Postęp elektroniki oraz jej dynamiczny rozwój sprawia, że układy uważane jeszcze do niedawna za zbyt drogie i nieopłacalne w stosowaniu, z powodu ceny, dziś są powszechnie dostępne i niedrogie. Nowoczesne układy sterowania wypierają stare, niewygodne dla obsługi i nieekonomiczne rozwiązania dzięki konkurencyjnej cenie.


… Regulatory prędkości obrotowej silników wentylatorów jednofazowych SpeedCon.

Jeszcze dziś spotkać można regulatory autotransformatorowe. Ich zasada opiera się na zmianie napięcia zasilającego silnik wentylatora, poprzez podłączenie odbiornika pod odpowiedni odczep autotransformatora za pomocą przełącznika. Niestety mają kilka wad, do których przede wszystkim zaliczyć można:
• bardzo duże gabaryty oraz masa
• skokowe zmiany napięcia, które nie są dobre dla samego wentylatora ze względu na trwałość łożysk
• brak adaptacji do określonych warunków pracy silnika (duży moment bezwładności silnika może spowodować uszkodzenie regulatora).
Wszystkie te wady pozwoliła wyeliminować elektronika.
SpeedCon jest nowoczesnym tranzystorowym regulatorem prędkości obrotowej wentylatorów jednofazowych, opartym na układzie mikropocesorowym. Sterowanie typu PWM zapewnia płynną regulację prędkości oraz wysoką stabilność momentu obrotowego wentylatora. Regulator produkowany jest w dwóch wersjach: do montażu naściennego lub do montażu na silniku.
• prosta i szybka instalacja
• małe gabaryty oraz masa
• cicha praca silnika w całym zakresie regulacji
• brak wpływu na żywotność łożysk
• stały moment obrotowy
• soft start (miękki rozruch) ułatwiający rozruch silników o dużym momencie bezwładności
• możliwość dostosowania charakterystyki rozruchu do konkretnego modelu silnika
• możliwość podłączenia termostyków silnika (ochrona silnika przed przeciążeniem)
• możliwość rozbudowy systemu i sterowania grupą urządzeń
• wejście zewnętrznego sygnału sterującego 0-10V
• połączenie regulatora do montażu na silnik wraz ze sterownikami CU-210 lub CU-220 umożliwia regulację obrotów silnika i sterowanie siłownikiem zaworu dwu lub trójdrogowego
• wyjście analogowe 0-10V
• możliwość komunikacji poprzez interfejs MODBUS między regulatorem a sterownikiem eliminuje wpływ zakłóceń w środowisku przemysłowym
• prosta obsługa
• estetyczny wygląd

Instalacja:

Nie jest skomplikowana. Tak samo jak w przypadku regulatorów transformatorowych polega na podłączeniu regulatora między zasilanie sieciowe, a silnik wentylatora.
Regulator SpeedCon na ścianie:


W tego typu rozwiązaniu termostat pomieszczeniowy można podłączyć dowolnie. Może on sterować siłownikiem zaworu doprowadzając czynnik grzewczy do wymiennika w razie potrzeby. Nie jest to jednak zalecane wszędzie tam, gdzie istnieje ryzyko zamarzania czynnika. Lepszym rozwiązaniem w takich przypadkach jest zainstalowanie termostatu pomieszczeniowego szeregowo z regulatorem. W takim przypadku czynnik grzewczy zawsze będzie przepływał przez wymiennik nagrzewnicy, a wentylator będzie uruchamiany w zależności od sygnału z termostatu pomieszczeniowego. Można także podłączyć termostat w taki sposób aby po ogrzaniu pomieszczenia odcinał napięcie do siłownika zaworu i równocześnie wyłączał wentylator, który nie musi już przetłaczać ciepłego powietrza do pomieszczenia.
Główne dane techniczne:


Napięcie zasilania :
230V AC ± 15% / 50Hz

Max ciągły prąd obciążenia
1.8A

Dopuszczalna moc obciążenia
350W

Stopień ochrony
IP54

Częstotliwość kluczowania PWM
20kHz

Możliwości regulacji
Potencjometrem na obudowie lub zewnętrznym sygnałem 0-10V*

Zabezpieczenie silnika
Przeciążeniowe typu KLIXON

Wymiary
135x84x78 (SxWxG)
* w wersji do zabudowy na silniku sterowanie tylko sygnałem
zewnętrznym 0-10V lub przez interfejs MODBUS
Dla tych, którzy naprawdę myślą o oszczędnościach.

