"Gazeta Wyborcza": Krakowskie korporacje pobierają opłaty za tzw. zamówienia niestandardowe. Za klimatyzowane auto każą sobie płacić dodatkowo 15 zł. To wbrew obowiązującym przepisom. Za zamówienie taksówki z klimatyzacją trzeba dopłacić do ceny przejazdu 15 zł.


Okazuje się, że to nie jedyny luksus w ofercie korporacji taksówkarskich. Podobną kwotę przewidziano za każde zamówienie niestandardowe, np. wybór samochodu typu combi lub van. "Wynika to z wewnętrznych przepisów każdej sieci taksówek" - mówi prezes jednej z krakowskich korporacji. "Klient jest informowany o obowiązującej dopłacie. Usługi dodatkowe świadczymy tylko na jego wyraźne życzenie" - dodaje.
Wiesław Szanduła z Wydziału Komunikacji Urzędu Miasta Krakowa powiedział "GW":

Przepisy z 2001 roku dotyczące usług świadczonych przez taksówkarzy mówią wyraźnie o opłatach za przebyte kilometry, czas postoju i stawkę początkową. Nie przewidują jednak dodatkowych opłat, które korporacje ustalają sobie wewnętrznie. Ich stosowanie jest więc sprzeczne z prawem. Do urzędu napływa wiele skarg na usługi świadczone przez firmy taksówkarskie. Jest szansa, że już wkrótce staną się one podstawą do nowej uchwały Rady Miasta Krakowa.

Źródło: www.onet.pl