Jeżdżenie na łyżwach w centrum miasta nie jest niczym nowym. Uwiecznione w setkach filmów lodowisko w Rockeffeler Center w Nowym Jorku działa od 1936 roku. Ślizgać można się tam od października do kwietnia.

Dziś (9 grudnia) rozpoczęto zapowiadaną już w czerwcu br. budowę sztucznego lodowiska na Starym Rynku w Bydgoszczy. Montaż potrwa kilka dni.
Uroczyste otwarcie sztucznego lodowiska na Starym Rynku planowane jest w połowie grudnia.
Lodowisko będzie czynne w dni powszednie od 9 do 22, a w piątki i w soboty do północy. Godzina jeżdżenia na lodowisku będzie kosztowała złotówkę. Prawdopodobnie do godziny 14 z obiektu będą korzystać szkoły. Po letniej przerwie lodowisko znowu pojawi się na Starówce.
Na miejscu będzie można wypożyczyć łyżwy. Prawdopodobnie dookoła lodowiska na świeżym powietrzu staną kawiarenki. To dobry sposób, żeby rozbawić i ożywić Stare Miasto podczas długich zimowych wieczorów.
Pomysł powstania lodowiska nie wszystkim się podobał, tym bardziej, że zamknięto funkcjonujące od wielu lat lodowisko miejskie "Torbyd". Zakup sztucznego lodowiska wzbudzał wiele emocji wśród Bydgoszczan, forumowicze rozpisywali sie na ten temat na stronach bydgoskich portali internetowych, a na sesjach Rady Miasta odbywały się burzliwe dyskusje. Nieużywane wysłużone lodowisko "Torbyd" zostało nazwane nawet "tykajaca bombą" ze względu na 4,5 tony amoniaku, które znajdują się w instalacji do zamrażania tafli. Ślizgawkę obsługiwały podobno maszyny z 1959 roku, które w każdej chwili mogły odmówić posłuszeństwa. Kompleks był drogi w utrzymaniu, a koszt remontu starego systemu - oszacowany na 10 mln zł - przewyższał cenę budowy nowego lodowiska (Bydgoszcz wydała ok. 600 tys. zł). Dlatego miasto postanowiło wystawić "Torbyd" na sprzedaż, a problem zimowej ślizgawki rozwiązać inaczej. Niezadowoleni wspominają z sentymentem szkółkę hokejową prowadzoną przy "Torbydzie" i widzą kres hokeja w stolicy województwa kujawsko-pomorskiego. Bydgoszczanie martwią się też na zapas o hałas z powodu muzyki przy lodowisku oraz o miejsce na Starym Rynku zajęte przez obiekt.
Inicjatywa stawiania "lodowisk-składaków" m.in. po Sopocie

08.12.2004 r., ok. godz. 11.00
Tak wyglądał Stary Rynek w Bydgoszczy na dzień przed rozpoczęciem budowy09.12.2004 r., ok. godz. 13.00
A tak dzisiaj...09.12.2004 r., ok. godz. 13.00
Nawożenie piasku, utwardzanie podłoża, ustawianie band09.12.2004 r., ok. godz. 13.00
Ułożenie rurek o średnicy zew. 22 cm to kolejny etap budowy09.12.2004 r., ok. godz. 13.00
Na Starym Rynku w Bydgoszczy - placu budowy
>>>c.d.

Komentarze

  • darmowe lodowisko

    Nie wiem jak w New York, ale w Toronto te lodowiska sa darmowe. Ale 1 zl to nie koniec swiata.

  • Lodowisko za ziko

    No nie mają lodowisko za ziko i jeszcze im żle to niech przyjadą do trójmiasta to zobaczą ile trzeba zabulić