W XXI wieku nawet powietrze możemy wykorzystać jako idealne źródło ciepła. Stwarza to przed nami nową bezpieczną przyszłościowo, w pewien sposób niezależną i stosunkowo tanią technologię. Nowa pompa ciepła powietrze/woda LA 9TU firmy Dimplex traktuje powietrze zewnętrzne jako idealne źródło energii. Takie jej wykorzystanie stwarza możliwość usamodzielnienia gospodarstwa od gazu, węgla, oleju. Ponadto oferuje maksymalny komfort korzystania z ciepła i ciepłej wody użytkowej przy niewielkich kosztach eksploatacji przez cały rok.

Wysokoefektywna pompa ciepła powietrze/woda LA 9 TU Dimplex
Marka to rodzaj świadectwa. Producent w ten sposób „podpisuje” swoje wyroby, gwarantując ich jakość. Niemiecka precyzja i niezawodność – wyróżnia produkty sygnowane marką Dimplex. Posiada ona ponad 30-letnie doświadczenie w rozwoju innowacyjnych i przyjaznych dla środowiska systemów pomp ciepła, wykorzystujących wodę gruntową, grunt i powietrze zewnętrzne jako źródło energii cieplnej, które można stosować w nowym budownictwie i przy modernizacji budynku.


Do nowoczesnego, energooszczędnego domu

Pompa ciepła należy do najbardziej wydajnych systemów grzewczych i podgrzewania wody użytkowej, czerpie ona bowiem do ok. 75 % ciepła bezpłatnie z otoczenia. Razem z 25% energii potrzebnej do pracy sprężarki w formie prądu elektrycznego osiąga 100% mocy grzewczej. Zastosowanie pompy ciepła powietrze/woda oznacza najniższe koszty inwestycyjne, ponieważ podłączenia źródła ciepła nie wymaga prawie żadnych kosztów. Nakład związany z budową i tym samym nakład finansowy jest niewielki, gdyż powietrze jest wszędzie, w nieograniczonej ilości. Pompa ciepła powietrze/woda zainstalowana na zewnątrz może być stosowana samodzielnie, jednak zazwyczaj jest łączona z drugim źródłem ciepła, które przy bardzo niskich temperaturach zewnętrznych wspomaga jej pracę. Aż 95 % rocznej pracy grzewczej może zostać pokryte przez pompę, brakujące zapotrzebowanie na ciepło z kolei przez grzałkę elektryczną lub w wyniku kombinacji z istniejącym kotłem grzewczym.


LA 9 TU – do uniwersalnej instalacji zewnętrznej

Pompa ciepła LA 9 TU to idealne rozwiązanie do domów niskoenergetycznych. Wysokowydajna sprężarka oraz zawór rozprężny gwarantują efektywną pracę. Pompa może zostać bez problemu ustawiona na zewnątrz. Solidna, metalowa obudowa, z ramą ze stali szlachetnej odpornej na korozję, chroni urządzenie przed niepogodą. Blachy osłonowe z powłoką proszkowaną skutecznie zabezpieczają pompę ciepła Dimplex przed opadami atmosferycznymi. Funkcje ochrony antyzamrożeniowej utrzymują ją także przy lodowatych temperaturach w stanie gotowym do eksploatacji. Pompa LA 9 TU może zostać ustawiona przy ścianie bez stosowania dużego odstępu, ułatwiając poprowadzenie przewodów do budynku najkrótszą drogą. W celu podłączenia do domowego układu ogrzewania wystarczy ułożyć w ziemi dwie izolowane rury do zasilania i powrotu oraz elektryczne przewody połączeniowe. Co więcej, bionicznie uformowane łopatki wentylatora pomp ciepła wzorowane na kształt swoich skrzydeł zapewniają niemal bezgłośną pracę. Dzięki zastosowaniu parownika o wysokiej wydajności zostaje zmniejszona prędkość powietrza. Sam wentylator obraca się o 30 % wolniej, dzięki czemu dodatkowo zostaje zredukowana emisja dźwięku. Zintegrowane odprzężenie dźwięków materiałowych zapobiega zaś przenoszeniu drgań na budynek.

Aranzacja

COP – dla wymagających

Efektywność działania pompy ciepła określa współczynnik wydajności, zwany też wskaźnikiem efektywności energetycznej, zdefiniowany jako proporcja użytecznych efektów energetycznych do energii napędowej urządzenia. Mówiąc prościej to stosunek efektu do nakładu. W pompie ciepła za efekt uważa się ilość ciepła przekazywanego w górnym źródle. Wysokowydajne pompy ciepła osiągają roczne wskaźniki pracy porównywalne z pompami ciepła typu solanka/woda. Maksymalne temperatury zasilania wynoszące 58 °C i związana z tym wysoka wydajność grzewcza może zostać osiągnięta przy temperaturach zewnętrznych do - 25 °C. Również w przypadku modernizacji przy użyciu grzejników, zostaje zagwarantowany wysoki roczny wskaźnik pracy w trybie ogrzewania i przygotowania cieplej wody. Pompa ciepła uzyskuje największą skuteczność energetyczną w połączeniu z ogrzewaniem niskotemperaturowym (ogrzewanie podłogowe). W zależności od regionu klimatycznego współczynnik efektywności potrafi wynieść nawet 4, co do tej pory było możliwe tylko przy zastosowaniu pompy typu solanka/woda. Co więcej, pompa wyposażona jest w regulator typu EconPlus, z jego pomocą wytworzona energia cieplna może zostać ujęta oddzielnie zarówno dla trybu ogrzewania jak i przygotowania cieplej wody.

Znaczną część naszego zużycia oleju i gazu przeznacza się dzisiaj na klasyczne ogrzewanie pomieszczeń. Jednakże ropa naftowa służy jako surowiec dla wielu produktów codziennego użytku i powinno się ograniczać jej spalanie. W szczególności ogrzewanie budynków może zostać zastąpione systemami grzewczymi z pompami ciepła. W ten sposób zostanie zmniejszona zależność od kopalnych nośników energii i tym samym nastąpi znaczna redukcja emisji CO 2. Pompy ciepła typu powietrze / woda mogą mieć w tych kwestiach znaczący udział.
Nazwa: LA 9TU
Rodzaj: powietrze / woda
Temperatura dolnego źródła: 35 °C do -20°C
Maks.temperatura wodyc.o.: 60°C
Czynnik roboczy: R404
Sterowanie: naścienny menadżer pompy ciepła WPM EconPlus
Gwarancja: 2 lata
Zastosowanie: do c.o. i c.w.u.
Powierzchnia ogrzewania: 150 -180 m²
Wymiary jednostki zewn. (wys.szer.gł.): 1460x910x750 mm
Nominalna moc cieplna: 7, 5 kW
Komentarz do mocy nominalnej: (2/35°C)
Moc chłodnicza: 5, 5 kW
Komentarz do mocy chłodniczej: 2/35°C)
Moc pobrania: 2, 0 kW
Komentarz do mocy pobranej: (2/35 °C)
Współczynnik efektywności COP:3,7
Poziom hałasu: 30 Db
Ciężar: 208 kg
Producent: Gen Dimplex Deutshland
Marka: Dimplex
Kraj produkcji: Niemcy
Dystrybutor: Glen Dimplex Polska
www.dimplex.pl