Redakcja miesięcznika "Systemy Instalacyjne" zaprasza do udziału w czwartej edycji konkursu "System Instalacyjny 2009". Na zwycięzców i uczestników konkursu czekają atrakcyjne nagrody.

Redakcja miesięcznika "Systemy Instalacyjne" zaprasza do udziału w czwartej edycji konkursu "System Instalacyjny 2009". Na zwycięzców i uczestników konkursu czekają atrakcyjne nagrody.W tym roku do konkursu "System Instalacyjny 2009" zgłoszono aż 110 produktów pogrupowanych w 8 kategoriach:


- automatyka / urządzenia regulacyjne
- kanalizacja
- klimatyzacja, wentylacja
- kotły grzewcze
- pompy
- rury
- systemy grzewce
- technika sanitarna.
Do kategorii "klimatyzacja, wentylacja" konkusu "System Instalacyjny 2009" zgłoszono 26 produktów (to dotychczasowy rekord tej kategorii):


Airconsys
Klimatyzator Etherea XE9-JKE-3
Klimatyzator Etherea Panasonic jest wyposażony w system oczyszczania powietrza z nowym czujnikiem patrolowym - wykrywającym i usuwającym zanieczyszczenia. Dzięki systemowi chłodzenia z łagodnym osuszaniem urządzenie zapobiega gwałtownym spadkom wilgotności w pomieszczeniu, co służy zwiększeniu komfortu. Model Etherea może pracować w trybie ogrzewania przy temp. zew. do -15°C. Zapewnia nawet o 50% mniejsze zużycie energii niż klimatyzatory bez systemu inverter. Stylowo zaokrąglona forma obudowy została zaprojektowana jako dopełnienie nowoczesnych wnętrz. Dane techniczne: wyd. chłodnicza: 2,5 (0,8 - 3,0) kW / grzewcza: 3,4 (0,8 - 5,0) kW; współczynnik wyd. chłodn. EER 4,59 / wyd. grzewczej COP 4,59; klasa energetyczna A; min. poziom hałasu 20 dB.


Astat
Taśmy aluminiowe
Aluminiowe taśmy samoprzylepne są stosowane przy wykonawstwie i montażu urządzeń klimatyzacyjnych, wentylacyjnych, odpylających, a także w ciepłownictwie i termoizolacji. Nałożone na izolację w miejscach zgięć i rozgałęzień, na stykach materiałów i segmentów z wełny mineralnej lub szklanej pozwalają zachować ciągłość aluminiowej warstwy ochronnej zapobiegającej wnikaniu wilgoci do wnętrza izolacji. W gładkiej wersji taśmy nośnikiem jest aluminium o grubości 0,03 mm. W wersji zbrojonej - laminat AL/LDPE wzmocniony siatką z włókna szklanego. Oba rodzaje pokryte są syntetycznym klejem kauczukowym, a ich temp. pracy wynosi od -25°C do 70°C. Dostępne szerokości to 50 / 75 / 100 mm x 50 m długości.


Daikin
Klimatyzator Ururu Sarara
Jednostka Ururu Sarara prócz funkcji klimatyzatora umożliwia wentylację, nawilżanie, osuszanie i oczyszczanie powietrza. Wyposażona jest w tytanowo-apatytowy fotokatalityczny filtr pochłaniający kurz, pyłki i dym. Dla oczyszczania powietrza zastosowano technologię Flash Streamer. Urządzenie utrzymuje poziom wilgotności bez osobnego źródła wody, usuwa wilgoć z powietrza bez spadku temperatury. Wszystkie modele mają klasę energetyczną A (EER = 5 / COP = 5,14). Dostępne są tryby: ustawień nocnych, pracy na pełnej mocy, komfortowy, nawilżania, oraz funkcje: nawiew "chłodna bryza", komfortowego snu, zapobiegania pojawianiu się pleśni. Ciśnienie dźwięku podczas pracy wynosi 23 dB(A). Funkcja pracy "cichy" zmniejsza poziom głośności pracy jedn. wew. o 3 dB(A).


