Nowe wentylatory typu „Plug Fans” firmy ebm-papst zostały specjalnie zaprojektowane tak, by spełnić wymagania nowoczesnych central wentylacyjnych, ale mogą być także używane tam, gdzie wymagane są wysoka sprawność, wydajność, możliwość sprostania dużym oporom przepływu, kompaktowa konstrukcja i płynna regulacja prędkości.

.

1. BudowaPowyższe wysokie wymagania są możliwe do spełnienia dzięki zastosowaniu silnika z elektryczną komutacją (EC).
Jego sprawność jest wyższa niż w konwencjonalnym silniku na prąd przemienny (AC) i przy wysokich mocach wyjściowych dochodzi do 90% (rys. 1).
Zastosowanie zintegrowanej elektroniki pozwala na płynne sterowanie prędkością poprzez analogowe wyjście 0-10 V lub PWM. W wersjach z silnikiem o średnicy 112 mm stojana i większych, dodatkowo wbudowany został sterownik PID. Dzięki niemu i połączeniu z magistralą RS 485 ebmBus lub ModBus wentylator może być sterowany z komputera lub palmtopa. Dodatkową i niewątpliwie ważną zaletą technologii EC jest brak negatywnego oddziaływania na sieć lokalną (co za tym idzie nie wpływa na pracę innych urządzeń) oraz brak niekorzystnych prądów „łożyskowych”.

Rys. 1 Sprawność różnych rodzajów silników w zależności od mocy
Konstruktorzy prowadzili również intensywne prace nad udoskonaleniem konstrukcji wirnika. Dzięki dobraniu odpowiedniej geometrii jego łopatek i dokładnemu spasowaniu go z tzw. obwodowym dyfuzorem, całość jeszcze lepiej współgra z silnikiem EC, co wpływa na poprawę sprawności całkowitej.
Połączenie silnika EC z nowym wirnikiem zapewnia zwartą i kompaktową budowę wentylatora, która w porównaniu z klasycznym rozwiązaniem (gdzie konstrukcja składa się z silnika AC, wirnika i falownika), pozwala na zmniejszenie gabarytów urządzenia, w którym jest zastosowany (rys. 2).

Rys. 2 Kompaktowa budowa wentylatora EC w porównaniu do „starszych” rozwiązań

2. Typoszereg i warianty zabudowy

Istniejący typoszereg przeznaczony jest dla różnych wielkości central wentylacyjnych. Wentylatory od średnicy 250 mm do 560 mm i silniki do 6 kW pokrywają szeroki zakres od 1 tys. do 14 tys. m³/h przepływu powietrza i maksymalnym sprężu przekraczającym 1200 Pa. Powyższe parametry pozwalają na stworzenie centrali o wysokiej wydajności przy zachowaniu stosunkowo niewielkich rozmiarów całej konstrukcji.
Oprócz samego wentylatora w ofercie znajdują się dwie wersje z płytą ułatwiającą zamocowanie. Pierwsza wersja składa się z wentylatora oraz wspornika silnika w kształcie pająka połączonego z kwadratową płytą i lejem wlotowym. W kolejnym wariancie zamiast wspornika w kształcie pająka znajduje się druga płyta mocująca. (rys. 3).

Rys. 3 Warianty zabudowy wentylatora modułowego
Szeroki wybór wersji umożliwia zastosowanie w różnych wariantach central, a także pozwala na łatwy i poprawny montaż w urządzeniu.

3. Stały przepływ

Ważną zaletą wentylatorów modułowych (Plug Fans) jest możliwość utrzymywania stałego przepływu powietrza niezależnie od zmiany oporu kanału wentylacyjnego. Realizowane jest to poprzez zastosowanie zewnętrznego czujnika ciśnienia zintegrowanego z wentylatorem i połączonego z pierścieniem wlotowym. W zależności od wersji na obwodzie pierścienia znajduje się jedna lub trzy kryzy pomiarowe. Ich zadaniem jest pomiar ciśnienia statycznego przed wirnikiem, następnie sygnał przekazywany jest do przetwornika i silnika, który dobiera obroty w taki sposób, aby utrzymać wydajność na ustalonym poziomie.

4. Zastosowanie

Coraz śmielej polskie i litewskie firmy w swoich produktach wykorzystują technologie EC. Dobrymi przykładami są firmy Ekoklimax-Projekt Sp.j., Uniwersal Sp. z o.o., AGA GT, TUB Salda, UAB Amalva, PRO-VENT Systemy Wentylacyjne, Bartosz Sp.j., czy Elmech stosujące wentylatory EC w rekuperatorach, centralach klimatyzacyjnych i wentylatorach dachowych.

Rys. 4 Rekuperator Ekozefir firmy Ekoklimax-Projekt Sp. j.
We wrześniu tego roku na Śląskich Targach Budownictwa, Instalacji i Wyposażenia Wnętrz firma Clima Gold Sp. j. zajęła I miejsce za centralę „Optima” (rys. 5), gdzie zastosowane zostały wentylatory EC produkcji ebm-papst. Jak dowiadujemy się z komentarza Komisja Konkursowa doceniła przede wszystkim innowacyjność, energooszczędność oraz nowatorskie podejście do wyposażenia i sterowania centralą.

Rys. 5 Centrala klimatyzacyjna „Optima”

Rys. 6 Widok środka centrali „Optima”firmy
firmy Clima-Gold Sp.j.

W celu uzyskania dodatkowych informacji zapraszamy do kontaktu z naszym biurem lub przedstawicielami handlowymi: ebm-papst Polska Sp. z o.o.