Redakcja miesięcznika Systemy Instalacyjne zaprasza do udziału w szóstej edycji konkursu System Instalacyjny.

Wybierz System Instalacyjny 2011
Redakcja miesięcznika Systemy Instalacyjne zaprasza do udziału w szóstej edycji konkursu System Instalacyjny 2011. Na zwycięzców i uczestników konkursu czekają atrakcyjne nagrody!

System Instalacyjny 2011
Do konkursu "System Instalacyjny 2011" zgłoszono 56 produktów pogrupowanych w 9 kategoriach:
- automatyka / urządzenia regulacyjne
- kanalizacja
- klimatyzacja, wentylacja
- kotły grzewcze
- pompy
- rury
- systemy grzewcze
- technika gazowa
- technika sanitarna
.

Do kategorii "klimatyzacja, wentylacja" konkursu "System Instalacyjny 2011" zgłoszono 12 produktów:

KW 01. Aereco - Wielofunkcyjna kratka wentylacyjna BXC.CO2
Wielofunkcyjna kratka BXC.CO2 ze zintegrowanym czujnikiem CO2 samoczynnie dostosowuje przepływ powietrza do parametrów wewnątrz pomieszczenia. Podczas montażu wybiera się jeden
z 6 granicznych poziomów stężenia, po przekroczeniu którego nastąpi całkowite otwarcie kratki. W zal. od stężenia CO2 kratka może pozostawać przymknięta, częściowo lub całkowicie otwarta. Kolor diody w obudowie wskazuje na zawartość CO2 w powietrzu.Możliwa jest prosta zmiana poziomu stężenia granicznego, które wyzwala otwarcie maks. kratki. Zmiany ustawień na potencjometrze można dokonać przed instalacją lub po zamontowaniu kratki, w dowolnym momencie funkcjonowania systemu wentylacji. Kratki BXC.CO2 mogą kontrolować pracę nawet pięciu innych kratek BXC bez czujnika CO2.

KW 02. Alnor - Przewód higieniczny
Elastyczne przewody higieniczne oferowane przez firmę Alnor wykorzystywane są w pomieszczeniach o podwyższonych standardach czystości i higieny. Posiadają powłokę antybakteryjną, która zapobiega rozwojowi pleśni, bakterii i grzybów. Przewody higieniczne ALAD-HY-L i ALAD-HY-3 oraz termicznie izolowane ALID-HY-L i ALID-HY-3 wykonane są z wielowarstwowego aluminium i poliestru. Przewody izolowane posiadają warstwę wełny mineralnej o grubości 25 mm.
Antybakteryjne właściwości przewodów są wynikiem zamknięcia cząsteczek srebra w kapsułkach polimeru, które aktywowane są poprzez mechanizm katalityczny. Jony srebra nie są uwalniane na powierzchni, co wpływa na dużą wydajność i długotrwałe wykazywanie właściwości antyalergicznych. Przewody są ekologiczne, nietoksyczne, nie wydzielają zapachu.

KW 03. Centrum Klima - Centrale wentylacyjne z odzyskiem ciepła Kinetic
Centrale wentylacyjne z odzyskiem ciepła Kinetic wyposażono w wymiennik przeciwprądowy z zabezpieczeniem przeciwzamrożeniowym, dzięki czemu pozwalają na odzysk ciepła do 92%. W centrali zamontowano dwa wentylatory klasy EC na prąd stały, które zapewniają ponad dwukrotnie dłuższą żywotność niż silniki na prąd zmienny i niższe zużycie energii. Łatwo dostępny blok odzysku ciepła wyposażony został w dwa wymienne filtry EU3. Centrala posiada zewnętrzne podłączenie do skroplin oraz obejście letnie. Kinetic cechuje się wydajnością na poziomie 250 m3/h przy sprężu dyspozycyjnym 90 Pa, zaś Kinetic Plus – 400 m3/h przy sprężu dyspozycyjnym 150 Pa. Inne parametry: czujnik wilgotności, prosty rozruch dzięki zintegrowanemu sterownikowi cyfrowemu, podłączenie do BMS, wejścia LS.

KW 04. Ekoklimax - Centrale wentylacyjne MMK – 500 – SPE/SPPE
Centrale Mini-Max wyposażone są m.in. w energooszczędne wentylatory EC oraz wysokosprawny wymiennik odzysku ciepła z zabezpieczeniem przeciwzamrożeniowym, jak również zestaw filtrów powietrza. Centrale Mini-Max to proste w montażu, niezawodne, skuteczne rozwiązanie zapewniające komfort i wygodę. Wybrane dane techniczne:
• wydajność – 500 m3/h,
• rozstaw płyt wymiennika – 2,2 mm,
• spręż dyspozycyjny – 263 Pa,
• sprawność odzysku ciepła – 71%
• poziom dźwięku – 56 dB (A),
• maks. natężenie prądu – 2,0 A,
• zabezpieczenie nadprądowe – S191 6B,
• maks. pobór mocy – 240 W,
• wymiary (szer./wys./głęb.) – 785/345/ 555 mm,
• masa – 41 kg.