Darco
System wentylacji hybrydowej
System wentylacji hybrydowej Darco jest przezn. dla budynków indywidualnych i wielorodzinnych. Główny element - obrotowa nasada kominowa Turbowent Hybrydowy - zapewnia went. wywiewną. Nasada jest wyposażona w bezszczotkowy silnik małej mocy (5 W) uruchamiający się, gdy nie ma wiatru lub jest on za silny. Sterowanie jest realizowane za pomocą manualnych regulatorów lub (w wersji sieciowej) komputera PC z oprogramowaniem zarządzającym do 32 nasad. Went. nawiewną zapewnia montowany w ścianie nawietrzak z grzałką - doprowadzający i wstępnie podgrzewający powietrze z zewnątrz. Jest on wyposażony w termostat (który załącza grzałkę, gdy temperatura spada poniżej 8°C) oraz układ dozujący moc na element grzejny proporcjonalnie do spadku temperatury na zewnątrz.


Desa
Przenośny klimatyzator AC 90E
Przenośny klimatyzator powietrza AC 90E zapewnia chłodzenie, utrzymanie komfortowej temperatury i wilgotności powietrza. Można go stosować w pomieszczeniach mieszkalnych i biurowych, sklepach, hotelach czy restauracjach. Przewód odprowadzający ciepłe powietrze ma spłaszczoną końcówkę, którą można wystawić przez uchylone okno lub drzwi. Urządzenie sterowane jest pilotem. Zastosowana sprężarka firmy Samsung zapewnia wydajność chłodzenia 2,5 kW. Klimatyzator nie wymaga ponoszenia kosztów montażu i jest niezależny od instalacji, nie ma też konieczności wywiercania otworu w elewacji. Kółka ułatwiają przemieszczanie. Dane techn.: zakres reg. temp.: 16-31°C; poziom hałasu 48 dBA; strumień powietrza 250 m3/h; pobór mocy 0,97 kW.


Elektra
Centrala VG 400
Centrala wentylacyjna VG 400 z odzyskiem ciepła zapewnia optymalne parametry powietrza przy niskim zużyciu energii. Jest przezn. dla małych i średniej wielkości budynków. Strumienie wydalanego i pobieranego powietrza są oddzielone i nie mieszają się w wymienniku. Gdy temp. zew. spada poniżej założonego poziomu, element grzejny (za wymiennikiem ciepła) podgrzewa dostarczane powietrze. Przed przekazaniem do wylotów, przepływa ono przez tłumiki akustyczne (w opcji). Model VG 400 posiada elektroniczny układ sterujący, programowany z poziomu sterownika CI 50 (poza urządzeniem). Inteligentny system kontroli przeciwzamarzaniowej - z czujnikiem temperaturowo-wilgotnościowym Thermohumidistat - uaktywnia się jedynie w warunkach realnego zagrożenia zamarznięcia skropliny.


Elektronika
VRF Inwerter MultiSystem KX6
Inwerterowy Multi System KX6 jest przezn. dla chłodzenia i/lub ogrzewania średnich i dużych obiektów. Posiada rozbudowane funkcje sterowania, również centralnego, z możl. podł. do BMS (protokoły BACnet oraz LonWorks) oraz rozliczania kosztów energii. System jest trójrurowy, pozwala na jedn. pracę w trybie chłodzenia i grzania jednostek wew. - podłączonych do jednej jedn. zew. W wersji KX6 Micro system obsługuje małe obiekty, do 8 jedn. wew. Istnieje możliwość zastosowania wymienników regeneracyjnych SAF MHI, współpr. z urządzeniami klimatyzacyjnymi (odzysk ciepła / free cooling). Jedn. zew.: 17 modeli od 4 do 24 HP (11-68 kW); do jednej jedn. zewn. można podłączyć do 48 jedn. wew.; zakresy temp. pracy: chłodzenie od -15°C do +43°C / ogrzewanie od -20°C do +15,5°C; COP 3,91 - 4,18.


