Celem badania ankietowego, z którym na początku tego roku zwróciliśmy się do Państwa była ocena profilu użytkownika portalu, a także poznanie potrzeb, preferencji i opinii dotyczących portalu www.wentylacja.com.pl.

Badanie przeprowadzono w czasie od 23. stycznia do 09. marca br. Badaniu poddano klikadziesiąt ankiet.
Ankietę przeprowadzono w postaci formularza elektronicznego zamieszczonego na stronie www.wentylacja.com.pl/ankieta/ANKIETA.ASP
Ankieta składała się z ponad 20. pytań.
Ucieszyło nas, że większość respondentów (aż 61,67%) ujawniła swoje dane, mimo że ankieta była anonimowa. Skutkuje to wiarygodnością udzielanych odpowiedzi i samych wyników.
Ankietowanym okazał się mężczyzna (89%) w przedziale wieku 26-40 lat, legitymujący się wyższym wykształceniem technicznym (wykres 5), pracownik firmy prywatnej.

Wykres 1. Wiek ankietowanych

Wykres 2. Sytuacja zawodowa ankietowanych

Wykres 3. Zawód wykonywany przez ankietowanych
74% firm stanowią te które powstały w latach 90tych. Większość z firm, która ujawniła w ankiecie swoje dane, założono w latach 1990-1992. Podstawowy profil działalności tych firm to projektowanie oraz produkcja i handel (wykres 4).

Wykres 4. Podstawowy profil działalności firmy
43% ankietowanych firm posiada www, natomiast prawie 77% korzysta z konta e-mail.
Wykres 5 – Wykształcenie. Ponad 72% naszych Czytelników posiada wyższe wykształcenie. Prawie 20% stanowią osoby z wykształceniem średnim technicznym i ogólnokształcącym.

Wykres 5. Wykształcenie ankietowanych
Zdanie „Informacji z branży najczęściej poszukujesz...” większość, bo prawie 73%, zapytanych dokończyła „...w internecie” (wykres 6).

Wykres 6. Podstawowy profil działalności firmy
Według wyników przedstawionych na kolejnym wykresie (wykres 7) zdecydowanym faworytem wśród pism branżowych jest miesięcznik „Chłodnictwo&Klimatyzacja” (17,83%) wydawany przez Euro-Media z Warszawy. W trójce faworytów znalazły się też „Ciepłownictwo, Ogrzewnictwo, Wentylacja” (14,01%) Sigma-Not oraz „Technika Chłodnicza i Klimatyzacyjna” Masta (13,38%).

Wykres 7. Które z pism branżowych czytasz najczęściej?
W porównaniu z prasą branżową w skali 1-5, gdzie 1=ocena niedostateczna, natomiast 5= ocena bardzo dobra, Internauci w ponad 50% byli zgodni, aby portalowi www.wentylacja.com.pl wystawić ocenę dobrą. Jesteśmy usatysfakcjonowani. Dziękujemy.

Wykres 8. Ocena portalu www.wentylacja.com.pl w porównaniu z prasą branżową
Nasi Czytelnicy chętnie zaglądają również na strony innych vortali. Zdecydowanie wygrał serwis www.instalator.pl.
Vortalowi gratulujemy!

Wykres 9. Które z portali (vortali) branżowych znasz/odwiedzasz?
Zdziwiło nas pozytywnie, że większość respondentów odwiedza nasz portal codziennie (wykres 10).

Wykres 10. Jak często odwiedzasz portal www.wentylacja.com.pl?
Wykres 11: ponad 15% odwiedzających portal zagląda do „Aktualności”, 12,5% do działu „Projektowanie”. Prawie 11% czyta artykuły w dziale „Technologie” oraz wątki na łamach naszego forum dyskusyjnego.

Wykres 11. Najpopularniejsze działy na www.wentylacja.com.pl
78,53% respondentów przyznało, że korzysta podczas projektowania instalacji z programów komputerowych. CADvent wygrał zaledwie 2%-ową przewagą z programem Wentyle (były AlnorCAD).

Wykres 12. Jakich programów używasz podczas projektowania?

