W dobie kolejnych podwyżek cen opału i nośników energii rośnie grono osób zainteresowanych odnawialnymi źródłami energii. Przy ich zastosowaniu użytkownicy osiągają wymierne korzyści pozwalające zminimalizować koszty produkcji c.w.u. oraz ogrzania domu, pensjonatu czy hotelu. Obecnie coraz bardziej modne staje się korzystanie z systemu solarnego z dotacją UE. Ponad 90% zamontowanych baterii słonecznych widocznych na dachach czy w ogrodach podłącza się do mniejszych czy większych zasobników na c.w.u. Ale czy to jedyny sposób i możliwość wykorzystania baterii słonecznych? Otóż nie!

System solarny, którego popularność rośnie z roku na rok, można dodatkowo zastosować do wspomagania czy zasilania układów c.o., a, co ważne, koszty zakupu i montaż tych systemów są coraz bardziej przystępne dla każdego, z gwarancją, że jutro czy za miesiąc nie podniosą cen za ich użytkowanie. Jak to zarobić? Otóż w miejsce zasobnika na c.w.u. należy zastosować wielofunkcyjny wymiennik ciepła firmy Noel.

Urządzenia tej firmy zbudowane są na bazie 15 lat doświadczeń. Zastosowana w nich technologia została opatentowana, a ich wysoka jakość potwierdzona jest 10-letnią gwarancją. Jak powszechnie wiadomo, zasobniki mają ograniczoną pojemność c.w.u.: 100, 200 czy nawet 300 litrów. Taka pojemność często nie wystarcza na dostarczenie ciepłej wody dla trzyosobowej rodziny. Długi czas oczekiwania na kolejną partię ciepłej wody powoduje dyskomfort, kiedy liczna rodzina się kąpie. Jak tego uniknąć? Czy to w ogóle jest możliwe? Oczywiście, że tak!

Wymiennik ciepła, proponowany przez firmę Noel, gwarantuje wysoką wydajność 960 l/h c.w.u. non stop, bez czasu oczekiwania na ciepłą wodę. Urządzenia nie wymagają stosowania anody magnetycznej, ponieważ nie odkłada się kamień i nie występuje zjawisko starzenia się wody w efekcie brak rozwoju bakterii legionella. Ale nie tylko! Nowoczesne wielofunkcyjne wymienniki ciepła to urządzenia zapewniające wysoką 99% sprawność działania systemu grzewczego, mając za zadanie:

- wspomagać układy wysokotemperaturowe c.o., czyli grzejniki,
- zasilać układy niskotemperaturowe, czyli ogrzewanie podłogowe

i to wszystko przy zastosowaniu odpowiednio dobranej liczby kolektorów płaskich czy próżniowych. Innowacyjność urządzeń firmy Noel to doskonała alternatywa dla dobrych instalatorów, którzy wykazują się pomysłowością i poszukują coraz to nowych rozwiązań w systemach grzewczych. Dlaczego? Ponieważ instalatorzy przy zastosowaniu jednego urządzenia - wymiennika ciepła - wykorzystują niewiele miejsca, mają możliwość podłączyć kilka źródeł ciepła do zasilania wielu układów c.o.

Instalatorzy, stosując te sprawdzone, niezawodne, proste, łatwe i szybkie w montażu rozwiązania, zaoszczędzają czas przy projektowaniu i montażu każdej kotłowni z gwarancją wysokiej sprawności i niezawodności. Dzięki tak doskonałym urządzeniom jak wymienniki ciepła firmy Noel instalatorzy z powodzeniem mogą spełniać wysokie wymagania i potrzeby klientów, jednocześnie nie narażając ich na wysokie koszty stosowanych rozwiązań w systemach grzewczych, w efekcie zyskują coraz większe uznanie swoich klientów.

Przykładowe rozwiązania:

- Podłączając kilka źródeł zasilania do wymiennika ciepła (staje się sercem całego układu), w którym gromadzimy temperaturę głownie z baterii słonecznych, a dodatkowo, kiedy nasłonecznienie nie jest wy starczające, aby zabezpieczyć i osiągnąć za daną temperaturę w wymienniku, możemy wspomagać system piecem gazowym czy obecnie tak popularnym kominkiem z płaszczem wodnym. Co to da je? To, że urządzenie wspomagające ma za zadnie włączyć się na krótki czas i tylko uzupełnić temperaturę w wymienniku, tak aby zabezpieczyć zapotrzebowanie na temperaturę c.w.u. oraz układ c.o., lub nie włączy się w ogóle, jeśli żądana temperatura w wymienniku jest osiągnięta przez system solar.

- Wymienniki ciepła można zastosować również w innych źródłach odnawialnych, tj. pompy ciepła, które jak wiadomo osiągają tempera tur´ 50/55°C. Przy utrzymaniu tej temperatury na wymienniku producent gwarantuje wysoką wydajność c.w.u.

- Kolejnym przykładem zastosowania nowoczesnych wielofunkcyjnych wymienników ciepła jest połączenie systemu solarnego z kotłem na paliwa stałe (np. drewno, ekogroszek, węgiel). Nie możliwe? A jednak! To bardzo dobry pomysł i sposób na zmodernizowanie już istniejących kotłowni. Kocioł współpracujący z wymiennikiem ciepła, zgodnie z zaleceniami producentów kotłów, przy temperaturze 80/90°C, utrzymując tę temperaturę, zdecydowanie poprawi swoje spalanie i osiągnie wysoką sprawność, co pozwoli obniżyć zużycie opału o 30% oraz przedłuży jego żywotność. Przy zasilaniu wymiennika przez baterie słoneczne osiągniemy kolejne oszczędności zużycia opału, a dodatkowo kocioł nie będzie wymagał tak częstej obsługi jak do tych czas.

Więcej informacji: www.wymienniki-ciepla.pl