Przedstawiony powyżej układ automatyki na pewno jest wygodniejszy w eksploatacji w porównaniu z klasycznymi przestarzałymi już rozwiązaniami. Jest przyjazny dla użytkownika, który może dowolnie zmieniać wydajność wentylatora. Regulator jest estetyczny, niewielki i ma ogromny wpływ na trwałość silnika wentylatora. Nie jest jednak układem ekonomicznym w eksploatacji, ponieważ pracuje na zasadzie ON/OFF. Układ taki nie ma możliwości dostosowania się do panujących w danym momencie warunków cieplnych wewnątrz ogrzewanego pomieszczenia.

Regulator SpeedCon przeznaczony do montażu naściennego umożliwia sterowanie poprzez doprowadzenie zewnętrznego sygnału sterującego 0-10V – np. ze sterowników CU-210 lub CU-220.
Regulator SpeedCon na ścianie, sterowany zewnętrznym sygnałem ze sterowników CU-210 lub CU-220:


Sterowniki CU-210 oraz CU-220:


Zintegrowane sterowniki do montażu naściennego, mogą współpracować z regulatorami obrotów SpeedCon. Wysoki komfort sterowania temperaturą w pomieszczeniu osiągnięto dzięki możliwości regulacji zarówno prędkości obrotowej wentylatora jak i stopnia przepływu czynnika grzewczego. Pomiar temperatury realizowany jest przy pomocy wbudowanego lub zewnętrznego czujnika temperatury.
• Trzy tryby pracy!
MAN I – otwarcie zaworu i wysterowanie wentylatora następuje, gdy temperatura zadana jest wyższa od zmierzonej. Prędkość obrotowa wentylatora jest stała i wynika z nastawy (sygnał 0-10V dla regulatora prędkości SpeedCon).
MAN II – otwarcie zaworu następuje gdy temperatura zadana jest wyższa od zmierzonej. Wentylator pracuje ciągle, a jego prędkość obrotowa jest stała i wynika z nastawy (sygnał 0-10V dla regulatora prędkości SpeedCon).
AUTO – otwarcie zaworu i wysterowanie wentylatora następuje gdy temperatura zadana jest wyższa od zmierzonej. Prędkość obrotowa wentylatora wynika z algorytmu PI.
• możliwość sterowania pracą systemu przez przemysłowy interfejs komunikacyjny MODBUS, co eliminuje zjawisko indukowania się zakłóceń w przewodzie sygnałowym w środowisku przemysłowym, w którym działa wiele urządzeń zakłócających (falowniki, silniki, itd.)
• informacja o aktualnej temp. i wydajności wentylatora w procentach (sterownik CU-210)
• możliwość sterowania prędkością obrotową 20 wentylatorów jednocześnie.
• pomiar temperatury za pomocą wbudowanego czujnika temperatury lub za pomocą czujnika zewnętrznego, umieszczonego w dowolnym miejscu obiektu
• sterownik CU-220 wyposażony jest w kalendarz tygodniowy.
• niewielkie wymiary
• zastosowanie regulatora typu PI sprawia, że aparat grzewczy pracuje "w punkt" dostarczając tyle ciepła, ile potrzeba w danym momencie do ogrzania. Dzięki temu system grzewczy jest bardziej ekonomiczny w eksploatacji.
Montaż regulatora SpeedCon na silniku:

Ta wersja regulatora prędkości SpeedCon została opracowana specjalnie do współpracy ze sterownikami CU-210 lub CU-220. Instalacja regulatora w pobliżu silnika wentylatora minimalizuje ilość przewodów potrzebnych do wykonania połączeń oraz zmniejsza miejsce i czyni instalację praktycznie niewidoczną dla oka.

Sterownik CU-210 lub CU-220 współpracujący z regulatorem obrotów może obsługiwać od 1 do 20 regulatorów obrotów jednocześnie. Sygnał 0-10V do sterowania regulatorem obrotów można także pozyskać z innego układu automatyki np. BMS.
Przykład systemu:


Sterowniki sterują pracą siłowników zaworów poprzez bezpotencjałowy styk ON/OFF.
Główne dane techniczne:


Napięcie zasilania :
230V AC

Zakres regulacji temp.
0-35°C

Zakres regulacji prędkości wentylatora
0-100%

Sterowanie zaworem czynnika grzewczego
Wyjście przekaźnikowe beznapięciowy 0,5A

Sterowanie prędkością obrotową wentylatora
Wyjście napięciowe 0-10V

Stopień ochrony
IP20

Wymiary
120x70x25 (SxWxG)

Komunikacja

CU-210:
Klawiatura, wyświetlacz LED, interfejs MODBUS

CU-220:
Klawiatura, wyświetlacz LCD, interfejs MODBUS
Źródło: CONEL Sp. z o.o.

Komentarze

  • JAKIE NOWE KIERUNKI

    JAKIE NOWE KIERUNKI, PRZECIEŻ TO JEST PRODUKT DASKO ELECTRONIC?