Targi Polagra-Tech 2009 wraz z Salonem Urządzeń Chłodniczych, Klimatyzacyjnych i Grzewczych, to wyśmienita okazja przedstawienia nowych urządzeń, systemów i technik.


Na Międzynarodowych Targach Technologii Spożywczych POLAGRA-TECH 2009 w Poznaniu (13-17.09.2009) wśród wystawców będą firmy jak Aereco, Danfoss, Elektronika, Emerson, Gea Grasso, Guenther, Klimachłod, Konwektor, Mucold, Termo Schiessl, Termoclima.
Na stoiskach znaleźć będzie można wiele nowości, m.in.:
Danfoss Sp. z o.o.
• OPTYMA PLUSCiche agregaty skraplające do szybkiej instalacji OPTYMA PLUS to niepowtarzalny, zintegrowany agregat skraplający marki Danfoss, zbudowany z podzespołów Danfoss.
Standardowo, wyposażony w sprężarkę, regulator prędkości obrotowej wentylatora, presostat, filtr odwadniacz, wziernik, zawory odcinające, stycznik oraz wyłącznik silnikowy - wszystko w mocnej, stalowej obudowie odpornej na zmienne warunki atmosferyczne.
Wszystkie agregaty mają kompletną instalację elektryczną i przechodzą testy fabryczne.
Izolacja akustyczna i redukcja prędkości obrotów wentylatora podczas pracy przy niskiej temperaturze otoczenia sprawiają, że OPTYMA PLUS pracuje tak gładko i cicho, że nie zmąci spokoju.

DK-Kälteanlagen GmbH


• Zbiornik bufforowy CWU i CO dla pomp ciepła, układów solarnych i innych źródeł ciepła

Ulokowanie emaliowanego zasobnika dla CWU (poj. 125 ltr lub 240 ltr) wewnątrz całego zbiornika dla CO (poj. 450 ltr lub 750 ltr) pozwala optymalnie wykorzystać podłączone źródła ciepła.
Podstawowym źródłem może być np. pompa ciepła, konwencjonalny kocioł (gazowy, olejowy, peletowy, węglowy), a dodatkowymi np. kolektory słoneczne, kominek z płaszczem wodnym itp.

ELEKTRONIKA S.A. Technika Chłodnicza Klimatyzacja

• Jednostka zewnętrzna systemu KX6 MICRO - FDC224KXE6

Jednostka zewnętrzna systemu MICRO VRF (zmienny przepływ czynnika chł.), z pompą ciepła
Możliwość podłączenia max 15 jednostek wewnętrznych
Zasilanie 3 fazy 380 - 415 V, 50Hz


Wydajność nominalna chłodzenie / grzanie = 22,4 / 25,0 kW
Indeks wydajności od 50% do 150%
Klasa energetyczna A
Sprężarka z inwerterem DC
Czynnik chłodniczy R410a
Całkowita długość rurociągu - do 510 m
Zakres temperatur pracy:
chłodzenie: -20oC - +43oC
grzanie: -20oC - +15,5oC
Poziom ciśnienia akustycznego chł/grz 58/58 dB(A)

• Agregat chłodniczy z pompą ciepła THAEY 245, Seria Compact-YAgregat chłodniczy z pompą ciepła, chłodzony powietrzem, o niskim zużyciu energii
Trzy stopnie regulacji wydajności
Nominalna wydajność chłodnicza/grzewcza 44,2 kW / 47,8 kW
Moc pobierana chłodzenie/grzanie 17,4 kW / 16,6 kW
E.S.E.E.R / E.S.E.E.R + = 3,78 / 4,38
Ilość sprężarek - scroll 2 szt (zabezpieczenie term. i grzałka karteru)
Wymiennik po stronie wody: izolowany, wykonany ze stali nierdzewnej, płytowy
Wymiennik po stronie powietrza: z miedzi, ożebrowanie aluminiowe
Wentylatory: osiowe, wewn. zabezpieczenie termiczne, elektroniczny regulator obrotów
Ciśnienie akustyczne jednostki wyciszonej - 53 dB(A)
Bogaty wybór akcesoriów montowanych fabrycznie

