W dniach 1-4 października w siedzibie firmy Danfoss w Grodzisku Mazowieckim odbyło się spotkanie reprezentantów rządów Ukrainy, Białorusi oraz Polski.

Celem spotkania było zaprezentowanie zagranicznym gościom polskich doświadczeń związanych z termorenowacją i automatyzacją systemów ciepłowniczych. Przedstawiciele Danfoss z Polski zainicjowali spotkanie, ponieważ dla wschodnich sąsiadów wyżej wymienione pojęcia są czymś nowym. Problem jest poważny tym bardziej, że z każdym rokiem wzrastające kwoty na dotacje do dostaw energii i trudności eksploatacyjne skłaniają władze Białorusi i Ukrainy do poszukiwania radykalnych rozwiązań.

Danfoss w Polsce ma ogromne doświadczenie w tej dziedzinie, dlatego też firma zaprosiła osoby decyzyjne, aby zaprezentować im sprawdzone rozwiązania. Trzydniowy program spotkania obejmował seminarium w siedzibie Danfoss Sp. z o.o. oraz dwa dni wizyt w przedsiębiorstwach ciepłowniczych i spółdzielniach mieszkaniowych Warszawy i Poznania.

Pośród uczestników spotkania znaleźli się m.in. Zimin Serhiy, ukraiński Wiceminister Mieszkalnictwa i Usług Komunalnych, Negoda V’iacheslav, Wiceminister Rozwoju Regionalnego i Budownictwa na Ukrainie, Piotr Styczeń Wiceminister Infrastruktury w Polsce oraz reprezentanci takich instytucji jak KAPE, NAPE, Banku Gospodarstwa Krajowego i Banku Ochrony Środowiska.

Przed Białorusią i Ukrainą stoi teraz ogromne wyzwanie, aby zmienić to, co w Polsce –w latach dziewięćdziesiątych wydawało się nie do pokonania –brak środków, techniki i motywacji. Ale teraz decydenci wiedzą również, że wyniki przyjdą same, jeśli wykona się to, co Polacy zrobili w ciągu ostatnich kilkunastu lat.


Reprezentanci rządów Ukrainy oraz Białorusi, przedstawiciele Narodowej Agencji Poszanowania Energii, Krajowej Agencji Poszanowania Energii, Banku Gospodarstwa Krajowego oraz Banku Ochrony Środowiska oraz firmy Danfoss

Danfoss Sp. z o.o. powstał w 1991 roku i jest częścią międzynarodowej Grupy Danfoss z siedzibą w Danii. Oferuje produkty i rozwiązania techniczne bazujące na mechanice oraz elektronice. Danfoss jest ogólnoświatowym producentem urządzeń regulacyjnych i kontrolno-pomiarowych, ta także dostawcą usług i rozwiązań dla wielu dziedzin gospodarki. Firma oferuje produkty z takich sektorów jak: Chłodnictwo i Klimatyzacja, Ciepłownictwo, Ogrzewnictwo i Wentylacja, Przemysł oraz Gospodarka wodno-ściekowa. Klientami Danfoss są zarówno inwestorzy, projektanci, instalatorzy jak i klienci indywidualni.

Globalnie firma zatrudnia ponad 21 000 pracowników w tym w Polsce ponad 800 osób. Według badań przeprowadzonych przez Instytut Reputacji i opublikowanych w tygodniku Forbes - Danfoss jest 12-tą firmą na świecie pod względem reputacji.