Docieplanie budynków i projekty termomodernizacyjne zazwyczaj kojarzą się z budynkami jednorodzinnymi i wielorodzinnymi z lat 70 i 80 XX w. Jest jednak bardzo wiele obiektów użyteczności publicznej - zarówno zabytkowych jak i nowowznoszonych, które wymagają termomodernizacji lub zastosowania izolacji o wysokich parametrach cieplnych i akustycznych.

Dzięki szerokiej ofercie wyrobów izolacyjnych firma Knauf Insulation dostarcza nowoczesne rozwiązania izolacyjne, które mogą być wykorzystane we wszystkich rodzajach budynków. Przykłady ciekawych obiektów referencyjnych, w których zastosowano produkty firmy Knauf Insulation, zostały nadesłane przez uczestników konkursu fotograficznego „Inwestuj w dobrą markę”.

W galerii konkursowej na stronie www.inwestujwdobramarke.pl można zapoznać się z ich dokładnym opisem oraz miejscem przeznaczenia wyrobów izolacyjnych. Konkurs trwa do 30 listopada br.

Jednym z obiektów referencyjnych, do którego termomodernizacji wykorzystano wełnę szklaną firmy Knauf Insulation, jest Kościół pod wezwaniem Matki Boskiej Śnieżnej. Drewniany Kościół został wzniesiony we wsi Miękisz Nowy niedaleko Jarosławia na Podkarpaciu w 1918 roku według projektu inż. Kazimierza Osińskiego.

Obiekt sakralny był budowany w trudnym okresie odzyskiwania przez Polskę niepodległości na terenie zamieszkiwanym przez etnicznie zróżnicowaną społeczność. Kościół zbudowali wierni wraz z cieślami z sąsiadujących miejscowości.

Ze względu na wysokie koszty ogrzewania obiektu w bieżącym roku zdecydowano o termomodernizacji dachu, a na kolejny rok planowane jest ocieplenie ścian zewnętrznych. Prace renowacyjne muszą spełniać zalecenia konserwatora zabytku, a konstrukcja obiektu oraz wykończenie wewnętrzne nie może ulec zmianie. Ze względu na unikalność i stopień trudności przeprowadzenia inwestycji prace są znacznie rozłożone w czasie. Przy izolacji dachu wykorzystano maty z wełny szklanej Classic 040, które zostały zamontowane między krokwiami. Do izolacji ścian zewnętrznych po ich gruntownej renowacji posłużą płyty z wełny szklanej TP 116.

Innym przykładem historycznego obiektu referencyjnego, który został poddany termomodernizacji, jest Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie z 1364 r.. Okazały zamek szczeciński, odbudowany ze zniszczeń wojennych to historyczna siedziba książąt pomorskich. Budowa zamku rozpoczęła się od wzniesienia na wzgórzu tzw. kamiennego domu, obok którego stanęła kaplica św. Ottona i tzw. duży dom z wieżą więzienną, stanowiący dziś południowe skrzydło zamku. Inwestycję zlecił „Książe na Szczecienie” Barnim III Wielki. W następnych stuleciach zamek był wielokrotnie przebudowywany według różnych stylów architektonicznych.

Obecnie Zamek Książąt Pomorskich stał się centrum kulturalnym Zachodniego Pomorza. Znajdują się tu instytucje administracyjne i kulturalne m.in.: Opera na Zamku w Szczecinie, Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej, odbywają się koncerty kameralne, muzyki klasycznej i dawnej, wystawy fotograficzne, historyczne i plastyczne, a także prowadzona jest działalność wydawnicza. W celu poprawienia komfortu cieplnego i akustycznego pomieszczeń, w których prowadzone są różne przedsięwzięcia przeprowadzono w bieżącym roku termomodernizację poddaszy, do której wykorzystano ok. 2,5 tys. m2 mat z wełny szklanej Classic 040.

Produkty firmy Knauf Insulation zostały wykorzystane również w Łódzkiej Fabryce Nici „Ariadna”, zwanej wcześnie „Niciarnia”. Maty z wełny szklanej Classic 040 zostały użyte przy adaptacji części hal pofabrycznych na biura. Budowa pierwszej fabryki nici na ziemiach polskich rozpoczęła się w 1892 r., ale cały kompleks budowli powstał po pięciu latach w 1897 r. Stara fabryka Kunitzera na ulicy Niciarnianej stanowi klasyczny przykład zabudowy industrialnej lodzi z początków XX wieku. Podobnie jak wiele łódzkich budynków z tego okresu przetrwała do dziś prawie w niezmienionej postaci. Prace prowadzone w Miększu Nowym, Szczecinie oraz Łodzi potwierdzają, że rozwiązania izolacyjne oferowane przez firmę Knauf Insulation spełniają wysokie wymagania architektów, konserwatorów wnętrz, inżynierów i inwestorów oraz są często wykorzystywane do renowacji i adaptacji budynków zabytkowych.

