W przypadku, gdy istnieje konieczność wentylacji pomieszczenia w sposób nieskomplikowany, dobrym rozwiązaniem są osiowe wentylatory okienne typu HV. Specyficzna konstrukcja tych urządzeń pozwala na szybką i łatwą instalację urządzenia bezpośrednio w szybie lub ściance o grubości od 3 do 25 mm.

W szybie należy wyciąć okrągły otwór, o średnicy odpowiedniej dla danego wentylatora, i skręcić elementy urządzenia. Umieszczenie śrub łączeniowych wewnątrz otworu wentylacyjnego eliminuje potrzebę dodatkowego wiercenia. Szczelność połączeń zapewniają gumowe uszczelki umieszczone w miejscu styku wentylatora z szybą. W przypadku zastosowania dodatkowych śrub montażowych istnieje możliwość instalacji na ścianie o grubości do 300 mm.
Seria HV składa się z wentylatorów trzech różnych wielkości (HV 150, 230, 300) sterowanych zewnętrznie lub przez wbudowany wyłącznik sznurkowy. Estetyczne wykonanie i niski poziom generowanego hałasu pozwalają na montaż wentylatorów w pomieszczeniach mieszkalnych, biurowych, sklepach, kawiarniach itp.
Istnieje możliwość kilkustopniowej regulacji pracy wentylatorów. Standardowo wszystkie modele wyposażone są w elektrycznie sterowane żaluzje. W momencie wyłączenia silnika żaluzje te, w zależności od potrzeb, można zamknąć lub pozostawić otwarte (nie dotyczy HV 150 M). Daje to możliwość naturalnej wymiany powietrza w pomieszczeniu.
W przypadku modelu HV 150 wentylator przystosowany jest tylko do pracy wyciągowej. Wentylatory HV 230 i HV 300 mogą pracować zarówno jako nawiewne, jak i wywiewne. Posiadają następujące stany pracy:
- wentylator wyłączony, żaluzja zamknięta
- wentylator pracuje jako wyciągowy, na wyższej prędkości obrotowej z otwartą żaluzją
- wentylator pracuje jako wyciągowy, na niższej prędkości obrotowej z otwartą żaluzją
- wentylator nie pracuje, żaluzja jest otwarta
- wentylator pracuje jako nawiewny na wyższej prędkości obrotowej z otwartą żaluzją
Aktualna funkcja wentylatora sygnalizowany jest przez lampki kontrolne umieszczone na obudowie. Zamknięcie żaluzji powoduje automatyczne wyłączenie silnika wentylatora. W przypadku modeli HV 150M i HV 230M włączanie i regulacja odbywa się przez wyłącznik sznurkowy. Modele w wersji „RC” są sterowane zdalnie poprzez pilota. Natomiast do sterowania wentylatorów w wersji „A” służą regulatory zewnętrzne ścienne: CR 150 (do HV 150A) lub CR 300 (do HV 230A i HV 300A). Dopuszczalne jest podłączenie maksymalnie pięciu wentylatorów do jednego regulatora. W przypadku wykorzystywania tylko jednej funkcji wentylatora możliwe jest podłączenie wentylatora z pominięciem regulatora CR.
Szczegółowe informacje techniczne, wraz z charakterystykami wentylatorów, znaleźć można w katalogu firmy Venture Industries – Wentylatory 2000 lub na stronie internetowej pod adresem: www.venture.pl

Komentarze

  • odzysk ciepła

    nie widzę związku z linkiem do cental z odzyskiem ciepła