• Hermetyczna sprężarka tłokowa podwyższonej efektywności NPY14LAAplikacja: LBP
Zakres temperatury parowania: -40oC do -10oC
Czynnik chłodniczy: R290
Element rozprężny: kapilara / zawór rozprężny
Chłodzenie czaszy sprężarki wentylatorem
Maksymalna temperatura otoczenia: +43oC
Pojemność cylindra: 14,32 m³
Moc silnika: 1/2 HP
Napięcie zasilania: 220V 50Hz
Typ silnika: CSIR / CSR
Wydajność chłodnicza (W): 484 (cykl A), 651 (cykl B)
COP (W/W): 1,04 (cykl A); 1,35 (cykl B)
Warunki testowe cyklu A: to=-25oC; tk=55oC, tc=55oC; tot=32oC)
Warunki testowe cyklu B: to=-23,3oC; tk=55oC, tc=32oC; tot=32oC)

• Agregat wody lodowej z pompą ciepła THAEY 245, Seria Compact-Y

Agregat wody lodowej z pompą ciepła, chłodzony powietrzem, o niskim zużyciu energii
Trzy stopnie regulacji wydajności
Nominalna wydajność chłodnicza/grzewcza 44,2 kW / 47,8 kW
Moc pobierana chłodzenie/grzanie 17,4 kW / 16,6 kW
E.S.E.E.R / E.S.E.E.R + = 3,78 / 4,38
Ilość sprężarek - scroll 2 szt (zabezpieczenie term. i grzałka karteru)
Wymiennik po stronie wody: izolowany, wykonany ze stali nierdzewnej, płytowy
Wymiennik po stronie powietrza: z miedzi, ożebrowanie aluminiowe
Wentylatory: osiowe, wewn. zabezpieczenie termiczne, elektroniczny regulator obrotów
Ciśnienie akustyczne jednostki wyciszonej - 53 dB(A)
Bogaty wybór akcesoriów montowanych fabrycznie

• Hermetyczna sprężarka tłokowa z płynną regulacją prędkości obrotowej GLT99FSN

Aplikacja: HMBP
Zakres temperatury parowania: -25oC do +10oC
Czynnik chłodniczy: R134a
Element rozprężny: kapilara / zawór rozprężny
Chłodzenie czaszy sprężarki wentylatorem
Maksymalna temperatura otoczenia: +43oC
Pojemność cylindra: 9,95 m³
Wybór prędkości obrotowej sprężarki: programowanie lub przełączanie
Tryby programowania: standard, optymalna prędkość, postój
Redukcja zużycia mocy do 60% w porównaniu do sprężarek standardowych
Niższy poziom hałasu ze względu na pracę systemu przy niższych prędkościach
Wydajność chłodnicza dla to=7,2oC: 454 (1500 obr./min.) 1053 (3600 obr./min.)
COP (W/W) dla to=7,2oC: 2,75 (1500 obr./min.) 2,71 (3600 obr./min/)
Warunki testowe: tk=55oC; tc=46oC; tot=35oC

Emerson Electric Poland Sp. z o.o.

• Sieciowy Agregat Skraplający Copeland EazyCoolTM DigitalSieciowe agregaty skraplające to nowatorska koncepcja firmy Emerson Climate Technologies, nigdy wcześniej nie stosowana w instalacjach z agregatami skraplającymi, rewolucjonizuje chłodnictwo komercyjne. Niezwykłe zalety tej innowacji, to mozliwość połączenia kilku agregatów (min 2, max 4) w jeden obieg chłodniczy („Sieć") i wykorzystanie technologii Copeland Scroll DigitalTM dla zapewnienia modulacji systemom ze zmiennym zapotrzebowaniem wydajności, np. sieć z dwoma agregatami posiada zakres regulacji od 2,5% do 100% wydajności systemu. Sieć agregatów może być stosowana do aplikacji o wydajnościach chłodniczych do 90 kW w średnich temperaturach i do 56 kW w niskich temperaturach parowania.
Mając na celu prostotę i szybki montaż, Emerson Climate Technologies wykorzystał innowację techniczną nie tylko dla redukcji kosztów montażu, ale również kosztów eksploatacyjnych, osiągaja w rezultacie wzorcową kontrolę nad zużyciem energii.
Modułowość, adaptacyjność i niezawodność to trzy głowne filary koncepcji modulacji sieciowej. Agregaty skraplające Copeland EazyCoolTM ze sprężarkami spiralnymi Copeland Scroll DigitalTM, zapewniają doskonałe zarządzanie wydajnością chłodniczą.