KW 05. Flowair - System wentylacji nawiewno – wywiewnej
Urządzenia LEO KMFB + UVO + KTS pozwalają stworzyć system wentylacji mechanicznej bez konieczności stosowania dodatkowych rozwiązań. Nagrzewnica wodna z komorą mieszania LEO KMFB zapewnia nawiew świeżego powietrza wraz z jego ogrzaniem, wentylator dachowy UVO usuwa zużyte powietrze. Zestaw sterujący KTS zapewnia płynną, w zakresie 0-100%, regulację stopnia otwarcia przepustnic komory mieszania, dzięki czemu możliwa jest zmiana ilości dostarczanego świeżego powietrza. Układ automatycznie dostosowuje wydajność wentylatora dachowego tak, aby zachować bilans między powietrzem nawiewanym a usuwanym i utrzymać stałe ciśnienie w pomieszczeniu. Ponadto chroni wymiennik ciepła nagrzewnicy przed zamarznięciem i informuje o zabrudzeniu filtrów.

KW 06. Frapol - System stalowych przewodów oddymiających PD
Stalowe przewody oddymiające typu PD są nowością na polskim rynku. Ich konstrukcja gwarantuje klasę odporności ogniowej E600 120 (ho) S1500 single. Produkt posiada Aprobatę Techniczną. Przewody służą do budowy poziomych instalacji wentylacji oddymiającej jednostrefowej w budynkach dowolnego typu. W instalacjach tego typu nie ma potrzeby stosowania żadnych dodatkowych płyt ognioodpornych lub wełny mineralnej. Pozwala to znacznie zredukować koszty, przy jednoczesnym spełnieniu wymagań ochrony przeciwpożarowej.
Instalacje takie mogą być samodzielną instalacją wentylacji oddymiającej jednostrefowej, bądź mogą się łączyć się z instalacją zbiorczą, wielostrefową. Rodzaje elementów, wymiary oraz sposób montażu są zbliżone do standardowej instalacji wentylacyjnej.

KW 07. MCS Central Europe - Breezair seria Icon
System Breezaair pełni równocześnie funkcję chłodzenia oraz zadania systemu wentylacyjnego. Jego działanie opiera się na procesie chłodzenia ewaporacyjnego. Gorące powietrze z zewnątrz wtłaczane jest do klimatyzera przez wentylator, a następnie przechodzi przez nasączone wodą wkłady, gdzie woda parując absorbuje ciepło. W wyniku takiego procesu powstaje chłodny powiew powietrza, a wraz ze wzrostem temperatury otoczenia wzrasta wydajność chłodzenia. Breezair pozwala na doprowadzanie świeżego, przefiltrowanego powietrza o odpowiednim stopniu wilgotności. Jest łatwy w montażu i obsłudze i zużywa do 80% mniej energii elektrycznej w porównaniu do standardowej klimatyzacji. Seria Icon wyposażona jest w wysokowydajne i bardzo ciche wentylatory promieniowe.

KW 08. Saymon - Wymieniacz powietrza
Przenośny system wentylacyjno-rekuperacyjno-osuszający dla tymczasowych miejsc pracy np. malarzy, cykliniarzy, stolarzy, spawaczy, lakierników itp., a także do stałego wykorzystania np. w warsztatach, pralniach, magazynach. Posiada 2 wentylatory. Jeden zasysa świeże, a drugi wydala zużyte powietrze. Zasysane powietrze w przewodzie wymiennikowym zostaje podgrzane ciepłem z powietrza wydalanego. Dod. grzałka oraz termostat utrzymują żądaną temp. Z pomieszczenia zostaje wydalone powietrze zużyte, wilgotne i zanieczyszczone, a w jego miejsce wprowadzone czyste, świeże i wstępnie podgrzane. Proces zapewnia również osuszenie pow. Konserwacja: odkręcenie wirnika i przemycie bieżącą wodą. Odzysk ciepła 35% przy standardowej (4 m) dł. przewodu wymiennikowego; dłuższy przewód (maks. 20 m) = większy odzysk.