Euroheat
Kurtyna Defender
Kurtyna powietrzna tworzy barierę przed zimnem przy wejściu do obiektu, a latem chroni przed gorącem, spalinami, kurzem i owadami. Model Defender ma nowoczesny design, wysoką efektywność i jest łatwy w montażu. Kurtyna jest dostępna w dwóch wersjach: z nagrzewnicą wodną XW (8-20 kW) oraz elektryczną XE (3-10,5 kW). Wersja elektr. posiada 3 grzałki ceramiczne, o mocy ok. 3,3 kW każda. Urządzenie jest zdalnie regulowane przy pomocy pilota. Elektronikę przystosowano do rozbudowy układu automatyki o dod. urz. sterujące: termostat pomieszczeniowy, wył. drzwiowy oraz panel naścienny. Obudowa z tworzywa szt. jest ekologiczna i podlega recyklingowi. Kurtyna może pracować w pionie i poziomie. Urządzenia można zestawiać w zależności od szerokości drzwi.


Ferro
Klimatyzatory Vertu
Klimatyzatory ścienne Vertu do układów Split i Multisplit to modele w wersji pompa ciepła, o stałej i zmiennej wydajności, napełnione czynnikiem R410A. Urządzenia wykorzystują technologię DC Inverter. Dostępne są 4 wersje kolorystyczne jedn. wew. Ich wyposażenie to m.in. ekran LCD oraz czujniki temp. powietrza w jedn. wew. i pilocie. W jedn. wew. pracują wentylatory antybakteryjne. Pokryty powłoką antybakteryjną, "złoty" parownik zapobiega rozwojowi bakterii. Automatyka oferuje funkcje auto restartu oraz auto diagnostyki. Klasę energet. A zapewniają: technologia DC Inverter, czterołukowy wymiennik, trapezowy kształt wycięcia wewnątrz miedzianych rurek parownika i skraplacza, żeberko aluminiowe o hydrofilowych właściwościach w jedn. wew. Standardowym wyposażeniem jest jonizator. Filtry plazmowe są dostępne opcjonalnie.


Fincomfort
Rekuperator Ilto W 80
Ilto W 80 to rekuperator o skuteczności wymiennika ciepła pow. 80%. Możliwe podł. okapu kuchennego. Duża komora dla przeciwnego strumienia (3 x większa od stand. krzyżowej). Możliwość sterowania urz. przez okap kuchenny lub osobny sterownik (ster. zegarem, płynne ster. systemem went.). Czujnik podczerwieni zapobiega zaszronieniu wymiennika. Niski poziom hałasu dzięki termoizolacji i izolacji akust. Urz. montuje się w ciepłych pomieszczeniach (pow. +5°C): technicznych, gosp., kotłowniach, łazienkach. Montaż także na listwach na ścianie lub na stelażu. Dane techn.: wyd. 270 m3/h przy 100 Pa, moc grzałki wtórnej 500 W, wymiennik przeciwpr., króćce przył. do centrali 5 x ø125. Atesty, cert.: EN 308, EN 13141-7, ISO 3741, ISO 5135, Cert. wyrobu VTT-C-3362-08. Zast.: mieszkania, domy i budynki o pow. do 140 m2.


Flop System
Wentylacja Totus
Totus to hybrydowy system wentylacji na żądanie z odzyskiem energii, oparty na centrali went. wyposażonej w silniki EC/DC oraz wymiennik przeciwprądowy. Wraz z czujnikami i regulatorami system zapewnia zmienną w czasie i ilości wymianę powietrza i odzyskuje ciepło lub chłód. Dostarcza świeże i usuwa zużyte powietrze z pomieszczeń odpowiednio do intensywności ich chwilowego wykorzystania. Totus przewyższa funkcjonalnością i energooszczędnością trad. systemy stałego wydatku i VAV. Zast.: szkoły, hotele, biura, sale konferencyjne. Dane techn.: odzysk energii 90%; aut. bypass letni; "darmowy" chłód latem -25% (free cooling); wyd. 500-2000 m3/h (3 modele); wersje wewn. i zewn; IPX4; praca w trybie hierarchicznym lub stałego ciśn.; współpr. z BMS; niski pobór mocy w trybie czuwania 0,6 W.