Skąd Pan/Pani dowiedział(a) się o stronie www.wentylacja.com.pl?
Oto odpowiedzi:

Wykres 13. Skąd dowiedziałem(am) się o www.wentylacja.com.pl?
Ocena banerów wyświetlanych na www.wentylacja.com.pl w skali ocen 1-5 (1=ocena niedostateczna; 5= ocena bardzo dobra), wypadła zdecydowanie dobrze, choć prawie 7 procent odpowiadających nie akceptuje tej formy reklamy.

Wykres 14. Ocena banerów wyświetlanych na www.wentylacja.com.pl
Najczęściej na stronach www.wentylacja.com.pl poszukiwane są nowinki techniczne i informacje z branży.

Wykres 15. Najczęściej poszukiwane informacje na stronach www.wentylacja.com.pl
Podręczniki z branży: zdecydowanie wygrał popularny Recknagel (czyli Recknagel, Sprenger, Honmann, Schramek ”Poradnik ogrzewanie + klimatyzacja z uwzględnieniem chłodnictwa i zaopatrzenia w ciepłą wodę” EWFE-Polonia, wyd. I, Gdańsk 1994) oraz tradycyjny Malicki (czyli Maksymilian Malicki „Wentylacja i klimatyzacja” PWN, wyd. III, Warszawa 1980). Kilku z ankietowanych wyróżniło książkę Wydawnictwa MASTA pt. „Technika klimatyzacyjna” (autor: Hans Jurgen Ullrich, I.P.P.U. MASTA, Gdańsk 2001). Wskazywano też na książkę Stanisława Przydróżego „Wentylacja” oraz ”Ogrzewnictwo, wentylacja, klimatyzacja” Krystyna Krygier, Tomasz Klinke, Jerzy Sewerynik, Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, wyd. V, Warszawa 1991.
Zdziwiliśmy się małą ilością opinii na temat portalu. Tylko 21% respondentów wyraziło, i to same niepochlebne, zdania na temat portalu www.wentylacja.com.pl i jego działalności.
Najwięcej pretensji dotyczyło wątków pojawiających się na łamach forum dyskusyjnego www.wentylacja.com.pl. Przypominamy, że zamieszczanie na forum informacji reklamowych, niewybrednych epitetów, obrażanie firm-konkurentów, nagminne prośby od (leniwych?) studentów są przez nas w miarę możliwości usuwane (patrz regulamin u dołu strony forum). Wprowadzenie tego zabiegu nie skutkuje jednak, ponieważ forumowicze mają pretensje o usuwanie wątków. Pzyznajemy, że zajęci pracą nad tworzeniem nowego wizerunku witryny, nowej giełdy ogłoszeń, biuletynu oraz sprawami bieżącymi odłożyliśmy problem forum, który stał się teraz palący. Jesteśmy zmuszeni wprowadzić forum moderowane. Mamy nadzieję, że wówczas unikniemy telefonów i listów z pretensjami od szkalowanych na łamach forum firm.
Słusznie zarzuca się portalowi ubogie treści z branży chłodniczej. Przyznajemy, że wentylacja.com.pl skupiła się na treściach wentylacyjno-klimatyzacyjnych, chłodnictwo traktując po macoszemu. Nie ukrywamy też, że mamy spory problem w zdobyciu od firm i projektantów materiałów na tematy związane chłodnictwem (ziębnictwem). Mamy jednak nadzieję, że nawiązanie w roku 2004 ściślejszej współpracy z miesięcznikiem „Chłodnictwo&Klimatyzacja” oraz m.in. firmą YORK przyniesie korzystne rezultaty w postaci większej informacji z branży chłodniczej na stronach portalu.
W zamieszczanych komentarzach apelowano również: „uważam, ze PN są dokumentem o charakterze publicznym i w związku z tym winny być upublicznione np. poprzez umieszczenie ich w Internecie…”. Tę wypowiedź pozostawiamy bez komentarza.
Wyniki ankiety dotyczącej sytuacji ekonomicznej naszej branży są w trakcie opracowywania. Wkrótce opublikujemy je na www.wentylacja.com.pl.
Korzystając z okazji apelujemy do aktywnego włączania się w tworzenie www.wentylacja.com.pl i przesyłania na adres: redakcja@wentylacja.com.pl nowinek branżowych, artykułów technicznych, kart katalogowych nowych urządzeń, programów doboru itp.
Redakcja