Aż 5 tys. zł może kosztować pozostawienie obok śmietnika zepsutej lodówki. Od 2 do 100 tys. zł – tyle zapłaci osoba, która rozłoży ją na części i wyrzuci. W życie weszły nowe przepisy dotyczące elektrośmieci.


Małe i duże sprzęty AGD, sprzęt audiowizualny, oświetleniowy oraz elektronarzędzia są elektrośmieciami, których nie można wyrzucić do kosza. Niestety, w praktyce jest inaczej.

– W ubiegłym roku z polskich gospodarstw domowych zebrano jedynie około kilograma elektrośmieci na mieszkańca. Unia wymaga minimum czterech kilogramów
– mówi Grzegorz Skrzypczak, prezes zarządu ElektroEko.
Złą sytuację mają zmienić nowe przepisy dotyczące elektrośmieci, które weszły w życie z początkiem stycznia.
Przede wszystkim ma być więcej punków zbierania elektrośmieci. Zużyty sprzęt będzie można oddać do punktów skupu złomu oraz serwisowych. Punkty skupu złomu, zarejestrowane w Głównym Inspektoracie Ochrony Środowiska, powinny przyjmować zużyty sprzęt bezpłatnie i bez ograniczeń. Nie mogą traktować zużytych pralek, lodówek ani zmywarek jako złom i rozbierać ich na części w nieodpowiednich warunkach. Punkty serwisowe też mają obowiązek bezpłatnie przyjąć od klienta starą lodówkę, pod warunkiem że naprawa okaże się nieskuteczna lub droższa niż zakup nowego urządzenia.
Serwisant może odmówić przyjęcia elektrośmieci w dwóch przypadkach:
- gdy klient przyniesie sprzęt z zamiarem pozbycia się go, a nie naprawy,
- gdy stare urządzenie stanowi zagrożenie dla zdrowia lub życia pracowników serwisu.
Tak jak dotychczas elektrośmieci można oddać w sklepie w momencie zakupu nowych urządzeń.

– Jeśli klient przywiezie sprzęt na własną rękę, to sklep ma obowiązek odebrania go bezpłatnie. W sytuacji, gdy pracownik sklepu przywozi nowe urządzenie, a zabiera stare, może pobrać opłatę
– mówi Dariusz Sierzputowski zajmujący się promocją zbierania elektrośmieci w Urzędzie Miejskim w Łomiankach. Ponadto zużyty sprzęt można przywieźć do specjalnych gminnych punktów zbierania.
Baza adresów zamieszczona jest na stronie www.elektrosmieci.pl
Elektrośmieci, które oddajemy, powinny być kompletne. Według nowych przepisów za demontaż grozi kara od 2 do 100 tys. zł. Dotyczy ona zarówno firm, jak i osób fizycznych. Z kolei za wyrzucenie elektrośmieci do śmietnika obowiązuje kara do 5 tys. zł.
Źródło: Metro