Flowair
Nagrzewnica Leo KMFS
Leo KMFS to wodna nagrzewnica powietrza z wbudowaną na stałe komorą mieszania. Rozwiązanie to pozwala w najprostszy sposób stworzyć układ wentylacji mechanicznej w pomieszczeniu. W urządzeniu zastosowano półokrągłą przepustnicę służącą do płynnej regulacji ilości dostarczanego świeżego powietrza. W komorze następuje zmieszanie strumieni powietrza obiegowego oraz świeżego, a przy tym jego wstępne ogrzanie. Dzięki temu możliwy jest odzysk ciepła na drodze recyrkulacji. Cała konstrukcja urządzenia zakryta jest obudową z tworzywa sztucznego ABS. Estetyczny wygląd nagrzewnicy pozwala na stosowanie jej również w obiektach o zwiększonych wymogach estetycznych.


Hilti
System instalacyjny Hilti MV
System instalacyjny Hilti MV jest zestawem elementów i narzędzi do pozycjonowania i mocowania izolowanych akustycznie kanałów wentylacyjnych o przekroju okrągłym i prostokątnym instalowanych w pomieszczeniach i korytarzach, szachtach instalacyjnych, centralach wentylacyjnych. Elementy wchodzące w skład zestawu MV to:
• szyny montażowe MV,
• obejmy MV-PI (zakres średnic DN 80-1250),
• łączniki MVA - Komfort oraz Basic,
• akcesoria - klamry, imadełka, uchwyty do blachy trapezowej i uchwyty wentylacyjne,
• elementy izolacji akustycznej - redukcja hałasu 11-24 dB.


Klima-Therm
System VRF
Inverterowy system VRF Airstage V II o zmiennym przepływie czynnika chło-dniczego to rozwiązanie firmy Fujitsu w zakresie pomp ciepła, dedykowane dla klimatyzacji komfortu. System wykorzystuje czynnik chłodniczy R410A, ma wysokie współcz. wydajności EER i COP dla systemów VRF. Podstawowe cechy: moc chłodnicza 22,4-135 kW / grzewcza 25,0-150 kW; moc jedn. wew. do 11,2-202,5 kW; maks. 48 jedn. wew. Charakterystyka pompy ciepła VRF Airstage V II: tryb pracy - chłodzenie, grzanie, osuszanie, wentylacja; maks. dł. instalacji 1000 m; jedn. wew. od 2,15 do 25 kW (dowolna konfiguracja); możliwość zdalnego monitorowania; elastyczny system sterowania; nowy panel dotykowy. Zastosowanie: budynki biurowe, biurowo-magazynowe, mieszkalne, szkoły, hotele, pensjonaty, salony wystawowe.


Loximide
Nawiewniki z siłownikiem bimetalicznym
Firma Loximide oferuje nawiewniki sufitowe typu KU5CT, KZCT, ścienny KV-CT wyposażone w nowy, opatentowany system regulacji na bazie siłownika bimetalicznego. Jest to termostatyczny system regulacji pracujący na bazie różnicy temperatur. Rozwiązanie zastępuje starszy system na bazie siłownika woskowego. Siłownik bimetaliczny reaguje szybciej niż woskowy, jest tańszy oraz trwalszy w eksploatacji. Bimetal reaguje po 10 minutach (siłownik woskowy po 45 minutach). Nawiewniki posiadające regulację bimetalową wykonane są aluminium anodowanego.


Mercor
Klapa odcinająca
Klapa mcr WIP służy do oddzielenia stref pożarowych budynku oraz zapewnienia właściwych warunków ewakuacji. Może być wykonana i instalowana jako klapa: odcinająca, do syst. wentylacji poż. (nawiewna oraz wyciągowa), do tzw. syst. mieszanych oraz jako klapa transferowa. Klapa ma wielopłaszczyznową konstr. przegrody odcinającej - bez względu na wymiary B x H, głęb. klapy wynosi 140 mm. Przegroda nie "wystaje" poza obudowę, co umożliwia stosowanie klapy tam, gdzie nie można użyć rozwiązań jednopłaszczyznowych. Wymiary klapy: od 120 x 160 do 1000 x 1000 mm oraz DIA 100 do DIA 1000; sterowanie i zasilanie za pomocą przerwy prądowej lub impulsu prądowego (adaptacja do różnych scenariuszy zdarzeń w czasie pożaru); montaż na ciągach przewodów wentylacyjnych oraz na ich zakończeniu.


