Fińska organizacja konsumencka przyznała 5-gwiadkową ocenę wydajności pompy ciepła firmy Daikin.
Fińska organizacja konsumencka przyznała 5-gwiadkową ocenę wydajności pompy ciepła firmy Daikin.
Mroźne zimy w Finlandii to idealny klimat to przetestowania tego, co producenci mówią o sprawności i wydajności pomp ciepła używanych w domowych zastosowaniach grzewczych. W swoim grudniowym wydaniu fiński magazyn konsumentów Rakennusmaailma przetestował pompy ciepła 10 producentów. Zwycięzcą okazał się model FTXG35C firmy Daikin o niskim zużyciu energii i najlepszej ogólnej wydajności.
Obiecujące rozwiązanie: dlaczego pompy ciepła są sprawniejsze.
Pompa ciepła pobiera ciepło zawarte w ziemi, powietrzu lub wodzie i wykorzystuje je do ogrzania domu lub zapewnienia gorącej wody użytkowej. Pompy ciepła wypierają kotły paliwowe, które są elementem większości tradycyjnych systemów grzewczych.
Pompa ciepła nie jest nowością na rynku; technologia wykorzystywana w pompach powietrze-powietrze ma w rzeczywistości wiele wspólnego z klimatyzatorami. Nie powinien więc dziwić fakt, że wśród głównych graczy na rynku pomp ciepła są producenci klimatyzacji. Technologia pompy ciepła jest od lat nieustannie ulepszana i wzbogacana o usprawnienia takie, jak sterowanie inwerterowe, które optymalizuje zużycie energii przy utrzymaniu stałej temperatury w pomieszczeniu. Ze wszystkich typów pomp ciepła największą popularność na obszarze nordyckim zdobywają jednostki typu “powietrze” ze względu na prostą instalację typu ‘plug and play’, konkurencyjne ceny oraz znaczące oszczędności energii w porównaniu z tradycyjnymi systemami.
Miara sprawności
Decydujące znaczenie przy obliczaniu całkowitych kosztów eksploatacji ma dokładne odwzorowanie sprawności urządzeń (COP, czyli współczynnik sprawności): jest to stosunek wyprodukowanego ciepła do pobranej energii. Im większa jest ta wartość, tym wyższa sprawność urządzenia i tym szybszy zwrot początkowych kosztów.
O ile producenci podają wartości COP swoich urządzeń dla standardowych warunków działania ustalonych przez Eurovent (7° CDB), co pozwala na porównanie różnych producentów i modeli, o tyle fińska organizacja konsumencka postanowiła obliczyć te wartości w rzeczywistych warunkach zimowych w Finlandii. Testy przeprowadzone zostały przy temperaturach zewnętrznych w zakresie od +7º C do -20ºC.
Daikin zapewnia jakość
Jednym z głównych wniosków wynikających z testu jest fakt, że zużycie energii elektrycznej pomp jest najważniejszym czynnikiem w obliczaniu całkowitej wydajności systemu. W tym względzie wydajność naszej pompy była bardzo dobra, co przełożyło się na najwyższą całkowitą sprawność ze wszystkich testowanych modeli.
Urządzenie firmy Daikin nie tylko wyróżniało się niskim zużyciem energii oraz wyższą ogólną sprawnością w normalnych warunkach pogodowych, ale również charakteryzowało się efektywnym działaniem w temperaturach nawet do -20° C, czym nie wszyscy producenci mogli się pochwalić. Komisja sędziowska doceniła również wygodny zdalny sterownik urządzenia oraz jego umiarkowany poziom głośności. Daikin uzyskał wynik 8,8, czyli 5 gwiazdek, natomiast kolejny konkurent otrzymał ocenę 8,2, czyli 3 gwiazdki. Co więcej, Daikin nie otrzymał w testach ani jednej oceny negatywnej.
>>więcej o klimatyzatorze typ FTXG35C

Źródło: www.daikin.pl/news