KW 09. SFA - Pompki do skroplin SaniCondens Clim
Pompki Clim Mini, Pack i Deco do odprowadzania skroplin z klimatyzatorów i urządzeń chłodniczych. Chronią przed zawilgoceniem pomieszczeń i urządzeń, gdy skroplin nie można odprowadzić grawitacyjnie. Pływak modelu Clim Mini montuje się w jednostce wew. klimatyzatora, a silnik w listwie zew. z okablowaniem. Clim Pack to pompka fabrycznie zmontowana w listwie do dołączenia na zewnątrz klimatyzatora. Clim Deco to kompaktowa pompka zew. do podwieszenia pod klimatyzatorem. Wszystkie wersje są przeznaczone do obsługi klimatyzatorów typu Multi-Split do mocy 10 kW. Wysokość podnoszenia 10 m (Mini, Pack), 4 m (Deco); odległość tłoczenia 30 m; maks. wydajność 10 l/h (Mini, Pack), 12 l/h (Deco); zasilanie 220-240 V / 50 Hz; moc znam. 24 W (Mini, Pack), 16 W (Deco).

KW 10. Tania Klima - Gruntowy wymiennik ciepła
Żwirowy Gruntowy Wymiennik Ciepła jest urządzeniem służącym do pozyskiwania energii z gruntu rodzimego: chłodu latem, ciepła zimą. Służy do grzania, chłodzenia i czyszczenia powietrza z drobnoustrojów i alergenów. Zimą grzeje powietrze np. z temperatury -15oC do 0oC mocą wentylatora do 20 W. Latem mocą 150 W zapewnia 100% klimatyzację. W czasie upalnych i parnych dni obniża wilgotność w pomieszczeniach. Wszystkie te funkcje zapewnia kilkanaście m3 czystego, płukanego żwiru. Koszt eksploatacji jest do 30 razy niższy niż tradycyjnej klimatyzacji. Nie ma kosztów serwisowych. Podane wyżej parametry obliczono dla domu jednorodzinnego do 150 m2 powierzchni użytkowej.
Żwirowy Gruntowy Wymiennik Ciepła konstruowany jest z czystego, płukanego żwiru, geowłókniny, folii, styropianu, rur PCV.

KW 11. Zehnder - Kanały wentylacyjne Zehnder ComfoTube
Elastyczne kanały wentylacyjne Zehnder ComfoTube wykonane są z wysokiej jakości polietylenu (HDPE), dzięki czemu są lekkie, odporne na chemikalia i rozciąganie oraz sprawdzają się w pracy w temp. od -25oC do + 60oC (do 120oC przy pracy krótkotrwałej). Pozwalają na zginanie w dowolnym miejscu pod dużym kątem bez zmiany wewnętrznego przekroju. Dostępne w wersjach o przekroju okrągłym lub owalnym o różnych średnicach.
Gładka wewnętrzna powłoka kanałów pozwala na zmniejszenie oporów przepływu powietrza oraz zapobiega osadzaniu się kurzu. Kanały o przekroju okrągłym przeznaczone są do nowego budownictwa. Kanały o przekroju owalnym zamontować można w warstwie izolacyjnej. Dostępne są wraz z systemem skrzynek rozdzielczych, skrzynek rozprężnych, złączek, zaślepek i izolacji.

KW 12. Zymetric - Klimatyzatory ścienne MSZ-EF Design
Jednostki wewnętrzne klimatyzatorów MSZ-EF Design o płaskim panelu dostępne są w 3 kolorach obudowy: czarnym, srebrnym i białym. Elegancki wygląd urządzeń gwarantuje dopasowanie do wystroju wnętrza pomieszczeń. Podstawowe paramtery: typ – ścienny inverter; zakres mocy chłodniczej 2,2-5,0 kW, grzewczej 2,4-5,0 kW; pobór mocy elektrycznej przy chłodzeniu 0,55-1,56 kW, grzaniu 0,70-1,57 kW; filtry NanoPlatinium (opcja filtr antyalergiczny); strumień powietrza 4-11 m3/min; poziom hałasu jedn. wew. od 21 dB (A), jedn. zew. od 46 dB (A); czynnik chłodzący R410A;wymiary (w.×sz.×gł.) jedn. wew. 299 × 895 × 195 mm, jedn. zew. 550 × 800 × 285 – 880 × 840 × 330 mm; automatyczny restart, automatyczna zmiana trybu pracy.


Pełna lista 56. zgłoszonych do konkursu produktów znajduje się na stronie http://www.systemy.instalacyjne.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=45.
Spośród zgłoszonych do konkursu wyrobów, głosami Czytelników SI wybrany zostanie jeden produkt, który odtąd będzie mógł używać symbolu i tytułu "SYSTEM INSTALACYJNY 2011 roku". Laureat otrzyma także dyplom oraz statuetkę.

Wybierz System Instalacyjny 2011
>>>Wyniki konkursu SYSTEM INSTALACYJNY 2009
>>>Wyniki konkursu SYSTEM INSTALACYJNY 2008
>>>Wyniki konkursu SYSTEM INSTALACYJNY 2007
>>>Wyniki konkursu SYSTEM INSTALACYJNY 2006

Źródło: Systemy Instalacyjne