W województwie kujawsko-pomorskim można już składać wnioski o dotację w ramach programu dla mikroprzedsiębiorstw działanie 3.4. Moje pyt. planowanej inwestycji. Planuję zakup maszyn, środków transportu oraz zakupić nieruchomość. Moje pytanie brzmi: czy w etapie planowanej inwestycji można wymienić kilka wariantów co do jej zakupu, tzn. czy można wymienić, że planuję po pierwsze zakup nieruchomości z budynkiem, gdzie będzie zaadaptowany na halę produkcyjną; po drugie zakup budynku mieszkalnego i przebudowa na halę i biuro; po trzecie zakup nieruchomości niezabudowanej i następnie wybudowanie na tym gruncie hali produkcyjnej. Nadmieniam, że w zależności od korzystniejszej oferty wybrałbym jeden z wariantów. Czy można tak napisać w biznes planie czy też nie? Proszę o udzielenie odpowiedzi na nurtujący mnie problem.

Niestety nie może Pan przedstawiać wariantów realizacji inwestycji należy zdecydować się tylko i wyłącznie na jeden. Planowana inwestycja powinna być opisana jasno i klarowanie.
Jednakże na sam zakup nieruchomości bądź budowę, ma Pan małe szanse otrzymania dotacji, ponieważ preferuje się kompleksowe inwestycje, np. mógłby Pan rozszerzyć swoją inwestycję o wyposażenie hali produkcyjnej w specjalistyczne maszyny i urzadzenia, co spowoduje wzrost konkurencyjności firmy na rynku. Zakłada się, że zakup czy budowa nieruchomości nie powinna przekraczać 50% / 60% całej wartości inwestycji.

(2005.06.01, woj. kujawsko-pomorskie)