W dniach 1-4 października w siedzibie firmy Danfoss w Grodzisku Mazowieckim odbyło się spotkanie reprezentantów rządów Ukrainy, Białorusi oraz Polski.


Celem spotkania było zaprezentowanie zagranicznym gościom polskich doświadczeń związanych
z termorenowacją i automatyzacją systemów ciepłowniczych.
Przedstawiciele Danfoss z Polski zainicjowali spotkanie, ponieważ dla wschodnich sąsiadów wyżej wymienione pojęcia są czymś nowym. Problem jest poważny tym bardziej, że z każdym rokiem wzrastające kwoty na dotacje do dostaw energii i trudności eksploatacyjne skłaniają władze Białorusi i Ukrainy do poszukiwania radykalnych rozwiązań.
Danfoss w Polsce ma ogromne doświadczenie w tej dziedzinie, dlatego też firma zaprosiła osoby decyzyjne, aby zaprezentować im sprawdzone rozwiązania.
Trzydniowy program spotkania obejmował seminarium w siedzibie Danfoss Sp. z o.o. oraz dwa dni wizyt w przedsiębiorstwach ciepłowniczych i spółdzielniach mieszkaniowych Warszawy i Poznania.
Pośród uczestników spotkania znaleźli się m.in. Zimin Serhiy, ukraiński Wiceminister Mieszkalnictwa i Usług Komunalnych, Negoda V’iacheslav, Wiceminister Rozwoju Regionalnego i Budownictwa na Ukrainie, Piotr Styczeń Wiceminister Infrastruktury w Polsce oraz reprezentanci takich instytucji jak KAPE, NAPE, Banku Gospodarstwa Krajowego i Banku Ochrony Środowiska.
Przed Białorusią i Ukrainą stoi teraz ogromne wyzwanie, aby zmienić to, co w Polsce – w latach dziewięćdziesiątych wydawało się nie do pokonania – brak środków, techniki i motywacji. Ale teraz decydenci wiedzą również, że wyniki przyjdą same, jeśli wykona się to, co Polacy zrobili w ciągu ostatnich kilkunastu lat.

Reprezentanci rządów Ukrainy oraz Białorusi,
przedstawiciele Narodowej Agencji Poszanowania Energii,
Krajowej Agencji Poszanowania Energii,
Banku Gospodarstwa Krajowego, Banku Ochrony Środowiska
oraz firmy Danfoss


Danfoss Sp. z o.o.
powstał w 1991 roku i jest częścią międzynarodowej Grupy Danfoss z siedzibą w Danii. Oferuje produkty i rozwiązania techniczne bazujące na mechanice oraz elektronice. Danfoss jest ogólnoświatowym producentem urządzeń regulacyjnych i kontrolno-pomiarowych, ta także dostawcą usług i rozwiązań dla wielu dziedzin gospodarki. Firma oferuje produkty z takich sektorów jak: Chłodnictwo i Klimatyzacja, Ciepłownictwo, Ogrzewnictwo i Wentylacja, Przemysł oraz Gospodarka wodno-ściekowa. Klientami Danfoss są zarówno inwestorzy, projektanci, instalatorzy jak i klienci indywidualni. Globalnie firma zatrudnia ponad 21 000 pracowników w tym w Polsce ponad 800 osób. Według badań przeprowadzonych przez Instytut Reputacji i opublikowanych w tygodniku Forbes - Danfoss jest 12-tą firmą na świecie pod względem reputacji. www.danfoss.pl