W oparciu o nową filozofię prowadzenia wentylacji wywiewnej firma UNIWERSAL z Katowic wyprodukowała nowy typoszereg wentylatorów SZTIL.


Seria SZTIL to wentylatory cichobieżne, całkowicie zabezpieczające kanał wentylacyjny przed wodą opadową (nawet w przypadkach bardzo ulewnych deszczy z silnym wiatrem). Wyposażono je w wysokosprawny wirnik oraz nowoczesnej konstrukcji silniki o bardzo prostym sposobie
regulacji obrotów roboczych wentylatora.
Całość konstrukcji wykonana jest w bardzo
eleganckiej obudowie wykonanej z laminatu poliestrowo-szklanego z elementami złącznymi wykonanymi tylko z wysokogatunkowej stali nierdzewnej.
Firma UNIWERSAL, w oparciu o wentylatory rodziny SZTIL, zaprojektowała nowej konstrukcji cokół tłumiący do montażu bezpośredniego na dachach płaskich.
Zadaniem cokołu CTL jest maksymalne wytłumienie hałasu rozprzestrzeniającego się od części wlotowej wentylatora do pomieszczeń wentylowanych.

Urządzenie pozwala na przyłączenie kanałów wentylacyjnych o średnicy 160, 200, 250, 315 mm do zewnętrznych ścian cokołu.
Kanały przyłączane są „stycznie” do ścian zewnętrznych zgodnie z kierunkiem wirowania strugi powietrza wpływającej do otworu wlotowego wentylatora.
To styczne przyłącze, wraz z wewnętrzną kierownicą ruchu powietrza pozwala zminimalizować straty ciśnienia na wlocie, natomiast wewnętrzne wyłożenie cokołu materiałem dźwiękoizolacyjnym zmniejsza poziom ciśnienia akustycznego do wewnątrz pomieszczenia o wartość rzędu 12-16 dBA w stosunku do wartości hałasu w przypadku bezpośredniego montażu wentylatora wprost na kanale wentylacyjnym wychodzącym z pomieszczenia wentylowanego.

Seria wentylatorów SZTIL:
Wielkości wentylatora: f/160, 250, 315, 400
Podciśnienie dyspozycyjne: 100 - 550 Pa
Poziom ciśnienia akustycznego: 35 - 68 dBA
Wydajność: 500-8000 m³/h
Moc silnika wentylatora: 0,12 - 0,55 kW

Wykres charakterystyki przepływowej wentylatora
znajduje się na internetowych stronach firmy UNIWERSAL www.uniwersal.com.pl. Można go także pobrać z naszych stron (plik pdf; 431 KB) klikając na: SZTIL