Produkty firmy Knauf Insulation są stosowane również do izolacji nowoczesnych obiektów biurowych, rekreacyjnych oraz przemysłowych. Jednym z takich obiektów referencyjnych jest Międzynarodowy Port Lotniczy GTL Katowice w Pyrzowicach. Znajduje się ono we wsi Pyrzowice (gmina Ożarowice), około 30 km na północ od Katowic. Lotnisko miało obsługiwać tereny Śląska oraz ościennych województw, ale obecnie korzystają z niego pasażerowie z całej południowej Polski, a nawet z Czech i Słowacji.

Rozbudowa lotniska jest finansowa przede wszystkim z unijnego funduszu Infrastruktura i Środowisko, na które przeznaczono 44 mln euro dotacji. Pod względem liczby pasażerów lotnisko w Pyrzowicach zajmuje trzecie miejsce w Polsce, jednak rozbudowa ma przyczynić się do zajęcia drugiego miejsca pod względem wielkości, wyprzedzając krakowskie Balice.

„Nowy terminal pasażerski w Międzynarodowym Porcie Lotniczym Katowice w Pyrzowicach to śląskie okno na świat. Jest to także symbol dynamicznego wzrostu ruchu lotniczego w Polsce” – powiedział Minister Transportu Jerzy Polaczek podczas uroczystości otwarcia obiektu. Materiały izolacyjne firmy Knauf Insulation spełniły oczekiwania inwestora i wykonawcy i dostawca, dzięki czemu firma uczestniczy w najważniejszej inwestycji na Górym Śląsku.

Produkty firmy Knauf Insulation zostały wykorzystane również do izolacji przegród wewnętrznych w największym parku wodnym w Polsce - Aquapark Łódź Fala. Inwestycja zlokalizowana jest w centrum Łodzi i zajmuje tereny kompleksu rekreacyjnego "Fala" zamkniętego w 1992 r. Inwestorem jest spółka Aqua Park Łódź Sp. z o.o., w skład której wchodzi miasto oraz słoweńska firma Makro 5 Investicije. Inwestycja w wysokości 18,5 mln zł finansowana jest przez Słoweńców, natomiast udział gminy Łódź stanowią grunty przeznaczone na kąpielisko - warte 4 mln zł.

Teren obiektu zajmuje około 10 ha powierzchni, przy czym samo lustro wody stanowić będzie 2,5 tys. m². Kompleks basenów usytuowany zostanie w szklanych piramidach. Aquapark Łódź Fala oferować będzie bogaty asortyment atrakcji, w tym 4 kryte baseny: basen sportowy połączony z basenem rekreacyjnym, basen dla dzieci oraz basen z fala; a także kompleks saunowy. Jest to unikalny obiekt pod względem architektury, jak i zastosowanych materiałów budowlanych.

Wszystkie przedstawione wyżej inwestycje pokazują, iż spektrum zastosowań produktów firmy Knauf Insulation jest bardzo szerokie, począwszy od termomodernizacji obiektów historycznych, kończąc na zapewnieniu wysokich wymagań dotyczących izolacyjności cieplnej i akustycznej w nowoczesnych budynkach. Wykorzystanie wysokiej jakości materiałów izolacyjnych jest również gwarancją oszczędności energii.

Firma Knauf Insulation aktywnie wspiera działania na rzecz zwiększenia efektywności energetycznej budynków. Poprzez konkurs fotograficzny firma chce zwrócić uwagę na kwestię stosowania energooszczędnych rozwiązań izolacyjnych wykorzystanych w różnych rodzajach budynków. Więcej informacji na temat obiektów referencyjnych oraz Konkursu Fotograficznego na stronie www.inwestujwdobramarke.pl.

Knauf Insulation – Czas zaoszczedzić energię

Knauf Insulation, wchodząca w skład grupy Knauf, jest jedną z najbardziej cenionych i nowoczesnych firm na światowym rynku izolacji. Posiada zakłady produkcyjne w Europie, Rosji, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych.

Firma jest najszybciej rozwijającym się producentem izolacji na świecie. Szeroka gama jej produktów przyczynia się do poprawy efektywności energetycznej i izolacyjności akustycznej w nowych i istniejących już budynkach mieszkalnych, użyteczności publicznej oraz obiektach przemysłowych. Asortyment produktów firmy Knauf Insulation obejmuje wełnę szklaną, wełnę kamienną, polistyren ekstrudowany i ekspandowany, które są sprzedawane pod nazwami towarowymi Thermolan®, Rocksilk® i Polyfoam® KnaufTherm®.

Firma Knauf Insulation angażuje się w działania na rzecz zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska. Jej produkty, takie jak wełna szklana, są w znacznym stopniu wytwarzane z surowców wtórnych.

Firma Knauf Insulation jest członkiem MIWO – Stowarzyszenia Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej.