Przechowywanie wina w najlepszych warunkach tak, by zyskiwało na jakości jest możliwe pod warunkiem, że dysponuje się piwnicą spełniającą trzy żelazne zasady winiarstwa: stała temperatura (12ºC), kontrolowana wilgotność powietrza, obecność systemów antywibracyjnych (zob. tekst w ramce).Klimatyzatory unikalne w skali światowej
Dzięki swojej gamie klimatyzatorów WINEMASTER, firma FONDIS oferuje wyjątkowe rozwiązanie umożliwiające spełnienie powyższych wymogów przechowywania.
Nie mające dotąd na świecie swojego odpowiednika klimatyzatory WINEMASTER umożliwiają odtworzenie we wszystkich rodzajach wnętrz warunków panujących w najlepszych piwnicach. Uzyskiwana dzięki ich zastosowaniu temperatura ustalona jest dokładnie na 12ºC, co stanowi innowację, ponieważ do chwili obecnej do rzadkości należały systemy klimatyzacyjne posiadające aż taki stopień dokładności i tyle zalet sprzyjających leżakowaniu wina:
- lekkość (od 35 do 45 kg),
- łatwość instalacji (możliwość zabudowy lub postawienia na ziemi),
- prosta obsługa (tablica rozdzielcza z cyfrowym wyświetlaczem).
Klimatyzatory WINEMASTER są ciche, ekologiczne i trwałe, a poza tym łatwe w utrzymaniu.
Zastosowanie klimatyzatora WINEMASTER umożliwia więc winom zachowanie jakości i zyskiwanie nowych walorów w miarę upływu czasu i to niezależnie od miejsca wybranego do ich przechowywania (piwnica, miejsce pod schodami, poddasze itp.), pod warunkiem zastosowania izolacji zgodnie z zaleceniami firmy Fondis.


Gama produktów WINEMASTER
Firma Fondis oferuje gamę produktów zróżnicowanych pod względem wydajności, mogących objąć swoim działaniem przestrzeń od 18 m³ (w przypadku modelu Wine C18) do 50 m³ (w przypadku modeli Wine C50S i Wine C50IN), czyli do 5000 butelek wina. Dobrze zagospodarowana przestrzeń 10 m³ umożliwia przechowywanie około 1000 butelek.
Klimatyzator Wine C18 o niewielkiej głębokości nadaje się szczególnie do nawet bardzo niewielkiej przestrzeni, którą zamierzają Państwo poświęcić swojej pasji. Dzięki opływowym kształtom oraz kolorowi nawiązującemu do tradycji związanej z produkcją win, klimatyzator ten może harmonijnie wkomponować się we wnętrze Państwa piwnicy.
Natomiast Wine C50S dodatkowo chroni wina przed nadmiarem światła dzięki zastosowaniu przyciemnionej lampki kontrolnej.
Wreszcie Wine C50IN, posiadający takie same zalety jak C50S, jest idealnym systemem, w przypadku, gdy ciepłe powietrze może być odprowadzane wyłącznie na zewnątrz mieszkania. W odróżnieniu od systemów „split” nie wymaga żadnego doprowadzenia zimna. Co więcej, zamontowany w całości wewnątrz Państwa piwnicy klimatyzator jest cichszy i pozostaje niewidoczny dla oczu ciekawskich.
Niezależnie od tego, czy zaliczacie się Państwo do zwykłych amatorów czy specjalistów z branży win, WINEMASTER jest idealną inwestycją do Państwa piwnic: pozwala na kupowanie młodych win pod korzystnych cenach i ich starzenie się w bezpiecznych warunkach.

www.fondis.com


TAJEMNICE PRZECHOWYWANIA WIN
Wszyscy specjaliści to wiedzą: wina są delikatne. Żeby całkowicie dojrzały i uzyskały całą swoją finezję smaku, wymagają największej troski.
W celu zapewnienia dobrych warunków do ich starzenia się, znawcy radzą zastosować się do trzech podstawowych zasad:
Temperatura:
Ważniejsza od samej temperatury piwnicy jest jej stabilność. Idealna temperatura to około 12ºC przez cały rok. Powietrze musi nieustannie cyrkulować, w celu uniknięcia znacznych różnic temperatury pomiędzy podłogą a sufitem.
Wilgotność:
Nadmiar wilgoci sprzyja powstawaniu pleśni, natomiast zbyt suche powietrze źle wpływa na szczelność korków.
Piwnica do przechowywania win powinna mieć wilgotność wahającą się w zależności od temperatury otoczenia między 60 a 80%.
Wibracje:
Wibracje źle wpływają na butelki, szczególnie te najstarsze, i wskutek ich działania wina mogą ulec uszkodzeniu. Należy unikać ich zbyt częstego poruszania oraz używać specjalnego sprzętu wyposażonego w amortyzatory, które neutralizują wibracje.