• Sprężarka spiralna Copeland Scroll DigitalTMSprężarka Copeland Scroll DigitalTM, unikat na rynku chłodniczym, wyróżnia się wysoką użytecznością ilekroć instalacja chłodnicza wymaga doskonałej stabilności temperatury i precyzyjnej regulacji ciśnienia parowania.
W porównaniu z systemami o zmiennej prędkości, których złożoność polega na konieczności bardzo precyzyjnego określania średnicy rurociągów, instalacje zaprojektowane z zastosowaniem sprężarek Copeland Scroll DigitalTM nie mają żadnych ograniczeń.
Technologia wykorzystana w sprężarkach Copeland Scroll DigitalTM eliminuje potrzebę sterowania przetwornicą częstotliwości, a zatem również wszelkie potencjalne problemy powodowane przez zakłocenia elektromagnetyczne. Koncepcja Copeland Scroll DigitalTM jest nadzwyczaj prosta, a zarazem zapewnia najwyższą niezawodność.

GEA Grasso Spółka z o.o.

• Przykładowy blok lamelowy wymiennika Küba-HFE®Przykładowy blok lamelowy Küba-HFE®: każdy wymiennik został opracowany przy użyciu nowoczesnych metod komputerowych i wieloletnich badań prowadzonych w laboratorium GEA Küba GmbH. Wymiennik lamelowy Küba-HFE® to optymalne połączenie maksymalnego współczynnika przenikania ciepła i minimalnej straty ciśnienia. Najlepsze materiały oraz dokładne połączenie lameli z rurą (szyjka) gwarantuję wysoką sprawność energetyczną bloku lamelowego. W oparciu o komputerowe modele osiągnięta została minimalna strata ciśnienia powietrza przepływającego przez wymiennik. Dzięki tym zabiegom, chłodnice powietrza osiągają najwyższe wydajności z jednostkowej powierzchni wymiany ciepła.

• Wentylatorowa chłodnica powietrza SGBE 072C z
typoszeregu Küba Blue Line

Chłodnica powietrza o wydajności 9,6 kW przy TL1=0°C i DT1=8K (zgodnie z EUROVENT). Powierzchnia 45.2 m2, przepływ powietrza 5600 m3/h, rozstaw lamel 7 mm. Dzięki specjalnej konstrukcji wentylatora z kierownicą powietrza Air Grid, chłodnica osiąga daleki zasięg strugi powietrza 28 m, który ułatwia utrzymanie równomiernej temperatury w komorze. Układ rur wymiennika (równoległy, 50x50) w połączeniu z rozdzielaczem CAL®-Distrubutor umożliwia długą pracę bez potrzeby częstego odtajania, zapewniając minimalną ususzkę towaru. Rozdzielacz CAL®-Distrubutor gwarantuje wysoką efektywność zwłaszcza w niskich temperaturach (mroźnie) i przy małej różnicy temperatur (owoce i warzywa).

• Akcesoria do efektywnego odtajania: podwójna, izolowana tacą ociekową i rękaw teksylny Shut-Up®Chłodnica powietrza wyposażona w akcesoria skracające cykl odtajania. Podwójna, izolowana taca ociekowa poprawia efektywność każdego cyklu odtajania, gdyż ciepło generowane w tym procesie nie przedostaje się do komory chłodniczej, lecz czynnie bierze udział w odtajaniu chłodnicy. Rękaw tekstylny Shut-Up® w trakcie odtajania zamyka wylot chłodnicy. Dzięki temu, ciepło generowane do odtajania chłodnicy jest zatrzymywane wewnątrz chłodnicy i zużywane do usunięcia lodu z powierzchni chłodnicy. W efekcie każdy cykl odtajania może zostać skrócony nawet o 50%, co przekłada się na dużo mniejsze zużycie energii.

Termo Schiessl Sp. z o.o.

• Pompa ciepłaPompy ciepła firmy Technibel to nowoczesne i energooszczędne rozwiązanie zapewniające ogrzewanie zimą, chłodzenie latem i komfort ciepłej wody przez cały rok.
Współpracują z każdym rodzajem instalacji grzewczej: z grzejnikami tradycyjnymi, klimakonwektorami oraz z ogrzewaniem podłogowym. Ich konstrukcja oparta jest na sprężarkach typu SCROLL, zapewniających długi okres eksploatacji i bardzo cichą pracę.
Są urządzeniami przyjaznymi dla środowiska naturalnego. Ich zastosowanie wpływa na zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska i emisji gazów cieplarnianych. Stanowią źródło taniej, odnawialnej energii cieplnej.