Witam. Od 7 lat prowadzę firmę budowlaną, obecnie nie zatrudniam pracowników. Chciałbym rozwinąć firmę i kupić nowy sprzęt (wiertarki, wkrętarki, do wylewania posadzek, maszynę do cięcia płytek...). Chciałbym też kupić samochód, w którym mógłbym przewozić ludzi i sprzęt. Jakie mam szanse na dofinansowanie z UE? Jeśli złożę wniosek, a później zakupię sprzęt, to czy na pewno dostanę dofinansowanie? Czy całość jest refundowana? Gdzie mogę otrzymać pomoc w wypełnianiu wniosku? Dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

Pana inwestycja kwalifikuje się do wsparcia z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Wielkopolskiego. Z funduszy unijnych będzie Pan mógł się starać o dotację na zakup środków trwałych (maszyny, urządzenia), wartości niematerialnych i prawnych (oprogramowanie, licencje itp) oraz budowę bądź modernizację pomieszczeń usługowych. Niestety zakup jakichkolwiek środków transportu nie jest kosztem kwalifikowanym (jedynie pojazdy o specjalistycznym zastosowaniu). Uruchomienie programu planowane jest na I lub II kwartał 2008 roku. Dokładny termin powinien być znany pod koniec roku.
Jeśli chodzi o dofinansowanie to po złożeniu przez Pana wniosku, następuje okres do 3 m-cy, w którym wniosek jest oceniany. Po uzyskaniu pozytywnej oceny podpisuje Pan umowę o dofinansowanie, która gwarantuje otrzymanie dotacji jeśli projekt jest zrealizowany zgodnie z jej postanowieniami. Po zrealizowaniu projektu otrzyma Pan zwrot poniesionych kosztów.
Należy jednak pamiętać, iż dotacje unijne przyznawane są na zasadzie refundacji poniesionych kosztów, co oznacza iż nawet po pozytywnym przejściu procedury aplikacyjnej, przedsiębiorca realizuje inwestycję z własnych środków. Pierwsze wydatki związane z realizacją projektu mogą zostać poniesione najwcześniej dzień po złożeniu wniosku. W innym przypadku nie będą uznawane za kwalifikowane.

(2007.11.14, woj. wielkopolskie)