Nibe-Biawar
System Nibe Fighter 120
System Nibe Fighter 120 zapewnia wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, które służy nast. do ogrzania wody. Składa się z pompy ciepła zasilanej powietrzem wentylacyjnym i zasobnika c.w.u. Wentylator doprowadza kanałami ciepłe powietrze z pomieszczeń do wymiennika ciepła w pompie. Odzyskane ciepło podgrzewa c.w., która krąży między centralą a zasobnikiem wody. Współcz. sprawności pompy ciepła COP = 3,4 przy P20/W57. Pompa i wentylator są sterowane zdalnie. Nibe Fighter 120 odzyskuje energię z powietrza wentylacyjnego przez cały rok (rekuperatory tracą sprawność wraz ze spadkiem różnicy temperatur między powietrzem nawiewnym a wywiewnym). Zast.: domy jednorodzinne, budynki, gdzie istnieje zapotrzebowanie na wentylację i c.w. - domki letniskowe, restauracje, stołówki, kuchnie.


Pro-Vent
Centrala Mistral duo
Centrala Mistral duo z podwójnym wymiennikiem krzyżowym służy do wentylacji mech. z odzyskiem ciepła obiektów do 800 m3. Wymienniki zapewniają odzysk ciepła do 92% i są odporne na zamarzanie. Skropliny pojawiają się tylko w komorze ciepłej i spływają nie blokując pracy. W wersji z rozmrażaniem recyrkulacyjnym centrale można wyposażyć w wentylatory EC. Kasety letnie pozwalają na chłodzenie domów nocą. W wersji geo możliwa współpr. z wymiennikiem gruntowym, który wstępnie podgrzewa powietrze zimą (np. z -20 do 0°C). Mistral duo 400: strumień powietrza 2500-400 m3/h; spręż dysp. 260-90 Pa; sprawność 90-81%; pobór mocy 135/160/185/270 W; maks. pobór prądu wentylatorów 2 x 0,7 A; wym. 620 x 1230 x 390 mm; śr. króćców 200 mm; masa 30 kg; zas. 230 V / 50 Hz; filtr 290 x 370 mm.


Rekuperatory
Centrala CA 350
Centrala wentylacyjna CA 350 z wymiennikiem przeciwprądowym jest wyposażona w wentylatory DC, z wirnikami do 50% zmniejszającymi zużycie energii. Główne cechy: sprawność wymiennika do 95%, inteligentny system programowania i regulacji, niezależna i płynna regulacja wentylatorów, aut. bypass 100% w standardzie, wydajność 380 m3/h przy 150 Pa, energooszczędny system antyzamrożeniowy, system ster. Ease lub Luxe, wersja ERV z wymiennikiem entalpicznym, możliwość: sterowania gruntowym wymiennikiem ciepła, zastosowania łazienkowego wł. impulsowego, sterownika bezprzew. RBZ, użycia małej nagrzewnicy wstępnej (wersja VV). Izolowane króćce montażowe z regulacją ustawienia. Urządzenie ma estetyczną, izolowaną wew. obudowę. Spełnia parametry dla domów pasywnych.


Saymon
Wymieniacz powietrza
Wymieniacz powietrza to system wentylacyjno-rekuperacyjno-osuszający przeznaczony głównie dla tymczasowych miejsc pracy np. malarzy, cykliniarzy, stolarzy, spawaczy, lakierników itp., a także do stałego wykorzystania w warsztatach, pralniach czy magazynach. Urządzenie posiada dwa wentylatory. Jeden zasysa świeże, a drugi wydala zużyte powietrze. Powietrze zasysane jest podgrzewane w przewodzie wymiennikowym - ciepłem z powietrza wydalanego. Dodatkowa grzałka oraz termostat zapewniają zachowanie żądanej temperatury. Konserwacja polega na odkręceniu wirnika i przemyciu go strumieniem bieżącej wody. Odzysk ciepła wynosi 35% przy standardowej (4 m) długości przewodu wymiennikowego (dłuższy przewód (do 20 m) = większy odzysk).


