Najczęściej stosowanymi urządzeniami do zapewnienia ciepłej wody w mieszkaniu są podgrzewacze wody. Na rynku znajdziemy szeroką ofertę tych urządzeń różniących się takimi parametrami, jak moc czy zapłon. Prezentujemy kilka praktycznych wskazówek, które pomogą podjąć właściwą decyzję przy jego zakupie.

Przy podejmowaniu decyzji związanej z zapewnieniem ciepłej wody w naszym mieszkaniu warto wziąć pod uwagę kilka czynników: potrzeby domowników, komfort użytkowania, możliwości techniczne i aspekty ekonomiczne. Ważne jest za pomocą, jakiego nośnika energii będziemy podgrzać wodę. Jeśli nie ma zaopatrzenia w ciepłą wodę z centralnej kotłowni lub węzła cieplnego, a do mieszkania dostarczona jest tylko zimna woda, najczęściej mamy do wyboru gaz ziemny lub energię elektryczną. Jeśli tylko są możliwości techniczne do zastosowania urządzeń gazowych, to chętniej są one wykorzystywane ze względu na fakt, iż energia z gazu ziemnego jest tańsza niż energia elektryczna. W mieszkaniach najczęściej stosowane są do tego celu, gazowe przepływowe podgrzewacze wody.

Jaki podgrzewacz wody wybrać i na jakie elementy należy zwrócić uwagę?

Moc

Najważniejszym parametrem, który w znacznym stopniu wpływa na komfort użytkowania jest moc urządzenia, od której zależy ilość wody (wielkość strumienia). Przy założeniu, że zimna woda doprowadzona do mieszkania ma temperaturę 10oC, a do kąpieli używamy wody o temperaturze ok. 40oC, to podgrzewacz musi podgrzać wodę o 30oC. Wśród podgrzewaczy wody marki Junkers, mamy do dyspozycji urządzenia o mocy: 19,2 kW; 23,6 kW; i 30,5 kW. Urządzenie o mocy 19,2 kW pozwala na prysznic o umiarkowanym strumieniu wody lub napełnienie 100 litrowej wanny w czasie ok. 11 minut. Natomiast używając podgrzewacza o mocy 23,6 kW można wziąć prysznic o jeszcze większym i komfortowym strumieniu wody i napełnić 100 litrową wannę w czasie ok. 9 minut.

Zapłon

Ważnym elementem jest rodzaj zapłonu. Nowoczesne podgrzewacze posiadają zapłon elektroniczny, bardziej energooszczędny, który pozwala na wyeliminowanie palącego się przez cały czas płomyka dyżurnego tzw. „świeczki”. Płomień dyżurny zużywa około 100 m3 gazu GZ 50 rocznie. W efekcie jest to kwota, przy obecnych cenach gazu, około 100 zł rocznie.

Wymogi montażowe

Przy wyborze miejsca do montażu urządzenia powinniśmy pamiętać, aby odległości punktów poboru wody od podgrzewacza były jak najmniejsze (nie więcej niż 6m). Trzeba również zapewnić odpowiednią wentylację pomieszczenia, w którym zamontowane jest urządzenia gazowe oraz odpowiednie odprowadzenie spalin (aktualna opinia kominiarska wykonana przez uprawniony zakład kominiarski). Najlepiej zlecić montaż urządzenia uprawnionej firmie instalacyjnej. Junkers posiada sieć autoryzowanych instalatorów. W całej Polsce jest ich ponad 1500. Każdy z nich posiada wszelkie niezbędne uprawnienia, przechodzi każdego roku szkolenia uzupełniające jego wiedzę i umiejętności dotyczące najnowszych osiągnięć w technice grzewczej. Ponadto, autoryzowani instalatorzy znają całą ofertę firmy i mogą doradzić odpowiedni dobór dodatkowych elementów i osprzętu.

Dodatkowe wskazówki

Podgrzewacze przepływowe stosowane są do zasilania jednej łazienki. Przy dwóch łazienkach (lub więcej) lepiej zastosować podgrzewacz pojemnościowy, który może zapewnić odpowiednią ilość wody i zasilać je jednocześnie. Warto wiedzieć o tym, iż w przypadku posiadania paneli prysznicowych i wanien z hydromasażami, ciepła woda dostarczana jest zazwyczaj za pomocą podgrzewaczy pojemnościowych.

Oferta Junkersa

Junkers oferuje szeroki asortyment przepływowych podgrzewaczy wody, o różnych wielkościach mocy, rodzajach zapłonu i regulacji. Urządzenia te służą do podgrzewania bieżącej wody użytkowej w systemie przepływowym. MaxiPower to najobszerniejszy program term gazowych marki Junkers. Do wyboru jest siedem wariantów urządzeń dostosowanych do indywidualnych potrzeb użytkowników. Różnią się one mocą grzewczą, rodzajem sterowania i systemem zapłonowym. Użytkownik ma możliwość wyboru mocy urządzenia (19, 2 kW, 23, 6 kW lub 30, 5 kW), sposobu regulacji (ręczna, automatyczna) i rodzaju zapłonu (z dodatkowym palnikiem zapalającym piezoelektrycznym lub bateryjnym, albo bez palnika zapalającego z automatycznym zapłonem elektronicznym bateryjnym lub z hydrogeneratora). Urządzenia przystosowane są do spalania wszystkich rodzajów gazu.

Zaletą termy MaxiPower jest jej kompaktowy rozmiar oraz o 20% mniejszy ciężar w porównaniu do tradycyjnych term. Dzięki takim wymiarom montaż MaxiPowera jest dużo łatwiejszy, a ponadto urządzenie nie wymaga dużo miejsca, co jest istotne szczególnie w łazienkach, gdzie zazwyczaj instaluje się termy. Termy MaxiPower spełniają wszystkie wymagane przez normy i przepisy standardy bezpieczeństwa. Jest to możliwe dzięki wyposażeniu urządzeń w specjalistyczny trójstopniowy system zabezpieczeń, który obejmuje: czujnik ciągu kominowego, ogranicznik temperatury zabezpieczający urządzenie przed przegrzaniem oraz jonizacyjną kontrolę płomienia z zabezpieczeniem przeciwwypływowym.

Dział Techniki Grzewczej firmy Bosch konstruuje, produkuje i dystrybuuje wysokiej jakości urządzenia grzewcze takie jak przepływowe gazowe podgrzewacze wody, wiszące i stojące kotły c.o., kotły kondensacyjne, pompy ciepła, zestawy solarne oraz całą gamę wyposażenia do wymienionych urządzeń. Obecnie Dział Techniki Grzewczej Bosch skupia 14 silnych marek o długoletniej tradycji, które są reprezentowane w 185 krajach na całym świecie. Zakłady produkcyjne zlokalizowane są w 5 państwach Europy oraz w Chinach.

W Polsce Junkers jako dział branżowy firmy Robert Bosch Sp. z o.o. jest obecny od 1992 roku. Oferta handlowa Junkersa na polskim rynku składa się z kilku podstawowych grup produktów: gazowych podgrzewaczy przepływowych, gazowych kotłów grzewczych: konwencjonalnych oraz kondensacyjnych; z zamkniętą i otwartą komorą spalania, jedno- i dwufunkcyjnych; gazowych kotłów stojących oraz zasobników c.w.u. do współpracy z kotłami grzewczymi oraz kotły na paliwa stałe. Wszystkie gazowe urządzenia marki Junkers objęte są 3-letnim okresem gwarancji.

Więcej informacji: www.junkers.pl