Ulepszone ekranowanie HF dzięki nowym wentylatorom filtrującym EMC.

Wentylatory filtrujące EMC Rittal
[H3]Nowy wentylator filtrujacy EMC Rittal[/H3]
Nowe wentylatory filtrujące EMC Rittal oferują ulepszone ekranowanie lub tłumienie pól elektromagnetycznych i tym samym wyższy poziom bezpieczeństwa EMC. Nowatorski produkt wyróżniają zalety serii TopTherm: wysoka stabilność ciśnienia oraz łatwy montaż. Urządzenie spełnia poziom wymagań 2 dla tłumienia ekranowego, zgodnie z normą EN61587-3:2006 w zakresie częstotliwości od 30 do 1000 MHz.


Pola elektryczne i elektromagnetyczne, mogące powodować zakłócenia, znajdują się wszędzie: od obszarów przemysłowych, aż po komunikację danych i telekomunikację. Gdy instalacje przełączające lub IT są poddawane oddziaływaniu wyjątkowo silnych elektromagnetycznych pól zakłóceniowych, stosowane są specjalne szafy EMC z wysoką skutecznością ekranowania HF. W celu zapewnienia wysokiej odporności EMC, także przy stosowaniu wentylatorów filtrujących, konieczne jest używanie specjalnych wentylatorów filtrujących EMC. Firma Rittal zapewnia skuteczne ekranowanie i tłumienie dzięki nowej serii wentylatorów filtrujących EMC.

Novum jest to, że kompletna jednostka wentylująca, składająca się z obudowy i maty filtrującej, dostosowana jest do optymalnej ochrony EMC. W przyszłości możliwa będzie rezygnacja ze stosowania specjalnych drucianych kratek EMC do ekranowania. Wyraźnie efektywniejsze ekranowanie EMC lub tłumienie zostało osiągnięte przez metalizowane powierzchnie zarówno obudowy filtra, jak i mat filtrujących z powłokami miedziano-niklowo-chromowymi. W ten sposób wentylatory filtrujące EMC Rittal spełniają 2. poziom wymagań normy EN61587-3:2006. Standard ten zakłada dla zakresu częstotliwości od 30 do 230 MHz minimalne ekranowanie 40 dB, a dla zakresu częstotliwości od 230 do 1000 MHz minimalne ekranowanie 30 dB.

Wentylatory filtrujące można przyczepić lub przykręcić w odpowiednim wycięciu montażowym w szafie sterowniczej lub w obudowie. Zastosowanie samoprzylepnej folii klejącej zapewnia dodatkowo pewne i obszerne kontaktowanie wentylatora filtrującego i wewnętrznej części szafy lub obudowy.

Nowe wentylatory filtrujące EMC Rittal posiadają tak samo, jak aktualna seria wentylatorów TopTherm Rittal, odporną na ciśnienia technikę wentylatorów diagonalnych – połączenie techniki promieniowej i osiowej – oraz zakres wydajności od 20 do 900 m3/h. Przy tym rodzaj ochrony rozciąga się od IP 51 (900m3/h) do IP 54.

Źródło: Rittal Sp. z o.o.