Smay
Safety Way - ochrona przed zadymieniem klatki schodowej

Safety Way - system ochrony przed zadymieniem pionowych dróg ewakuacji w przypadku pożaru - przeznaczony jest dla budynków wysokich i wysokościowych. Zapewnia utrzymanie odpowiedniego nadciśnienia na klatce schodowej, przedsionku i holach windowych. Przy zamkniętych drzwiach system wytwarza i utrzymuje nadciśnienie w zakresie 45 do 55 Pa. Regulacja wydatku powietrza odbywa się przez nawiew wielopunktowy. Punkty nawiewne uzbrojone są w przepustnice wielopłaszczyznowe, sterowane różnicą ciśnienia. Podczas ewakuacji, przy otwartych dojściach z korytarzy na klatkę schodową Safety Way utrzymuje prędkość przepływu powietrza w otwartych drzwiach na kondygnacji objętej pożarem na poziomie nie mniejszym niż 0,75 m/s.


Sowa
Rekuperator Ilto X100 Premium
Ilto X100 Premium to rekuperator przeznaczony do budynków o pow. do 200 m2. Skuteczność najnowszej konstrukcji wymiennika ciepła > 80%. Model posiada funkcję cyrkulacji gorącego powietrza znad kominka. Jest wyposażony w panel sterowania Premium (sterowanie zegarem, płynne sterowanie systemem wentylacji - wentylacja dopasowana do poszcz. pomieszczeń, funkcja kominkowa - ułatwia rozpalenie kominka) oraz czujnik podczerwieni zapobiegający szronieniu wymiennika. Efektywny, duży wymiennik przeciwprądowy jest trzy razy większy od standardowego. Wentylatory na prąd stały zmniejszają zużycie energii elektrycznej. Urządzenie jest łatwe i proste w obsłudze. Strumień powietrza: 400 m-/h (115 l/s) 100 Pa, ciężar 70 kg, głośność -2--6 dB, w standardzie automatyczny by-pass i grzałka elektryczna.


Venture Industries
System wentylacji z odzyskiem ciepła
System zaprojektowany w oparciu o rekuperator Vallox 140 Effect SE z aluminiowym wymiennikiem przeciwprądowym o sprawności pow. 80%. Obejmuje również zintegrowane instalacje rozprow. powietrza: ValloFlex Rondo oraz ValloFlex ISO oraz gruntowy wymiennik ciepła. Gruntowy wymiennik GWC-ValloFlex GEO prowadzi zew. powietrze przez ułożone w ziemi rury kolektora gruntowego. Tym samym dostarczane do pra-cującej w budynku centrali rekuperacyjnej powietrze jest wstępnie ogrzane do temp. pow. 0oC. System Valloflex Rondo obejmuje specjalistyczny przewód elastyczny oraz osprzęt (skrzynki rozprężne, rozgałęzienia, kolana etc). Instalacje ValloxFlex ISO zbudowane są z przewodów z paroszczelnego polipropylenu spienionego (wyeliminowanie wytrącania się kondensatu).


Zehnder
Centrala energetyczna ComfoBox
Centrala energetyczna Zehnder ComfoBox obsługuje systemy ogrzewania, chłodzenia, wentylacji i podgrzewania wody. Tworzą ją: centrala rekuperacyjna (do 550 m3 przy 200 Pa; do 95% odzysku ciepła; 2 energooszczędne wentylatory prądu stałego EC; zintegr. filtry nawiewu i wywiewu oraz automatyczny by-pass), pompa ciepła z wymiennikiem gruntowym (moc 5-13 kW; COP = 4,5 dla 35°C; kl. energet. A), zasobnik ciepłej wody 400 l (opcja 500 l), automatyka sterująca, komplet podłączeń hydraulicznych i elektrycznych. Centrala o wymiarach 920 x 560 x 1950 mm (0,5 m2 w podstawie, z zasobnikiem c.w.u. 1 m2) i masie 232 kg jest dostarczana w 3 modułach. Opcjonalnie dostępne są: system do chłodzenia pasywnego Freecooling, gruntowy wymiennik ciepła ComfoFond-L na potrzeby inst. wentylacyjnej.


