów, takich jak Zamek Królewski. Poprzez zastosowanie takich rozwiązań, muzea i budynki dziedzictwa narodowego mogą osiągnąć oszczędności energii sięgające nawet ponad 35 procent i zredukować emisję gazów cieplarnianych o ponad 50 procent.
Zamek Królewski w Warszawie dokonał ulepszeń infrastruktury, na które złożyły się między innymi nowe zewnętrzne agregaty chłodnicze i system klimatyzacyjny. W połączeniu z zastosowaniem planu serwisowego, gwarantującego nieprzerwane działanie, zaowocowało to zwiększeniem operacyjnej i energetycznej wydajności, zapewniło niezawodność systemu i zmniejszyło emisję gazów cieplarnianych. Najważniejszym jednak jest to, że nowy system stabilizuje warunki operacyjne muzeum i zapewnia komfort dla odwiedzających
„Zamek Królewski jest przykładem, że nie tylko nowe i nowoczesne budynki mogą być wydajne energetycznie i proekologiczne. Także takie historyczne i symboliczne budowle jak nasza mają się czym pochwalić.”, powiedział Marek Kasprzak, dyrektor techniczny Zamku Królewskiego. „Bycie instytucją o znaczeniu historycznym sprawia, że naszym obowiązkiem, ale i wyjątkowym przywilejem, jest możliwość gwarantowania najlepszych możliwych warunków dla odwiedzających, co nierozerwalnie wiąże się z utrzymaniem idealnego środowiska dla dzieł sztuki, które przechowujemy.”

Nagroda dla Zamku Królewskiego

W uznaniu podjętych działań zmierzających do ulepszenia wydajności energetycznej i operacyjnej oraz proekologicznego postępowania, Zamek Królewski zostaje uhonorowany “Trane Energy Efficiency Leader Award”.
Nagroda ta przyznawana jest budynkom, które wykazały się inicjatywą poprawy swoich energetycznych i operacyjnych środowisk oraz podejmują aktywne działania w kierunku zastosowania rozwiązań ekologicznych.
Szczegóły dotyczące wręczenia nagrody:
• Jean-David Soual, wiceprezes Trane wręczy nagrodę
Panu Sławomirowi Kwiatkowskiemu, Kierownikowi Działu Inwestycji Zamku Królewskiego
• Wtorek, 30 czerwca 2009, godzina 13.00, Zamek Królewski w Warszawie
Wśród uczestników spotkanie będzie Pan Leszek Drogosz, Dyrektor Departamentu Infrastruktury Urzędu Miasta Stołecznego WarszawaO Zamku Królewskim w Warszawie

Historia Zamku Królewskiego sięga XVI w. W swojej historii był siedzibą polskich królów, Parlamentu Rzeczypospolitej Polskiej i Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. W 1944 roku budynek zamku Królewskiego został całkowicie zniszczony przez wojska niemieckie. Odbudowa Zamku rozpoczęła się w 1971 roku, a wnętrza zostały otwarte dla zwiedzających w 1984r. Dzisiaj Zamek Królewski pełni rolę muzeum i podlega Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wiele oficjalnych wizyt i uroczystości państwowych ma tutaj miejsce. Każdego roku Zamek Królewski odwiedza ponad 500 000 osób.

O Firmie Trane

Trane, działający w ramach grupy kapitałowej Ingersoll Rand, jest globalnym dostawcą systemów komfortu oraz kompleksowych rozwiązań klimatyzacyjnych dla budynków. Firma produkuje, instaluje oraz dostarcza serwis i części zamienne do energetycznie wydajnych systemów wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, systemy sterowania budynkami oraz rozwiązania, wychodzące naprzeciw specyficznym potrzebom klientów handlowych, instytucjonalnych oraz przemysłowych. Więcej informacji na temat Trane można znaleźć na stronach internetowych www.trane.com oraz www.ingersollrand.com