Munters zapewnia optymalne warunki klimatyczne do przechowywania higroskopijnego nawozu.

Wysoka jakość nawozów dzięki Munters MDU
Największy w Turcji producent nawozów, Gemlik Gübre z siedzibą w Bursie, produkuje różne rodzaje nawozów, z których 65% przeznaczonych jest na eksport. Niedawno firma Gemlik Gübre otworzyła obiekt do magazynowania nawozu o objętości 400.000 m3.

W budynku magazynu (240 x 85 x 20 m) mieści się 150.000 ton azotowego nawozu CAN (saletra amonowa z węglanem wapnia). Nawóz produkowany jest od września do kwietnia i przechowywany w nowym obiekcie. Od maja do lipca produkt jest rozwożony z magazynu, a w sierpniu obiekt jest zamykany i dokładnie czyszczony.

Nawóz CAN to produkt silnie higroskopijny, który trzeba przechowywać w warunkach niskiej wilgotności względnej, poniżej 30% i w temperaturze poniżej 32°C. W innych warunkach produkt zaczyna się krystalizować, co obniża jego jakość, powodując znaczne straty finansowe.
Warunki pogodowe w Bursie to 37°C i 18 g/kg (ok. 50% WW), dlatego też osuszanie magazynu było nieuniknione.Okazało się, że wymagania idealnie spełnia system Munters MDU.
Dwa urządzenia MDU2500 uzdatniają w sumie 95.000 m3/godz. w układzie otwartym (100% świeżego powietrza). System MDU, który można wykorzystać do podchładzania i dochładzania, jest reaktywowany parą w celu uzyskania optymalnej wydajności energetycznej.

Korzyści ze stosowania systemów osuszania Munters:
- Stała temperatura magazynowania przez cały rok
- Utrzymanie wysokiej jakości produktu
- Ograniczenie strat – oszczędność pieniędzy
- Wbudowane podczyszczanie i doczyszczanie.


Źródło: Munters