Ziehl-Abegg
Wentylatory ECQ
Komutowane elektronicznie silniki wentylatorów serii ECQ cechują się współczynnikiem sprawności aż 65% (oszczędność do 80% energii elektr. w porównaniu do silników typu Q). Posiadają stopień ochrony IP55 i mogą być montowane w dowolnej pozycji. Oferują niski poziom hałasu i drgań. Najczęściej używane są w technice chłodniczej - ladach i szafach chłodniczych, niewielkich skraplaczach itp. Serię ECQ tworzy sześć wentylatorów, o wielkościach od 154 do 300 mm, oraz szereg akcesoriów, tj. siatki, dysze wlotowe czy wsporniki. Produkty są kompatybilne ze stosowanymi wcześniej. Instalacja w istniejących systemach odbywa się przy pomocy podstawowych narzędzi. Do nowej generacji silników pasują także starsze wirniki. Po zainstalowaniu nowych wentylatorów nie ulega zmianie charakterystyka instalacji.


Zymetric
System Multi Inverter MXZ-5A 100VA / MSZ-GE
Agregaty MXZ-5A 100VA z serii Multi Inverter firmy Mitsubishi Electric pozwalają na podłączenie od 2 do 5 jednostek wewnętrznych. Efektywnie współpracują z nowymi jednostkami ściennymi o symbolu MSZ-GE. Cicha praca jedn. wew. (19dB (A)) pozwala na stosowanie ich np. w sypialniach itp. Urządzenie posiada filtr katechinowy, który usuwa nieprzyjemne zapachy oraz działa antyalergicznie i antybakteryjnie. Wydajność pojedynczego agregatu pozwala na zastosowanie go dla całego domu lub małego biura. Jednostki można podłączyć do systemów centralnego sterowania (protokół EIB lub inny). Dane techn.: moc chłodzenia do 10 kW (pobór energii maks. 2,9 kW, EER = 3,8); moc grzania do 12 kW (pobór energii maks. 3,4 kW, COP = 4,9. Ogrzewanie jest efektywne do temp. -15°C.
Pełna lista 110. zgłoszonych do konkursu produktów znajduje się na stronie www.systemy.instalacyjne.pl
Spośród zgłoszonych do koknkursu wyrobów, głosami Czytelników SI wybrany zostanie jeden produkt, który odtąd będzie mógł używać symbolu i tytułu "SYSTEM INSTALACYJNY 2009 roku". Laureat otrzyma także dyplom oraz statuetkę.
Wśród wszystkich uczestników konkursu, którzy oddadzą ważne głosy, rozlosowane zostaną nagrody. Aby oddać głos należy wypełnić specjalną kartę do głosowania dołączoną do bieżącego wydania "SYSTEMÓW INSTALACYJNYCH" i wysłać ją do Redakcji miesięcznika. Karty będą dołączane także do kolejnych numerów miesięcznika - aż do grudnia br. Naklejanie znaczka na karcie do głosowania nie jest konieczne, ponieważ koszt przesyłki pokrywa Wydawnictwo.
W celu oddania ważnego głosu należy:
• wybrać spośród zgłoszonych produktów w każdej kategorii jeden, który - zdaniem głosującego
- zasługuje na tytuł "SYSTEMU INSTALACYJNEGO 2009 ROKU",
• na karcie w odpowiednim miejscu wpisać jego unikalny kod, który znajduje się przy opisie każdego produktu - nad zdjęciem,
• z drugiej strony karty - czytelnie podać swoje dane wraz z adresem (i ewentualnie telefonem kontaktowym),
• podpisać się,
• wrzucić kartę do skrzynki pocztowej.
Nie jest konieczne oddanie głosu w każdej z 8 kategorii. Jednakże w każdej kategorii można głosować tylko na jeden produkt. Ponadto jedna osoba może uczestniczyć w konkursie tylko raz. Oznacza to, że w przypadku oddania przez jedną osobę większej liczby głosów pozostałe będą nieważne.
Lista zwycięzców konkursu oraz nagrodzonych w wyniku losowania opublikowana zostanie w jednym z pierwszych wydań "SYSTEMÓW INSTALACYJNYCH" w roku 2010.
>>>Wyniki konkursu SYSTEM INSTALACYJNY 2006
>>>Wyniki konkursu SYSTEM INSTALACYJNY 2007
>>>Wyniki konkursu SYSTEM INSTALACYJNY 2008

Źródło: Systemy Instalacyjne