Widać za oknem, że wiosna nastała na dobre. Ciepłe promienie słoneczne budzą uśpioną przyrodę. Będziemy znów mogli cieszyć się słońcem na łonie natury. Z drugiej zaś strony, za nami trudny sezon grzewczy. Jest to więc dobry okres do pewnych podsumowań w tym zakresie i rozpoczęcia remontów i inwestycji związanych z ogrzewaniem naszego domu.

Wiosna - czas zmian i nowych inwestycji
Pamiętajmy, że w ostatnich latach, pogoda sprawiła nam wiele kaprysów, dlatego też pomimo przyjścia nagłego ocieplenia, musimy być przygotowani na ewentualne spadki temperatury a w konsekwencji na ponowne uruchomienie naszej instalacji grzewczej. Warto również wykorzystać wiosnę do skontrolowania poziomu sprawności systemu ogrzewania. Nie czekajmy na ostatnią chwilę, gdyż do następnego sezonu grzewczego zostało zaledwie kilka miesięcy. Zabierając się odpowiednio wcześnie za modernizację czy też budowę systemu ogrzewania, zyskamy czas na stworzenie korzystnego rozwiązania, a co najważniejsze takiego, które będzie najbardziej optymalne i oszczędne w danych warunkach.

Jeżeli planujemy wykonanie lub zmodernizowanie instalacji grzewczej i zdecydujemy się na zastosowanie elektrycznego systemu grzewczego, warto zastanowić się nad piecami akumulacyjnymi, które znacznie obniżają koszty za energię. Dlaczego? Otóż, do nagrzewania pieca (akumulacji ciepła), dochodzi w nocy podczas tańszej taryfy a pomieszczenie zaś ogrzewane jest wtedy, gdy zachodzi taka potrzeba. Zanim zakupimy konkretny model pieca akumulacyjnego powinniśmy dobrze przemyśleć inwestycję pod względem technicznym. Pamiętajmy również, że nie zaoszczędzimy kupując tańszy model, bowiem niższa cena nie zawsze idzie w parze z jakością i trwałością urządzenia. W dostępnych na rynku elektrycznych piecach akumulacyjnych, przewidziano szereg nowatorskich rozwiązań, dzięki którym możliwe jest maksymalne dostosowanie pracy systemu grzewczego do warunków otoczenia i naszych potrzeb.

Dobrym tego przykładem jest dynamiczny piec akumulacyjny z elektronicznym panelem sterującym DOA/E, firmy Elektrotermia. Można powiedzieć, że produkt ten jest efektem połączenia z nowoczesną technologią, sprawdzonych przez wiele lat ogrzewaczy serii DOA. Co zyskuje się więc dzięki nowoczesnemu sterownikowi? Otóż, przede wszystkim zaletą tego rozwiązania jest w pełni kontrolowana regulacja zarówno ładowania, jak i temperatury w pomieszczeniu. Dzięki umieszczonemu w ogrzewaczu zegarowi czasu rzeczywistego możliwe jest załączanie pieca w godzinach tańszej taryfy energetycznej. W ogrzewaczach akumulacyjnych serii DOA/E, można załączyć tzw. dogrzewkę rozszerzającą funkcjonalność urządzeń, a co za tym idzie, poprawić komfort użytkowania. Pamiętajmy o czujnikach pokojowych lub programatorach. Pozwala to na dostosowanie pracy ogrzewacza do panujących warunków otoczenia. W konsekwencji zyskuje się więc optymalne zużycie energii. Przydatny może okazać się także regulator temperatury oraz programator tygodniowy. Interesującym rozwiązaniem jest również obudowa wykonana z kafli ceramicznych. Oprócz tego możemy uwzględnić dowolny kolor obudowy z palety RAL.

Decydując się na zakup pieców akumulacyjnych, pamiętajmy też o korzyściach finansowych, jakie zyskamy podczas ich eksploatacji. Energia elektryczna, która zużywana jest w zimie, przypada na okresy obowiązywania niskiej stawki w rozliczeniach dwustrefowych. Tym sposobem zyskuje się znaczące obniżenie kosztów ogrzewania elektrycznego w porównaniu z ogrzewaniem bezpośrednim. Nocą pobierana jest tania energia elektryczna, która produkuje ciepło. Jest ono magazynowane w piecu i oddawane stopniowo, w ciągu całej doby. Funkcja regulatora pogodowego, znajdująca się w ogrzewaczu, w porównaniu z tradycyjnymi rozwiązaniami, zapewnia mniejsze zużycie energii w przypadku wyższych temperatur zewnętrznych. W tym przypadku oszczędności mogą sięgnąć nawet 30 %. Dane, niezbędne do pracy regulatora pogodowego, pozyskiwane są poprzez czujnik zewnętrzny. Zapewnione jest również sterowanie dogrzewaniem w zależności od warunków zewnętrznych. Co prawda sterowanie jest procesem w pełni automatycznym to jednak w razie potrzeby parametry możemy wprowadzić w trybie ręcznym. Zwróćmy również uwagę na niskie koszty instalacji, które nie będą obejmować opłat za grzejniki, rury, kocioł centralnego ogrzewania, pompę itp. Decydując się na elektryczne piece akumulacyjne pamiętajmy o tym, że specjalne wymagania powinna spełniać instalacja elektryczna. Jeżeli jest ona wykonywana od podstaw, warto zadbać o jej podtynkowy sposób poprowadzenia, co z pewnością wpłynie korzystnie na estetykę wnętrza. Powinna być również uwzględniona odpowiednia lokalizacja dla regulatora. Nie może być on bowiem narażony na działanie promieni słonecznych. Pamiętajmy o odpowiednim przekroju przewodów zasilających. Zwróćmy uwagę na fakt, iż dzięki przewidzianemu w urządzeniu programatorowi czasowemu i zegarowi, nie ma potrzeby, uwzględniania przy montażu dodatkowego zegara czasowego i stycznika w rozdzielnicy prądowej.

Tylko wówczas, gdy nasza inwestycja nie będzie realizowana tuż przed sezonem grzewczym, możemy właściwie przeanalizować wszystkie kluczowe założenia i warunki pomieszczeń, które będą ogrzewane. W następnej kolejności dobierzemy optymalny dla nas piec akumulacyjny i urządzenie sterujące. Bez pośpiechu wykonamy również instalację odpowiedzialną za dostarczanie energii elektrycznej, niezbędnej do zasilania i sterowania. Nie należy zapominać również o odpowiednim podłączeniu i zamontowaniu czujników. Zadbajmy o to, aby po zakończonych pracach, firma odpowiedzialna za instalację elektrycznego pieca akumulacyjnego, przeszkoliła nas z obsługi urządzenia, co również pozwoli na zmniejszenie kosztów eksploatacji. Nie czekajmy z tym wszystkim do następnego sezonu grzewczego. Decydując się na konkretny model pieca akumulacyjnego warto skorzystać z wyspecjalizowanego punktu sprzedaży. Tym sposobem zyskamy nie tylko profesjonalną pomoc, rekomendowaną przez producenta konkretnego urządzenia, ale również autoryzowany podmiot, świadczący ewentualne usługi serwisowe.

Źródło: Elektrotermia